Penzion

Penzion https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508013/bmid_penzion-v8m-508013.png 4 194 194

Vlastním stínům neutečeš. Psychologický thriller o páru s děsivým tajemstvím. Jamie a Victoria čekají své první dítě. Do porodu zbývá jen pár týdnů, a tak se vydají na poslední krátkou dovolenou. Odlehlý penzion v severní Anglii vypadá jako ideální místo k odpočinku. Ráno však Victoria ucítí první kontrakce, a navíc to vypadá, že v domě kromě nich nikdo není. Situace se vyhrotí, když zjistí, že všechny dveře jsou zamčené a jejich mobily i klíče od auta zmizely. A to je jen začátek hrůzných událostí, které mladí manželé prožijí.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Guest House , 2022

okeey
20.03.2023 5 z 5

Tak tohle byla taková emocionální smršť, že vůbec nevím, jestli se mi podaří ji dostat do slov.
Jedná se o opravdu kvalitní psychologický thriller, který vás ani na jedné stránce nenechá vydechnout. Vyprávění je ve dvou časových rovinách - retrospektivní a současné a jak z pohledu Victorie, tak Jamieho, a to nám dává pohled na celou událost z více úhlů a o to víc mi kniha přijde propracovanější. Autor nás stále nechává na škále napětí od 1 do 10 někde mezi 8 a 9 a v poslední třetině knihy je to snad 11! Hlavně díky, pro mě totálně nečekanému, zvratu.
Dále musím ocenit, že byl Jamie vykreslen jako postižený, nemocný člověk po mozkové obrně, který na pozadí celého příběhu se svou nemocí bojuje a snaží se žít tak normálně, jak jen to jde.
Musím říct, že celá léta ve mně příběh nevyvolal tolik emocí. Kniha mi dala po psychické stránce dost zabrat, což je samozřejmě, troufnu si říct, účel psychologických thrillerů. Rozhodně doporučuji!

adela.hol
12.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Od knihy jsem vlastně vůbec nic nečekala a o to víc jsem byla překvapená. Rozhodně mile.

Kniha je vyprávěna z pohledů Jamieho a Victorie. Manželů, kterým se po několika neúspěšných pokusech konečně podařilo počít. Před porodem se ještě rozhodnou odjet na poslední krátkou dovolenou a skončí v jednom malém penzionu. Fiona a Barry, majitelé penzionu a další dvě důležité postavy příběhu, jsou také manželé a na první pohled by asi měli působit jako ti, kteří se snaží, aby se jejich hosté cítili jako doma. Jenže druhý den začne Victoria rodit a začnou se dít divné věci.

Kromě toho, že příběh střídavě vypráví Victoria a Jamie, tak se střídají i dvě linie. V první linii sledujeme dění v penzionu a ve druhé začínáme měsíc po porodu, kdy jsou hlavní postavy zpátky doma, ale žijí momentálně odděleně a navíc bez dítěte. Co se tedy v penzionu přesně stalo?

Kniha je čtivá a celou dobu přemýšlíte, jak to bude dál. To, že Danny bude žít, i když to tak na začátku nevypadalo, jsem tušila. Ale to všechno ostatní. Příbuzenské propojení Victorie a Fiony? A že Victoria bude chtít odčinit Harrisonovu smrt Dannym? A na konci dopisy jich obou, které mě emocionálně odrovnaly?

Za mě slušná jízda a co ještě musím poznamenat, tak to bylo Jamieho postižení. Myslím, že i tím byl charakter jeho postavy umocněn, protože to měl všechno o to těžší a určitě je správné na toto poukazovat.

Biba_with_Book
10.03.2023 4 z 5

Ja vlastne nevim co si mam o tom poradne myslet. Na jednu stranu hrozne ctive, dobre zpracovane kapitoly..na druhou stranu mi na tom neco nesedlo a nedokazu rict co presne..mozna to, ze mi to prislo trosku pritazene za vlasy..nicmene bavilo me to, ztrata casu to rozhodne nebyla.

