Možnost vyhledávání podle překladatele


Nlua
Nlua 01.04.2023 v 13:02

Napisu Babicka - vyjede mi kniha
Napisu Bozena Nemcova - vyjede mi autor
Napisu jmeno prekladatele a vyjedou mi uplny kraviny.

Mate pravdu, ze je pak vyslek v ostatnich a ze to psala elfos. Otazka ale byla na moznost vyhledavani podle prekladatele. Tak jako lze najit knihu a autora. A to nejde. Musite se k tomu proklikavat a do oblibenych si prekladatele nedate.

Naias
Naias 01.04.2023 v 13:18

Nlua, možnosť vyhľadávania podľa prekladateľa existuje. Ak vám nevyhovuje a chcete možnosť vyhľadávania podľa prekladateľa bez nutnosti klikania, mali ste to napísať na začiatku.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.04.2023 v 13:29

Ale to by se tam potom ty záložky už nevešly, kdyby jednotlivé věci z "Ostatní" měly svou vlastní záložku.
Naias to shrnula hezky. Pokud vám šlo od začátku o toto, měli jste to napsat jasně a ne kolem toho takhle tancovat a jenom blbnout lidi, jenom proto, že se vám nelíbí název záložky, kde je výsledek. Přeci jen, trvalo celou stánku příspěvků, než se to vyjasnilo :(

Nlua
Nlua 01.04.2023 v 13:36

Naias:
Tohle pisu v prvnim prispevku:
"Zajimalo by me, zda by bylo mozne k vyhledavani knih a autoru priradit take vyhledavani prekladatelu..."

Ja nevim, no, ale myslim, ze ve formulaci dotazu problem nelezi. Problem je v tom, ze dotaz ma, jak pisu taky v prvnim prispevku, smerovat ke spravcum. Ale nevim, jak je kontaktovat.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.04.2023 v 13:40

Třeba Napište nám, k čemu jinému by to asi sloužilo? Nebo moderátorovi, v diskusi se vám ozvali hned dva. Nebo přímo majiteli. Nevěřím, že když chce někdo napsat podobnou věc, jako skutečně moc, nepřijde na to a neporadí si, kam s tím...

Text příspěvku byl upraven 01.04.23 v 13:41

Naias
Naias 01.04.2023 v 13:45

Nlua, lenže zároveň ste napísali: Osobne to mam tak, ze si obcas prectu knizku, ktera se mi zda tak hezky prelozena, ze ac se mi treba sama ona nelibi, mam chut cist dalsi od stejneho prekladatele. a Navic myslim, prekladatel je tak zasadni soucast prelozene knihy, ze je ostuda, ze uz tu to vyhledavani neni :) Z toho jasne vyplýva, že ste si mysleli, že sa knihy preložené istým prekladateľom nájsť nedajú. Ak ste to mysleli tak, že viete, že sa nájsť dajú, ale daný spôsob vám nevyhovuje, a chcete ho zmeniť, zle ste to formulovali. A ako sa obrátiť na správcov webu? Pozrite sa do päty webu, je tam Napište nám. Ale radšej si premyslite, ako to naformulujete, aby vás správne pochopili.


Nlua
Nlua 01.04.2023 v 13:51

Eh, Lenko, ja fakt uz nevim, co na tohle rict. Prispevek je v diskusi, protoze mi to prislo a prijde jako nejlepsi moznost, jak ten dotaz ke spravci dostat...

A z reakci dalsich ctenaru muze nakonec i spravce videt, ze o zvyrazeni prekladatele by stalo vic uzivatelu...

Naias: neznama mi byla ta moznost najit je v Ostatni. Kazdopadne mi opravdu prijde skoro ostudny, ze tu podle prekladatele vyhledavat nejde a dotaz mi prijde formulovany naprosto v poradku. Diskusi, kterou vyvolal, nemuzu snad ani verit :D

Text příspěvku byl upraven 01.04.23 v 13:55

Naias
Naias 01.04.2023 v 13:58

Podľa prekladateľa vyhľadávať nejde?? A čo je toto, ak nie zoznam kníh preložených Viktorom Janišom nájdený vďaka vyhľadávaniu?
https://www.databazeknih.cz/prekladatele/viktor-janis-12

Text příspěvku byl upraven 01.04.23 v 14:00

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.04.2023 v 14:03

Už i moderátor psal, že je lepší využít jiná místa, že v téhle diskusi je to i ničem..

Ne, prosím, prosím, srdce si probodnu, už to sem nepište. Zase "podle prekladatele vyhledavat nejde" věta! Nepište tady prosím tyhle kraviny!!!!! Když to jde a jenom se vám nelíbí, kde se to nachází. Prosím....

