Ofenziva v Pacifiku
Miloš Hubáček
Pacifická sága série
< 3. díl >
Třetí svazek „pacifické řady“ líčí průběh ofenzivních, převážně vyloďovacích operací probíhajících v letech 1943–1944 jednak na Nové Guineji a jednak ve středním Tichomoří, které vytvořily předpoklady k osvobození Filipín a nakonec k útoku na samy japonské ostrovy. Japonské ozbrojené síly přes porážku svého loďstva u Midwaye a vyklizení Guadalcanalu sice stále ještě představovaly mocného soupeře, ale spojeneckému postupu na západ již zabránit nedokázaly.... celý text
Přidat komentář
V třetím díle Pacifické ságy nás Miloš Hubáček svým neopakovatelným stylem provede zlomovým rokem 1944, kdy se Spojencům podařilo prorazit japonské obranné linie v jižním Tichomoří. Charakterem operací se od námořních střetnutí přesouváme hlavně k obojživelným operacím obsazování klíčových ostrovů vyznačujících se značnou nadvládou Spojenců ve vzduchu i na moři. Oproti předchozím dvěma knihám je věnováno více pozornosti pozemním bojům, vše podáno neskutečně čtivě a se smyslem pro detail. Končíme obsazením Saipanu, Tinianu a Guamu, jejichž dobytí strhlo klapky z očí i těm nejzarytějším císařským militaristům a donutilo je podívat se realitě do tváře. Vítězství již nebylo možné, šlo jen o vybojování co nejlepších podmínek pro vyjednání míru ...
Přepadli jste Pearl Harbor , tak tady máte přes držku. Další kniha o bojích v Pacifiku od pana Hubáčka. Jen slova chvály a nadšení . Plný počet hvězd .
Tuto knihu jsem jako jedinou z Hubáčkových knih nemohl dlouhá léta sehnat, takže když se mi ji konečně sehnat podařilo, přečetl jsem ji na posezení. Stálo mě to kouli z písemky z chemie, ale nikdy jsem toho nelitoval. Tak skvělá kniha to je. A když jsem ji pak tedy konečně sehnal, napsal jsem si do ní tužkou datum, abych věděl, kdy tahle legenda mého vnitřního vesmíru vplula do mé knihovny.
A hrrr na ně!!! U Guadalcanalu jsme vyhráli, tož teď je dokopeme až do Japonska! Miloš Hubáček opět dokazuje, že i literatura faktu se dá psát velice chytlavým a zábavnným spůsobem. Doporučuji všem fandům tichomořské války.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) válka v Tichomoří námořní bitvy vojenské dějiny válka s JaponskemAutorovy další knížky
1989 | Titanic |
2001 | Moře v plamenech |
1990 | Pacifik v plamenech |
2000 | Ofenziva v Pacifiku |
1985 | Vítězství v Pacifiku |
Když jsem byl ještě mladý a blbý, cítil jsem při čtení tohoto svazku určité zklamání, protože v něm, na rozdíl od předchozích dílů, ubylo námořních střetů a valná část obsahu se zabývala obojživelnými operacemi a pozemními boji. Teprve později jsem plně docenil autorovu snahu (úspěšnou) přiblížit čtenářům, jako jsem byl já, průběh válečného konfliktu na tichomořském válčišti. O této stránce světové války jsem do té doby totiž nevěděl téměř nic a byly to právě knihy Miloše Hubáčka, které u mě vzbudily neutuchající zájem o japonský vojenský rozvoj od nedobrovolného ukončení izolace před vnějším světem po kapitulaci v srpnu 1945.