Potopa
Stephen Baxter
Potopa série
1. díl
Ocitne se naše civilizace za třicet let pod vodou? Rok 2016. Další vlhké léto, další rok plný bouří a přílivových vln. Tentokrá ale protipovodňová bariéra na Temži povolí a střed Londýna je zaplaven. Voda ustoupí a život jde dál, ekonomika se začíná vzpamatovávat, zatímco obyvatelstvo sleduje zprávy o dalších záplavách odehrávajících se po celém světě. A pak začne mořská hladina znovu stoupat. A stoupá dál. Lily, Helen, Garry a Piers jsou rukojmí propuštěnÍ na svobodu po pěti letech zajetí ve Španělsku. Vracejí se do Británie a dozvídají se o prvních projevech potopy přímo biblických rozměrů Hladina moří začíná stoupat závratnou rychlostí. Svět mizí ve vlnách. Začíná zoufalý závod s časem s cílem zjistit, co se vlastně děje.... celý text
Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: 2011 , BB artOriginální název:
Flood, 2010
více info...
Přidat komentář
Kniha mne celkem bavila, ale i tak jsem čekala trochu víc - pořád jsem čekala, že by se situace nějakým způsobem zlepšila - bylo by to myslím si i zajímavější, než když se nedovíte, zda generace, žijící pouze v lodi nějakým způsobem přežije...
Téma a název je spíš odstrašující. Potopa je sice téma časté v literatuře už od starověku/Bible, ale nyní spíše evokuje béčkové katastrofické romány či filmy. Baxter se toho ale chopil po svém a vše má perfektně vědecky podložené, vše má nastudované a řekl bych, že krásně odhadl i jak by se lidstvo chovalo. Když sek tomu přidá výborná čtivost (což je u Baxtera také zvykem), tak se jedná o výbornou knihu. Možná mohla být kniha o trochu kratší a začátek záživnější, takže ve výsledku 4*.
Zezačátku byla kniha spíš nudná - pořád pršelo, lidé pozorovali vodu stoupající v ulicích světových velkoměst a kde nic, tu nic. Jenže když voda stoupala i dál a pod hladinou začaly mizet obrovské plochy pevniny, začal být děj opravdu zajímavý - jak se lidstvo snažilo v těchto podmínkách přežít... jak se obyčejný, běžný, spokojený život změnil v nepohodlí, ve věčné putování za souší, a nakonec i v boj o přežití... a to ne o přežití jednotlivých hlavních hrdinů, ale o přežití lidstva jako druhu...
POZOR - SPOILER: Bylo zajímavé a zároveň velice depresivní si číst o tom, jak "málo" stačí k tomu, aby z civilizace, která se vyvíjela tisíce let, nezbylo nic víc než plastové odpadky plující na hladině jednolitého oceánu rozprostírajícího se přes celou planetu... Zůstalo jen málo lidí, kteří si ještě pamatovali něco z vědy a snažili se tyto vědomosti předat dětem, nová generace ale už o tyto informace neměla zájem, ostatně - jak by taky mohla, neznala nic jiného než vodu... Konec románu byl opravdu svým způsobem smutný a takový až bezvýchodný... Za mě opravdu skvěle napsáno, když to ve mně dovedlo probudit takové emoce.
Kniha nebyla zas tak špatná, ale nedokázala jsem ji číst jedním dechem, tak proto 3 hvězdičky .... ten konec mi připadal dost smutný ...
Kniha je velmi čtivá, Napínavý děj, Neobvyklé katastrofické téma, osud lidstva ... potopa.
Za mne kladné hodnocení A DOPORUČUJI.
Něco pro zájemce o ekologii, problematiku globálního oteplování, stoupání hladiny moří atd. Co kdyby se uvolnily zásoby vody uložené v zemské kůře a vylily se na povrch? Co se stane s civilizací, s lidstvem, s celou planetou?
Baxter to má jako obvykle všechno vědecky podložené, navíc čtivě a poutavě napsané, u mě dobrý :-)
Knihu shledávám velmi výbornou. Je napsána velmi čtivě a zajímavě a navíc toto téma mě zajímá, takže to bylo jen plus při čtení. Ovšem souhlasím s názorem, že to bylo zbytečně zlouhavé a natahované. Mimo jiné je tato kniha dobrá v tom, že dává hodně podnětů k zamyšlení.
Knížka by byla výborná, protože tohle téme se mi líbí, ale ten rozsah..Zbytečně zdlouhavé okecávání a natahování děje.
Stephen Baxter....... můj oblíbený autor, šestá kniha, kterou jsem od něj četl. Téma je zvoleno fantasticky (možná nás něco takového taky čeká), kapitoly rozvržené dobře. Popis děje, popis okolí a prostředí je zvolen výborně. Možná, že kdyby se kniha zkrátila o 100 stran, děj by byl svižnější, občas se mi zdálo, že Baxter se ztratil a zbytečně popisuje několik dějových situací, které jsou zbytečné. Ale když to s prominutím řeknu, překladatel by si zasloužil pár facek - mnoho překlepů, občas si spletl i jméno (Kontroloval jsem anglický originál), ale přesto nesundám ani jednu hvězdičku, není to chyba autora. Už se těším na druhý díl ARCHA.
Na můj vkus zbytečně moc odborných termínů a zeměpisných pojmů, ovšem téma vcelku zajímavé, takže jsem se statečně prokousávala a trochu si rozšířila znalosti.
Ono to bylo zajímavé, ale strašně dlouhé. Popisy byly zbytečně podrobné, když to přeženu, co chcete psát o stavu po potopě - voda, voda a kolem voda. Ne, přeháním, ale přijde mi, že důležitější věci - chování zbytků civilizace, adaptace na nové prostředí, to bylo v minimální rovině, proti popisům co je zaplavené, nad čím právě pluje loď, ponorka... A to je asi trochu škoda.