Krutý měsíc

Krutý měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521080/bmid_kruty-mesic-64ddfea4863b1.jpg 4 136 136

Detektivka s prvky thrilleru od oceňované autorky románu Znič to jméno. Druhé covidové Velikonoce. Zemi svírají nejpřísnější epidemická pravidla včetně zákazu nočního vycházení. Přesto se Tamara uprostřed noci probudí v autě na lesní cestě. Je celá od krve a z posledních hodin si nic nepamatuje. Netuší, čí je ta krev, ani kam zmizel její čtrnáctiletý syn Ben. Vesnici v Lužických horách, kde trávila matka se synem sváteční víkend, posedne paranoia. Kam až vedou kořeny spletitého případu? A podaří se chlapce najít, než se po něm nadobro slehne zem?... celý text

L.Helena
18.02.2024 3 z 5

Přišlo mi to jako takové hodně pozvolné vyprávění, což knize ve výsledku hodně ubralo na napětí. Jen sem tam unikl střípek toho, co se stalo v dávnější či bezprostřední minulosti, ke konci již samozřejmě těch odhalení bylo víc, takže ve výsledku docela dobrý a promyšlený příběh. Jen bych si jeho čtení víc užila, pokud by byl vyprávěn svižnějším tempem.

Kenan
18.02.2024 5 z 5

Krutý měsíc byl pro mně překvapením a líbil se mi. Nejdřív mně zarazil covid, který není v knize jen okrajově, ale prolíná se celým příběhem. Nakonec tam ale měl své místo a navíc vnesl do příběhu jistou dramatičnost. Střídá se vyprávění dvou hlavních postav - Tamary a Betyny. Tamara se jeví jako rozmazlená pražanda, která je podporována rodiči a Betyna, zapšklá vesničanka se třemi dětmi. Po postupném poznávání i zjišťování příčin jejich chování se z nich vyklubou fajn ženské. O ději se moc ani nedá říct, protože dlouhou dobu vlastně nic nevíme, nevíme o co jde. Ale příběh je napsán tak čtivě a napínavě, že jsem pokračovala stále dál a chtěla vědět. A i když už jsem později začala tušit k čemu vše směřuje, příběh neztratil na čtivosti, ani dramatičnosti. Za mně moc dobré. Autorčino Znič to jméno jsem ještě nečetla, ale určitě to napravím.

mnohoknih
17.02.2024 5 z 5

Detektivka s prvky thrilleru, to je naprosto trefné. A ještě odehrávající se v době druhého lockdownu, v době covidové, takže téměř všichni s nervy na pochodu. A do toho Tamaře zmizí syn. Zmizí také její přítel Michal, u něhož jsou ubytovaní. Ale to jí tak netrápí, protože má dojem, že ho zabila. Ve svižném vyprávění se s Tamarou střídá Betyna. Matka 3 dětí, kteří bydlí v domku pod Michalovým. Odděluje je od sebe pouze jabloňový sad. Jenže! V sadu se kdysi odehrála tragédie a ta nejspíš rozděluje více než sad. Ačkoliv je pohřešované dítě, policie se v příběhu téměř nevyskytuje. Tím, že se v době covidu nesmělo vycházet, se v příběhu vlastně nikdo navíc nevyskytuje. Už jen Betyny máma, Michalova máma (ať shoří!) a pumpař Jim. Téměř od začátku je jasné, kam odešel Tamařin syn, ale protože rozmazlená pražanda Tamara nechápe, proč s ní Betyna, ostrá jako břitva, nemluví, pár dní trvá než dojde k odhalení. Jejich povahy jsou vykreslené moc pěkně. Napřed jsem je nesnášela, nejsou moc sympatické. Ale když samy uznaly, že jsou jaké jsou, hned jsem náklonost k nim našla. Nevím, jak to autorka udělala, ale přestože byl příběh a průběh předvídatelný, kniha se nedala odložit. Betyna, Tamara, Betyna, Tamara a jsme v očekávaném cíli. Plus epilog, odehrávající se rok poté. Což potěšilo.

