Alizon Alizon komentáře u knih

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Pro mě nová autorka objevená díky čtenářské výzvě. Sledujeme příběh dvou řeckých dívek Kouly a Sotirie, které se dostaly do Československa kvůli občanské válce v Řecku. Autorka postihuje dlouhé časové období (od roku 1948 do roku 2018) a kromě osudu řeckých uprchlíků tak nabízí i (třebaže okrajove) obraz proměn naší země. Celá kniha je rozdělená do poměrně krátkých kapitol pojmenovaných po jednom z hrdinů. Střídá se tak pohled Kouly, Sotirie, její dcery, manžela atd. Mám tyhle emigrantské příběhy hodně ráda (sama taky žiju v jiné zemi i když v podstatně jiné situaci a dobrovolně) - je zajímavé sledovat co člověku chybí. Většinou je to - potvrzuji;) - jídlo. I když knedlík jsem oželela s radostí (ti co už četli budou vědět). Moc pěkná knížka a už se poohlížím po novince této autorky.

20.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha pro mě byla obrovským překvapením. Mapuje život Kateřiny Aragonské od jejího příjezdu do Anglie a čtenáři se dostává kompletního obrazu nejen jejího života. Na šachovnici Evropy mají své důležité místo její slavní rodiče, synovec Karel, Jindřichovy sestry a další osobnosti evropských dějin. Díky sňatkové politice to byl pěkný propletenec. Výborně podaná historie ve čtivé beletrii.
Většina děl o Jindřichu VIII. zastihne Kateřinu jako stárnoucí a opuštěnou manželku - v okamžiku kdy se do popředí dostala Anna Boleynová. Tato kniha dává nahlédnout i do prvních velmi šťastných let jejich manželství. Postupem času, hlavně kvůli neschopnosti mít mužského dědice a věkovému rozdílu tento vztah dostává trhliny. V současnosti už mám rozečtený druhý díl série o Anně Boleynové a je velmi zajímavé sledovat jak tyto dvě ženy formovala výchova a zkušenosti z mladí. Jak různé evropské udalosti ovlivnily jednu nebo druhou ještě předtím než se z nich staly sokyně. Dále mě hodně bavily letmé zmínky o budoucích hrdinkách dalších dílů. Třeba o malé Kačence Parrové:) Poslední kapitoly byly hodně smutné a bylo mi Kateřiny moc líto. Přesto vše zvládala s noblesou pravé královny. Anna zanechala stopu pěkné potvory. A teď při četbě druheho dílu o ní ji člověk začíná mít rád.

29.01.2023 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Komorní drama jedné smíšené rodiny. Mimochodem - opravdu jsem netušila, že ještě v té době by byl v poloviné států USA jejich sňatek nelegální. Během čtení se hromadila hořká pachuť a bylo mi víc a víc líto Hannah, i kdyz ona sama nebyla tou hlavní obětí. Vlastně (jak píše i uživatelka ladyka) jsem během čtení nevěděla, kterého z dětí je mi líto víc. V celé rodine vlastně není nikdo šťastný, rodiče přenášejí své nenaplněné ambice a touhy na děti, nikdo s nikým pořádně nemluví. Postupně se "vše, co si nikdy neřekli" hromadí v jeden obrovský bolestivý chumáč vaty, který musí dříve či později někoho zadusit. V knize jsou různé časové roviny, přeskakujeme ze současnosti do minulosti. Na rozdíl od některých kritických hlasů mi to vůbec nevadilo, při minimální koncentraci se dá naprosto jednoduše zorientovat a toto podání dodává knize patřičné dramatičnosti. Postupně "loupeme cibuli" až k hořkému pochopení. Autorku už jsem měla dlouho v hledáčku a tato první přečtená kniha od ní mě rozhodně nalákala k dalším.

