Není úniku

Není úniku https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522533/bmid_neni-uniku-1sj-522533.jpg 4 339 339

Černý led série

Studentka pedagogiky Sóldís potřebuje po rozchodu rychle najít nové bydlení a práci, a tak s nadšením přijme místo soukromé učitelky dcer bohatého páru obývajícího luxusní sídlo v odlehlém, zapadlém koutě západoislandského venkova. Zaměstnavatelé na ni sice působí poněkud zneklidňujícím dojmem a život na osamělém místě v ní postupně začíná vzbuzovat neblahé předtuchy, ona se však rozhodne zatnout zuby a své obavy překonat. Bude to správný krok? ***** Policejní vyšetřovatel Týr se po letech vrací ze Švédska na rodný Island, protože v přelomové životní situaci touží po novém začátku. Záhy po nástupu do kriminalistického týmu v Reykjavíku se musí zapojit do pátrání po pachateli zločinu, jaký si v poklidné ostrovní zemi nedovedl představit ani v nejhorších snech – brutální čtyřnásobné vraždy. Jeho spánek však nakonec budou narušovat ještě hrozivější noční můry než obraz vyhaslých očí čtyř nevinných obětí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Lok lok og læs , 2022

iskrizka
27.02.2024 4 z 5

Ak ste niekedy túžili zbaliť sa a odsťahovať niekam na samotu uprostred ničoho, po prečítaní tejto knihy Vás to isto prejde...
V románe Niet úniku zohráva výraznú úlohu práve miesto odlúčené od sveta - statok na islandskom vidieku, kde najbližší sused je na kilometre a ak budete kričať, nezačuje Vás nik.
Asmosféra tohto miesta podčiarkuje mrazivý thrillerový koncert, ktorý autorka na stránkach tjeto svojej knihy rozohrala.

Dve navzájom sa striedajúce rozprávania z časových rovín "pred" a "po" postupne odhaľujú smutne-trpký a tragický príbeh. Ako sa brutálna niekoľkonásobná vražda a pátranie po jej páchateľovi pomaly rozplieta, zoznamuje nás autorka aj s trojicou protagonistov série Čierny ľad, ktorú otvára práve tento prípad.

Pútavo napísaná kniha, hlavne pasáže z pohľadu Soldís, pomocníčky zo statku, na ktorom sa vraždy odohrajú, boli veľmi presvedčivé. Dokonale som sa dokázala vžiť do jej situácie a pocitov.
Línia policajného vyšetrovania v tomto románe je trochu menej dynamická, než to v kriminálkach často býva, ale možno práve preto pôsobí omnoho realistickejšie, než časté závody s časom a zbesilé dedukcie v iných krimi románoch.

Ak ste už nejaké autorkine knihy čítali, viete, čo od nej môžete čakať. Za seba vravím, že touto knižkou autorka žiadneho fanúšika nesklame a že sa prečítať oplatí.

konicekbily
25.02.2024 5 z 5

Autorka ze mě udělala blbce, který se nedokázal zorientovat. Vymyslela poměrně rafinovanou zápletku a postupně ve dvou časových rovinách vypouštěla nová fakta a nedalo se rozeznat, zda to pomáhá pátrání, či je nadhozena falešná stopa. Na jednom venkovském statku je spousta mrtvol, nic se neztratilo a nevíme motiv. Proč se stalo? S odpovědí na tuto otázku jsem spokojen a knihu považuji za jednu z nejlepších této autorky.

Heli20
20.02.2024 5 z 5

Tak tohle byla jízda.Od Yrsy zatím nejlepší

Chillia
14.02.2024 5 z 5

Naprostá bomba! Pro Island mám slabost a teď i pro Yrsu. Strhující mrazivý příběh s atmosférou, která mě dostala od první stránky. A nepustila mě ani týden po dočtení. Napínavý děj je snad na každé stránce, knížku nejde odložit.

gordon13
13.02.2024 5 z 5

Yrsička, to je má islandská slabost! Její kniha mě nikdy nezklamala a tato
je prostě prvotřídní. Nabušená atmosféra plná tísně, nelze přestat číst!!
Tohle je skutečně na deset hvězd...po dočtení přetrvává mrazivý pocit!

