Cizojazyčné knihy

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Norzog
Norzog 17.07.2011 v 14:22

Chtěl jsem se jen pozastavit a snad i objasnit si záměr tohoto webu. Rozumím tomu dobře, že agreguje jen v čechách vydané knihy? K čemu je to dobré, když 90 % (Arbitrární číslo, fakt netuším kolik) zásadní literatury tu není?

Proč mám čekat s ohodnocením kvalitní knihy na to, než ji u nás vydají? To u nás nikdo nečte knihy v originále?

Argumenty typu, že tohle je český agregátor a tudíž tu patří jen české knihy mi připadají zcestné. Stejně tak jako se podívám na film, který u nás není v distribuci nebo (nedej bože) k němu ještě neudělali české titulky a stejně jako ho například na csfd také katalogizují, nevidím důvod proč na tomhle webu úvést jen polovinu knih autora, protože druhá polovina ještě nebyla přeložena.

Navíc, co je vlastně ambicí tohoto webu? Dělat věci jen z poloviny?

Tohle není výkřik do tmy uraženého člověka, opravdu mne to zajímá. Je mi jasné, že mi sem teď odpoví spousta puritánů a vlastenců bránící český jazyk a bojovníků proti imperialistickým pořádkům, takže se zase nic nedovím.

Děkuji

Azizi
Azizi 17.07.2011 v 15:06

Inak toto sa už riešilo napríklad aj tu http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/pripominky-29/str-10

Woro
Woro 17.07.2011 v 15:33

Norzog: -''v čechách vydané knihy''.
Jako člen slezského osazenstva tohoto webu se prostě musím ozvat - 'čechy' a 'česko' není totéž! (když už pominu, že DK shromažďuje knihy vydané i u našich slovenských sousedů).
Jinak co se týče cizojazyčných knih, už se to tu několikrát řešilo. Z hlavních argumentů snad jen: zahraničních webů s cizojazyčnými knihami existuje jistě už pár a těm by se konkurovat stejně nedalo, ale hlavně, poměr ročního přísunu knih vydaných v ČR a SR k filmům ve světě je v řádech stovek až tisíců (střízlivý odhad). Tudíž srovnávat databázi knih a filmů je v tomhle směru nemožné.

Norzog
Norzog 17.07.2011 v 16:00

Azizi - Aha, právě i ten topic jsem zběžně prolít, ale díval jsem se spíš po názvech.

Woro - možná se budeš divit, ale já sám jsem moravák z Brna, ale nemám potřebu bránit svoji hroudu hlíny, na které jsem se narodil takovým způsobem, abych musel opisovat všední slovní spojení jinými.

K těm argumentům - tento web konkuruje zahraničním už samotnou existencí - samozřejmě je neohrožuje, neboť tenhle je lokální a vůbec, ale čtenář je staven před rozhodnutí, na který bude víc chodit, psát apod. A nevím proč navštěvovat web, který je poloviční. Na csfd chodím proto, že si můžu postavit vlastní katalog toho co jsem viděl a pokecat si s lidma od nás.

Nevím jak ty, ale když už na podobném webu zakládám účet a přidávám komentáře aj., tak chci mít svoji sbírku přečtených knih kompletní a ne jen 1/10, neboť víc se nepřeložilo. Je mi jasné, že každé nečte tolik originálů, jako třeba já, ale určitě někdy sáhne po nečem co se nepřeložilo a chce to okomentovat, nebo doporučit tady na webu.

V druhé diskusi kdosi argumentoval, že by byl pak v katalogu bordel. Pominu-li fakt, že větší bordel jaký tu je teď, už být snad nemůže, tak nevidím důvod proč by se měl nějaký bordel vytvářet. Vždyť tím, že se přidají kníhy, které jsou zatím jen v originálu, se bordel nevytvoří a jediné co se změní u dosavadních je maximálně přidaný název v jiném jazyku, pod kterým se pomocí vyhledávání na ten a ten profil knihy dostanu.

No, třeba se to tu někdy změní. Zatím ale nemám důvod tu zůstávat. Co mě fakt odradilo je třeba vidět profil své oblíbené autorky, od které jsem přečet snad vše a možnost ohodnotit jen pár jejich přeložených knih.

eraserhead
eraserhead 17.07.2011 v 16:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Norzog
Norzog 17.07.2011 v 16:44

Hm, Jestli ti zmínka o čtení knih v originále zní jako vychloubání se znalostí angličtiny, kterou v dnešní době mluví kde kdo, tak to je mi líto.