kramlinka88
10.03.2023 5 z 5

Geniální a velmi povedený příběh, který se nám kousíček po kousku otevíral a napětí se stupňovalo. Jamie s Victorií se rozhodnou prožít poslední společný víkend před porodem jejich vytouženého syna Dannyho v zapadlém penzionu. Ale vše se nějak zvrtne, Victoria předčasně porodí a oběma rodičům zůstane jen prázdná náruč a srdce pro pláč.....nebo je to všechno trošku jinak ? To už si přečtěte sami ;-)

monishek
10.03.2023 4 z 5

Pribeh o páru, který (ne)prisel o miminko. Tak nějak postupne tušíte, jak to asi bude pokračovat a nic moc necekate. Podle indicií si domyslite, co se zrejme stalo a zadny wow efekt se nekona. Nakonec se prece jen objevi zvrat a vy to chcete rychle dočíst, protože potřebujete vedet, jak to tedy je. Čtivost zde nechybi. Nakonec celkem povedený thriller.

Katulinka69
07.03.2023 3 z 5

Slabší průměr, na prvotinu fajn,žádný nářez se ale nekonal. Mám ráda příběhy, kde si dokážu představit, že by se mohlo stát, tady bohužel ne.

nada3314
03.03.2023 5 z 5

Mám dočteno a jsem nadšená! PENZION je za mě úžasný psychologický thriller!
Já jsem velká milovnice thrillerů. Na tento mě nalákala nádherná obálka a skvělá anotace. Tím, že si ji přečtete, tak se dozvíte skoro vše, co potřebujete vědět. Autor mě těmito pár slovy dokázal nalákat a to myslím svědčí o všem.

Robin Morgan-Bentley si pro nás připravil zajímavý koncept kapitol. Možná proto je příběh tak čtivý. Moc se mi tento nápad zamlouval a naprosto mě pohltil. Střídání současnosti a minulosti už známe všichni, ale Tady je to posunuto ještě o level výše.

Manželé Victoria a Jamie se ve vyprávění svého příběhu střídají. První kapitolu začíná vyprávět Victoria a je z osudného dne (měsíc zpět) 6. března. Pak ji vystřídá její manžel Jamie a pokračuje vyprávěním ve stejný den jen jinou hodinou. Hned vzápětí se posuneme do současnosti (5. dubna) a takto se oba manželé střídají, a nám se tímto neskutečně děj posunuje. Příběh je odhalován postupně jednu kapitolu po druhé, vrací se tam a zpět mezi minulostí a přítomností.

A pak to přijde! Neskutečný twist konkrétně konec 31. kapitoly

Úplně jsem odpadla a nevěřila vlastním očím. Naprostý šok a zůstala jsem s otevřenými ústy sedět a nestačila jsem obdivovat autorovu šikovnost něco takového vymyslet. Od této doby jsem asi ani nedýchala, a na jeden zátah hltala jednu kapitolu za druhou, až jsem skončila u epilogu.

Dostala jsem vše, co od thrilleru očekávám a to doslova! Otřásl se mnou a byl jsem napnutá, bála jsem se o hrdiny a nenudila jsem se ani sekundu!

Já PENZION můžu jen a jen doporučit!

Jane2016
01.03.2023 5 z 5

Příběh jsem četla pár týdnů zpátky, ale děj si živě pamatuji ještě dnes. Thrillery obecně mám velmi ráda, najdou se takové, které sice přečtete jedním dechem, ale po měsíci už si nepamatujete děj. Penzion je ale úplně jiná pohádka. Jde o příběh, který dočtete s pusou dokořán a budete chtít ještě!

Příběh je hlavně v začátku zamotaný, nebudete vědět, co se děje a hlavně proč. Věřte mi ale, že jak budete číst dál a dál, vše Vám postupně začne dávat smysl.

Pokud máte rádi thrillery, tak tento je opravdu kvalitní a věřím, že nebude zklamaní. Ba naopak. Sama si myslím, že jsem Penzion nečetla naposledy, protože pro mě je to jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy četla. A to bez nadsázky!

