Faraonka - Ze života královny Hatšepsut
Philipp Vandenberg
Mladá Hatšepsut, dcera Thutmose I., je nucena se ve svých čtrnácti letech provdat za nevlastního dvanáctiletého bratra Thutmose II., který je sice synem harémové dámy, avšak nejstarším dědicem trůnu. Hatšepsut je rozhodnuta udržet regentství v rodině. Po smrti nenáviděného bratra strhne moc na sebe, je korunována královnou, a stane se tak prvním ženským faraonem. Tím si však nadělá zavilé nepřátele mezi kněžími slunečního boha. Z boje o moc a vliv Hatšepsut neustále prchá ke své lásce, k všemi uctívanému vojevůdci a staviteli Senenmutovi, který navrhl početné stavby, jež ještě dnes vyprávějí o pohnuté době na březích Nilu…... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2008 , Knižní klubOriginální název:
Die Pharaonin, 1984
více info...
Přidat komentář
Ze starého Egypta jsem již četl mnohem lepší knihy. Zde mi chyběla trocha napětí a snad i více místních reálií. Autor se sice snažil přiblížit tehdejší rituály, ale v zásadě se omezil na bombastické řeči a scény. Také kdo s kým byl, kde v posteli, mi přišlo trochu vedle. No, třeba si chtěl autor trochu zaromantizovat.
Hezké čtení, které neurazí ani nenadchne. Některé dějové linie mě vůbec nezajímaly, některé zase velice. Postavy jsou vykresleny hezky. Styl psaní je čitelný. Kniha mě ale i přes mé oblíbené téma nezaujala.
Vandenberg je mistr ve vymýšlení námětů knih, v popisu situací, ale neumí tomu dát pořádnou čtivost. Tato knížka má jen cca 200 stran, přesto se tam zvládne probrat v podstatě celý život faraonky Hatšepsut. Ale dost věcí u toho chybí, je zde jen málo dialogů, málo myšlenkových pochodů jednotlivých postav a příliš časových skoků.
Čte se to dobře, ale stejně jako u většiny Vandenbergových románů i toto mohlo být super dílo, ze kterého se dalo padnout na zadek. Objeví se zde plno zajímavých bočních témat, které jsou podrobně rozepsána – například „krev boha Ré“, ale nejsou následně dotažena – přijdou jen jako zbytečná výplň, aby z toho byl román a ne povídka na pár stranách. Zbytečně moc se Vandenberg také věnuje popisu jednotlivých milostných scén, které popisuje tak nějak dětsky až komicky.
Královna Hatšepsut je pro mě oblíbené téma, proto jsem hledala něco nového po knize Král a bohyně mi příjde toto spíš trapné. Škoda tohoto spisovatele jinak mám ráda
Trochu jiný pohled na život královny Hatšepsut. Vzhledem k tomu že jsem o ní četla nejdříve skvělou knihu Král a bohyně od Judith Tarr , je pro mě tato varianta jejího osudu méně přitažlivá.
Od Vandenberga znám i lepší díla. Trochu mi v této knize chyběly dialogy. Ale pokud si chcete představit jak to asi v Egyptě vypadalo, a jak se tam žilo, bude tato knížka příjemným průvodcem. To se musí Vandenbergovi nechat, popisy mu opravdu jdou.
Krásně napsaný příběh skutečné historické postavy. Jen konec se mi zdál příliš rychle uťatý...
Kniha je jako popis dané doby. Příběh je ochuzen o dialogy a myšlenkové pochody hlavních postav. Proto mi nikdo z knihy k srdci nepřirostl.
Musím říct, že kniha Gladiátor mi přišla lépe zpracovaná, přesto je fascinující, jak si autor pohrává s fakty a fikcí :)
I přes dost úsměvné erotické scény a některé další momenty, které jsem četla s pozvednutým obočím, mě kniha celkem bavila a nejvíc její konec.
zakusol som sa do faraonky. sprvu sa to ako-tak dalo. Ale keď si začal autor vypomáhať stále dookola so znásilňovaním maloletých dievčat, a iných tém (ktoré iste "zaujmú"), tak som pochopil, že to nemá význam. sú spisovatelia ktorí vedia písať - a nemusia si takto vypomáhať. knihu som opustil nedočítanú.
Na knihu jsem se těšila,ale jak už tady někdo psal byla napsaná docela povrchně.
O Hatšepsut jsem poprvé slyšela na dovolené v Egyptě a jistě byl její život zajímavější a dramatičtější než jak popsal autor.
A o životě prostých egypťanů taky nic moc.
Egypt je pro Evropana skutečně ojedinělá země.Nádherné stavby v Karnaku , všechny ty chrámy na břehu Nilu, Údolí králů i ten chrám Hatšepsut,,,,
A na druhé straně nepředstavitelná bída, hliněné domy , samozřejmě se satelitem na ploché střeše.
Kam se poděli ti geniální stavitelé ? Evidentně mám velké mezery v historii , budu je muset nějak zaplnit.
Tato kniha mi k tomu ale nepomohla.
Egypt miluji, ačkoliv jsem ho zatím nikdy nenavštívila. Hatšepsut byla silná osobnost. Ale padla.
Autorovy další knížky
2003 | Král z Luxoru |
2008 | Faraonka - Ze života královny Hatšepsut |
2005 | Akta Golgata |
2000 | Purpurové stíny |
2005 | Páté evangelium |
Lehké čtení, hodně daleko za Egypťanem Sinuhetem. Četla jsem během poznávací cesty po Egyptě, pro zapamatování vztahů v rodině Hatšepsut bylo přínosné.