Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Eliška_Florbal
Eliška_Florbal 02.04.2017 v 09:51

Já ani nevím že nějaké štítky existujou:D

LordSnape
LordSnape 02.04.2017 v 10:28

Já se štítky naučil v poslední době používat a docela hojně je i přidávám. Když je procházím, najedu na určité písmeno a pak už se to dá dohledat přes ctrl + f.

kapr
kapr 02.04.2017 v 10:29

Když hledám Masaryk, tak nebudu hledat Tomáš. (Pro ilustraci používám známou osobu.) U méně známých osob je hledání štítku podle KŘESTNÍHO jména kontraproduktivní.
Správně postavený štítek je v tomto případě: Metternich, Klemens Wenzel Nepomuk Lothar, 1773-1859, byť v tomto případě je štítek podle mého názoru zbytečně příliš rozvláčný. Stačilo by samotné Metternich, zbytek textu stávajícího štítku by se objevil až po kliknutí na tento úvodní štítek. Teprve po potvrzení, že se jedná o hledanou osobu, by se rozběhlo vlastní vyhledávání titulů označených tímto štítkem.
Po kliknutí na štítek účetnictví (existující štítek), by se měla nabízet volba mezi všemi publikacemi označenými tímto štítkem, a nabídkou štítků podřízených, například mzdové účetnictví (opět existující štítek).
Primární funkcí štítků je vyhledávání, a této funkci by měla struktura jejich systému co nejvíce odpovídat tak, aby jeho výsledky byly snadno dosažitelné, a poskytovaly co nejlepší výsledky.
Rovněž označování publikací štítkem by mělo být snadné, jednoduché a uživatelsky přívětivé, jinak většina uživatelů tuto funkčnost ignoruje.

denib
denib 02.04.2017 v 10:30

Také nesouhlasím s přílišným moderováním. Spíš by to chtělo, aby někteří uživatelé víc přemýšleli :-) K čemu třeba je štítek "Detetivky", když už to je kategorie? Ale to je ve všem - třeba nechápu, proč někdo založí veřejný seznam s názvem Chci si koupit nebo Horory vydané v roce 2017. Na to tu přece už jsou jiné nástroje ...

LordSnape
LordSnape 02.04.2017 v 10:32

@kapr Jo, s těmi jmény to je pravda, páč většina hledá podle příjmení jako Borovský, páč si křestní jména ani nepamatuje. Ale označování knihy štítkem přitom snadné je. Nechápu, co je v tom teď za problém. Když je člověk schopný přidat knihu nebo ji poupravit, přidá i štítek, což je dokonce jednodušší...

denib
denib 02.04.2017 v 10:36

LordSnape: není to složité, jenom to řadu lidí vůbec nenapadne


LordSnape
LordSnape 02.04.2017 v 10:43

Já ti nevím, ale když si najedeš na ten kouzelnou větu "upravit / doplnit údaje" ihned se rozbalí nabídka, kde je i přidání štítku. Nenajde to člověk, co na to nikdy neklikne anebo ho tohle vůbec nezajímá. Já osobně ze začátku zkoumal, co vše web umí a umožňuje. Štítky jsou jen trochu zastrčené, páč nejsou v horní liště nabídek jako žebříčky a seznamy. Je to škoda.

denib
denib 02.04.2017 v 10:47

Možná je to mnou, ale já si toho v té nabídce vůbec nevšimla, dokud jsem se o štítky nezačala zajímat. Určitě jsem to viděla, ale asi jsem tomu nepřikládala žádnou váhu, protože v detailu knihy si štítků taky jen tak nevšimneš. Vlastně jsou v místě, které je spíš o autorovi než o knize.

elfos
elfos 02.04.2017 v 10:47

Na vyhledání je asi nejrychlejší použít vyhledávač, není potřeba složitě procházet stránky seznamu štítků - stačí zadat slovo masaryk do vyhledávače, a pod záložkou Ostatní se nabídnou štítky toto obsahující:

http://www.databazeknih.cz/search?q=masaryk&;in=other

denib
denib 02.04.2017 v 10:50

elfos: tak o tom jsem vůbec nevěděla ... asi bych měla víc přemýšlet já sama :-(

Eicherik
Eicherik 02.04.2017 v 10:54

elfos: dokonalé. :-)

elfos
elfos 02.04.2017 v 10:57

Denib, to přece není žádná.. pohroma, netřeba smutnit. Na to si postupně každý časem přijde, nebo se zeptá, nebo si to náhodně přečte někde v diskusi. :-)

elfos
elfos 02.04.2017 v 11:22

Žejo, Eicheriku, taky to často používám. :-)

Eicherik
Eicherik 02.04.2017 v 12:38

elfos: mám novou hračku. :-)

kapr
kapr 02.04.2017 v 12:44

Zajímalo by mne, kolik je v systému CELKEM zavedeno štítků. Ano samozřejmě mnohé, možná většina jsou naprosto perfektní jak co do hesla, tak do následného vyhledávání. Mám ale pocit, že řada uživatelů si zavedla osobní štítkovací systém, a ostatním uživatelům se jejich nápady nabízejí volně ložené na jedné hromadě, byť abecedně srovnané.

2 tsal:
Když vstoupíte do systému , seznamujete se s ním a učíte se jej používat. Já se při tom tentokrát podíval na štítky, a byl jsem z nich trošku zaražený. Po určité době pobytu v systému se v něm umíte pohybovat, používáte to co vám pomáhá, ostatnímu se vyhýbáte a současně rezignujete i na návrhy různých zlepšení. Já rozhodně v žádném případě nechci systém rozvrtávat, jen se snažím zmiňovat problémy, dokud je vidím, dokud je jako problémy vůbec ještě vnímám. Až se jim za pár týdnů naučím vyhýbat a obcházet je, tak už po nich ani nevzdechnu.