xena2711
28.02.2023 3 z 5

Tak já půjdu asi proti davu, ale za mě to bylo silně překombinované a nevěřím, že by se v reálném životě něco takového mohlo přihodit...Osobně jsem si myslela, že autorka je žena:-)

kackahracka
26.02.2023 1 z 5

(SPOILER) SPOILER!: Aby bylo jasno-tu jednu hvězdu dávám za to, že to bylo opravud čtivé a dobře napsané. A kdyby to nebylo tak nesmírně BLBÉ, tak bych se od toho nedokázala odtrhnout. Jenže já to od stany 200 prostě jen přelouskala po odstavcích až na konec. A ještě teď se křižuju, že jsem to udělala a netrápila se s tím poctivě větu po větě. STRAŠNÝ!!!! Hlavní hrdinka mě vytočila hned v úvodu, a to svou "vlastní drobnou rebélií", čímž myslela fakt, že cíleně odhazuje vlhčené ubrousky do záchodu, i když jí majitelé slušně žádají, aby to nedělala. Asi jsem se měla jako čtenář naladit na její rozvernou povahu, ale mě to nepotkalo. Příběh byl přitažený za vlasy tak, až mi vylézaly kořínky z folikulů na hlavě. Posuďte sami: neštastná, mladá dvojice, která se dlouhou dobu marně pokouší o miminko, absolvuje několik cyklů umělého oplodnění, načež se nečekaně zadaří. V poslední fázi vymodleného těhotenství si JEN TAK vyjedou na zcela odlehlou a opuštěnou chatu. Kde se (krindapána) roběhne porod. Aby toho nebylo málo, tak zjistí, že je dům zamčený zevnitř, nedá se z něj dostat ven, nikde nikdo, zmizí jim mobily i klíče od auta, prostě jsou odříznutí od světa. Rodí se, rodí, atmosféra houstne, potud super, paráda. Střih, další kapitola je o měsíc později, kde oba zdrceně truchlí nad ztrátou miminka. Jestli mě kdy v knížkách štvaly dvě časové roviny, tak tady tento koncept zcela zabil děj. Hřebíkem do fošny byl pak fakt, že "mají tajemství", které nesmí nikomu říct, a pak taky to, že "někdo zemřel a oni někoho zabili...". Velmi brzo mi došlo, že dítě ve skutečnosti přežilo, a zůstalo u psychopatů, kteří provozovali daný penzion. Protože těmto lidem kdysi zemřelo dítě a oni si takto chtěli přijít k vlastnímu. A že jim ho naše milá, hodná dvojice přenechala.....Jakože cože? Jako matka tří dětí jsem si nedokázala (opravdu opravdu ne) představit jediný scénář, který by mě přinutil opustit po porodu dobrovolně vlastní dítě a žít život, který postavy předváděly v kapitolách "poté". Četla jsem dál, protože jsem chtěla vědět, co se tam v tom penzionu teda stalo a nesmírně mě iritovaly kapitoly "ze současnosti". Oba zdrcení rodiče normálně chodili do práce, procházeli se připraveným pokojíčkem pro dítě, ženské prosakovalo mlíko skrz oblečení a při tom si vymýšlela báchorky pro rodinu a přátele a popisovala, kterak jim dítě zemřelo pod rukama. Sem tam dostali mail s fotkou syna, kterému psychopatka drží u krku nůž, aby je varovala, že nesmí ani ceknout....No a konec? Bizár! Krát milion. Vyjde najevo, že ženská z penzionu je ve skutečnosti teta té novopečené matky a novopečená matka je poběhlice, co si vytoužené těhotenství omylem uhnala s nejlepším kamarádem manžela (který měl pomalé spermie a proto se jim nedařilo otěhotnět). Celé zakončení téhle prekérní situace (těhotenství s nesprávnou osobou) bylo cíleně naplánováno onou vykutálenou maminou (která nesnesla představu, že by se její manžel dozvěděl pravdu o její aférce) a tetkou z penzionu (která před lety přišla o dítě vinou právě té maminy-tenkrát malé holky). Dohoda zněla, že mamina se rozjede s nicnetušícím manželem do penzionu, tam jakože porodí, tetka sehraje psychopatku a čerství rodiče se přátelsky podvolí a své dítě jim tam nechají na památku. A všem doma potom nakukají, že dítě zemřelo při porodu...Moment-takže v tom penzionu ta mamina zinscenovala scénku a ač se jednalo o vymodleného potomka, je to levoboček, takže pryč s ním, pro tetu a její trauma dobrý. Tetka má náhradu za vlastní zemřelé dítě a mamině se uleví, že nemusí manželovi vysvětlovat aférku s nejlepším přítelem.......Během scénky ovšem zapíchnou strýčka, kterého pak s manželem (který chudák jako jediný celou dobu netuší, co se děje) odnesou v kufru vyklopit do řeky....Prosimvás-ta jedna hvězda, co jsem dala, nepřehnala jsem to?

