Inferno
Dan Brown
Robert Langdon série
< 4. díl >
Dan Brown se vrací novým thrillerem Inferno, který je pokračováním světových bestsellerů Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Ztracený symbol. Ve svých románech Dan Brown mistrně spojuje nejzajímavější záhady historie umění s po věky fascinujícími symboly a šiframi. Robert Langdon se tentokráte ocitá v srdci Itálie, kde studuje mnoha záhadami a tajemstvími opředený rukopis – Danteho Peklo (Inferno). Musí se postavit tváří v tvář soupeři, který ho zavede do světa klasického umění, tajných chodeb a futuristických zbraní. Klíč k nezodpovězeným otázkám je skryt mezi řádky Danteho pekla a Langdon se opět vrhá do boje s časem, aby odvrátil zkázu, která světu hrozí.... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 2013 , ArgoOriginální název:
Inferno, 2013
více info...
Přidat komentář
Začnu tím co mně přijde na hlavu:
Furt pospíchají, nemají na nic čas.. a místo toho, aby si okamžitě sdělovali informace na které přišli, tak si dávají hádanky jako malý děti a čekají, až na to dotyčná osoba sama přijde.
Jinak obdivuju rozsah znalostí autora. Baví mě, jak se vždy něco dozvím o historii nebo architektuře. I příběh v knize mě bavil.
Jeden ze tří úlovku v knihoboudě.Trošku potrhaný obal už opravený a knížka splnila svůj úkol.Spíš asi pohádka,ale příjemné čtení na dlouhé zimní večery.
Dan Brown popularizuje umění a umělecká díla takovým moc příjemným způsobem, že člověk musí tleskat. Mohl by se třeba vypravit po stopách Mistra Theodorika, to by se mi líbilo!
U Browna mě vždycky pobaví události několika hodin "vtěsnané" na stovkách stran textu. Přitom čtenář téměř fyzicky cítí potřebu postav hnát se dopředu a řešit vše okamžitě. To mě baví. Líbilo se mi i užití amnézie a postupné rozkrývání figurek na šachovnici.
Co se mi nelíbilo: mantroidní opakování některých ústředních poselství, nesmyslné užití neexistujícího slova facilitátor, pojmenování šéfa soukromé bezpečnostní organizace slovem pro církevního hodnostáře.
Můj verdikt: 4* za oddychovou pohádku se zajímavým ústředním filozofickým konfliktem pro lidstvo...
Šílenec, kterému je Langdon tentokráte v patách, Je genetický inženýr Bertrand Zobrist, který si uvědomuje, co lidstvu hrozí díky přelidnění. Inspiruje se Dantovým Peklem a čtenář v obavách sleduje, kam vědec umístil zárodky moru, jimiž má být problém lidstva vyřešen. Všechno je nakonec jinak - z Dantovy Florencie putujeme i do islámského prostředí, nepřátelé nakonec jsou přátelé, ale do Vodojemu s Zobristovou skrýší stejně společnými silami dorazí tentokrát pozdě. Mor je nakonec virus měnící lidskou DNA a omezující lidskou plodnost a už je vypuštěn jako džin z lahve….
Kniha nebyla tak strhující, jako ty tři díly před ní, ale i tentokrát přináší spoustu informací z dějin kultury a myšlenek, u kterých se dá zastavit…
Hodně napínavý thriller s vycizelovaným dějem mě ke čtení doslova přitáhl. Trochu mi vadí autorův styl, který mi přijde stejný ve všech jeho knihách, vypadá jako by sypal housky do bedny na krámě. O dost víc mi vadilo poučování o středověkém umění, které co chvíli opakuje a po pár stranách se k němu opět vrací. To už působilo hodně únavně. Na druhou stranu vysoce hodnotím nápad související s konkrétním obrazem, který vede k vystavění děje a k dalšímu vrstvení příběhů, které děj posunou.
Tato kniha se mi líbila více než jeho slavnější Šifra. Napínavý thriller, který jen stěží odkládáte, a jen díky rozsáhlosti knihu nepřečtete naráz.
