Štvrté krídlo

Štvrté krídlo https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526117/bmid_stvrte-kridlo-6564431a1fcb1.jpg 5 884 884

Empyreum série

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú "krehkých" ľudí. Tých pália na popol. Keďže drakov, čo by si vybrali Violet, je ako šafranu, väčšina kadetov by ju najradšej zniesla zo sveta, len aby zvýšili vlastné šance. Pre iných, napríklad pre mocného a nemilosrdného veliteľa krídla v Jazdeckom kvadrante Xadena Riorsona, je tŕňom v oku Violetin pôvod. Ak chce Violet prežiť, musí sa spoľahnúť na svoj dôvtip. S každým dňom je však vojna za hranicami akadémie čoraz krvavejšia, obrana kráľovstva zlyháva a počet mŕtvych narastá. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Fourth Wing , 2023

knihárna
dnes 5 z 5

MILUJU. Knížku jsem četla v angličtině už v prosinci a teď, když konečně vyšla česká verze, jsem si musela dát reread a bylo to stejně boží, jako když jsem ji četla poprvé.
Příběh je velmi čtivý, napínavý, plný akce a draků. Kniha měla spád, žádná hluchá místa, byl tam zvrat za zvratem. Má mapu .
Prostředí miluju! Drsná škola, nový fantasy svět, DRACI.
Hlavní postavy jsem si úplně nezamilovala, kromě Liama (!!), ale ani mi nikdo vyloženě nevadil. No dobře, Jacka jsem nesnášela od první chvíle, kdy se v knize objevil. Violet je taková klišé postava, slabá, křehká, ale nakonec nejsilnější hlavně se tam asi stokrát zopakuje, jak má děsně slabý kosti, ale za celou knížku tam má zranění tak dvě.. Xaden je za mě v pohodě, ale pořád to není taková láska, jako třeba Rhys .
Ukončení knihy bylo skvělý, za mě ne moc překvapující a žádný extra cliffhanger, ale tím líp, když se mi nebudou líbit další díly, můžu předstírat, že je Čtvrté křídlo standalone

kristynatjxo
včera 5 z 5

Miluju ! Nestává se mi, že bych se do něčeho tolik dokázala začíst, abych opravdu jen četla a přestala vnímat okolí.
Knížka je napsána opravdu dobře.
Hrozně mě baví sledovat, čím vším Violet prochází. A jak ji to mění. Není to jen nějaká jiná hrdinka, která během jedné kapitoly získá všechnu sílu. Vše získává postupně, sebevědomí, sílu, zručnost. To jakým způsobem občas vyhrává výzvy, se mi moc líbilo. Je velmi chytrá a opravdu se jentak něčeho nebojí.
Knížka mě pořád bavila, pořád se něco zajímavého dělo. Nebylo to jen o pár momentech. Plno skvělých zvratů.
Nevíte komu máte věřit. Koho si oblíbit, koho radši ne.
Potřebuji nutně druhý díl. Opravdu.

Drahuska12
včera 5 z 5

Tak tedy došli mi asi slova.
Páááni :-) .
Moc fantasy nečtu a po téhle knize si říkám , že je to vážně škoda a musím to napravit.
Boží ! Kniha je čtivá, plná akce, lásky, smutku , napětí. A ten konec? Bože chci druhý díl :-( .
Všem moc doporučuji. Myslím si, ze tohle opravdu stojí za přečtení.

Vrbická1999
včera 2 z 5

Čtvrté křídlo jsem původně vůbec neměla v plánu číst, ale pak mě to nedalo a chtěla jsem vědět, proč je to takový hit. Příběh sám o sobě mě bavil, prostředí drsné akademie mě vtáhlo, ale ten počet stran byl na mě moc. Některé části se vyloženě vlekly. Kdyby měla kniha o 250 stran méně, čtení bych si užila více.
Fantasy pro mě už asi není. Nejspíše jsem už na tento typ knih ,,moc dospělá''. Od knih, které čtu očekávám více.

Eleanor-ka
předevčírem 4 z 5

Váhala jsem, zda dát 3 nebo 4 hvězdy. Závěr knihy mě přesvědčil o větším počtu. Musím přiznat, že téma má neskutečný potenciál, ale četlo se to ... Dost náročně. Autorka nepíše zrovna s lehkostí, takže mi trvalo opravdu dlouho - na mé poměry -, než jsem knihu dočetla.
Nicméně, už dlouho jsem nečetla něco tak dynamického a originálního, takže když opomenu tenhle fakt, je kniha za mě téměř geniální. Těším se na další díl.

