Nedokončené príbehy
J. R. R. Tolkien , Christopher Tolkien
Pán prstenů série
>
Nedokončené príbehy Númenoru a Stredozeme sú súborom príbehov, ktoré pokrývajú celé časové pásmo od prehistorických Starých časov Stredozeme, detailne opisovaných v Silmarillione, až po Vojnu o Prsteň, ktorou vrcholí trilógia Pán prsteňov. Netvoria ucelený dejový prúd, ale ponúkajú čitateľovi ojedinelú možnosť zoznámiť sa s neskoršími či podrobnejšími verziami príbehov, s ktorými sa už stretol v predchádzajúcich knihách, nahliadnuť do procesu Tolkienovej tvorby a znalosť už známych dejov obohatiť o doposiaľ nepublikované úryvky a zlomky rozprávania. Obsiahly zväzok z autorovej pozostalosti usporiadal a komentárom a poznámkami doplnil Tolkienov syn Christopher, ktorý je aj autorom bohatého informatívneho registra.... celý text
Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: 2006 , Slovart (SK)Originální název:
Unfinished Tales, 1980
více info...
Přidat komentář
Tato kniha je snad ještě více náročnější, než samotný Silmarillion, jelikož se jedná o dílo podobné vědecké práci, která popisuje skrze dodatky a poznámky podrobnosti o příbězích. Určitě je potřeba být skutečně zarytým fanouškem, který je zároveň i tak trochu tolkienolog a má mnohem větší povědomí o tomto světě. Bylo to dozajista náročné čtení, ale já hltal každou stránku a byl fascinován, jak propracované to vše je a zároveň obdivuji Christophera Tolkiena, že šel v otcových šlépějích a s velkým zápalem se snažil vysvětlit svět, který jeho otec stvořil.
Nedokončené příběhy už z principu nejdou objektivně hodnotit. Jde o dílo určené vyloženě Tolkienovým fajnšmekrům, jelikož na způsob encyklopedických dodatků z Návratu krále mapuje samotný vývoj Tolkienových myšlenek o jeho neskutečně propracovaném světě. Jde o vyloženě fascinující knihu a při čtení pochopíte, proč je Tolkien tak uctívaný (právem). Nedokončené příběhy nedoporučuji, pokud jste nečetli Silmarillion, a pokud jste nečetli ani Pána prstenů, nebo dokonce ani Hobita, pak je nedoporučuji už vůbec. Jde o velmi náročnou četbu, ale každý tolkienolog si tam najde něco pro sebe - mě spíš vyhovoval Třetí věk, moc jsem si užila pojednání o čarodějích i palantírech a vysloveně jsem se bavila nad jednáním Gandalfa s Thorinem. Ale zaujaly mě i části o Galadriel nebo o námořníkově ženě.
Myslím si, že táto kniha je povinnosťou pre každého fanúšika Tolkiena. Nedokončené príbehy dopĺňajú Silmarillion. Nachádzajú sa tu príbehy z každého veku. Človek sa môže dozvedieť niečo viac o Rohane a Gondore. Hlavne o tom, ako vzniklo ich spojenectvo. Mnoho príbehov už vyšlo v samostatných knihách. Či sú to Hurínove deti, Pád Gondolinu, Beren a Lúthien. Tieto príbehy čitateľ môže preskočiť, pretože boli už niekoľkokrát prerozprávané v novších knihách. Samozrejme, sú tu aj zaujímavejšie príbehy. Hlavne spisy o palantíroch alebo vzťah Galadriel a Celeborna. Je to dobré doplnkové čítanie, ak máte v pláne pozerať seriál Pán prsteňov.
Za mě neskutečná lahůdka!
Bavilo mě opet nechat se vtáhnout a doslova žít v tomto světě, vzpominat na Silmarillion i Pána prstenů, listovat v rejstriku,číst o různých verzích a nepresnostech a bavilo me take nedočíst, když nebylo dopsano..
A budu číst zas od zacatku:)
Velké děkuji oběma T.!
Pokaždé zde najdu něco z hluboké moudrosti a laskavosti.
Je smutné, že jsem fanouškem Tolkiena a filmovou trilogii znám do posledního dialogu a obrazu, ale knižní předlohu jsem četl donedávna pouze jednou a to jako žák základní školy. Tehdy se mi i s Hobitem velmi líbila, ale vlastně jsem jí četl jen tak mělce, hledal akci, souboje a bitvy. Návrat do Středozemě díky Nedokončeným příběhům mi připoměl, že ačkoliv je Pán Prstenů ve své podstatě pohádkou, může i dospělý člověk prohlásit: "Je to má nejoblíbenější knižní série" a nemuset se stydět před zastánci Camuse, Orwella, Hemingwaye; že je to krásně napsaná literatura s nádhernými přírodními pasážemi, veskrze lidskými dialogy a přemýšlivým tempem, ze kterého probleskuje autorův přesah do přemítání o lidském životě. A Nedokončené příběhy tento v trilogii naznačený přesah rozvádějí, byť spíše do dějového oblouku.
