Labyrint: Útěk

Labyrint: Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180973/bmid_labyrint-utek-Rug-180973.jpg 4 2313 2313

Labyrint série

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Maze Runner , 2009

joscer
16.07.2021 5 z 5

Útěk je skvělá knížka. Akční knihy příliš nečtu, ale Labirint se mi moc líbí. Především bych vyzdvihla:
+ krátké kapitoly
+ rychlý začátek
+ sympatické postavy
+ rychlý děj a čtivost
Jediné co mi chybělo, bylo více citů. Především zažíváme v knize strach, napětí a přátelství (romantická linka mi nechybí), nicméně mi přijde, že autor se nás snaží tak rychle provést dějem, že tyto city přílišně nerozvádí. To je takové menší mínus.
Knihu bych doporučila především lidem, kteří se těžce dostávají přes dlouhé začátky.
Dávám plný počet hvězdiček. :)

Akjort
09.06.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetla sice už dávno, ale pořád ve mně něco zanechala. Hrozně jsem si oblíbila Newta.

knih0molka
12.05.2021 5 z 5

Kniha je velmi povedená, sci-fi se skvěle propracovaným příběhem. Autor vás dokáže hned vtáhnout do děje a kniha celkově byla psaná čtivě a napínavě. Co mě ale mrzelo bylo to, že i když se celou tu záhadu s Thomasem a ostatními kluky dozvídáme postupně, Thomas toho po své “přeměně” spoustu prozradí naráz, možná až příliš. Taky jsem si moc nedokázala vytvořit k postavám nějaký vztah, ale to se snad v příštích dílech zlepší.
Filmy se od knih celkem dost liší, přesto vás ale pohltí stejně, jako kniha, i když je jako vždy lepší ;)
Celkově hodnotím 4.5/5 za skvělou knížku!

Vendy_knihomol
03.05.2021 5 z 5

Musím říct, že jsem první viděla filmy, a knihy nezklamaly. Díky filmům a doporučením jiných lidí jsem dopředu znala rámcový děj trilogie, takže jsem se netopila v napětí, ale osobně mi to v ničem nevadilo. Celý příběh mě opravdu bavil, svět je opravdu promyšlený - i když pokud jste neviděli filmy, tak Vám celá situace začne úplně dávat smysl až v dalších dílech. Tím se podle mě ale akorát vystupňuje napětí, takže doporučuji.

Také doporučuji knihu číst v originále. Když jsem po přečtení knížek v angličtině viděla české překlady vymyšlených slov, trochu mě to bolelo. Takže pokud umíte anglicky, doporučuji opravdu originál.

Konec je schopný Vás rozbrečet, a celkový děj je plný zvratů (halo Gally?)

Celou knihu bych ohodnotila 4.5/5. Vřele doporučuji jak knihu, tak filmy, které Vás také úplně pohltí :)

Mi--LADA
22.04.2021 4 z 5

Napínavej boj skupiny kluků o přežití, v labyrintu, s několika překvapeními a jednou velkou otázkou: kdo je do bludiště zavřel a proč? Tyhle dobrodružné knížky o překonávání sebe samotného v tajemném místě plném pastí, z něhož se zajatí snaží uniknout, mám ráda od napsání Hunger Games. Trochu strašidelná a mírně nepříjemná thrillerová oddechovka, která má spád.

Dolik13
25.03.2021 4 z 5

Velmi zajímavý a originální příběh. Autor na nic nečeká a rovnou vás bez nějaké větší předehry vhodí do děje, kde si ze začátku budete říkat "Co to sakra je? Není tady nějaká chyba v překladu" Protože těch divných slov a zvláštního slangu je v knize až až. I přesto, že po pár stránkách budete mít stovky otázek, tak kniha na ně v rámci příběhu postupně odpovídá.
Co mi ale vadilo, bylo to, že jsem si nedokázal vytvořit k žádné postavě vztah. Byly to pro mě jen figurky v labyrintu (Jak přesné, že?) Otevřený konec nechává přeci jen ještě mnoho otázek a určitě se vrhnu na další díl.

houdkic
10.02.2021 5 z 5

Knihu jsem cetla, kdyz vysla a tehdy me vubec nenadchla a dala jsem ji 2 hvezdy (a to bylo dle myho tehdejsiho nazoru az moc, jelikoz me vubec nebrala). Ted jsem ji dala druhou sanci a moc se mi to libilo. Asi jsem musela do knihy nejak “dospet”, protoze jsem ji mela behem nekolika dnu prectenou a hned se jdu pustit do dalsiho dilu.

LaDouche
15.01.2021 4 z 5

Celá série je skvělá! Prvně jsem viděla první díl filmu a pak jsem se pustila do knih. Knihy mě bavily neskutečně moc, škoda, že se pak další díly filmu s touto sérií knih rozchází. Knihy jsou mnohem lepší.

Babu002
13.01.2021 4 z 5

První jsem viděla film, který mě nadchnul tak, že jsem měla zájem si přečíst knihu. Nelituji toho.
Bylo fajn vidět i velké rozdíly mezi knihou a filmem.