Jen mi přijde, že tenhle web sám moc neví na co je zaměřen. A proč cílit na čechy, když 10 %, 20 % (?) čechů právě kvůli tomuhle nebude web vyhovovat.

Jasný, je každého věc, pro jak malou skupinu lidí si chce svůj portál udělat, jen mi to přišlo mrhání úsilím a penězi, tak jsem chtěl zjistit, proč.

Navíc mne přijde, že jsi moc útočný. Proč to neprobrat v klidu?


Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 17.07.2011 v 17:06

Norzog:
Proč vést databázi, jejíž obsah bude stejný jako obsah všech knižních databází v angličtině?

Doporučuji smířit se s tím že tahle databáze má jiné cíle, jako například přehled česko-slovenského knižního světa, a ne česko-slovensko-anglického, případně globálního.
Problém je že tahle databáze je v češtině a nemá proto smysl když bude pár jedincům umožněno vložit několik anglických vydání, čímž to skončí. Něco podobného má smysl pouze právě v anglicky psané databázi která může mít uživatele z celého světa, tedy bude jich dostatek na to aby v tomhle směru vytvořili něco co má smysl. A taková databáze určitě existuje.
Jako máme databáze žánrové (legie, pitaval), kam také nebudeš prosazovat knihy mimo žánr, tak i regionální, kam patří databazeknih zaměřená na česko-slovensko a vše co bylo vydáno v češtině a slovenštině.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 17.07.2011 v 17:10

Pro zjednodušení. Databezeknih.cz chce být databází regionu 80 (viz. ISBN), ne všeho co kdy kde na světě vyšlo.

eraserhead
eraserhead 17.07.2011 v 17:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 17.07.2011 v 17:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Norzog
Norzog 17.07.2011 v 17:59

Očividně jsem špatně pochopil záměr webu a proto jsem nabyl přesvědčení, že tu není něco v pořádku.

Dobře, děkuji za vysvětlení díky kterému už budu moci po nocích klidně spát a mějte se tu pěkně.

Rebarborka
Rebarborka 17.08.2011 v 12:27

Musím přiznat, že mě poněkud zarazilo, že v databázi knih nejsou u autora uvedeny knihy, které už vydal, ale zatím nejsou přeložené do češtiny/slovenštiny.
Pokud mám nějakého oblíbeného autora, většinou mě zajímá, co už vydal a na co se můžu těšit, až to bude v češtině. V rámci komplexnosti téhle databáze bych přece jenom zauvažovala, jestli sem nepřidávat názvy dalších, dosud nepřeložených knih třeba jako neaktivní odkaz.

Andrys
Andrys 17.08.2011 v 13:10

Pro Rebarborka: toto je čs databáze a nechápu, proč by se sem měly přidávat knihy, které tu ještě nevyšly. Taky si sleduji pár oblíbených autorů a není problém najít si jejich internetové stránky třeba v angličtině. Už teď se tu nesmyslně kombinují knihy v češtině s obálkami knih, které neodpovídají tomuto vydání. Navíc je u knih možnost vkládat originální název, tak si to můžeš kontrolovat přes něj. Rozhodně bych to tedy neřešila možností vkládat cizojazyčné knihy. Přínosnější by možná byly odkazy na weby samotných autorů.

Rebarborka
Rebarborka 17.08.2011 v 13:19

Andrys: bylo by to tu právě proto, abych nemusela hledat stránky autorů v angličtině, všechno pěkně pohromadě, prostě autor a seznam jeho knih, ty vydané v češtině s odkazem, ty nevydané v češtině bez odkazu. Takhle mi to přijde dost polovičaté.

pet-kyval
pet-kyval 17.08.2011 v 14:06

Odkazy na weby autorů se dají přidat do profilů jednotlivých autorů a tím pádem se tak dostat na požadované informace právě skrz Databázi. Jestli tam odkaz není je to proto, protože ho zkrátka nikdo nepřidal.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 17.08.2011 v 14:14

Rebarborka: Tobě to třeba přijde polovičaté, ale neřeší se to tak na žádné knižní databázi...z prostého důvodu. Šíleně to znepřehlednuje. A s tím tu už takhle máme problém. Je to databáze knih vydaných v českém a slovenském jazyce, z toho hlediska to nic polovičatého není. Pokud by to byla databáze děl zahraničních autorů, pak prosím.