V knize se dočkáme rozšíření známých Tolkienových příběhů a vykreslení mnoha pozadí slavných událostí, postav a objektů; mnohdy se jedná spíše o torza a cimrmanovské rekonstrukce autorových fragmentů. Ale i to málo (tedy, málo: ono toho vlastně je dost) je půvabné. Styl prvního a druhého věku připomíná legendy, Túrinovo prokletí středověkou baladu, Námořníkova žena je hodně překvapivě lidským a rozvážným příbehem (do kterého Tolkien posadil typické úvahy nad muži a ženami, láskou k přírodě proti zálibě v vlastní, lidské tvorbě). Závěrečné pojednání se už opět vrací k prozaičtějšímu vyprávění a encyklopedické rozvláčnosti, díky kterým do sebe děj prvních knih lépe zapadne. To vše od jednoho geniálního, před sto lety tvořícího spisovatele. Možná si s přečtěním této knihy si někteří fanoušci rozvzpomenou, že nemají rádi knihy, ale film. A někteří si rozvzpomenou, že to cítí opačně...
Krásné příběhy, které se dobře četly. Některé pasáže trochu zdlouhavé a hlavně předmluva a poznámky na mě byly moc.
Nádherné pojednání o Středozemi formou krátkých povídek o postavách Středozemě spolu s poznámkami Otce i syna - nutnost pro každého fanouška Tolkienova světa.
Povinnost pro tolkienovské "badatele", kteří chtějí více proniknout do hloubky promyšleného a propracovaného světa, který je díky svým příběhům a mýtům téměř živoucí.
Tolkien svým slovem maloval obrazy. Rozeznejme popředí a pozadí. Oboje je důležité. Na první zapomenout nelze, druhé však často opomíjeno bývá. Jestli byl někdo mistr na malování pozadí, byl to Tolkien. A je to, nenechme se zmást, právě pozadí, díky čemu popředí může velice vzrůst, co do své nádhery.
Hlavně Pán prstenů je popředím, je výraznou dominantou Tolkienova světa. Pozadí však Tolkien budoval mnohem déle a mnohem komplikovaněji. Hobit, Silmarillion, rozkvetlé příběhy o Húrinovi, Gondolinu, Berenovi a Lúthein (hlavně oni jsou tím pravým vrcholem, pro mě jistě), nedokončené příběhy, stovky a tisíce stran poznámek, náčrtů, změn. Neskutečná píle mistra věčně nespokojeného.
Nedokončené příběhy představují poměrně široké spektrum příběhů ze všech věků Ardy. Nebudu lhát, osobně jsem shledal (přečetl jsem si ji konečně po čtyřech letech, po které mi kniha ležela v knihovně) nejzajímavějšími vyprávění o Třetím věku, Právě ta doplňují pozadí Pána prstenů způsobem až neuvěřitelným. Dozvíte se ledacos o pouti Prstenových přízraků stíhajících prsten, o pohromě odehrané na Kosatcových polích, o Ereboru, o řádu Istari a dalším. O vztazích postav, o nenávisti vzniklé stran Sarumana mezi ním a Gandalfem, o historii, o jejíž existenci jste neměli ani tušení, ale její zjevení jakoby vám otevřelo nový svět. Samozřejmě, Silmarillion to není. Budiž. Stále to však funguje a rozhodně to stojí za přečtení. Pán prstenů se každým dalším střípkem informací stává geniálnějším obrazem, řekl bych nenahraditelným, nezastupitelným.
Nejen Třetí věk však obsahuje skvělé příběhy. První věk obsahuje hlavně povídání o Húrinovi a Tuorovi, respektive Gondolinu. To vás nemusí přehnaně trápit máte-li přečtený nikoliv Silmarillion, ten mnoho informací neobsahuje, ale Húrinovy děti a Pád Gondolinu. Následuje několik… ani snad ne příběhů, ale informací z Druhého věku. Vyprávění o Galadriel a Celebornovi pro mne bylo těžištěm vyprávění.
Tolkien při tvorbě svého díla spal. A při spánku snil svět, který netvořil, on jej nahlížel. To je nejlépe vidět na jeho esejích (Istari, Palantíry), případně, snad ještě lépe, na vyprávění i Kosatcových polích. To shledávám takřka dokonalým. Samozřejmě je to zřejmé i z dodatků k hlavní trilogii, přesto však toto připomenutí zahřálo u srdéčka.
Víceméně fragmentární dílo doplněné o poznámky Tolkienova syna skvěle dokresluje pozadí mnoha příběhů ze Středozemě. Některé rozšiřují Silmarillion, jiné člověku osvětlí co předcházelo před Hobitem nebo Pánem Prstenů. Pochopitelně se to četlo mnohem lépe než již zmíněný Silmarillion a jsem rád, že jsem se tak dostal i k příběhům, které Jackson využil při vytvoření některých dějových linií svých filmů. Chválím ale jinak i více encyklopedické pasáže, které lépe osvětlí Palantíry apod.