Bee240
12.02.2024 4 z 5

Yrsa umí perfektně přenést čtenáře do prostředí ve kterém se příběh odehrává.

V tomto případě jde o luxusní usedlost někde na západě Islandu. Přidejte mrazivé počasí a osamělost usedlosti.
Perfektní prostředí pro někoho s chorým mozkem a touhou zabíjet.
A proč ne hned celou rodinu. Tak příběh začíná... nálezem brutálně vyvražděné rodiny.

Jak je to rozjeté na začátku, tak to pokračuje celou dobu.
Máme zde dvě dějové linky.
Z jedné strany tu máme policisty a jejich postup vyšetřování. A z druhé strany nakoukneme do života rodiny těsně před vraždou.

Obě tyto verze příběhu byli zajímavé.

Bavilo mě číst o vyšetřování...které bylo z větší části zaměřeno na policistu Týra, který měl sám děsivé tajemství a minulost...jen o tom nevěděl. Což mi přišlo jako skvělé zpestření této dějové linky.

Druhá dějová linka je z pohledu Sóldís. Ženy která pracuje jako pomocnice na již zmiňované usedlosti. Když narychlo přijme práci u bohatých lidí očekává nový začátek v životě...a samozřejmě dobré peníze.
Události které jí a celou rodinu provází od jejího příjezdu jsou děsivé.
A absolutní absence logického jednání dospělých členů rodiny jen všechno zhoršují.

Při čtení této dějové linky se mi opět potvrdilo, že co vypadá na povrchu dokonale bude zevnitř prohnilé. A přesně takto na mě rodina působila.

Kniha jako celek je mrazivý a tajuplný příběh jedné pokřivené rodiny.

Christie2020
09.02.2024 4 z 5

Skvělá a napínavá kniha, nemohla jsem se odtrhnout a chvílemi jsem se bála.
Jen nechápu Ásin divný motiv nevolat policii za každou cenu
Těším se na další díly se sympatickým Týrem a na to, jak se vyvine zápletka z dětství

VeruHoráková
08.02.2024 5 z 5

Tak tohle bylo hustý! Od autorky jsem četla již jednu knihu a to Kořist a byť mě příběh zaujal, styl psaní mi tam tehdy moc nesedl. Z nové knihy jsem tak měla trochu obavy, nicméně chtěla jsem dát Yrse ještě jednu šanci a dobře jsem udělala!

Na začátku příběhu se dozvídáme, že na odlehlém statku došlo k brutální vraždě rodiny a jejich chůvy a následně je děj příběhu veden ve dvou dějových linkách -  co se dělo na statku před vraždou rodiny a následně samotné vyšetřování vraždy. Kapitoly PŘED a PO na sebe hezky navazují, doplňují se, vysvětlují a v závěru se skvěle propojí. Obě dějové linky mě bavily, ale linku PŘED jsem vyloženě hltala a byla napjatá, co se tam ještě objeví. Dlouho se mi u thrilleru nestalo, že bych měla tak stísněné pocity a vyloženě potřebu vědět, co se tam stalo a to mě hnalo ve čtení dál a dál.

Linka PŘED je vyprávěna z pohledu chůvy Sóldís a její pohled na události mě bavil. Prvotní nadšený dojem z nové práce brzy vystřídal zvlášní dojem z rodiny, svíravý pocit, že je někdo sleduje a nakonec strach o život. Líbilo se mi, že i když se tam toho děje hodně a příběh je skvěle vykreslen, nebyla šance uhádnout, kdo je vrah. A i když od začátku víme, co se stalo, tak právě postupné odhalování celého masakru dělalo příběh stále napínavější.

Za mě to byl tak skvělý thriller z Islandu s napínavou atmosférou, který můžu jednoznačně doporučit. A opravdu mě těší, že se jedná o knižní sérii, další díl tak budu bedlivě vyhlížet.

