Řeka bohů II
Wilbur Smith
Řeka bohů / Rieka bohov série
< 2. díl >
Rok pro celosvětovém úspěchu románu Řeka bohů vychází z pera mistra afrických příběhů pokračování tohoto světového bestselleru, neméně úspěšná Řeka bohů II. Mezi oběma příběhy však uplynuly čtyři tisíce let. Duraid a jeho nádherná manželka Roana jako první objeví hrobku královny Lostris. naleznou zde pergameny, ve kterých truchlící Taita popisuje pohřeb faraona Mamose i s veškerým jeho bohatstvím. Senzační odkaz ze záhrobí se stane vodítkem k hledání báječného pokladu a rozluštění faraonova tajemství. Rozpoutá se divoká bitva, ve které mnozí jednají bez zábran, aby dosáhli svých dílů.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: 1997 , AlpressOriginální název:
The Seventh Scroll, 1995
více info...
Přidat komentář
Moje nejoblíbenější kniha. U žádné jiné se mi nestalo, aby se mi tak přesně trefila do vkusu a i když mám rád i jiné autorovy knihy, tato je pro mě výjimečná. Proto ji raději nechci hodnotit, nebyl bych objektivní.
První díl , jo musím to říct, musí se přečíst aby to navazovalo tento dil bomba, už otevírám 3
(SPOILER) Ač je kniha plná akce, přesto mi přijde, že postrádá to správné tempo a napětí. Vše, co se děje, je tak nějak očekávátelné. I rádoby úderné scény jsou příliš popisné. Nečetl jsem originál, ale pravděpodobně se tempo neztratilo až v překladu. A vůbec to na mě působí celé až příliš vykonstruovaně a nevěrohodně. Ano, je to jen příběh, fantazie autora, takže se něco odpustit dá. Ale přece jen tolikrát přežít smrtelně nebezpečné situace, vyloupit největší archeologický objev historie barbarským způsobem s omluvou, že jde o archeologii a raději ho nechat zaplavit a částečně zničit navždy. Nejvíce nechápu, proč se to odkrývání dělo, tak jak se dělo, když tak došlo k nenávratným škodám a pak na poslední straně se z toho stane mezinárodní projekt zaštítěný finančně i bezpečnostně vládami??? Kdyby to tak bylo od začátku, nemuselo to stát tolik životů a bolesti, financí a škod. Taky by teda nebylo o čem psát, ale i tak je to takovým podivným konstruktem. No, prostě nic moc. Zlatý a krásný příběh z jedničky v tomto nemá důstojné pokračování.
Slovenské vydanie 1. dielu (Danubiapress, 1995, 2 zväzky)
"Jára Cimrman starého Egypta!!!"
"Sloboda je výsada, a nie čosi na čo má každý právo. Masy potrebujú silného vládcu, pretože bez ovládania a pevnej ruky by všade vypukla anarchia."
Veľmi populárny autor u nás i vo svete, tak som sa dal nalákať. Neviem, prečo je na Slovensku román Rieka Bohov, prvý príbeh z rovnomennej série, rozdelený do dvoch kníh (Danubiapress, 1995). Originál bol v jednej, v Čechách to isté...
"Je múdre narobiť si priateľov, kde sa len dá, či už na tomto svete, alebo na onom."
Historická freska zo starého Egypta. Otrok Taita rozpráva veľmi zaujímavý príbeh priamo z kuchyne faraóna, takže tu máme vtedajší život na veľtoku Níl vyobrazený ako na tácke. Wilbur Smith píše pútavo, je výborný rozprávač, stránky ubiehajú jedna radosť, čítajú sa ľahko, je to pohoda. Čo mi však vadí a kazí celkový dojem z tejto publikácie, je vyobrazenie hlavných postáv. Eunuch Taita je proste jednička, ako trefne poznamenala jedna čitateľka z Čiech: "Jára Cimrman starého Egypta!!!" NAJLEPŠÍ maliar, architekt, vynálezca, kartograf, lekár, mastičkár, filozof, učiteľ, vychovávateľ, veštec, lingvista, spevák, básnik, krotiteľ divých zvierat, jazdec na koni, a tak ďalej...
"Ty si najväčší žijúci podvodník a gauner, ale zbožňujem ťa, Taita..."
Určite som na niečo zabudol. Vlastne áno; nezabudne sám seba označiť za krásneho. Ostatné postavy sa pri ňom javia ako banda idiotov bez vlastného názoru, pretože všetko zariadi otrok Taita. Skrátka, nebyť jeho, tak je Egypt stratený. Škoda, námet však výborný - láska, priateľstvo, vernosť, zrada, chamtivosť, intrigy, krutosť, pomsta, boj o moc...
"Muž, a aj žena, sú najdivšími dravcami, aké zrodila zem."
Nezatracujem, ak sa mi podarí dostať k druhému dielu zo série Rieka Bohov, tak mu dám šancu, nechám si však časový odstup...