Tato sbírka nás ve formě vcelku krátkých příběhů a vcelku dlouhých, ale o to méně zajímavých poznámek, provede skoro celou historií Středozemě. Od věku prvního (Tuor, Gondolin, Glamrung) přes ten logicky druhý (Numenór, Galadriel a Celeborn) až k tomu třetímu, který pokrývá podrobnější výpravu k Ereboru či bitvy Rohanské proti Sarumanovi. Vzpomínáte na Púkely z Šeré Brázdy, kteří se mihnou v Návratu krále? Díky Christopherovi Tolkienovi máte možnost nejen s nimi, ale třeba i s Palantiry seznámit blíže. Zprvu se může zdát čtení náročné, ale pokud za sebou máte Hobita a příběh Jednoho (co všem vládne) a zakusili jste, co zmůže Silmarillion - tomuhle odolávat nebudete moc dlouho. Já se snažila knihu nepřečíst čtyři roky. Vtipný je důvod: Jakožto jediná kniha, která vyšla v Česku a týkala se Středozemě, zůstala mnou nepřečtená. Já se bála, že už nebudu mít šanci si přečíst něco nového, až příjde hlad po Středozemi. Ale díky tomu na pohled hezkému, co do obsahu strašnému, seriálu brzičko výjdou další publikace. Argo přislíbilo Nedokočky ilustrované, tak se na ně těším. Možná bude dokončen i Beren s Lúthien a třeba někdo přeloží i Pád Numenoru. No a třeba by někdo mohl zvážit i překlad Nature of ME, jakožto celé série Historie Středozemě, že? Materiálu je ještě hodně....
Má to své kouzlo, ale nejvíce si to užijí "nejfanoušci". Příběhy super, jen některé pasáže přeskočeny.
Studna vědomosti o Středozemí, jen se stačí napít. Kniha je také velmi komentovaná takže čtěte pasáž co napsal jrr a pak to komentuje jeho syn velmi zajímavým komentářem. Tohle je opravdu pouze pro ty hardcore fanoušky ale doporučuji
Vedle Silmarillionu další úžasný náhled do dějin tohoto úžasného světa.
Co mě fascinuje nejvíc je, že když Christopher vypráví, jak se třeba ptal otce na nějaké detaily, ten odpovídal, že o tom nic neví, nebo že se zmínky nedochovaly! A společně s ním věřím na tenhle svět i já a určitě i halda z vás.
Moc se líbili příběhy které krásně propojili oba Tolkienovi.Jsem moc rád,že patřím do této řady těchto čtenářů příběhů.Jsem nadšen z celé série z pera těchto spisovatelů.Celou sérii vřele doporučuji.
Kniha me nebavila, pribehy nezaujaly, tak jsem ani nedocetla, oproti PP a H mene poutava
Velmi zajímavý soubor příběhů Středozemě z různých věků. Kniha je perfektní doplněk k dalším Tolkienovým knihám. Christopher Tolkien doplňuje souvislosti, které by jinak byly ztraceny v poznámkách jeho otce a značně tím obohacuje celý otcův svět.
Doporučuji nejprve přečíst další Tolkienovy díla (Pán prstenů, Hobit, Húrinovy děti, Pád Gondolinu) a až poté se vrátit k nedokončeným příběhům. Druhý dobrý způsob je nečíst je kompaktně, ale vždy pouze příslušné části vztahující se k dalším Tolkienovým dílům. Po přečtení Pána prstenů a Hobitu je velice pozoruhodné, číst příběhy z třetího a čtvrtého věku, kdy zjistíte, že příběh Hobita je úplně vytržen z poltického dění a širšího kontextu, jen jakýmsi drobným tahem ve velké hře mocných, kterou nás provází Gandalf. Odhalíte více o palantyrech, Sarumanovi a černých jezdcích.
Naopak příběhy z prvního a druhého věku je lépe přečíst až po Húrinových dětech a Pádu Gondolinu. Nezjistíte tak předčasně detaily určitých rozuzlení a mnohem lépe dokážete spojit příběhy na jedné časové linii.
Povinnost pro obdivovatele díla J.R.R. Tolkiena. Výborné doplnění předchozích děl, plno zajímavých informacích, komentářů, různé verze příběhů o osobách, místech, událostech ve Středozemi od Prvního po konec Třetího věku. Kniha je přehledná, čtivá s výborným poznámkových aparátem.
Ideální číst s Pánem Prstenů a Sillmarilionem po ruce :-)
Povinnost pro Tolkienovce. Dozvíte se mnoho dodatků a poznámek ke známým příběhům, obsahuje úpravy a komentáře, které se, troufám si říct, jinde nedozvíte - a pokud Mistrovu práci tak jako já máte v srdci, nesmíte tento kousek opomenout.
Štítky knihy
draci elfové magie trpaslíci čarodějnictví Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hrdinská fantasy
Všichni, co říkají, že je Silmarillion náročný na čtení, se nejspíš nepokoušeli číst Nedokončené příběhy. Navzdory tomu jsem byla ráda za každou další informaci nebo variaci ze světa Středozemě. Občas z těch poznámek mám pocit, jako kdyby si to Tolkien nevymyslel, ale jako kdyby se i jemu samotnému postupně zjevovala pravda. (Anglicky i česky.)