Ztracený svět (komiks)
Petr Kopl
Victoria Regina série
< 2. díl >
Kreslíř Petr Kopl připravil komiksovou adaptaci známého románu sira Arthura Conana Doyla. Profesor Challenger se vydává s celou výpravou do povodí Amazonky, aby dokázal svůj dřívější objev, který vědecký svět naprosto odmítá. V džungli naši hrdinové objevují ztracený svět, kde dosud žijí dinosauři a jiná prehistorická zvířata. Je to však nanejvýš nebezpečný svět a celá expedice se zvrhne ve zběsilý útěk. Dobrodružství končí triumfálním návratem do Londýna a profesor konečně může podepřít svá tvrzení nezvratnými důkazy... celý text
Přidat komentář
(SPOILER) Na tomto komiksu se mi líbí grafické zpracování a hlavně jedna scénka kde se Joseph Merick ptá Lorda Johna Roxtona proč si sebou bere tyhle psi když nejsou bojová rasa. A John na to že bojovou rasu by to snědlo a tahle uteče ,takže když pes začne utíkat snažte se ho předběhnout. Potom se mi líbí že komiks je srandovní a dobrodružný. Velmi doporučuji si přečíst.
Kopla jsem objevil ve Čtyřlístku a pak narazil na tento komiks. Některé věci si mohl možná odpustit, ale jinak je příběh prošpikován množstvím narážek na jiná díla - budu se muset po sérii Victoria Regina ještě podívat.
(SPOILER)
Super, stejně jako všechny Koplovy komiksy :)
SPOILER:
Těm, kteří stejně jako já dlouho dumali nad tím, kdo je vlastně Maple White, nabízím teorii, že je to jeden islandský alchymista ze 16. století, který své poznámky psal runovým písmem, jak můžeme vidět na detailech kreseb ze skicáře. Můžeme si všimnout i iniciálů na stěně jeskyně, narážky na jeho věk atd. Tato postava pochází z Verneova románu, který popisuje velice podobné téma, alespoň co se fauny týče. (Což mě přivádí k myšlence, zda tato informace není zároveň indicií k tomu, jakým směrem se bude odvíjet případná Koplova adaptace tohoto románu. Ale jak říkám, je to pouze teorie :) )
Komiks se mi líbil, vtipům jsem se smála, kresba mě bavila. Jenom se mi nepovedlo rozlousknout záhadu, kdo byl vlastně Maple White. Uvítala bych nějakou nápovědu:))
„Jsme to ale banda dobrodruhů!“ Keď sa mi do rúk dostalo komiksové spracovanie slávneho Doyleovho dobrodružného dinorománu, tak ma to (vďaka dizajnu, štýlu kresby Petra Kopla, voňavému lesklému papieru lahodnému na dotyk a atraktívnej obálke) prenieslo naspäť do detstva, keď som nedočkavo postával pred PNS s búšiacim srdcom a vyvaľoval som oči na vystavené nové komiksy. Po stránke scenára to až tak extra zaujímavé nie je, ale nerád by som mu krivdil a tak dodám aspoň to, že príjemným osviežením je viacero nečakaných miest rozchádzajúcich sa s románovou predlohou (a dialógy sú rozkošné). Troška zvláštne pocity som mal z niekoľkých naturalistickejších vecí (sex psov, vyobrazovanie genitálií u zvierat, zabité opičie mláďa, ku koncu nemorálne postavy), ktoré mi nešli príliš dokopy s tým, že (zrejme...?) ide stále o komiks pre deti resp. mládež. Nemôžem povedať, že by mi to vyložene vadilo. Ale bolo to čudné. Rovnako tak pár ďalších vecí (pochopil som to správne, že na dinosaurov nikto neverí, ale zároveň je to svet, v ktorom bežne existujú hovoriace humanoidné roboty?). Karikatúrská kresba možno niekomu nesadne, ale mňa bavila; bola správne divoká, temperamentná, hravá, vtipná a vynaliezavá. A malé, bezvýznamné plus za Slonieho muža. S prižmúreným okom 4*. Ale „starosvetské“ komiksové spracovanie tejto knihy, ktoré kedysi vychádzalo v Kometě, sa mi páčilo viac.
K téhle sérii jsem se dostal náhodou. A dost pozdě. Ale je to vlastně dobře, protože Ztracený svět podle Petra Kopla je neskutečně skvělý a já teď alespoň nebudu muset dlouho čekat na další knihy, které do Victoria Regina patří. Představte si, jak by to asi vypadalo, kdyby Liga výjimečných Alana Moora nebyla strhující dobrodružné drama, ale prostě a jednoduše střelená parodie utržená z řetězu. Vypadalo by to asi jako Ztracený svět. Láska k Doylově předloze se tu setkává s láskou k Verneovi, Čapkovi a dalším, příběh zachovává základní kostru, ale jinak jde o zcela autorské a trhlé pojetí - přesně jako u Ztraceného světa se bavím dejme tomu u filmů jako Tajemství hradu v Karpatech nebo Adéla ještě nevečeřela. Je to parodie, samozřejmě, ale stoprocentně láskyplná. To vše navíc v tak krásné kresbě, že bych si přál, aby se o komiksu dozvědělo zahraničí a začalo ho milovat. Má na to!
Autorovy další knížky
2019 | Pérák: Oko budoucnosti |
2019 | Dračí chůvy |
2018 | Vznik ČSR 1918: Velezrada se trestá |
2010 | Král Artuš |
2012 | Dracula (komiks) |
Zřejmě pokus pojmout klasiku s humorem jako se to kdysi povedlo třeba u filmu Tajemný hrad v Karpatech apod. Ale bohužel zůstalo jen u pokusu. Mohlo to být fajn převedení klasiky pro dětského čtenáře. Kresba totiž spíše svádí zařadit tenhle komiks spíš pro mladší čtenáře. Na to se tam ale až příliš nešetří krví a vedou se dialogy o tom, že silnější pes m.dá apod. Výsledkem je tak podivná slátanina, která je pro dospělého infantilní, pro děti příliš drsný a pro člověka který má rád klasiku a nevadí mu jí trochu zparodovat to je zase poněkud málo vtipné. Ale můj dojem je asi dost subjektivní - Koplově kresbě a "humoru" jsem nikdy moc na chuť nepřišel.