22.08.2022 5 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Obcas clovek v "Levnych knihach" narazi na poklad. O Dni trifidu jsem mela nejake matne povedomi jako o klasice sci-fi a knize, kterou bych si jednou mela precist. Jelikoz ale sci-fi vlastne nectu, asi by na seznamu "jednou si prectu" zustala hodne dlouho. No ale kdyz uz tam lezela za cca 60 Kc - nekupte to. Cestou domu jsem ji otevrela, ze se jen podivam na zacatek ... no a najednou jsem byla na strane 50, ani jsem nevedela jak. Ano mohlo to byt delsi, mohlo tam byt vice postav, ktere se zdrzi vic nez jen chvili, ale i tak se mi to hodne libilo. Zadne prekombinovane nebo prehnane akcni sceny, ale dobre plynouci kniha s nadcasovym pribehem. Donutil me premyslet o tom jak se svet stale zrychluje (coz je i hezky shrnuto na zacatku doslovu), jak je v vlastne v moderni dobe jednotlivec sam o sobe neuzitecny, co vsechno potrebujeme k zivotu,jak nam to za normalnich okolnosti pripada samozrejme atd. Nevim jak vy, ale ja bych byla v pripade nejake katastrofy uplne k nicemu, protoze o tom jak se vyrabi/delaji/funguji i ty pomerne jednoduche veci nevim vlastne vubec nic.

29.08.2017 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Od autorky uz jsem cetla knihu "Slavik", ktera se mi moc libila a ani tentokrat jsem nebyla zklamana. Libily se mi hlavne prvni 2/3 knihy, kdy je Leni jeste ditetem, rodina se prestehuje na Aljasku a ty popisy prirody jsou tak dechberouci, ze clovek dostane chut se tam podivat (pritom vim, ze by to nebylo nic pro me, hlavne v obdobi kratkych dnu bych se zblaznila asi po tydnu). Divoka priroda, drsne osudy lidi, kteri ziji v okoli... vse velice poutave napsano. Dej si nejak tak poklidne plyne, ale to mi vubec nevadilo, prave naopak. Posledni tretina je nejvice dramaticka, ale vzhledem k predchozimu deji mozna az moc uspechana. A stale vic a vic me iritovalo chovani Cory a jeji vecne odpousteni nasilnickemu manzelovi, na ktere doplacela prave Leni. Ale celkove jsem si cteni knihy uzila.

07.11.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Silný příběh, který obsahuje spoustu dojemných momentů. Dvě sestry, z nichž každá z nich je jiná, jejich nelehký předválečný osud, který je poznamená a odcizí a následně dramatická válečná léta. Každý z rodiny (včetně jejich otce, se kterým jsou vztahy na počátku války také všelijaké) bojuje svým způsobem. Válka zasahuje všechny okolo a ničí i dětskou nevinnost (zpětně si vybavuji moment, kdy dcera jedné z hrdinek chce také nosit židovskou hvězdu, protože její židovská kamarádka ji nosit musí). Příběh žen, které se rozhodly bojovat i žen, které chtěly jen přežít, ale okolnosti je donutily k dramatickým činům.

11.12.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tady je zbytečné psát komentář;) - Harry Potter je prostě fenomén. I mě, která ho poprvé četla jako dospělá, neuvěřitelně chytnul. První tři díly jsou skvělým pohadkovým rozjezdem, od čtvrtého přibývá stránek i temna. Nedivím se, že série získala tolik fanoušků, protože má všechno - skvělé postavy, uzasně vymyšlený kouzelnický svět, vtip, napínavý příběh. Po mnoha letech čtěme znovu s dcerou, která se nejprve bránila (pfff...všichni to prý už četli, schválně mě to nezajímá), ale ted už ji také chytla "potterománie". Mě HP bavil ve dvaceti a baví mě znovu i po čtyřicítce.

08.12.2021 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Naprostá klasika, ke které se občas vrátím. Sherlock Holmes ve své nejlepší podobě. Knížka s tajemnou atmosférou jako stvořená pro dlouhé večery. Myslím, že se nenajde nikdo kdo by minimálně neviděl nějaké filmové nebo televizní zpracování.

20.11.2021 5 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Po přečtení prvního dílu jsem netrpělivě čekala na ten další a opět to byla pecka! Upozornění - čtěte určitě postupně. Druhý díl navazuje na ten první a ačkoliv se něco v prvním díle vyřeší - samotná zápletka okolo Evie zůstává otevřená. Začínat druhým dílem se tedy podle mě moc nedá. Autor je klasickou sazkou na jistotu a tuto sérii 100% doporučuji. Cyrus je sympaťák. Evie se svým pohnutým osudem je postavou opravdu zajímavou.

