Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým
Josef Svátek
Kat Mydlář série
1. díl >
První svazek čtyřdílných Pamětí katovské rodiny Mydlářů v Praze. Ocitnete v temném, zatuchlém světě těch, kteří dělají krvavou práci v zájmu spravedlnosti. Nic vám nezůstane utajeno. Prohlédnete si šibenice, pochopíte katovy slabosti a (ne)budete litovat jeho oběti. Paměti kata Mydláře nejsou obyčejnou knihou. Jejich čeština je sice archaická, ale váš propad hrdlem dějin bude o to působivější. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti.... celý text
Přidat komentář
Za mě zajímavý exkurz do historie poprav v Čechách, mohlo by být pěkné téma pro filmové zpracování. Trošku těžší pro mě byl začátek, ale když si člověk zvykne na jazyk autora, už je to v pohodě. Vlastně by mě zajímalo do jaké míry je podle skutečnosti a naopak co je fikce. Pro mě osobně je spíš většina literární fikcí, ale to knize rozhodně neubírá na zajímavosti
.... velmi zajímavý příběh. Útrpné právo mě zajímá. Dřív se se zločinci nemazlili, nad některými tresty zůstává rozum stát. Otázkou je, zdali nedocházelo k justičním omylům, neboť i způsoby mučení byly kruté, že se snad každý musel přiznat.
Při likvidaci knihovny po mojí babičce jsem objevila tuto knížku a nejspíš to je 1. vydání. Je psaná trošku starou češtinou a moc se mi to líbilo. Četla jsem paměti kata Mydláře nové vydání a dá se říct, že je i tam dobře popsaný život J. Mydláře, ale moc se mi líbí i popis, jak se tenkrát žilo a jak vypadala Praha.
Velmi zajímavý příběh, kterak se z magistra medicíny stane věhlasný staroměstský kat pražský. Autenticitu vyprávění dodává staročeský sloh, což se mi též velmi líbilo. Myslím, že je tato kniha pěkným okénkem do Prahy a jiných okolních měst 16. a 17. století.
Víc fikce než historický román, lehké čtení své doby. Svátek nakládá s daty i fakty vcelku volně a účelově, vybírá si dramatické a romantické střípky, aby mohl hrdiny líčit jako romantické vyvrhele morálně čnějící nad své okolí, příběh koření podrobnými popisy práva útrpného, nezastřeně straní Čechům a češství proti všemu ostatnímu.
Pokud ale nežádám historický realismus, má knížka velké kouzlo starých časů, také díky záměrně archaizované češtině (i na svou dobu, ale autor přesně odhadl hranici, kdy jazyk neruší, jen dodává na zajímavosti). Že jsou postavy černobílé? A co, vždyť ty kladné mluví opravdu moudře a jsou to sympaťáci k pohledání, ne jen papírem šustící figuríny. Že nesedí datace a text občas popírá sám sebe, jako by autor odeslal nakladateli kapitolu, nenechal si opis a zapomněl, co vlastně napsal? A co, když mě to přimělo ověřit si některá fakta, takže jsem zjistila věci, o které by mě jinak nenapadlo se zajímat.
Na mém hodnocení se asi dost podepisuje, že jsem četla v době, kdy jsem si potřebovala odpočinout – to se mi splnilo měrou vrchovatou a nad očekávání příjemně. Uvidím po dalších dílech, jestli se nepřesytím.
Komentář po přečtení všech dílů: https://www.databazeknih.cz/knihy/pameti-katovske-rodiny-mydlaru-4-neuprosna-kola-osudu-9589
Kniha je psaná krásným starým jazykem, díky kterému dostává celý příběh příjemný nádech,ač nepopisuje zrovna příjemné věci. Příběh kata Mydláře mě místy bavil (hlavně jeho životní příběh), místy byl dost drsný ( při popisování mučení a poprav to bylo dost náročně čtení) a místy mi přišel psaný až naivním způsobem. V těchto místech mi připadal jako příběh pohádkový. Nebylo špatné čtení, ale druhý díl už se číst nechystám.
První díl ze čtyř dočten. Stačí si zvyknout na archaismus a čte se to samo. Veškeré mučící úkony/popravy jsou v knize perfektně popsány. Člověk má tak pocit, jako by byl přímo u toho. Velice pěkně popsán život katů. Je zajímavé, jak lidé katy vnímali a to jak se jich štítili a báli se jich jen dotknout, jelikož by se sami stali "nečestnými". Už u kladiva na čarodějnice jsem byl ohromen lidskou hloupostí a pověrčivostí. Příběh Jana Mydláře je poutavý. První díl se mi líbil od začátku do konce.