Ketfl
21.05.2024 5 z 5

Violet Sorrengeilová je fyzicky křehká mladá žena. Kvůli svým problémům se proto rozhodla vydat na dráhu písařky a strávit svůj život mezi knihami. Její matka, velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila mezi elitní jednotku dračích jezdců. Jenže cesta na vrchol není vůbec jednoduchá. Violet musí projít náročným výcvikem, aby se vůbec mohla spárovat s drakem. Pokud se jí celý výcvik podaří přežít, přichází další překážka – draci se obvykle s „křehkými“ jedinci nepárují. Violet proto bude muset využít veškerý svůj důvtip a inteligenci, aby vše zvládla. A kdo ví? Možná najde spojence tam, kde by vůbec nečekala…

Nebudu nic zastírat, Čtvrté křídlo absolutně splnilo moje očekávání. Autorce se povedlo vytvořit velice zajímavý fantasy svět, který lidé sdílí s draky. Draci se běžně do lidských problémů nezapojují, řeší si věci po svém, ale pravidelně se propojují s elitními jezdci, aby společně chránili jejich domov, Navarru. Díky tomuto propojení získá každý jezdec speciální magickou schopnost. Čím silnější drak i jezdec, tím silnější a cennější schopnost lze získat.

Violet je skvělá hlavní hrdinka. Fyzicky slabá, ale inteligentní dříčka. Po celou dobu výcviku se musela potýkat s tím, že se jí někdo snaží zabít. Hned první den se její cesta zkříží s nádherným mužem. Xaden ale Violet nesnáší, její matka mu totiž zabila otce a on má teď konečně možnost se pomstít. Čeká jen na správný okamžik. Jenže čím déle to odkládá, tím víc vidí, jaká Violet je. A nemůže popřít neskutečně silnou chemii, která mezi nimi panuje.

Knihu jsem si opravdu užila od začátku do konce. V příběhu se neustále něco dělo, výcvik byl akční. A hlavně ti draci! Bylo to prostě skvělé. Na konci knihy samozřejmě přichází obrovský zvrat, ale naštěstí by měl druhý díl vyjít už v září, takže alespoň to čekání nebude tak úmorné! Už se nemohu dočkat.

Moc doporučuji!

Jana65
21.05.2024 5 z 5

Kniha Čtvrté křídlo se mi moc líbila. Akce, magie, draci, co víc si přát? No určitě co nejdříve další díl. Doporučuji.

Edona
21.05.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo je první díl ze série Empyreum. Jedná se o fantasy, kde najdete draky, magii, boj na život a na smrt, romantickou linku a spoustu dobrodružství. Avšak nečekejte nic originálního, co by tady ještě nebylo..

Co se mi na knize líbilo?
+ draci, zejména cynický Tairn
+ hlavní i vedlejší postavy
+ akční scény
+ zvrat na konci, stoprocentně naláká na druhý díl

Co se mi na knize nelíbilo?
- málo propracovaný svět
- romantická linka je snadno předvídatelná

TaLu
20.05.2024 5 z 5

Violet snila svůj sen. Chtěla pracovat v archivu jako písařka, jako její otec. Jenže otec i bratr jsou mrtví, matka je generálkou a rozhodne, že se její dcera stane jezdcem. Přijetí do kvadrantu jezdců je smrtelně nebezpečné, přejít lávku nad propastí nezvládne každý a tím to vlastně teprve začíná. Uchazeči plní výzvy, bojují na život a na smrt mezi sebou, a vyhlížejí den, kdy budou představeny drakům, kteří si mezi nimi budou vybírat jezdce. Draci jsou čestní ale netolerují slabost. Pomůže Violet její moudrost získaná z knih? Jak přežije souboje s mnohem silnějšími soupeři a spálí ji draci při výběru na uhel? Vydrží přátelství všeobecnou rivalitu a podaří se jí vyhýbat Xadenovi, který nemůže odpustit její matce, že zabila jeho otce?
Příběh podobný mnoha jiným,(smrtící škola), ale v jiných knihách něco nenajdete. Draky! A že jich tady je! Konečně fantasy, kde jsem si užila nejen statečné hrdiny, ale také neméně statečné draky. Líbilo se mi i vysvětlení propojení mezi jezdcem a drakem i mezi draky navzájem.

Roxik
20.05.2024 5 z 5

Moje první kniha s tématem draků a rozhodně nelituji. Kniha se mi natolik líbila, že jsem ji slupla jak malinu během pár dní. Violet mě bavila svým důvtipem, bojovností a jemností a Xaden je prostě chlap s velkým tajemstvím, který se holkám líbí. Dále jsem si oblíbila postavu Liama, protože takového kamaráda by si přál každý. Promyšlenost světa a popis draků mě hodně bavil a z konce prvního dílu jsem byla příjemně překvapená, protože najednou člověk zjistí, že nic není tak černobílé, jak se na první pohled zdá. Už se moc těším na další díl až se vrátím do světa draků a jejich jezdců. Určitě stojí za přečtení.