19.07.2023 5 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Rebecca Gablé byla sázkou na jistotu - a výhra se opět dostavila. Autorka rozhodně ví, jak čtenáře vtáhnout do děje, tak aby zapomněl na okolí. Jako vždycky je tu nadějný mladík, který musí čelit nesnázím a intrikám, boje o moc, pár odporných záporáků a samozřejmě láska. Moc pěkný náhled do doby slavného Viléma Dobyvatele, kterého samozřejmě každý ze školy zná, ale až teď si jeho příběh (a příběh lidí kolem něho) může doslova prožít.

01.04.2023 5 z 5

Jistě, pane premiére 1 Jistě, pane premiére 1 Jonathan Lynn

Britsky humor ve sve nejlepsi podobe. Jeden cas jsem tuto knihu (spolecne s Jiste pane ministre) pouzivala jako pravidelny zlepsovak nalady, az jsem urcite pasaze znala nazpamet a na cas jsem je tedy odlozila. Ted po letech se k ni vracim a opet se skvele bavim. Nektere veci ze zivota uredniku jsou proste nadcasove. A jako byvaly urednik (i kdyz nikdy ne tak vysoko postaveny) jsem se smichy prohybala pri vysvetlenich jako: "vasi zadosti se zabyvame" = vasi zadost jsme ztratili a "vasi zadosti se intenzivne zabyvame" = vasi zadost se snazime najit. Tohle je mozna v jinem dilu - ctu je vsechny dohromady, vzdycky namatkou otevru nejakou kapitolu - tak se mi to uz plete:) Ale vsechny dily jsou vyborne. Skvela lecba pokud se o Vas pokousi splin.

01.02.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Vzpominam si jak mi jednou muj kamarad (milovnik sci-fi) nadsene licil "pestovani brambor". No a pouze me od cteni knihy odradil. Jednak sci-fi nectu a za druhe na rozdil od kamarada, ktery vystudoval (mimo jine) mat-fyz, jsem ve fyzice a chemii vzdycky plavala. Priznavam se bez muceni, skoncila jsem u H2O:)
Potom jsem v autobuse shledla film a rekla si, ze to mozna nebude tak hrozne.
No a zvladla jsem to. A dobre jsem se u knizky pobavila. Opet se priznam bez muceni, ze jsem veskere technicke postupy a popisy chemickych reakci sice poctive precetla, ale ani se nesnazila pochopit nebo zamyslet nad tim jestli by to opravdu slo - verila jsem ze Mark vi co dela:) Nastesti tyto casti (ac caste) nejsou tak dlouhe a jsou odlehceny Markovymi hlaskami ... a vubec, cely pribeh ma dobry spad a vsechno rychle odsypa. A kdyz uz je toho "one man show" prilis (ano taky uz jsem obcas potrebovala pauzu od "je tu problem" - "genialne ho vyresime" a "jedeme dal") - preneseme se v dalsi kapitole na zemi, kde sledujeme jak se vsichni nejprve dozvidaji, ze Mark zije a potom vymysli plany na jeho zachranu. Povede se nebo ne? Vsechno visi na vlasku a zahynout pri zachrane mohou i jeho kolegove.
Nekdo tu psal, ze kniha postrada hloubku, ze chybi nejake "hlubsi myslenky" cloveka prakticky odsouzeneho k smrti....vazeni...to uz by potom nebyla kniha tim cim je... a cely koncept by sel do kopru. Nedovedu si predstavit jak uprostred kratkych a humorne pojatych kapitol najednou Mark zacne rozjimat o smyslu zivota ... opravdu ne.
Film byl az trochu moc rychly, clovek se nestacil rozkoukat co se deje, v knize na to bylo vic casu, ale i tak to proste byla Martanska piratska road movie. (Markova uvaha o mezinarodnich vodach, vesmirnych telesech a z toho plynouciho faktu, ze je vlastne piratem me dostala:)