Aivlis
16.02.2024 5 z 5

Zo začiatku som sa musela sústrediť na krátke kapitoly na striedačku: Betyna - Tamara. Knihu doporučujem, dobre vystavaný príbeh, vtiahlo ma to do deja. Uveriteľné myšlienky, vnímanie života hlavných hrdiniek. Bol vidieť jasný rozdiel medzi ženou, ktorá vyrastá v tvrdších podmienkach príhraničia a rozhodne nemá dostatok finančných prostriedkov a ženu tak trochu rozmaznanú mestským životom a bohatých rodičov. Za mňa jedna z tých lepších kníh.

Eu84
13.02.2024 5 z 5

Super, nechtělo se mi vůbec knihu odkládat, rozhodně doporučuji!

BohyněKuchyně
07.02.2024 5 z 5

Už u knihy Znič to jméno, stejné autorky, jsem obdivovala a totálně se zamilovala do spisovatelčiny schopnosti krásně, pomalu a velice napínavě odhalovat minulost. Když jsem se do knihy Krutý měsíc začetla (někdy v deset večer) nemohla jsem ji odložit dřív než asi po 150 stranách. Nešlo to. Svižnému čtení nahrávají krátké kapitoly.
Tamara a Betyna, které střídavě vyprávějí příběh z malé vesnice v Lužických horách, jsou zdánlivě každá úplně jiná. Tamara je z Prahy. Do Hvozdína přišla během Velikonoc v covidovém období. Se svým dospívajícím synem Benem bydlí v luxusní vile svého přítele Michala. Betyna je její sousedka. Starý dům s jabloňovým sadem obývá se svými třemi dětmi a se stárnoucí matkou. Betyna, servírka a rebelka s drogovou minulostí musí vše zvládat bez manžela, který je lékař a díky covidovým opatřením zůstává v nemocnici na německé straně hranic.
A nám se pomalu odvíjí a rozmotává příběh z minulosti i přítomnosti. Betynin bratr, dvojče, Adam před mnoha lety spáchal sebevraždu. Oběsil se v jabloňovém sadu. Betyna dodnes neví proč to vlastně udělal. A my se postupně dozvídáme, jakou roli hrál v jeho příběhu partner Tamary, Michal Tater. Jakou roli hrál v životě Betyny? A jeho divná matka? Co ta s tím má společného?
Opravdu povedená knížka, kterou můžu všem doporučit.

cornetka
07.02.2024 5 z 5

Musím říct, že i tahle autorčina kniha mě bavila stejně jako Znič to jméno. Je psaná hovorovou češtinu, což pro mě bylo víc opravdovější a moc dobře se mi kniha četla. Postavy jsou skvěle vykresleny, včetně rodinný vztahů a jsou tak opravdu reálné. Postupně odhalujeme dávná tajemství a dovídáme se další spojitosti. Zkrátka je to kniha, kterou si určitě musíte přečíst.

ArwenAragorn
28.01.2024 5 z 5

81%
(Možný spoiler)

Výborný psychologický román s detektivní zápletkou. Odehrává se v malé vesnici poblíž německých hranic. Rozbíhá se pozvolna, i když už na začátku víme, že se něco stalo, ve druhé půlce je docela napínavý, se zvraty, a celý je poměrně uvěřitelný. Překvapil mě vrah. K vraždě tady skutečně došlo, ale policie se v knize objeví jen jakoby mimochodem.
Ve vyprávění se v knize střídají Tamara a Betyna.
Postavy jsou poutavě zobrazeny, moje sympatie měly děti, Tamara, Betyna , naprosto odlišné ženy, jejichž životy se
postupně propojí, a samozřejmě Jim.
Pomalu jsem už zapomněla, jak to tady v době covidových opatření bylo, ten čas strašně letí.
Knížku k přečtení určitě doporučím.