Rebarborka
Rebarborka 17.08.2011 v 15:42

Metal Messiah: Jaké znepřehledňování? Co je na seznamu děl autora nepřehledného? Podle mě má takový seznam informační hodnotu, pro někoho menší, pro druhého větší.

Mayanea
Mayanea 17.08.2011 v 18:46

Ehm, nedá mi to, abych taky něco nenapsala.
Celý tenhle projekt je "od Čechů pro Čechy" (a samozrejme aj pre vás, bratia Slováci), tak tu cizojazyčná literatura není a hotovo, souhlasím s tím, co tu zmínil Metal Messiah (že tu nic polovičatého z tohoto hlediska není atd.).
Obyčejný seznam v našem koutu nevydaných knih (knihy bez profilu a tak) by možná problémem nebyl, ale zase k čemu, když by byl stejně zkopírovaný z Wikipedie/zahraniční databáze/webu autora...
Patřím sice mezi ty, kteří jsou ochotni a schopni cpát svůj čas i do jiných než česky psaných knížek, ale je to něco, co je prostě "navíc", tudíž to ani na Databázi nehledám a ani mi to tu nechybí.

Rebarborka
Rebarborka 17.08.2011 v 20:36

Mně nejde o cpaní času do nečesky psaných knih, ale o to, abychom měli přehled o tom, kolik toho autor napsal. Když už je to databáze knih, tak by ten seznam měl být kompletní. A většina informací tady je z jiných webů.

paulhunter
paulhunter 17.08.2011 v 21:26

Pokud někdo chce vědět, co autor všechno napsal, stačí se kouknout na jiný stejně založený web, třeba v anglickém jazyce nebo na wikipedii, kde ty seznamy taktéž bývají většinou komplení.

Jde o to, že Databáze knih se věnuje pouze knihám, které jsou vydány u nás a na Slovensku a tak to prostě je, hranice jsou vytyčené a měnit se opravdu nebudou, i když to může někoho štvát.

paulhunter
eraserhead
eraserhead 18.08.2011 v 10:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Rebarborka
Rebarborka 18.08.2011 v 11:57

eraserhead: to zní jako rozumná alternativa.

Mayanea
Mayanea 18.08.2011 v 13:40

Rebarborka: Já vím, o co ti šlo a reakci si neodpustím, i když bych mohla... taky že ti nenařizuju, abys nečetla v češtině, jenom jsem řekla (snad k věci), že i když zrovna já čtu takové knížky (fakt je mi líto, ale nenašla jsem jiný příklad než sebe), tak seznamy jinak než česky psaných knih od těchto stránek nečekám, protože jsou prostě ČESKÉ.
------
A jestli tu ty seznamy budou nebo nebudou, to ať rozhodne vyšší instance. Pořád je lepší jeden správný seznam než deset blbě vložených knížek, ale v tuto chvíli se přestávám snažit o nějaké vysvětlování.
Howgh.

P.S. Nemá to být "uražený" příspěvek, tak doufám, že ho tak nebudete číst.

nightlybird
nightlybird 19.08.2011 v 13:35

Tak mi ta celá debata připadá jako bouře ve sklenici vody. Je zcela běžný jev, že jakmile se tady objeví nový uživatel, začne mít zpravidla celou řadu více či méně povedených nápadů (které se navíc často i opakují). Myslím, že tady jsou pravidla dána a nastavena a že není problém je akceptovat. Pokud to někomu nevyhovuje, má řadu možností. Na heslo "knižní databáze" mi Google vyhodil 1 150 000 odkazů - je tedy z čeho vybírat. Pokud by to nestačilo, je možno si založit vlastní projekt k obrazu a potěšení svému. A nebo si uvědomit, že při stávajícím počtu uživatelů je třeba DK nastavit tak, aby vyhovovala většině a své případné zvýšené nároky doplnit z jiných zdrojů - kterých je na netu požehnaně.



Vložit příspěvek