21.08.2020 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Asi nebudu uplne objektivni, protoze Spanelsko miluji a myslim si, ze Ruta Sepetys zvladla atmosferu celkem dobre (takze nemam duvod se rozcilovat), i kdyz spanelsky autor by tam urcite vlozil vic "spanelske duse". Cekala jsem mozna vic momentu z prostredi toreadoru, ale kniha se nakonec venuje hlavne jinemu tematu. Celkove jsem si cteni uzila, kniha je velmi ctiva (prvni den jsem ani nevim jak zvladla mhohem vice stran nez tomu obvykle u novych knih byva). Prevazuje hlavne milostna linka mezi Danielem a Anou, ale dostane se nam i obrazku zivota obycejnych lidi v dobe Frankova Spanelska, jejich kazdenniho boje o preziti a v neposledni rade je tu i ilustrace vztahu mezi USA a Spanelskem (v podobe uryvku z rozhovoru s byvalymi diplomaty, z novinovych clanku atd. na zacatcich kapitol). Lituji jen trochu uspechaneho konce, mozna je dobre, ze je ohledne jedne veci pomerne otevreny, ale posledni kapitoly mohly byt proste delsi.

01.01.2022 5 z 5

Drákula Drákula Bram Stoker

No tedy, ze me se nakonec jeste stane fanousek upirich pribehu. Drakulu zna kazdy - i male dite na nej narazi v nejake pohadce, dospely jedinec najde vetsi ci mensi odkaz na tohoto slavneho upira v nespoctu filmu, serialu a knih. Stejne tak jsem ho znala i ja... Drakula tady, Drakula tam... knihu od Brama Stokera jsem si ale precetla az ted. Souhlasim s mnohymi negativnimi komentari, ano dialogy mezi postavami jsou mnohdy prehlane pateticke, neustale ujistovani se o velkem pratelstvi a lasce muze hlavne dnesnimu ctenari vadit. Ovsem kdyz si clovek uvedomi, kdy byla kniha napsana, tyto vytky jdou (alespon pro me) stranou. Celkove se mi tato upiri klasika libila hodne. Ve sve dobe musela byt kniha naprostou bombou a nedivim se, ze se z ni stal takovy fenomen. Dialogy jsem brala jako poplatne sve dobe a vlastne i diky nim kniha pusobila tak autenticky. (Neni nic horsiho, nez kdyz clovek cte roman odehravajici se udajne ve stredoveku a hrdinove pouzivaji jazyk 21 stoleti, takze doufam, ze neexistuje nejaka "zmodernizovana verze/preklad".) Kdyz knihu rozdelim na tri casti (Jonathan na hrade, linka s Lucy, hon na Drakulu) tak se mi nejmene libila ta posledni, tu bych jeste klidne vic zdramatizovala. Celkove u me tato hororova klasika zabodovala. Take jsem ted moc rada ze jsem si uz pred casem koupila knihu Dracul https://www.databazeknih.cz/knihy/dracul-446010, knihu od prapra... synovce B. Stokera a J.D Barkera (autora serie o opicim vrahovi) a budu se tak moci do "stareho sveta" upiru vratit (moderni upiri na stredni skole v Americe me zatim nelakaji).

13.12.2021 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Naprosto genialni knizka. To jakym zpusobem Stephen King lici zivot ve veznici je proste nedostizne. Skvele to vystihl uzivatel Pistalka, ktery Stephena Kinga ohodnotil jako dobreho sociologa. On opravdu bravurne dokaze popsat urcitou dobu, prostredi, charaktery - vy mu to proste verite ze on tam sam byl, ze je skutecne tim vypravecem, ze se to takhle vsechno do posledniho pismenka stalo. Protoze takhle to prece nikdo vymyslet a popsat nemohl. Zelena mile si pravem zaslouzi tak vysoke hodnoceni v zebricku knih. I film (pokud ho jeste nekdo nahodou nevidel) je velice dobry a patri mezi vysoko hodnocene, takze se opravdu povedlo neco vzacneho, kdy je dobre oboji.