Pro fanoušky tohoto tématu je určitě kniha výborná. Neříkám, že není. Jen to není můj styl, takže mě přečtení trvalo trochu déle, než obvykle. Zajímavá myšlenka a vlastně mě to tak trochu děsilo, protože téma tak nějak aktuální..
Tenhle díl je super.
Plný zvratů a odhalení. Autor nás hned několikrát tahá z nos.
Po utahaném předchozím díle to bylo příjemné překvapení.
Takže rozhodně doporučuji k přečtení.
(SPOILER)
Naprosto úžasný nápad.
Ze svého okolí jsem slýchala, že toto je nejlepší díl ze série s Robertem Langdonem. Byla jsem už ve tři čtvrtě knihy a říkala jsem si, že absolutně nechápu, co se na tom všem tak líbilo, a že nejlepší díl za mě zůstávají Andělé a Démoni. A jak jsem se spletla. Pak přišel tak nečekaný zvrat, že jsem tomu nemohla snad ani uvěřit. Naprosto dokonale promyšlený příběh.
Za celou tu dobu by mě ani na chviličku nenapadlo, že to všechno je jenom jedna velká a perfektní iluze. Myslela jsem si že agent FS-2080 je doktor Ferris a byl docela šok zjistit, že to celou dobu byla Sienna.
Líbilo se mi, že tento díl nebyl ani tak drsný. Všechny zabití, které se tam odehráli, byli buď iluzí nebo přirozenou smrtí. A myšlenka nebezpečného viru, který nezabíjí ale způsobuje sterilitu, byla opravdu zajímavá a velmi dobrá.
Bylo tam opravdu spoustu zajímavých myšlenek a taky se v knize objevuje docela podstatný reálný problém, se kterým se opravdu potýkáme.
Opět zajímavý díl. Líbilo se mi jak pěkně autor skloubil šifry, tajemství a krásná města. Myslím si, že téma knihy je tak nějak aktuální. Za sebe mohu jedině doporučit.
Jak už to u mě často bývá, knihu jsem nečetl, ale poslouchal. Miroslav Táborský je skvělý vypravěč/načítač s tak specifickým hlasem, že bych ho poznal i kdyby daboval péčko. Chválím a obdivuji jeho schopnost vyslovovat věty v několka různých jazycích, které se zde vyskytují, a to tak, že to zní, jak kdyby tím jazykem uměl mluvit.
Než se dostanu k samotnému ději, musím se pozastavit nad spisovatelovým stylem. Už mě docela unavuje, když se neustále opakuje a vrací se k věcem, které již byly několikrát řečeny dříve. Stejné to bylo i u jeho předchozích knih. Připadám si pak že si o mě myslí, že jsem trochu blbeček, kterému to asi napoprvé uniklo.
Děj, to bylo peklo, a to nemyslím to Dantovo. Bylo to peklo, akorát nevím, jestli v tom negativním nebo pozitivním smyslu. Má peklo vůbec pozitivní smysl? Zaujalo mě, že tentokrát si Brown vzal na přetřes moderní téma - problém přelidnění... a zazněly taky docela kontroverzní názory, s kterými by se vlastně dalo souhlasit, když se na to člověk podívá logicky (a co si budeme povídat - to konečné řešení je nakonec docela elegantní).
Ale aby tady měl Langdon vůbec co dělat, musela se sem vkloubit nějaká ta historicko-symbolická, záhadně hádankovitá část... která už je ale poněkud ohraná. Neustálé se oháněním Dantem už pak bylo dost útrpné a běhání z místa na místo, kde je vám jasné, že bude čekat jen další rébus, to je jak točit kafemlejnkem - furt dokola. A že se po jeho boku objeví nějaká ta inteligentní krásná žena, to bylo jen otázkou času. Stejně jako nějaká tajuplná organizace, tentokrát s názvem Konsorcium. Aspoň ta Langdonova amnésie byla příjemným zpestřením.