Bethanee
05.01.2021 3 z 5

Četlo se to hezky, ale moc nenadchlo. Je to jako něco mezi Hunger games a Divergencí.

Alča31
18.11.2020

Za mě super :) Sice jsem byla trochu ovlivněná filmem, který nasadil laťku dost vysoko, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Labyrint je plný skvělých nápadů a postav, Užívala jsem si ho od začátku do konce a to napětí ? No prostě pecka !

mi-380
06.10.2020 4 z 5

Permanentně stupňované napětí, chytře a úspěšně. Škoda, že výsledný dojem tu a tam shodí infantilita nebo nelogičnost. Přesto je kniha i tentokrát o něco lepší než film.
70 % (2025 hodnotících s průměrem 85 %).

P.S.
Jak jsem v roce 2015 na čsfd hodnotil film:
Velmi volně převyprávěná kniha. Celkové vyznění se s knihou shoduje, cesta k němu se většinou ubírá jinými směry. Nejvíc mi vadilo nahrazení permanentního napětí, které najdeme v knize, tradičními (dnes už snad jen děti do deseti let udivujícími) akčními scénami. Mírně nadprůměrná SF: *** 65 % (14791 hodnotících, 66 %).

ydnac
07.09.2020 5 z 5

Další moc dobrá série :-) Všechny díly jsem zhltla a pak jsem se vrhla na filmy, ale stejně knihy jsou lepší :-)

HanaNov
21.08.2020 4 z 5

Původně jsem chtěla dát 3*, ale ten epilog mě tak rozsekal, že musím dát za 4* a vrhnout se na další díl, jak se to bude vyvíjet..

Z mého pohledu je tajemný labyrint skvělé téma a námět na dobrý příběh, ale tak nějak mi to nepřišlo plně využité a dotažené. Možná už nejsem na literaturu pro náctileté?:) Plac, labyrint, podivné vraždící bytosti, kódy, myšlenka zvráceného experimentu, to je jedna velká paráda! Samo o sobě by to bohatě stačilo, ale autor jde ještě dál a přidá navíc zkázu lidstva a jakousi nevysvětlitelnou nemoc. V tomto bodě se mi popravdě trochu zkazila chuť a hodnocení šlo dolů, protože čeho je moc, toho je příliš.
Kniha se dobře čte, byť nejprve mi vadil slang placerů. Pak jsem se s tím ale tak sžila, že mi třeba slovo "čóni" úplně samo šlo na jazyk, jakmile jsem viděla nějaké kluky pod okny:) V závěru bych uvítala lepší vysvětlení, ale třeba se ho dočkám v dalším díle..

Chris_min
18.08.2020

Viděl jsem nejprve film, a proto mě zajímala kniha a jsem rád, že nezklamala. Kniha je úplně něco jiného v detailech, než film.. A mám knihu radši.

Verča16
17.08.2020 5 z 5

Napřed jsem viděla film, takže mě zajímalo jaká bude knížka. Film naprasto miluju a kniha byla také dobrá, spoustu jiných detailu, keré ve filmu nejsou. Film a kniha se liší, ale ne zas tak moc. Bylo to napínavé, úžasné a plné dobrodružství!!! Doporučuji

Blanca93
10.08.2020 5 z 5

Super!! Ta kniha mě bavila si přečíst.... Jsem zvědavá dalšího druhého dílu...

ComicGuy899
23.07.2020 4 z 5

Zo všetkých tých young adult dystopických románov je Labyrint jeden z tých najzuajímavejších, bohužiaľ i najmenej prepracovaný.

Skrátka obyčajná zápletka okorenená skvelou výpravou pána spisovateľa, ktorú pokazil len tým, že všetky postavy okrem hlavnej sú viac-menej nemastné a neslané.

To by nebol až taký problém, keby sa v knihe nestaval príbeh na spolupráci.

Vo výsledku, je to ale fajn čítanie.

Udrží vás to až do konca, i keď by ste robili čokoľvek.

Škoda tých ostatných dvoch pokračovaní, ktoré z toho spravili len generickú zombie-teenovku...

Lachtaan
10.07.2020 5 z 5

Viděno nejdříve jako film, který do té doby poměrně neznámé knižní sérii udělal obrovskou reklamu. Obrazová adaptace mě natolik zaujala, že jsem její obě pokračování viděl rovněž na velkém plátně a ještě před odloženou premiérou trojky jsem stihl celou trilogii přečíst. Ta mě zaujala naprosto celá až tak, že se v mé knihovně nacházejí i oba stvořené prequely. Těm se mé oči ale prozatím nestačily věnovat.

Greenfingers
09.07.2020 4 z 5

Kniha a její další dvě pokračování jsou určeny zejména mladším čtenářům. Přesto však příběh party dospívajících kluků a holek vystavených různým zkouškám a život ohrožujícím situacím v post-apo době mě docela zaujal.
Celé sérii rozhodně nechybí spád, napětí a dramatičnost.