JankaV80
22.01.2024 4 z 5

Děj knížky nás vrací o pár měsíců zpět, do doby covidových opatření a hlavně uzávěr. Je to příběh 2 žen - Tamary a Betyny (obě jsem si oblíbila, u obou jsem se umělá do jejich kůže vcítit), které jsou úplně odlišné, ale kterým se jejich životy propojí. Příběh je napsaný dobře, má spát, je uvěřitelný. Líbí se mi jeho zasazení do malé vesnice blízko německých hranic.
Jen si myslím, že se jedná o normální detektivku (bez šetření policajtů či detektivů), prvky thrilleru si představuji jinak. Což ale neznamená, že by ubralo na zajímavosti knížky.

Olous1
20.01.2024 2 z 5

Tentokrát jsem se nechala trochu unést vysokým hodnocením čtenářů. Bohužel mi kniha nesedla. Že začátku to bylo dobré,ale pak jsem se začala trochu nudit. Asi styl psaní nebyl pro mě dobrý. Ale čtenáři, samozřejmě je to jen můj názor, kniha se určitě bude někomu líbit. 60%.

brabofka
20.01.2024 5 z 5

Příběh vyprávěný 2 ženami. Jsou jako protipóly. Protiklady, které se přitahují. Jsou tak rozdílné a přesto je něco spojuje. Dům na konci sadu. Obě nemají nic a mají úplně všechno.
Příběh teče tak pomalu ale rychle. 2 vypravěčky -  přesné rozdíly sebe samých, přesto jsou si tak podobné. Obě mají něco, co si nesou z minulosti, obě o sobě mají jen to nejhorší mínění.
Příběh krystalizuje, odhaluje se, graduje.  Trochu mi vadil, ten rádoby růžový příběh ve vedlejší roli. Ten tam být nemusel.
Nabourává to klima napětí a tajemna, co se to vlastně stalo. Strhává to příběh do jiných kolejí... do červené knihovny. Kterak chudinka ublížená, osamocená se do statečného rytíře zamilovala.
Není tam znatelná gradace, protože knížka Vás prostě chytne a nepustí. A každá kapitola ( vyprávění jedné z nich) končí tak abyste šli dál. Spěchali.
Za mě pecka. Doporučuji.

plamínek21
11.01.2024 4 z 5

Příběh se odehrává v době nedávno minulé - zemí naplno duní ty nejpřísnější covidové restrikce a v malé příhraniční vesničce jsou právě Velikonoce. Betyna je starousedlice a tyto svátky jsou pro ni spojeny s velkou rodinnou tragédií, která se přihodila v minulosti. Její sousedka Tamara zde tráví lockdown u svého bohatého přítele a prožívá příšerné chvíle - postrádá syna, přítele a má totální alkoholové okno. Životy obou žen se během tři dnů proplétají, není nouze o dramatické zápletky a zvraty. Čtivě napsané.

EvikU.
10.01.2024 5 z 5

Moje druhá kniha od autorky. Kniha Znič to jméno se mi líbila. Ale Krutý měsíc je spisovatelská thrillerová lahůdka. Nejdříve mi trochu vadilo, že nejsou v knize žádné kapitoly. Úderně za sebou se střídalo vyprávění Betyna a Tamara. Dvě sousedky. Dvě ženy, které se nemají rády. Jedna starousedlice, druhá Pražanda, která tu tráví covidovou dobu o Velikonocích se svým synem u svého bohatého přítele.

Příběh začíná Tamarou, která se probudí ve svém autě celá od krve a nic si nepamatuje. Po příjezdu na chalupu nenachází ani svého syna Bena ani přítele Michala. V kuchyni nachází občas krev, prázdnou flašku od rumu a sama je od krve a má totální okno.

Postupně se svěřuje s kousky příběhu Betyně, v jejich rodině je ale také pandořina skříňka s jejich příběhem, který je nějak spjat s Michalem. Jenže Tamara ten příběh nezná.