Nel-ly
20.05.2024 2 z 5

No... neodolala jsem hajpu, a ačkoliv jsem díky absenci tiktoku neměla moc spoilerů, stejně to nebylo moc zajímavý, protože autorka jednoduše prostě krade.
Není tam ani jedna originální linka, nápad nebo dialog. Být autorkou Divergence, tak tady Rebeccu možná i zažaluju.

Celá kniha na mě působí jako napsana Umělou Inteligencí, která posbírala to, co bylo IN před 10 lety (Divergence, Vampýrská Akademie, Harry Potter, Eragon...) a splácala to dohromady + samozřejmě přidala "žhavý" scény, aby se tomu mohlo říkat fantasy pro dospělý.

Probém je, že tohle fantasy není. Tohle je harlekýnka, velmi hloupá harlekýnka. S absolutně neukázkovější Mary Sue postavou.

P.S. U druhého dílu jsem se oficiálně velmi znuděná sekla v půlce. Si radši přečtu znova tu Vampýrkou akademii

NikyTaky
20.05.2024 5 z 5

Začnu asi tím, že jsem knížku vůbec číst nechtěla :D neměla jsem to v plánu, trochu mě odradila ta masáž na sociálních sítích. No, ale to co to se mnou udělalo. Bohové! Za poslední týden jsem knížku přečetla hned dvakrát, některý kapitoly i čtyřikrát, protože mě to tak pohltilo, že to nešlo jinak. První knihu od autorky jsem četla v zimě a hrozně mě bavil jeji styl psaní, ale co to co předvedla tady je teda masteepiece! Já bych si snad dobrovolně vzala LSD, abych viděla lítat draka v obýváku. Opravdu mě nikdy nic tak nedostalo. Vykreslení postav, ten děj, jak je to promyšlené, naprosto úžasné.
Violet byla na můj vkus asi až moc taková slaboučká, křehká, pořádn zraněná - to se tam dost často opakuje, ale rozhodně to nesundá hodnocení, které jsem tomu dala. Nemůžu se dočkat pokračování.
Ps: pro ty kteří neví, Rebecca na svém webu uvádí dvě kapitoly, které musela do knihy proškrtat, aby nevyzradila, to co bylo na konci

Veju007
19.05.2024 5 z 5

Bravurní a famózní. Takhle jednoduše se dá Čtvrté křídlo popsat. Violet ne neuvěřitelně silná osobnost, která se navzdory svým nedostatkům nenechává ničím a nikým zastrašit. A pak je ti Xaden…syn toho, který chystal převrat…od začátku bylo jasný, kam tohle bude směřovat a i přesto to bylo boží!

Původně jsem chtěla po knížce sáhnout až na podzim, že bych to rovnou spojila s dvojkou. Nakonec jsme ale nevydržela a díky za to! Příběh mě vtáhl a já mu okamžitě propadla! Slzy tekly a finále mě zanechalo naprosto bezeslov.

Víc říct nemůžu, protože spoilery. Prostě si to přečtěte!

Pain
19.05.2024 5 z 5

(SPOILER) I já se přidala k davu a přečetla tuto všemi oslavovanou knihu. Úplně paf jsem z ní nebyla - nejspíš kvůli oslavným ódám.
Kniha se mi líbila, i přes slabší místa. Některé věci jsem odhadla, některé ne (nalezení ztraceného přítele). Draci se mi moc líbili.
Z lidí jsem měla slabost pro Liama. Z draků samozřejmě vedl Tairn a Andara.
Trochu se mi zdálo, že vztah mezi VIolet a Xandenem byl dán tím, jaké draky získali.
Violet se mi líbila pro svoji houževnatost a nezdolnost. Neměla předpoklady pro to se stát dračí jezdkyní, ale šla vytrvale za svým cílem - přežít.
Po dlouhé době kniha, která se mi opravdu líbila a rád s přečtu další díl.

LenaWirus
17.05.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo jsem si po neuvěřitelné mediální propagandě nemohla nechat ujít, navíc se jedná o jeden z "mých" žánrů. Kniha byla přesně taková, jakou jsem si představovala, že bude. Což není nutně špatně, pouze mi tedy unikl wow efekt. Postavy byly všechny dobře vykreslené a srozumitelné, našlo sei pár sympatických, takže zde není autorce co vytknout. Knižní svět a systém vymyslela funkčně, akorát bych čekala trochu větší důraz na draky a ostatní magická stvoření. Chvílemi se zdálo,jako by sloužili pouze okrajově ke zpestření. S hlavní hrdinkou jsem neměla problém, nicméně její úloha mi přišla trochu nejasná. Nejdříve je vykreslena jako slabounká křehká dívka, kterou všichni můžou zabít lusknutím prstu, ona ale stejně přežije každou výzvu a překoná pro ni fyzicky nepřekonatelné překážky. Poté má najednou toho nejsilnějšího a největšího draka, navíc vzácnou moc, nicméně mezitím ji neustále musí někdo zachraňovat. Všeho všudy jsem se ale bavila a další díl si přečtu.