První díl knih o staroměstské katovské rodině Mydlářů musím hodnotit pouze průměrem. Obávám se, že její příběh - u jehož formy vlastně nevím, jak k němu přistupovat - mi v paměti dlouho nezůstane. Když k tomu připočtu, že autorova čeština byla i pro mě, který často bere do ruky jazyk tehdejší doby, místy dost komplikovaná slovosledem, mnoho pozitiv nezůstává. Přesto je to příběh ryze náš, což z něj dělá skvost, ať už se čtenáři líbí míň nebo víc. Detailní popisy brutálních poprav, kontrast mezi obavou obyvatel ze styku s mistrem popravčím a zároveň libování si v divadle poprav, obyčejný život na katovně, společenské postavení a život katů ze všech úhlů. Jsem zvědav na další díly, ačkoliv mě asi nenadchnou tolik jako (opravdové) paměti "kolegy" Sansona.
Moc pěkně napsané, bavilo mě to. Člověk se dozví spoustu detailů z katovského řemesla a o jednom z našich nejznámějších katů :)
Skvělá kniha, která vás vtáhne do tehdejší doby. Z knihy si člověk dokáže představit, jak to tehdy vypadalo a chodilo. A archaická čeština dodává všemu správnou atmosféru. Vyplatí se přečíst.
Všechny díly se mi moc pěkně četly. Příběh kata je zde popisován od jeho nejútlejšího mládí až po jeho nejslavnější období kdy působil jako pražský kat. Pěkně jsem si doplnila mezery v historii našeho národa a vůbec mi nevadil jazyk jakým byly všechny díly psány. Po pár stránkách čtení si ten rozdíl vůbec neuvědomujete.
Nádherný průřez, částí naší historii. Knihy( 4 svazky) se nádherně čtou. Všem mohu jen vřele doporučit.:-)
Román nádherně líčí zvyky katů, jejich vnímání svého řemesla a jejich následné proměny ve společnosti. Tato knížka a její další pokračování nejsou pouze historickým románem, ale umožňuje nahlédnout do tehdejších zvyků a ukazuje na city zločinců ale i lidí, kteří se na popravy zločinců chodili dívat. Josef Svátek čtenářům otevírá historický pohled do tehdejší Prahy a daří se mu to krásně. Knihu jsem četl jedním dechem, jelikož je krásně čtivá a rád jsem pokračoval ve čtení ostatních dílů.
Díky archaické češtině zábavné, ale jinak žádný zázrak. Poměrně předvídatelný děj o tom, jak nešťastný chudák ke štěstí přišel, mě nějak nedokázal chytnout. Samotné představení katovského řemesla je zajímavé, ale nepřineslo žádnou novou informaci, ke které bych se nedostal jinde. Ovšem uznávám, že to je spíš můj problém než autorův.
Ve výsledku první díl Pamětí katovské rodiny Mydlářů nenadchl ani jako dobrodružný román - protože téhle linie se drží jen do doby, kdy hrdina získá post katovského pacholka - ani jako román informační, protože po první kapitole je zbytek knihy výčtem různých poprav, mučení a změn ve společnosti. Ale v rámci toho je fajn si ověřit, že lidstvo se ani po stovce let nijak zásadně nezměnilo.
Knizka moc zajimava a to nejen kvuli osudum rodiny samotne, ale pro me hlavne proto, ze mi priblizila dobu, ve ktere katovska rodina pusobila a dost veci mi to pomohlo pochopit i z hlediska historie. Doporucuji precist, neni to rozhodne ztrata casu :-)
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2004 | Paměti kata Mydláře |
2005 | Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým |
2011 | Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze |
1940 | Anna z Kunštátu |
1940 | Pád rodu Smiřických |
Zajímavý náhled do kousku naší historie z trochu jiné strany. Díky jakési verzi staročeštiny, v které jsou knihy psány, je to zase o kus zajímavější. I když pravda, 1-2 stránky mi vždy trvalo, než jsem se začetl, ale pak už to šlo samo. Příběhově takový průměr, ale moc hezky a celkem detailně popsány různé druhy mučení a poprav.