Nlua
Nlua 01.04.2023 v 14:14

Naias:
tenhle vysledek ziskate bud podle knihy, kde je uvedeny jako prekladatel nebo ho ziskate po vyhledavani prekladatele, pokud prejdete na kartu Ostatni. Ne primo, tak jako ziskate knihy od jednoho autora. A ne primo, jako kdyz hledate knihu.

K prekladateli se jde proklikat, primo vyhledat nejde. Pokud napisete jeho jmeno do vyhledavace a nekliknete nasledne na Ostatni (velmi intuitivni navigace), vidite jen ptakoviny. Prekladatele si take nedate do oblibenych.

Vubec nechapu emoce, ktere muj prispevek u nekterych vybudil. A ani smer, ktery ta diskuse nabrala.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.04.2023 v 14:27

No, kdyby se tady dělali nové funkce pokaždé jenom proto, že si někdo neprostuduje, kde je co nebo se mu nelíbí, kde co je, tak by to tady byla dost velká divočina :(

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.04.2023 v 14:28

Naias, musíš polopaticky, a stejně ti to nepomůže :D

https://www.databazeknih.cz/search?q=Jani%C5%A1&in=other

Naias
Naias 01.04.2023 v 14:38

Aha, takže vyhľadávanie podľa prekladateľa existuje, ale nie je priame, ergo kladívko neexistuje. A máme jasno.

elfos
elfos 02.04.2023 v 09:47

Aby nedošlo ke zmatení nováčků nebo těch, kdo ještě překladatele na DK nevyhledávali:
Možnost vyhledávání překladatele tady je. Jsou minimálně dva způsoby, ale asi nejběžnější je zapsat příjmení překladatele do vyhledávače a pro zobrazení výsledků kliknout na záložku Ostatní.

Výsledky vyhledávání čehokoliv a kohokoliv se pokaždé, jako první, otevřou pod první záložkou, což jsou knihy. Vyhledáváte-li autora, např. Boženu Němcovou, musíte kliknout po zobrazení výsledků na záložku Autoři. Vyhledáváte-li povídku, musíte po zobrazení výsledků kliknout na záložku Část díla. Vyhledáváte-li překladatele, nakladatelství atd., musíte kliknout po zobrazení výsledků na záložku Ostatní.

Je to jen otázka praxe, až se tu rozkoukáte a párkrát něco vyhledáte, určitě se s tímto systémem bez problémů sžijete.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.04.2023 v 10:05

Elfos: děkuji. Snad to konečně něčemu pomůže. Když nepomohlo ani to, že jsem to tady s Naias psala hned několikrát a ty na začátku už taky jednou. Efekt nula. Tak snad budeme mít při neděli štěstí a konečně to vyjde :)

JAnD
JAnD 09.04.2023 v 21:59

Další, související problém - máme tu sbírku komiksů od různých autorů.
https://www.databazeknih.cz/povidky-z-knihy/poklad-dobrodruznych-pribehu-356374

Každý z nich má autora původní předlohy, autora scénáře a ilustrátora.
Pokud je ilustrátor zároveň autorem scénáře nebo něco napsal, lze zadat k jednotlivé části. Pokud scénář napsal někdo jiný, nelze přidat jako jeden z autorů - a nelze zadat jako ilustrátor části, jedině k celému dílu.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.04.2023 v 22:24

JAnD: Tak jako u všech komiksů, ne?
Prostě se vypíšou autoři, potom se vypíšou ilustrátoři, autor námětu se do autorů nedává (může do anotace, tahle kolonka tady není, pokud je někde vedený, je to chyba). Pokud se ilustrátoři a autoři střídají v rámci jednoho příběhu, je to jedno, lze to napsat do komentáře, ale všimla jsem si, že tohle stejně většina lidí neřeší. Viz komentáře.
V tom druhém případě bych do toho raději moc nešťourala, aby se nestalo, že u všech podobných věcí neskončí autor antologie. Zatím to lze řešit tak, jak to už řešeno je. U části díla je konkrétní autor a konkrétní ilustrátor se napíše do anotace, protože jsou v hlavní kolonce údajů.
PS: v tom vašem příkladu je tolik chyb ohledně vedení autorů, že nešlo vybrat nic lepšího. Ale rozhodně to není berná mince, ale záznam na opravu.
Edit druhý den: už jen příspěvek o ničem. Opraveno, jak má být...

Text příspěvku byl upraven 10.04.23 v 09:46



Vložit příspěvek