Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371/bmid_romeo-julie-a-tma-Wy3-371.jpg 4 3840 3840

Novela o tragickém příběhu studenta Pavla a židovské dívky Ester v období heydrichiády. Pavel Ester potkává ve chvíli, kdy se ona chystá na transport do koncentračního tábora. Schovává ji u sebe v domě...

Zemlja
30.09.2023 4 z 5

Povinná četba. Něco čte člověk kvůli ději, který ho přenese někam nebo k něčemu, k čemu by se sám nedostal. Něco kvůli zajímavým myšlenkám, které by se v jeho hlavě nehonily. Něco kvůli jazyku, který "chutná". Tohle je kniha pro to, abychom nezapomněli.

hrusisek
08.09.2023 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila znovu v rámci čtenářské výzvy. Konec příběhu si pamatuji úplně jinak, asi mi přišel takový useknutý, tak jsem si ho domyslela, ...nevím :D. Každopádně je to příběh silný, kdoví, jak silné by bylo jejich pouto, kdyby je nespojila válka a potkali se v jiný čas. Bylo mi místy docela teskno a smutno, jak nespravedlivá to byla doba. Dávám pět hvězd.

Evkaha
03.09.2023 5 z 5

Jedna srdcovka a jedna z mála knih, ke kterým se vracím a týkají se válečné doby

Venda32
27.08.2023 3 z 5

Kniha přečtená v rámci čtenářské výzvy. JInak bych po ní asi nesáhl. Začátek pro mě složitější. Takové trošku natahované "dostávání se do hlavy, citů a pocitů" hlavního hrdiny. Potom musím říct, že mě děj strhl a těšil jsem se na každou další stránku. Aby přišlo opět zbytečné natahování a pentličkování děje. Konec příběhu byl za mě takový nijaký. Skončil ale tak, jak od začátku bude čekat jen málokdo.

StrYke
24.08.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma je výbornou poválečnou novelou realisticky zachycující tísnivou atmosféru a všudypřítomný strach v Československu za dob druhé Heydrichiády. Děj je navzdory své prostotě a přímočarosti uvěřitelný a znepokojivý. Bohužel ale chápu i kritické argumenty k tomuto dílu i k samotnému autorovi, ať už cílící na Otčenáškovu lásku ke komunismu či na jistou naivitu, která zde může být nalezena. Mně se ale kniha líbila a vřele bych ji doporučil.

apq
19.08.2023 3 z 5

Knihu jsem četla v rámci maturitní četby a patřila k těm lepším. Děj docela zajímavý.

milan.valden
12.08.2023 4 z 5

Vrcholným a nejznámějším dílem Jana Otčenáška (1924 - 1979) je novela Romeo, Julie a tma (1958), známá též z vynikajícího filmu režiséra Jiřího Weisse z roku 1959 (existují i další dvě verze televizní a také zpracování zahraniční). Příběh gymnazisty Pavla, který skrývá židovskou dívku Ester v Praze za heydrichiády, jsem nikdy nečetl a rád jsem to konečně napravil; je to výborně napsaná novela o tragické první lásce v nelehké době... Mimochodem Otčenášek, autor vzorového díla socialistického realismu Občan Brych (1955), byl také plodným scenáristou, vedle spolupráce na scénářích k filmům Romeo, Julie a tma či Občan Brych podle vlastních předloh je také spoluautorem vynikajícího seriálu Byl jednou jeden dům (1974) a krásného televizního filmu Romeo a Julie na konci listopadu (1971) s Karlem Högerem a Danou Medřickou o vztahu dvou postarších lidí (na jejich herecký koncert se můžu koukat pořád). Překvapilo mne, kolik změn je oproti předloze ve filmové verzi Romea, Julie a tmy, na kterou jsem se po mnoha letech znovu podíval.

juni
01.08.2023 4 z 5

Knížka byla v rámci povinné četby k maturitě (přečtena před rokem). Příběh se mi líbil, jen mi přišlo, že se uprostřed hodně táhl.

pani_ari
28.07.2023 5 z 5

Knihy s válečnou tematikou nevyhledávám, nicméně Romeo, Julie a tma na mě udělala dojem. Autor brilantně pojmul psychologický popis postav v bezvýchodně tíživé situaci.

pam225
25.07.2023 2 z 5

Slaďárny nejsou pro mě, i když příběh je pochmurný.