Asi bych nebyl tak kritický, kdyby tohle byla první kniha autora, ke které jsem se dostal. Bylo to boží, to nemohu říct (hehe), ale vzhledem k tomu, jak se Brown postavil k tomuto palčivému tématu, musím ocenit, že na to takhle populárně upozornil. A tím pádem neříkám, že to bylo špatné. Bylo to... průměrně fajn.
Knihy spisovatele Dana Browna mě nikdy nezklamaly. Poskytují čtenářům nejen zajímavý příběh, napětí, tajemno, ale i mnoho zajímavých informací o historii, umění, o zajímavých místech, v níž se příběhy odehrávají. Trochu jsem se této knihy obávala po shlédnutí filmu, který se mi vůbec nelíbil. Kniha předčila mé očekávání. Kromě zábavy, poučení a poznání nutí čtenáře k zamyšlení nad palčivým problémem lidstva - narůstající populace na naší planetě, přelidnění.
To co mám rád, na knihách Dana Browna je tajemnost příběhů, zajímavá zápletka, často nečekané vyústění. Snažím se dohledávat informace , které slovy a činy Roberta Langdoma předává čtenárům. Cestování po ruzných zajímavých místech tím pro mě získává hlubší nádech. Vždycky to sedí, nebo aspoň je to možné z jeho úhlu pohledu. Ze série knih Dana Browna mám nejraději tuto, je to možná proto, že jsem ji četl jako první. Byl to ten pocit "vau". Film, přesto, že ho mistrně hraje Tom Hanks je slabší odvar.
Ak by toto bola moja prvá kniha s Langdonom, tak by som bol určite nadšený...
pátranie po indíciách ktoré vedú k ďalším indíciám ma vždy bavilo... ale aj mamkin štrúdel sa mi preje, ak je ho priveľa...
Úplný opak oproti "Šifře", film je jedna velká tragédie, knížka mě bavila. Navíc zpětně viděno: nic lepšího ze sebe autor ani Robert Langdon před tím ani potom nedostanou. Děj krásně odsýpá, pořád se něco děje, tradičně je všechno nakonec úplně jinak. Za mě NEJ Langdon i Brawn.
Autorovy další knížky
2018 | Počátek |
2013 | Inferno |
2010 | Ztracený symbol |
2008 | Anatomie lži |
2005 | Digitální pevnost |
(SPOILER) Pohádka, akční drama plné převratů a překvapení, které se autorovi trochu vymklo z ruky. Pokud hledáte něco oddechového, nabitého uměním, budete spokojeni. 2 Hvězdy dávám za to, že mě nalákal k návštěvě Florencie a googlení uměleckých děl, což doceňuji. Příběh jako takový ale nebyl moc hluboký a nedával kdovíjak smysl. Tedy až na elegantní cestu řešení problému přelidnění hlavním padouchem.
Spoiler; přehled věcí které mi přišly přitažené za vlasy: Proč Dr. Sinskleyovou nenapadlo kontaktovat Bussoniho nebo Martu Alvarezovou, jestliže jsou poslední s kým Langdon mluvil a ona dobře ví co Langdon hledá? Proč Vayentha chytla paranoiu, že jí zabijí, jestliže konsorcium ve skutečnosti hraje divadlo a nevraždí. Proč měla potřebu "dokončit úkol" jestliže její role byla jen zastrašit Langdona a přimět ho důvěřivat Sienně. Sienna Vayenthu znala a věděla, že není nebezpečná - tedy jí chladnokravně zabila a všichni to přešli. Brüderovi hoši neměli za úkol nikoho zabít, přesto celým městem pobíhají po zuby ozbrojení a nahánějí Langdona místo aby poslali někoho v civilu. A celé to řídí Sinskleyová z auta...
Je to ten typ příběhu, který hltáte v očekávání, že se všechny ty absurdity na konci vysvětlí a nějak zapadnou do sebe, a výsedkem je, že to autor jen zhorší.
Jde o moje první setkání s autorem, film jsem neviděla, asi jsem čekala trochu víc.