Svatý Václav - Vraždou to nekončí
Veronika Válková
Jestli si představujete svatého Václava jako nudného patrona, věčně dlícího na modlitbách, nejspíš vás překvapí, že to byl udatný válečník, který byl ženatý a měl nemanželského syna. Ale onoho osudného zářijového rána na něj u kostela přece jen čekala smrt. Čí ruka mu ji ale přinesla?
Přidat komentář
Moc se mi líbí rozivnutí různých vztahů a všechny možné narážky na to, jak vlastně "světěc" vedl svůj život. Perfektní kombinace legend a faktů. A luxusně podaná.
Takto náruživě jsem četl dětskou literaturu naposledy před pár lety, když jsem se vrátil k mayovkám. Vydrželo mi to pár měsíců než jsem těch pár tisíc stran přečetl.
Sedmou přečtenou bárovkou jsem se přenesl do hlubokého středověku na počátek české státnosti. Všude lesy, málo obyvatel žijících podobně jako pravěcí Germáni v dřevěných zemnicích, na místě pražského hradu převážně dřevěné hradiště.
Kníže Václav, jeho mladší bratr Boleslav, Václavův druh Podiven i hypotetická Václavova manželka a nemanželský syn Zbraslav. Svatováclavským legendám to neodporuje, IX. kapitola Kristiánovy legendy o Podivenovi je tu dokonce ocitována. Napínavý příběh tak opět výborně doplňuje vzdělávací rovina.
Otázka týdne: proč chce ta holka pořád někoho varovat? To sakra nechápe, že se do minulosti zasahovat nemá?
Na což volně navazuje otázka: proč je ta holka blbá jako podštok? Holka, která na svoji neznalost dějin naráží v podstatě ob den by možná mohla počítat s tím, že je něco krapet jinak.
Ne tak dobrá jako ostatní díly, ale i tak stačila na to, abych se při dějepise vytáhla s jinou teorií zavraždění sv. Václava. :-)
Autorka nás znovu usvědčila v tom, že když jeden zkoumá ty nejmenší detaily z historie, je schopný se s námi pak podělit o tohle. Přijde mi jen osobně škoda, že nadcházející školní rok budeme probírat nejnovější dějiny a já tak - stejně jako Bára v příštím díle - nebudu moct své nové znalosti správně upotřebit.
Nejvíce mě asi dostalo to, jak se to mělo mezi bratry. Hlavně náhled na Václava se mi zdál dost jiný, než nám říkají, a také ta osudná bitka, co se odehrála dvacátého osmého září. Protože pokud vážně existovala možnost, že by se to stalo vlastně omylem, myslím, že by nám o tom měli říkat, protože alespoň mně osobně se změnil celý náhled na Boleslava.
Krásná,čtivá kniha se zajímavým dějem a skvělými postavami.Hodně jsem z téhle bárovky dověděla.
Vřele doporučuji!
Zprvu se mi knížka zdála velice nudná. Zajímavý děj se uskutečnil až v polovině knihy. Zvědavost mě osobně donutila číst dál a od poloviny se mi kniha líbila čím dál tím víc.
Moc děkuji za knihy, které dokážou děti přimět k tomu, aby se zamyslely nad minulostí a to knihy Veroniky Válkové dokážou. Tyhle knihy kupuji synovi, ale ráda si je přečtu i já....
Moc se mi líbila a pokud by to bylo jak tak se to stalo v knize by nás celou tu dobu učili lež takže by mně opravdu zajímalo jak to bylo:-)
Štítky knihy
cestování časem Přemyslovci panovníci pro mládež svatý Václav, český kníže, cca 907–935 české dějiny dětská dobrodružství historické romány dějiny pro děti a mládež
Tenhle díl mě bavil skoro nejvíc ze všech, i když jsem to vůbec nečekala. Vybrala jsem si ho jen tak, protože co se asi člověk může o svatém Václavu dozvědět, než že byl svatý? Jenže ouha. Autorka ho vykreslila jako chytrého a odvážného chlapa, sympaťáka, který se nebojí vzít do ruky zbraň ani číši vína. Ani Boleslav není popisován jako záludný bratrovrah, i když právě u něj čtenář do poslední chvíle neví, jak se vybarví. Tím spíš, že hlavní hrdinka Bára tuší, že den zavraždění svatého Václava se blíží. A právě to je na tom tak skvělé. Ona to ví, Václav taky, dokonce i sám Boleslav a teď se jenom čeká, jak to ve skutečnosti dopadne.
Nudné to čekání není ani trochu. Příběh je akční, dobrodružný a jako vždy plný zajímavých historických informací. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout a bavila mě každá stránka.