Vystěhovalci
Vilhelm Moberg
Vystěhovalci (čtyřsvazkové vydání) série
1. díl >
1.díl tetralogie. Hrdinou široce koncipované rodinné ságy je silný a sebejistý švédský sedlák. Když zjistí, že přes veškerou dřinu není schopen doma uživit své děti, rozhodne se vystěhovat do Ameriky společně se skupinou svých krajanů. Osudy hrdinů jsou organicky zasazeny do epického vyprávění a jejich očima a jejich zkušenostmi vidí autor americký svět. Velký důraz klade na ty lidské vlastnosti, které dělají život snesitelný i za nepříznivých okolností. ISBN 80-85634-95-3 je chybné. ISBN 80-85634-96-1 (soubor, 4 sv.)... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1994 , Knižní klubOriginální název:
Utvandrarna a Invandrarna, 1949
více info...
Přidat komentář
Krásný. Pomalý rozjezd, který byl ale nutný, abychom si uměli představit, jak hlavní hrdinové ve Švédsku žili a co je donutilo k emigraci. Šli úplně do neznáma, informace, které měli, byly neúplné, nespolehlivé, kusé. Možná dobře, protože kdyby věděli, co je čeká za cestu, nejspíš by ani neodešli. Ti, kdo šli, byli chudáci, náboženští blouznivci, vyvrženci. To ale není jediné vysvětlení a ty pasáže, kde se Moberg zamýšlí nad tím, kdo zůstal a kdo šel, jsou nejzajímavější.
„Vysoko nad lodní palubou se tyčí sosny, které ztratily své koruny a větve a teď, oděny do plachet, ční vysoko nad mořem. Z uzavřeného lesa vyrazily na světové moře, kde se mohou svobodně pohupovat po zbytek svého života.
Za každou sosnu, pokácenou na lodní stožár, stojí stovky sosen v kořenu, odsouzených navždy k hnusnému, ospalému životu svého bydliště. Stojí tam padesát let, pak je pokácejí a postaví z nich stavení. Pak je pokryje mech, zezelenají plísní a ztrouchniví. Nakonec zemřou pod kotlem s vařenými brambory pro prasata. Takový je osud sosen, které zůstanou doma.
Avšak vyvolené kmeny stěžňů smějí nosit plachtoví lodi a unášet je přes oceány. Smějí pomáhat lidem stěhovat se z jednoho světadílu do druhého, když si hledají nové domovy. Když jejich loď vpluje do záhuby, provázejí ji lodní stěžně na cestě na mořské dno a uloží se hrdě k odpočinku v největším a nejhlubším hrobu světa. Takový je osud plavících se sosen.“
Já si myslím, že každá sosna je užitečná, i ta, co zůstane doma. Ale Mobergovy úvahy a popisy mi přišly fascinující.
Náročná doba, náročné přežít, ale jinak to neznali a tak si kousek štěstí chtěli najít, dokud neměli pocit, že na ně čeká až za velkou louží. Moc hezky vyprávěné, jednoduše, přesto košatě.
Moooc pěkné čtení,kdo má rád výpravné rodinné ságy bude spokojen.Už se těším na druhý díl,až se budou usazovat v Americe.
Knihy této série jsem četla v pubertě a dodnes si mnohé z nich pamatuji, proto hodnotím tak vysoko. Velmi silný příběh švédské rodiny, která kvůli obrovské chudobě a bídě všechno opustí a vyrazí plná nadějí za oceán hledat štěstí. Každodenní realita, které hrdinové musí čelit, je opravdu hodně drsná-neúroda, smrt dítěte, hlad, chudoba. Hezky napsáno.
Bohužel, příliš mě příběh nezaujal. Hromady postav, které se tak složitě jmenují, neustále se mi pletly....a také možná i tím, že se to odehrávalo v tak hluboké minulosti.
Četla jsem v červnu 2010. Podle mých poznámek:
Rok 1850. Mladá rodina s několika malými dětmi a s manželovým bratrem se rozhodnou odjet do Ameriky. Doma se dřou, ale mají stále bídu.
Hezké. Krásně napsané.
Ohromující kniha. Je to neuvěřitelně pomalé, za první díl knihy vlastně sotva vyjedou. Ale... Je to nádherně napsané a při čtení i dlouho po něm mám pocit, že autor mi dokázal dát kus té doby. Skvělý obraz lidí, jejich osudů. Na těch lidech mi záleželo a prožíval jsem s nimi jejich naděje a zklamání. Je to... Prostě život... Totéž by se patřilo napsat i k dalším pokračováním. Ale myslím, že je to jasné.
Všechny čtyři díly (Vystěhovalci, Přistěhovalci, Usedlíci a Poslední dopis do Švédska) jsou pětihvězdičkové a doslova mne vcucly. Nedokázala jsem přestat číst, přes den chodila jako mátoha, v noci četla, četla a četla, až do skoro oslepnutí. Silný příběh silných lidí milujících jeden druhého i své děti tak silně, že se odhodlají pro jejich šťastnější život (možná vůbec nějaký život) navždy opustit rodnou hroudu, jediné co znají, a začít v úplně novém, jiném světě.
Jen málokterá kniha mne dokázala tak zasáhnout jako tahle. Příběh oproštěný od patosu a zbytečných kudrdlinek a vyprávěný tak, že nelze vypustit ani změnit byť jedno slovo. Nejkrásnější je to, co musíte číst mezi řádky, protože tam je to kouzlo schované.
Filmy s Liv Ullmannovou a Maxem von Sydowem jsou velice povedené a knihám dělají čest.
V mysli se mi navždy slily knihy i filmy v jedno.
Autorovy další knížky
1976 | Vystěhovalci I. |
1976 | Vystěhovalci II. |
1994 | Vystěhovalci |
1980 | Vyjeď v noci! |
1994 | Přistěhovalci |
Při čtení této ságy i při psaní komentáře mne napadají jen samé superlativy! Těžký život utlačovaných a nespokojených Švédů v nesvobodě, bezzemci, zadluženci i náboženští blouznivci se rozhodnou opustit rodnou zem a vydat se na dalekou cestu přes moře do neznáma. Nová země měla úrodnou půdu bez sedláků a volala k sobě podnikavé sedláky bez půdy, kteří nechtěli být vykořisťováni pány a vrchností. Pomalé tempo vyprávění a podrobné vykreslení strastiplné a dlouhé cesty vystěhovalců s celými rodinami k vytoužené zemi a svobodě přiková zaručeně ke knize každého čtenáře. A jako třešničku na dortu dostáváme od autora k zamyšlení úvahy o tom, co se komu honí v hlavě, proč se rozhodli opustit rodnou hroudu a jak se s tím vnitřně vyrovnávají. Vystěhovalci si zcela jistě s panem autorem zaslouží přinejmenším dvojnásobné nejvyšší ohodnocení a ještě hlubokou pomyslnou poklonu. A vím určitě, že se k příběhu ještě několikrát vrátím !!