Hlavní hrdina - senior - pomůžete?


zonoro
zonoro 19.08.2012 v 11:04

Ahoj, napadlo mě pro naše uživatele - seniory - vyhledat knihy, jejichž hlavní hrdina je senior....nápad dobrý, ale bohužel buď to neumím vyhledávat, nebo nevím...
Kromě evergreenů typu Babička, Stařec a moře atd., které znám z povinné literatury, jsem nic dalšího nenašla.
Romana

eraserhead
eraserhead 19.08.2012 v 12:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

zonoro
zonoro 19.08.2012 v 14:34

erashead děkuji moc!

Delilah
Delilah 19.08.2012 v 17:16

Knihy se slečnou Marplovou od Agathy Christie.

Marwin
Marwin 19.08.2012 v 18:12

Detektivky od Emila Vachka , hlavní hrdina inspektor Klubíčko je postarší solidní pán .(Zlá minuta , Devatenáct klavírů , Muž a stín atd.).
Další detektiv předdůchodového věku je rada Vacátko .(autor J.Marek a název je Panoptikum hříšných lidí atd.).
A nesmíme zapomenout na Tři mušketýry ještě po deseti letech , autor A.Dumas a tam je hlavním hrdinům cca 60 let.

Alix
Alix 21.08.2012 v 15:02

zonoro: Nějak jsem ten příspěvek nepochopila. Komu, kde a proč by se měly vyhledat knihy pro seniory? Omlouvám se, ale trošku mne to zarazilo. Kdy začíná seniorský věk sice taky netuším, ale vím, že moje teta / 64 let / čte s přehledem naprosto cokoliv, od klasiků, přes Kinga, Palahniuka a Pratchetta. Ono to bude dost individuální.


elfos
elfos 21.08.2012 v 21:51

Tak nechci za nikoho odpovídat, jen poznámka: Samozřejmě, že každý člověk čte individuálně, všechno možné, v každém věku. Ta četba se seniorem v hlavní roli má být pro zonořiny seniory asi takové zpestření, oživení, drobný nápad... zajímavá, zábavná možnost. Jak ostatně sama napsala. Líbí se mi to - je fajn hledat nové nápady a chtít něčím potěšit.

A tipy, které tu padly, zas pro změnu potěšily elfos. :-)

Adriana.82
Adriana.82 23.08.2012 v 06:40

Jaroslav Kříž - Život na úvěr

asam
asam 24.08.2012 v 14:34

Proč by o seniorech v hlavní roli měli číst senioři? Je přece zajímají i mladí lidé. A navíc dnešní senioři si dovedou vyhledat knížky podle svého zájmu sami. Nepodceňujme je.

eraserhead
eraserhead 24.08.2012 v 14:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Alix
Alix 24.08.2012 v 23:32

Alenotak...Je nás tady hodně a každý si vybírá knihy podle svého vkusu, jednomu se líbí klasika, druhému horory. zonoro se jen nevinně zeptala, o nic nejde. Myslím, že skvělá kniha, která se vlastně celá týká seniorů, je opravdu "Nespavost", jak už tady bylo uvedeno. Ale co je to vlastně senior? Ten, co má vrásky a věk, ale mladou duši nebo ten, co je věkem mladý, ale nedokáže pochopit ani život ani sebe?

nightlybird
nightlybird 25.08.2012 v 00:23

Alix - "ten, co je věkem mladý, ale nedokáže pochopit ani život ani sebe?" - má ještě šanci z toho vyrůst - alespoň se to většinou povede. Takže já bych jako seniora spíš označil maníka, který má v kůlně připravenou rakev a ve volných chvilkách si v ní trénuje ležení. A pokud jde o čtení - pokud ještě trochu vidí, čte jako každý jiný čtenář - to jest to, na co má momentálně chuť (a co má případně po ruce) - většinou má léty čtení poněkud vytříbený vkus, ale ani to jej neuchrání před občasným přečtením úděsných slátanin. A věř mi, že vím, o čem mluvím.
I když, jako ostatně spousta věci okolo knih a jejich čtení, je to záležitost docela dost individuální - jak řekla elfos - a stejně jako ona to vnímám jen jako jakési zpestření zdejších, poněkud poklidných diskuzních vod.
No a když už se tedy stalo - využiji možná nabídky a doplním si čtenářské mezery, pokud to tedy ještě stihnu, neboť jak pravil národní klasik : "Život pádí jako jelen, byvší do ....."

Text příspěvku byl upraven 25.08.12 v 00:26

asam
asam 25.08.2012 v 16:00

Nemyslela jsem to zle.Jen nemám ráda jakékoliv škatulkování a zařazování.

HTO
HTO 25.08.2012 v 16:06

Možná šlo o to, že si senioři přečtou o jiných seniorech v rámci nějaké akce. A pak dostanou slohový úkol, strašně přísně známkovaný...

Osobně mi taky škatulkování přijde zvláštní: u takové kategorie jako folkartprogrock vrtím hlavou.

asam
asam 25.08.2012 v 16:10

HTO - ale to snad ne -folkartprogrock - ty který tak miluješ češtinu?. Ty vtipálku. Co to na mě zkoušíš?

Text příspěvku byl upraven 25.08.12 v 16:31

HTO
HTO 25.08.2012 v 16:40

No, myslím, že hudební terminologie tyto tvary přejímá: ostatně folkrock a předponu prog-, v tomto případě ve smyslu „progresivní“ máme taky. Tahle kategorie se týká skupiny Renaissance.

Náhodou, teď jsem se, abych neničil mateřštinu, naučil klávesové zkratky pro české uvozovky a pro pomlčku.

elfos
RADOST
RADOST 26.08.2012 v 17:22

Arto Paasilinna : Stará dáma vaří jed
Johanna Adorján : Výjimečná láska

eraserhead
eraserhead 26.08.2012 v 18:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Alix
Alix 26.08.2012 v 19:59

Škatulkování určitě ne a proč taky? Stačí přece štítky! A pokud má někdo o knihy
opravdový zájem, tu svou si vždycky najde.

valentýna
valentýna 27.08.2012 v 12:10

Podívejte se na knihu Odpoledne v japonské zahradě, i když se nejedná o detektivku....

Raksa.A
Raksa.A 27.08.2012 v 20:06

No, kdybyste chtěli knihu s hlavní hrdinkou ne Rómkou, ale cikánkou, vřele doporučuji od Jolán Földés Zlaté náušnice.

RADOST
RADOST 23.09.2012 v 19:07

Hana Rebeka Šiander: Brigita

novi74
novi74 26.09.2012 v 16:05

zkuste
http://www.databazeknih.cz/knihy/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734
a nebo autorka Hutařová
http://www.databazeknih.cz/knihy/jedna-vrazda-staci-102928
a novinka, ještě jsem v databázi nenašla "Vražedný advent"

RADOST
RADOST 27.10.2012 v 21:44

Valja Stýblová: Na konci aleje



Vložit příspěvek