Peace
26.02.2023 3 z 5

"Věci se vždycky vyvinou tak, jak bylo souzeno."

Upřímně, od knihy jsem čekala více. Anotace zněla lákavě, postupným čtením děje mé nadšení bohužel opadávalo. Neurazí,nenadchne.

Šebestová3
24.02.2023 3 z 5

Nebylo to zlé, ale příliš předvidatelné.

Lenka_S
23.02.2023 3 z 5

Děj se dodehrává ve dvou časových liniích a ještě z pohledu obou hlavních postav. To by mi ani tolik nevadilo, obvykle mám takové příběhy ráda, jenže byť je námět hodně zajímavý, tak jsem se zpočátku nudila a dokonce jsem přemýšlela, že knihu odložím. Až teprve někde před polovinou mě to začalo bavit a druhou půlku jsem přečetla na jeden zátah.

alnahu
22.02.2023 4 z 5

Za mě psychothriller trochu přitaženy za vlasy,ale přesto vás to nutí číst co se z příběhu vyklube a dozvědět se co se stalo v tomto zahadném penzionu.A proč se Jamie a Victorie vrátí domů bez děťátka a konec je opravdu překvapivý.Ale i tak je kniha čtivá.

Runinka
22.02.2023 4 z 5

Dobrá knížka,překvapivé zvraty.

Veju007
21.02.2023 5 z 5

Konečně jsem se po dlouhé době dočkala naprosto famózní thrilleru!

Jamie a Victoria čekají své první dítě a před porodem se vydají na poslední dovolenou ve dvou. Vyberou si odlehlých penzion, kde je přivítají lehce zvláštní majitelé. Další den ráno ovšem Victoria pocítí první kontrakce a průšvih je na světě. Přes noc jim totiž zmizeli kličky do auta i telefony. Co se bude dít dál?

Tak tohle byla vážně pecka! Už dlouho jsem nečetla thriller, který by mě nutil otáčet stránku za stránkou a ja byla napnutá, jak struna. Knížka je v podstatě neodložitelná a když už si myslíte, že všechno víte, tak BUM! Nevíte vůbec nic!

Doporučuji všemi deseti a veliké díky za tuhle šílenou jízdu posílám do @albatrosmedia.

Knižní střípky
18.02.2023 4 z 5

Tentokráte musím chválit a doporučovat. Samozřejmě, že to je přitažené za vlasy, jako ostatně většina thrillerů a psychothrillerů, člověk si říká, že to by se přece nemohlo v normálním životě stát, ale na straně druhé kdo ví... PENZION se prostě povedl.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

GYROTOURBILLON
17.02.2023 5 z 5

Já tentokrát budu souhlasit s 5*. Ale pochopím i ty co hodnotili pravým opakem. Každý z nás je jiný, někomu sedne to, druhému překvapivě ono.

Ctenar1202
17.02.2023 2 z 5

Těšila jsem se na skvělý thriller, který mi nedá vydechnout a budu napnutá až do konce. Bohužel, tentokrát jsem zklamaná. Příběh byl čtivý tak do třetiny, kdy si opravdu hryžete rty napětím. Jenže potom začal být příběh tak překombinovaný a přeplácaný, že jsem začala protáčet oči a ten konec to opravdu zabil úplně. Autor chtěl do psychothrilleru zahrnout hodně témat až to prostě přepálil. Škoda. Kdyby ubral, bylo by to perfektní.

ivousekk
17.02.2023 1 z 5

(SPOILER) Četla jsem jako beta čtenář pro nakladatelství již v říjnu. Týden jsem to zkoušela, prokousala jsem se do půlky a odložila. Mně to prostě nebavilo. Sice je tam napětí s tím, že se „něco“ stalo v penzionu, ale je tam TOLIK vaty, která to šíleně zpomaluje, že se to nedá číst. A hlavně ten začátek, který to celé spustil, je jak vycucaný z prstu. Kdo alespoň trochu svéprávný vyjede na dovolenou s těhotnou manželkou těsně před porodem někam mimo civilizaci? Kravina.

rodičovství psychologické thrillery

Autorovy knížky