Gugu
08.02.2024 4 z 5

Yrsa umí psát tak, že vás to chytne a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku. Ale...některé situace mi přišly nepravděpodobné/nereálné/nelogické (nevolat policii, ačkoliv se mi někdo očividně potuluje po domě? Nenainstalovat kamery? Divné...a na tom je v podstatě celá zápletka postavena). Ve finále i celkové rozuzlení na mě působilo rozpačitě. A za to dávám hvězdu dolů. Jinak jako napínavé čtení pro oddech doporučuji.

lexikon_tf
06.02.2024 5 z 5

Na nejnovější knihu od autorky jsem se nesmírně těšila. A jako vždy jsem po přečtení nadšená! Navíc toto je první díl nové série s vyšetřovatelem Týrem, tak se těším o to víc na další díly.

Příběh začíná nálezem čtyř mrtvol v jednom velkém domě. Najde je soused, který si o rodinu začínal dělat starosti. Dlouho je neviděl, určitě ani nikam neodjeli, protože auta parkují u domu, překoná tedy ostych a dostane se dovnitř, kde na něj čeká hrůzné překvapení.

Mladá studentka Sóldís se přihlásí na práci soukromé učitelky dvou dcer, které žijí s rodiči v odlehlém luxusním sídle na islandském venkově. Rodiče obou dívek jsou tak trochu zvláštní, ale Sóldís potřebuje tuhle práci, a tak se snaží potlačit neblahé ukazatele, že tam je asi něco špatně.

Ve vyprávění se střídá současná a minulá linka a my tak postupně odhalujeme, co se v onom domě stalo a do poslední chvíle, jak je u autorky zvykem, napjatě pátráme po pachateli. I tady byl příběh vyšroubován do nervydrásajících otáček a já, jako milovník thrillerů, jsem si opět velmi přišla na své. Zajímavá byla taky část s vyšetřovatelem Týrem a jeho minulostí. Uvidíme, jak se rozvine v dalším pokračování. Moc doporučuji!

lulucinax
04.02.2024 3 z 5

Pokud hledáte něco děsivého s nechutnými detaily, tohle je to pravé pro vás.
Kniha mě docela zklamala. Sledujeme dvě dějové linky. V jedné je vyšetřování brutálního vyvraždění rodiny, které na mě působilo nudně, hodně popisů a detailů. V té druhé je, co se stalo před tímto incidentem a ta byla zajímavá a bavila mě. Né, že bych se vyloženě bála, ale radši jsem knihu četla během dne, než večer před spaním :D
Přišlo mi, že některé věci byly nelogické. A taky mi úplně nesedlo samotné rozuzlení a zápletka.

Rosse
28.01.2024 4 z 5

Yrsa opět stvořila strhující detektivní příběh a nebála se jít od začátku do toho nejdrsnějšího tématu. I když v knize nebylo všechno do detailů popsané, má představivost jela na plné obrátky!

Tříčlenná rodina se snažila zapomenout na okolní svět a vytvořit si svůj vlastní daleko od všech.

Jednotlivé PŘED a PO kapitoly na sebe krásně navazují, takže se nám příběh doplňuje ve stejnou chvíli z obou pohledů.

Týr zjišťuje nejen zásadní informace k samotnému vyšetřování, ale i o sobě samém a svému dětství.

Na konci se dočkáme i nečekaného cliffhangeru, který vás, troufám si říct, navnadí na další díl! :-)

Za mě opravdu skvěle rozehraný příběh a věřím, že se nejen s Týrem seznámíme víc do hloubky!

IHT
26.01.2024 5 z 5

Pokud je Yrsa v necem mistr (ano, je! :)), tak to je staveni atmosfery.
Kniha ma dve dejove linky - vysetrovani pripadu vrazdy a dej pred vrazdou. Obe se mistrne protnou v zaveru. Prvni tretinu knihy se prakticky nic nedeje - vyborne se navozuje atmosfera osamelosti odlehleho statku...
Skvele je, ze i pres zajimave vystaveny pribeh a jeho prezentaci ctenar netusi, kdo je pachatelem. A ze az po docteni knihy si dava do souvislosti ty stripky a indicie (napr. z vypovedi svedku), ktere mu pomahaji slozit cely (dobre promysleny) pribeh...
Pribeh je opravdu mrazivy, mrazive hnusny a brutalni a temer zadna postava neni prilis sympaticka. Dokonce ani hlavni postavy detektivu :D Naopak je sympaticke, ze Yrsa v tymu kriminalistu nechala velmi okrajove vystupovat Huldara a Linu (bylo by divne, kdyby tam nebyli - na celem Islandu zije mene lidi, nez v Brne ;))