Občas se v knize mihnou vzpomínky Tamary a Betyny. Kdy se tak dozvíme i věci z minulosti. Tamara se seznamuje s milým chlapíkem z benzínový pumpy, který ji pomáhá přijít věci na kloub. Policisté pátrají po Benovi, ale Michala nenahsila. Zatím. Čeká, jestli se jí něco nevybaví a přitom pátrání zjistí krutou pravdu o svém příteli. Čím se zabýval

Kniha byla tak napínavá a příběh mě tak strhnul, že jsem ji dala na dvě otevření. Přísahám, nešla odložit. Za konec jsem byla ráda, tak jak skončil. Doporučuji.

Ivana11
05.01.2024 5 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, nezklamala mě, moc jsem si ji užila.

Ajuszka
04.01.2024 4 z 5

Kdo už náhodou zapomněl,jaké to bylo za nejkrutější doby covidové,si to v téhle knize velice připomene.

V tomto velmi zajímavém příběhu se setkáváme s Tamarou,která během vládních nařízení zůstane se svým synem Benem trčet ve vesnici u svého přítele.

Už začátek knihy vás uvede do pozoru,neboť se Tamara probudí za volantem s rukama od krve a totálním oknem.

Po návratu domů zjišťuje,že chybí jak její syn,tak i její přítel Michal.

Společně s Tamarou poskládáte dohromady celý příběh a v průběhu budete zvědaví,co se tam vlastně stalo . Přiznám se,že já na to přišla až těžce za polovinou. Smutné je,že tohle není smyšlené,ale opravdu se to děje..

Autorka se s tímhle poprala vcelku bravurně a myslím,že kniha si získá své čtenáře.

artepeli
28.12.2023 4 z 5

Po první detektivce autorky jsem po této knize v knihkupectví čapla a pustila jsem do ní strašně natěšená už den před Vánoci.
Je to opět velmi čtivý kus, nedá se přestat. A to přesto, že už v průběhu čtení dost dobře tušíte, jak to vlastně bylo a co hlavní hrdinky samy ještě hledají.

Magdalenkačte
20.12.2023 4 z 5

Krutý měsíc je druhá detektivka od Jany Jašové.
Tamara a Betyna (Alžběta) jsou jak oheň a voda. Velmi rozdílné ženy spojí jeden problém.
Tamara je žena z Prahy, která s pubertálním synem přichází do letního domu svého přítele Michala.
Betyna žije se svými třemi dětmi a strádání smutkem po svém muži, který je doktorem za hranicemi.
Jejich životy probíhají v době nejtvrdších covidových opatření v zemi.
Tamara se jednoho dne ráno ocitne v autě u rybníka, na rukou má krev a vůbec nic si nepamatuje. A po jejím synovi a příteli se slehne zem. Co se stalo? A je v tom Tamara nějak angažovaná? Betyna ji začne pomáhat řešit situaci, která se zda neřešitelná.

Skvělá kniha od české autorky Jany Jašové mě moc bavila úplně jsem se vrátila do doby, kdy byla cela země doslova zamítnuta covidem a následnými opatřeními.

Dávám 4/5 a moc děkuji za knihu v rámci spolupráce.
Rozhodně si musím přečíst od autorky Znič to jméno.jeji styl mi fakt sedí!

Renatecka
20.12.2023 3 z 5

Zbytečně zdlouhavé, takový průměr.

Peace
03.12.2023 3 z 5

"Všichni dokážeme zabíjet. Záleží na okolnostech."

Nebylo to špatné čtení, jen mi přijde, že se na 300 stranách omílalo stále to samé dokola.

borupet
20.11.2023 5 z 5

Výborná detektivka z českého prostředí, stejně jako předchozí Znič to jméno. Střídání dvou vypravěček se skvěle doplňovalo. Skutečnost, že se poměrně brzy dala odhalit hlavní zápletka, vůbec nic neubírala na umění autorky držet čtenáře v napětí až do konce. Výborné, uvěřitelné. Těším se na další autorčinu knihu.