10.03.2017 5 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Pet hvezdicek a to hlavne za atmosferu Berlina 30. let, ktera pomalu ale jiste houstne. I kdyz detektivni linka byla take zdarila. Nekolik zdanlive nesouvisejicich pribehu, pricemz Gereon a Charly patraji prevazne na vlastni pest, se nakonec pozvolna pospojuje. Hodne se resi i vztah mezi Gereonem a Charly (ktera ma v tomto dile hodne prostoru). Bezva pocteni a dalsi knihy uz cekaji ve ctecce na letni dovolenou - prece jenom pri rozmeru a vaze knihy jsem svoji lasku k papirovym kniham pro priste potlacila:)

06.06.2023 5 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Člověk skoro nemůže uvěřit, že je kniha napsána podle skutečných událostí. Tolik nástrah a různých osudů v jedné rodině. Tolik náhod, štěstí a smůly v jednom. Kniha mě hluboce zasáhla a druhou půlku jsem přečetla na jeden zátah. Z historického hlediska je také velmi zajímavá, ukazuje všechny možné scénáře a utrpení, kterým prošli i ti, co neskončili v koncentračním táboře. S členy rozsáhlé rodiny se dostáváme jak na východ do Ruských lagrů, tak do Jižní Ameriky nebo do Afriky. Tak byly jejich osudy a cesty pestré.

17.08.2022 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Jedna z mych oblibenych knih od Agathy Christie odehravajici se v exotickem prostredi. Mam rada kdyz Poirot cestuje (na rozdil od slecny Marplove, ktera se mi nejlepe vyjima doma na vesnicce) a tady se vydava rovnou na exotickou plavbu. (Jak to jen chudak se svou hypochondrii a puntickarstvim zvladl zustava zahadou;) Napadita zapletka a atraktivni prostredi - proste Agatha ve sve nejlepsi forme.

10.10.2019 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Tato kniha mi dala zabrat a cetla jsem ji poradne dlouho. Uz jsem (mimo jine i z komentaru tady na databazi) vedela, ze pribeh Sofie tvori jen cast cele knihy a hodne prostoru je venovano samotnemu vypraveci. Presto jsem mela problem se do knihy zacist (Sofie se objevi az nekdy na strane 60) a kniha me vtahla az nekde okolo strany 300. A tady je to s cim jsem mela u knihy problem. Pokazde kdyz jsem se zacetla (at uz se jednalo o vzpominky na minulost nebo o soucasny zivot Sofie a jeji vztah s Nathanem) se dej najednou stocil nekam jinam. Po pasazich z koncentracniho tabora se zacal resit Stingo a jeho snaha prijit o panictvi. Tyto casti me v knize vylozene rusily - ne sex mi nevadi, ani nebyly napsane spatne, ale proste mi prisly jak z jineho pribehu. Uprostred srdcervouciho pribehu Sofie, jeji snahy nejak zit po tom vsem cim si prosla - ktera je predem ztracena - si Stingo resi svoje bolistky. Kvuli temto odbockam, ktere dej zpomalovaly a dle meho se do nej vubec nehodily, davam 4 hvezdicky. Za samotny pribeh Sofie bych dala 5. I kdyz jsem se s knihou trochu trapila, svoje misto mezi TOP svetove literatury si urcite zaslouzi. Ale mezi me osobni TOP se bohuzel nezaradi.

25.11.2018 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Pokud se v tom nebudu pitvat - napisu jen: "detektivka, ktera Vas chytne a nepusti". Mela jsem ji s sebou na dovolene jako prazdninove cteni - a na to je idealni.
Pokud se v tom pitvat zacnu, musim napsat, ze z prvni casti knihy jsem byla nadsena, konec a celkove rozuzleni mi prisly trochu za vlasy pritazene - takze na pet hvezdicek to neni.
Plusy: libilo se mi spojeni "zbohatlicke mladeze" a "imigrantu z Vychodni Evropy", celkova atmosfera byla dobra + kniha je opravdu napinava a ctiva. Minusy: klasicky problem mnoha detektivek - nekdy se proste vysetrovatele chovaji tak neopatrne, nelogicky a palicate, ze se tezko uveri, ze jsou ve svem oboru vlastne jednicky. No a jak uz jsem uvedla - celkove rozuzleni muze mnohym prijit za vlasy pritazene ....
Celkove ji hodnotim jako patrici mezi ty lepsi detektivky a v serii hodlam pokracovat.

24.08.2018 4 z 5