Yrsa je na mem top-ten listu, takze velka spokojenost.

zazvorka
25.01.2024 3 z 5

Dobře napsáno, stupňující se nebezpečí výstižně vykresleno. Nevěrohodná se mi ale zdá reakce aktérů na ohrožení ve chvíli, kdy jsou odříznuti a je evidentní, že někdo cizí má do domu přístup. Praktičtější, než jít do hajan, by jistě bylo zabezpečit aspoň část domu a stáhnout všechny na noc tam.
Styl autorky mám velmi ráda, píše opravdu čtivě. Série s Freyou mi však vyhovovala více. Na Yrsu už zřejmě dolehly severské chmury natolik, že teď vraždí až příliš plošně. A já mám raději, když aspoň někdo přežije. Přesto si další díly nenechám ujít, čtení je to dobré a třeba už aspoň nepobije děti.

ViolettaCh.
22.01.2024 4 z 5

Knížka se mi líbila, děj je veden ve dvou liniích, v jedné z pozice událostí před zločinem, což bylo velmi napínavé a mrazivé, v druhé z pozice událostí po zločinu, tedy vyšetřování. Na straně vyšetřovatelů tentokrát nedominoval Yrsin oblíbený detektiv Huldar, ale jeho podřízení. Děj je ponurý, umístěný do odlehlého koutu islandského venkova. Moment, který u detektivek vnímám negativně, je osobní souvislost detektivů s případem. Tady to bylo sice jen velmi okrajově (rozhodně žádný pachatel, což jsem v detektivce taky viděla), nicméně bylo to fakt zbytečné, tedy za to jedna hvězdička dolů. Knihu jsem si vychutnala ve skvěle načtené audio podobě.

karaliene
21.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Napětí a atmosféra se příběhu upřít nedají, ale protože jsem během četby zvyklá rozvíjet vlastní hypotézy, vždycky se cítím podvedená, když je vrah po většinu vyprávění totálně upozadněný a nastupuje na scénu až v samém závěru.

namornice
21.01.2024 4 z 5

Opravdu mrazivá detektivka s trochu strašidelnou atmosférou. Při poslechu sama doma jsem neměla daleko k tomu kontrolovat a zamykat dveře :). Zkrátka Yrsa ve skvělé formě. Napínavý děj, konec překvapil, vraha bych netipovala. Těším se na další knihy autorky.

kasavubu
21.01.2024 4 z 5

Opět velmi vydařená kniha od mé oblíbené autorky. Kdo byl skutečný pachatel, mě překvapilo, i když jsem mu úplně nevěřila, že by dokázal takhle chladnokrevně vyvraždit i děti. Těším se na pokračování.

cérka
15.01.2024 4 z 5

Yrsa opět "ťala do živého" a získala si mou pozornost ;)

Děj prvního dílu nové série je opět napínavý, mrazivý a skvěle vystavěný a přeci jsem jej na můj vkus až příliš často odkládala. Souhlasím s komentářem @katka.oo, nemělo to švih. Příliš mnoho kriminalistů a výsledky žádné a hlavně nikdo zajímavý a zapamatovatelný.
Těším se na pokračování, které vypadá velmi slibně ;)

Sixao
08.01.2024 4 z 5

Napínavé to bylo, odhalení pachatele bylo poměrně překvapivé, bohužel vysoko nasazenou laťku z předchozích sérií tato kniha nedosahuje. Postava vyšetřovatele Týra mi nebyla nějak zvlášť sympatická. Strohost, kterou obvykle u Yrsy vítám, tady místy dospěla až k cynismu. Další díl by mohl být u Týra zajímavější, jak bylo naznačeno v závěru.