_Knihomolka_
26.06.2023 3 z 5

"Každá láska má své dějiny. I když docela krátké. Jakési dějiny v kostce. Má čas růstu a zralosti. Má slunečná návrší, strmé pády. Své deště a něhy."
První dvě kapitoly mi daly upřímně zabrat - krkolomný popis něčích pocitů, matoucí směs neutuchajících myšlenek a sem tam nějaké zvolání do prázdna. Poté, co jsem se však "prokousala" dále a vstřebala i rychlý obrat vztahu Pavla a Ester, bylo to o poznání lepší čtení. K závěru jsem se ale setkala již se známými pocity z prvních dvou kapitol, takže na mě bohužel tato kniha až takový dojem neudělala.

Kabuky
24.06.2023 5 z 5

Vynikající čtení.

Artim
04.06.2023 5 z 5

Občas se vracím k povinné literatuře, kterou jsem nikdy nepřečetl a když se kniha hodí do výzvy, o to líp!
To je příklad i této novely.
Velice silný příběh, kde autor postupně zapouzdří hlavní protagonisty do jejich mikrosvěta , díky kterému dokáží čelit vnějšímu světu, temnotě. To vše ale pouze na chvíli...
Líbila se mi práce s časem a kontrasty světla a tmy. Velmi působivé a povedené!

Mayami
27.05.2023 3 z 5

Až teraz sa odhodlávam na literatúru, s ktorou som prišla prvý krát do styku na strednej škole. Štýl, akým je písaná mi veľmi nevyhovoval. Z môjho pohľadu to nebolo tak dobre spracované ako iná staršia literatúra z tejto doby, ale nemusela som sa do čítania nútiť, celkom ma to bavilo.

Marketplace
11.05.2023 4 z 5

Tak nějak doháním manko v povinné literatuře. Kniha se mi četla místy obtížněji, ale nebylo to špatné.

Mruskulka
06.05.2023 4 z 5

Nečetla se mi lehce. Příběh dvou neskutečně zamilovaných mladých lidí, kteří se potkali pro ně nevhodnou dobu. Jsem ráda, že jsem po knížce sáhla až v dospělosti. Jako nactiletá bych knihu neocenila.

Lady_Lea
01.04.2023 5 z 5

Tohle se četlo tak lehce... A tak těžce. Příběh tak banální, tak osudový. Tolik lásky, něhy a dobra... Tolik krutosti, bezmoci a zla. Jeden prchavý okamžik v životě dvou lidí, dvou z mnoha. Jazyk a příběh tak poetický, pozadí tak srdcervoucí. Kniha tak krásná, tak smutná.

Petr874
26.03.2023 3 z 5

Nemyslím si, že by kniha byla špatná, to ne. Ale romantické příběhy opravdu nejsou pro mě. Spíše mě ale zaujalo zákulisí samotného děje. A to, jak se žilo za Protektorátu (specificky v době heydrichiády). Opravdu otřesná doba.

Knihotyna
19.03.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma je pro mě srdcovou záležitostí. Byla to jedna z prvních knih, která mě z mého seznamu literatury k maturitě opravdu silně zasáhla.
Jedná se o příběh mladých lidí - Pavla a Ester - za doby Heydrichiády.
Já jsem příběh četla třikrát, v roce 2013, někdy kolem roku 2019 a dnes. Poprvé jsem byla skoro maturantka, čerstvě zamilovaná, takže jsem si užívala lásku Pavla a Ester, cítila jsou přesně to, co cítí oni :).
Podruhé se pro mě jednalo o milé připomenutí něčeho, co jsme měli s manželem společné.
A dnes. Třetí čtení. Jsem dospělejší. Starší. Možná moudřejší. Mám více zkušeností a zážitků. Pár let jsem vdaná a co je nejvíce, mám svého milovaného syna. Právě pro poslední dva body pro mě tentokrát čtení bylo jiné. Více mě zaujaly povahy hlavních hrdinů - Pavel jako logicky a stoicky uvažující muž, Ester jako citlivá a velmi emoční dívka brouzdající svými myšlenkami, pochybnostmi a sny - úžasné spojení mužské a ženské energie, která se skvěle doplňovala a vzájemně se respektovala. Jako další stěžejní bod jsem více vnímala rodiče Pavla. A to především jeho tatínka. Lásku k synovi, pochopení nepochopitelného a snaha pomoct.
Myslím, že až budu opět starší a syn větší, najdu zde nové body k zamyšlení, které mě opět chytnou za srdíčko.

KnihovniceVěra
12.03.2023 4 z 5

Nadčasová novela o krátké lásce studenta Pavla a židovské dívky Ester vystihuje atmosféru Heydrichiády.