Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby
Herman Melville
Vypravěčem Melvillova příběhu je majitel menší právnické kanceláře na Wall Streetu; přestože během své praxe už poznal pěknou řádku písařů, je zoufalým osudem svého nového písaře fascinován. Anti-hrdina Bartleby je sužován mnoha strachy, ale tím největším je strach z komunikace, z nemožnosti porozumění, z rizika bolestného fiaska. Všechno, co následuje ode dne, kdy se Bartleby objeví ve dveřích kanceláře, je tak mnohotvárné a podivné, že příběh dočítáme se zatajeným dechem. Pro středně pokročilé.... celý text
Literatura světová Novely Učebnice a slovníky
Vydáno: 2006 , GaramondOriginální název:
Bartleby, the Scrivener, 1853
více info...
Přidat komentář
Podle ohlasů na internetech bych od toho čekal víc. Vypravěč je právník na Wall streetu a Bartleby je písař, kterého si najme na kopírování spisů, protože tenkrát jeste neměli ctrl+c.
Protože neni ctrl+c, tak je Bartleby asi smutnej a nevyvíjí žádnou vlastni iniciativu až proste jednou přestane pracovat úplně. Nastává patová situace, kdy právník neví co s nim a snaží se všema možnýma způsobama ho přimět aby tam nestál jak jouda. Bartleby neodmlouvá, chová se slušně, jen říká, že by to či ono raději nedělal.
Tak trochu Kafka na Wall streetu.
Pročetl jsem se skrz individualismus zahnaný do extrému, vliv 'moderní' práce na člověka, parodii romantického hrdiny. Bartleby mi také připomněl malou 'Miriam' Trumana Capoteho, která je ale o něčem trochu jiném. Obě díla doporučuji
Tohle mě nějak neoslovilo, k zamyšlení nepřimělo. Hlavně jsem neuspěl co se angličtiny týče. Tohle vyžaduje skutečně velkou slovní zásobu.
Tato novela neni k pobaveni, ale k premysleni. Pribeh ma kouzlo; nuti ctenare, po tom, co prekona pocatecni popisy prostredi a postav a konecne se dostane k jadru pudla, tedy k Bartlebymu, aby cetl dal a nezastavil se az do posledni stranky. To je vlastnost, kterou by do svych knih meli ve vlastnim zajmu dostat vsichni spisovatele. Bartleby navic poskytuje spousty prostoru k vlastnimu uvazovani.
Štítky knihy
americká literatura dvojjazyčná vydání
Autorovy další knížky
1956 | Bílá velryba |
2006 | Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby |
1978 | Taipi |
1978 | Billy Budd / (Benito Cereno) |
1990 | Písař Bartleby |
Nedivím se, že se vrcholná Melvillova díla v době svého vzniku nesetkala s pochopením. Jeho zdánlivě velmi prostý styl, který by se dal označit jako minimalismus, ji totiž předběhl asi tak o sto let. Je to možné pozorovat ve všech jeho dílech, v písaři Bartlebym však dospěl k mistrné zkratce, umožňujícího mu mimořádně hluboký ponor do psychologie postavy. Nic bych nedala za to, že ho moc dobře znal Hemingway.
Melvill si to nijak neulehčuje ani výběrem hlavního protagonisty, který věru nemá žádnou ze, srdci tak milých, vlastností romantického hrdiny - zato je však velmi dojemně lidský......