Veruza
17.05.2024 5 z 5

Kniha byla mega mega skvělá a už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Už od první stránky mě kniha nutila číst dál. Kniha je celá plná zvratů ale konec mě asi překvapí nejvíce. Nejvíc top v knize za mě byli rozhovory mezi Violet a Xadenem a taky draci ale musím uznat že mě i hodně zaujala celá obálka knihy a hlavně ta ořízka.

JSmerda
16.05.2024 5 z 5

Young Adult fantasy, zacíleno především na dívky. Kniha stojí na starém dobrém principu: z loosera se v průběhu výcviku stane eso, které bude klíčové v některé rozhodující bitvě. V tomto světě se jedná o původně adeptku na knihovnici, která se však musí přeškolit na dračí jezdkyni. Dobře vymyšlený a celkem fungující svět. Při čtení erotických scén na konci knihy by mě zajímalo, jak moc odpovídají myšlení dospívajících dívek :) Pokud akceptujete, pro jakou cílovou skupinu je knížka určená, tak si ji užijete. Čtvrté křídlo mi hodně připomínalo knihy Trudi Canavan.

Wajny
16.05.2024 5 z 5

Čtvrté křídlo bylo jednou z mých nejočekávanějších knih letošního roku. Slyšela jsem na ni jen samou chválu! Jsem ráda, že kniha opravdu poskytla vše, co slibovala. Bylo v něm vše, co mám ráda.
Autorka dokázala vytvořit prostředí plné akce, rivality, zvratů a vše dokreslila romantickou linku se sympatickými hlavními postavami.

Violet mě okouzlila svou odhodlaností, chytrostí a také svou neúnavnou snahou objevovat nové věci. Bála jsem se, aby to nebyla nějaká ufňukaná naivka, které najednou půjde všechno hned, i přes její handicap, ale autorka dokázala skvěle vystihnout její silné a slabé stránky, čímž působí opravdově.
Xaden je prostě perfektní! Můj další oblíbenec! Ze začátku je hodně tajemný, ale když ho poznáte, zjistíte, že je obětavý a milující.
Violet s Xadenem vytváří skvělé duo. Romantická linka – enemies to lover patří mezi mé oblíbené, zde je velmi dobře napsaná. Pomalý vývoj, postupné poznávání a skvělé rozhovory přidávají lince na opravdovosti.
Další postavu, kterou musím vyzdvihnout je Liam, jeho jsem si oblíbila z celé knihy úplně nejvíce. Bavila mě jeho povaha, přátelství a to, že je tak velký správňák, ale pro své přátelé udělá cokoliv.

Dračí svět, do kterého nás autorka zavedla, je skvěle promyšlený. Draci mají své vlastní charaktery a vazby, a jejich spojení s jezdci je fascinující. Já si ihned oblíbila Tairna, hlavně jeho sarkastické poznámky.
Atmosféra školy je perfektní! Bavil mě systém školy, výuka i jednotlivé zkoušky, všechny jsou velmi dobře napsané. Rivalita mezi studenty dodává příběhu na dynamice a napětí. Opravdu není snadné být mezi tolika konkurenty, ale i tak zde vznikají pevná přátelství.

Autorka se v knize nezdržuje zbytečnými popisy, jsou zde samé akce a zvraty, které nas drží v napětí. A ten konec? Wau!
Jediným mínusem je, že svět není tolik popsán. Autorka nejde do hloubky, chybí informace z minulosti, o povstání...v dalším díle se snad dozvíme více.

Čtvrté křídlo je kniha, která naplnila má očekávání na 100%. Akce, vztahy, tajemství – to všechno tvoří perfektní mix. Doporučuji ji všem!

Májenka193
14.05.2024 5 z 5

Vůbec nevím co napsat. Přitom mé dojmy z knihy jsou tak bouřlivé. Málo knih mě strhlo do svého světa tak jako tato. Asi se z toho musím trochu vypsat, stále plná emocí ze závěru knihy. Strhující děj bez chvilky odpočinku, hrdinka podle mého gusta oplývající dávkou humoru a ostrého jazyka, která sluší každému žánru. Hrdina se šrámy na těle i duši. Brilantně vybalancované. Skvělá angličtina (četla jsem originál) Prostě už mám v tašce druhý díl a lituji, že člověk musí taky někdy spát … Varování na závěr: pouštění hudebního podtextu “fantasy reading vás může dohnat k tomu, že slzu nepokrytě ukápnete třeba i v autobuse, ups

Agnesita
14.05.2024 4 z 5

Nejsem cílovka, jednak věkem a pak fantasy čtu minimálně. Knihu jsem přečetla, bavila mě, je čtivá. Zkrátka mě neuchvátila.