První díl této série byl pro mě skvost, druhý díl se přenesl o 4 tisíce let do budoucnosti, ale na čtivosti neubral ani o píď. Kniha mě vtáhla do děje velice rychle a vypustila mě až s poslední stranou. Velice se mi líbilo, jak i přes takový časový rozptyl dokázal autor skvělé navázat na to, co se dělo v první knize. A ještě více mě nadchlo, že sám sebe zahrnul do děje a reagoval na svou první knihu a částečně zpochybňoval její autenticitu. Tomu říkám kvalitní smysl pro kritiku i částečně humor.
Pomalejší rozjezd, ale potom to byla opět jízda. Tento díl, jsem si na rozdíl od prvního po těch letech, již tolik nepamatovala. Za mě první díl rozhodně o něco lepší, ale asi proto, že mám ráda historii :-)
Tak jsem si potřebovala odpočinout od všech brutálních vražd a intrik. Neomylně jsem sáhla po druhém dílu Řeky bohů. Už jsem ji četla před docela dlouhou řádkou let :-). A opět mě dostala. Prostě se mi líbí. Je to pěkně vystavěný příběh, lehké rozpory dokážu autorovi odpustit. A Taitovy pastičky, perfektní.
(10. 2. 23 - 4 829 - 13)
Čekala jsem asi něco jiného. První díl se mi líbil moc, pokračování mě až tak nenadchlo.
Dobrodružná výprava za hrobkou faraona do Etiopie, navazuje na první díl Řeky bohů. Děj se odehrává v současnosti a jde po stopě, které zanechal Taito na svém pergamenu. Kniha mě vtáhla do děje, udržovala v napětí při hledání stop, výprava do Etiopie vás zavede do divoké přírody a příběh se pěkně vyvíjí. Současný příběh odkazuje na události prvního dílu a pěkně ho spojuje s odhalením Taitovy stely, Mamosovy hrobky a pokladů v hrobce. Postavy mají svůj příběh a pěkně zapadají do celého dějě. Kniha se mi velice líbila a myslím si, že je vhodně napsaná jako druhý díl Řeky bohů a celý příběh z prvního dílu jakoby zhmotní do reality, že se stal. Doporučuji a dávám také 5*.
Epickým dobrodružstvím v kulisách starověkého Egypta mě Wilbur Smith nadchnul, přesun do 80. let minulého století už takový úspěch neslavil – tedy u mojí maličkosti. Indiana Jones a chrám Taity, to by na mě nejspíš fungovalo, než jsem minula Kristovy roky. Momentálně jsem se knihou proploužila s podřimujícím zájmem, který se čas od času probudil, ale málo platné: veledokonalé hlavní hrdiny jsem měla celkem na salámu, pro ženy to platilo dvojnásobně. Britský aristokrat Harper všechno umí, všechno zvládne, všude byl, všichni ho uznávají a obdivují, superman křížený s Indy Jonesem hadr… ba dokonce i té jizvy na bradě po vzoru Harrisona Forda se dočká. Roana je pro změnu ta kurážná inteligentní krasavice v nesnázích, nezbytná pro neustálé zachraňování a romantické scény.
Z hlediska žánru asi není příliš co vytknout, snad akorát přehlídku klišé a ukecanost – autor má potřebu popisovat kdejaký pro zápletku irelevantní prd. Kdybych přečetla každou čtvrtou větu, o nic zásadního bych nepřišla. Někdy se spisovatel snaží utáhnout obecenstvo na silně převařené nudli. A v češtině místy haproval překlad, například do hovorů přes vysílačku se nám vnucuje Roger (modří vědí, že tento výraz je používán ve smyslu „slyším, rozumím“), seasoned warrior skutečně není „sezónní“ válečník, nýbrž naopak zkušený, ostřílený, a tak dále, minel ve významu a stylistických neobratností jsem postřehla víc.
Druhá „Řeka bohů“ mi holt úplně nesedla (snad to chtělo jinou náladu), na trojku se možná vybodnu. 60-65%
Napínavý příběh, určitě budu pokračovat dalším dílem. Zajímavý způsob objevení hrobky a alespoň fotografická dokumentace objevu. Bohužel stále žijí vykradači hrobů.
Bohuzel jsem knihu nedocetl
je to uplne neco jineho nez krasny a strhujici prvni dil....
Vždy když čtu druhý díl řeky bohů snažím se ho porovnat s prvním. Nelze říci který je lepší. Za men skvělá kniha plná zvratů a dobrodružství
Štítky knihy
Egypt starověký Egypt historické romány dobrodružné romány
Ve stresu a chvatu tuto knihu neotvírejte. Ale pokud se chcete lehce, pomalu, pozvolna a beze spěchu vnořit do barvitého světa starého Egypta a užít si autorovy znalosti nejen historie, ale i jazyka, nemůžete zvolit lépe. Bez jednoho otroka, jaký by byl osud Egypta?