Doktor z Varšavy

Doktor z Varšavy
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478920/bmid_doktor-z-varsavy-RVy-478920.png 4 59 59

Přežili, aby vyprávěli svůj příběh. Janusz Korczak odmítl opustit své děti a vydal se s nimi na společnou cestu do temnoty, do plynových komor. Ve varšavském ghetu žilo více než půl milionu lidí, konce války se dožilo méně než jedno procento z nich.

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

The Good Doctor of Warsaw , 2018

čef
01.02.2022 5 z 5

Další z děl na oprávněnou oslavu hrdinného doktora Korczaka, který zůstal dokonce se svými svěřenci z dětského domova během okupace Varšavy a utrpení Židů v ghettu. S hrůzou sledujeme osudy několika postav, které zaplatily absolutní cenu za předsudky a nenávist nejenom Němců. Žádná snadná četba o historii, o níž by měl mít každý alespoň malou představu.

rilajaan
19.01.2022 4 z 5

Pro mě to byl hlavně příběh o lidskosti, hrdosti i pokoře. Konec byl na můj vkus moc rychlý.

Danka22
14.01.2022 5 z 5

Janusz Korczak byl lékař, učitel, spisovatel, kterého znali po celé Evropě. A důvod? Protože se vyznal v dětských křehkých duší. V knize se prolínají dva příběhy: jeden, který se týká působení pana doktora Korczaka. Po celou dobu věří ve spravedlnost a laskavost všech lidí, a ten druhý, zase o mladé zamilované dvojici, která popisuje válku ze všech stran.
Lehce se mi nečetlo ani o bombardování Varšavy i ghetta, přesto se mi příběh líbil. Byl čtivý, zajímavý ale smutný. Beletrické romány mám nejraději, nejen kvůli skutečným událostem ale i postavám, co v knihách vystupují, proto oceňuji i téma a jedinečnost. Dnes Varšava vypadá úplně jinak. Je to zrekonstruované město, přesto bodné rány, které mu byly zasazené během druhé světové války pořád ve Varšavě zůstávají. Navštivte určitě Muzeum varšavského povstání, je to nejdůstojnější místo, které ve Varšavě mohli postavit.

denisa7430
14.12.2021 5 z 5

Silný příběh dle skutečné události. Sledujeme osud oblíbeného židovského doktora Korczaka s dětmi, které opečovává v sirotčinci.
Druhou dějovou linkou je krásný romantický příběh dvou mladých lidí.
Máme možnost pohlédnout na válku jak ze strany nacistů, tak samotných Poláků i Rusů. Doporučuji všemi deseti.