2 elfos:
Vyhledavač nalezne díla autorů s příjmením shodujícím se se zadáním, a dále díla součástí jejichž názvu ono příjmení je. Štítek obsahující zadané příjmení vyhledavač nenalezne. Proto štítkovací systém označuje ty vlastnosti publikace, které vyhledavačem zpravidla nalézt nelze. Někdy lze - tehdy kdy je přímo v názvu publikace dané téma nebo příjmení uvedeno. Právě protože v těchto případech není funkce vyhledavače zdaleka 100%, proto kdysi kdosi vymyslel systém štítkování.

kapr
kapr 02.04.2017 v 13:06

2 tsal:
Samozřejmě, nacházím vlastní nevědomost, to je o čem píši. Jde o orientaci systému na uživatele, na jeho přívětivost vůči němu. Funkce, které tomu neodpovídají, které mu z různých důvodů nevyhovují, řadový uživatel prostě nepoužívá, nebo se o jejich existenci dokonce ani nedozví. Když neví, že to auto jezdí na benzin, tak obvykle daleko nedojede.

elfos
elfos 02.04.2017 v 13:08

Pro kapra: Vyhledávač štítek obsahující zadané příjmení nalezne.
Jen je potřeba (ty štítky a další ostatní možnosti, jako je nakladatelství atd.) zobrazit si po vyhledání až záložku Ostatní, jak jsem psala: je poslední v tom zobrazeném Vyhledávání, jak jsou klikací záložky Knihy - Autoři - Povídky - Uživatelé - Bazar - Ostatní.

Text příspěvku byl upraven 02.04.17 v 13:08

elfos
elfos 02.04.2017 v 13:19

Můžete si to vyzkoušet třeba zadáním slova český do vyhledávače. Potom pod každou záložkou najdete něco - pod Knihy knihy a série až pod Ostatní štítky, nakladatelství a edice. ;-)

LordSnape
LordSnape 02.04.2017 v 14:14

@kapr Štítkování je docela starý. Tady se tomu říká štítek, ale jinde to je jako tag a funguje to docela dlouho na spoustě databázových webů. Takže nikdo nic nového nevymyslel a už vůbec ne kvůli vyhledávači. Jen štítky spojí knihy tématicky, které by se jinak dlouze hledaly. Mám pocit, že se to používalo premiérně u katalogů knihoven jako deskriptory.

Podle mě fungují dobře, ale hledající si pak sám v té hromadě musí ještě vyfiltrovat knihy dle své potřeby a vkusu. Nejde vše naservírovat jak hotovku na talíř.

Text příspěvku byl upraven 02.04.17 v 14:16

siena
siena 02.04.2017 v 15:09

Souhlasím s tím, a také jsem to již dříve psala, že bylo ne úplně šťastné odsunout přímý odkaz na štítky z titulní strany a schovat jej pod Seznamy, či pod vyhledávání, úprava údajů, či pak u samotných knih. To, že tu mohou být je pak spíše věcí intuitivní, že uživatel začne pátrat.
Kapr, myslím, že Vám nic nebrání v tom, projít si ty stávající a doplňovat:) Případně se zdejší jejich patronkou, elfos, domluvit se na změně. Spíše než volání po vzniku podštítků, bych uvítala, a opět se omlouvám, že se opakuji, a věřím, že by nás bylo více, možnost kombinovaného vyhledávání, nejen jedním parametrem. Ovšem poté, co jsem viděla nový systém, který zavedlo jedno nejmenované knihkupectví, tak bych měla vzít zpátky vše špatné co jsem napsala na adresu zdejšího:) Tam je skoro za trest, cokoliv nyní hledat...

Text příspěvku byl upraven 02.04.17 v 15:13

LordSnape
LordSnape 02.04.2017 v 16:00

Jo no, to je fakt. Na té titulce třeba vedle seznamů by byly více na očích a nováčci by si na ně spíš zvykli je používat.

pobijecmuch
pobijecmuch 03.04.2017 v 11:25

Převádím příspěvek z vlákna - Prosím o opravu a navrhuji na DK zrušit vkládání plánovaných knih k vydání. Důvodů je spoustu - měnící se názvy knih, odkládání vydání, změny v termínech vydání, atd, atd.
Některým uživatelům se to nebude líbit, ale ulehčíme práci sami sobě a hlavně našim moderátorům. Na jiných databázích a knižních stránkách žádné plánované knihy neuvádí a nikomu to tam nevadí.
Pojďme tento náš web dělat jednoduše a nepřidávejme si pořád více práce a neustálé problémy.

Lector
Lector 03.04.2017 v 12:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 03.04.2017 v 13:01

Souhlasím s Vámi.
V některých případech už nejde jen o práci navíc s pozdější úpravou. Minulý týden jsem tu zaznamenala příspěvek autora, který se domáhal smazání takto vložené jeho knihy, příspěvek editora, že vydavatelství žádný termín vydání nepustilo ven, takže výtky uživatelů na jejich adresu nejsou namístě. Možná to byly jen ojedinělé komentáře, ale řekla bych, že by se daly použít jako další argument pro úpravu vkládání...

Text příspěvku byl upraven 03.04.17 v 15:23

Marthas
Marthas 03.04.2017 v 13:28

Pobijecmuch: To bych rovnou mohla navrhnout, ať mají pravomoc vkládat plánované knihy pouze moderátoři, a co by se stalo nic, jako vždy. Tohle je na Danovi, a pokud on tu plánované knihy chce mít, tak ať je tu má. Zeptal se už někdo, elfos, co na to říká?
Jsem proti.-(



Vložit příspěvek