Aribana Aribana komentáře u knih

V tunelu číhá stín V tunelu číhá stín Miroslav Žák

Tak teď bych už dokonale dokázala popsat pokládku železničních kolejí.
Vražda Karla Vinše, který byl zároveň kontrarozvědkou by se vešla na tři stránky. Kdo a proč ho zavraždil bylo na posledních dvou stránkách. Jinak ničím tato detektivka nevynikla.

15.11.2023 1 z 5

Mateřídouška Mateřídouška Adolf Wenig

První příběh “Kamarádi je o malém chlapci Honzíkovi, který jde poprvé do školy. Tam se seznámí s hochem Františkem a vzájemně si rozumí. Při návštěvě Františka u Honzíka lezou kluci na hrušeň a František spadne a vymkne si kotník. Pomocník u jeho rodičů mu nohu napraví. Příběh se odehrává v okolí Staňkova a Horšovského Týna a je psán s příznakem daného nářečí.
“Jezule je druhý příběh ze Štědrého dne, kdy se u hospody u Šolarů zastavil koník s povozem, bez kočího. Na něm ležela žena v mrákotách s miminkem. Oba je vzali dovnitř a opatrovali, až je dostali z nejhoršího. Její muž a zároveň otec dítěte byl kramářem, který je hledal. Při cestě omdlel únavou a spadl do sněhu a koník jel dál. Vše dobře končí a paní Šolarová jim pak na cestu dala ještě bohatou výslužku.
Povídka “Na památku z vojny je o odvodech rekrutů, o dárku přineseném Václavem Krutinou z Itálie.
“O lakomém perníkaři, o staré kobyle a o devíti ratolestech kmene jednoho, je hezký příběh. Perníkář se nechová hezky nejenom ke své kobylce a k zákazníkům, ale i k sousedům, kde je hodně dětí. Je lakomý a nerad rozdává. Při cestě z trhu domů, za velkých mrazů, jej přepadne lupič a pražští ho do hlavy. Zachrání ho právě jeho sousedé a dopraví ho bezpečně domů.
Povídka “Klíč je povídka o holčičce Karličce, která vezme tajně klíč od zahrady v parku ven svému otci. Za zdmi se potkává s člověkem, který pro ně loví raky. Poznává, že žije s matkou ve velmi chudých podmínkách. Pak klíč ztratí a ze zámeckého parku se ztratí fůra dřeva, které někdo ukradne. Podezření padá na rakaře, který klíč našel a vrátil Karličce. Vše se nakonec vysvětlí, dřevo ukradl jiný člověk a Karlička se tatínkovi přizná.

27.10.2023 3 z 5

O čem sní ženy O čem sní ženy Olga Sommerová

Rozhovory s různými tipy žen jsou zajímavé, jsou z jejich života a proto tak rozdílné kdo má rád dokument, tak tuto knihu ocení.

21.10.2023 2 z 5

Jediná Jediná Klára Jarunková

Myslím si, že pro náctileté to není úplně to pravé čtení. Mě osobně knížka moc nezaujala. Kdyby se tam rozvíjel příběh ohledně těch dětí, o které se nestarají rodiče, pak by ta knížka asi měla zajímavější význam a smysl. V textu se skáče z jednoho na druhé a rozhodně to není čtení pro náctileté, z hlediska dost nezajímavého textu

20.10.2023 1 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Agáta Christie prostě nezklame, nečekaný zvrat a konec. Napínavé až do konce.

20.10.2023 4 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Dobře se mi četla tato detektivka od Agáty Christie. Ač celý příběh vypadá zdánlivě jednoduše, závěr opravdu překvapí.

14.10.2023 4 z 5

Veselé pohádky a říkadla Veselé pohádky a říkadla Michail Alexandrovič Bulatov

Pohádky odpovídají své době, je zde hodně tradičních ruských pohádek. Ale vnoučka celkem zaujaly.

04.10.2023 2 z 5

Senzační setkání Senzační setkání Anna Vladimirovna Mass

Knihu jsem snad kdysi dostala jako dítě za komárů. Asi jsem jí tehdy an nečetla a asi by se nic nestalo, kdybych si jí nepřečetla ani teď. Ale, když už jsem se tedy pustila do této z ruského originálu přeložené knihy, tak za mě musím napsat, že první povídka Můj starší brácha a já, je rozhodně zdařilejší, než ta druhá Senzační setkání.
V první se píše o dvou sourozencích, kteří spolu řeší většinou obvyklé sourozenecké půtky a teprve nešťastná událost, kdy jejich mamince vystříkne kyselina do obličeje, je stmelí.
Zato druhá povídka skáče dějově z jedné situace do druhé, zážitky studentky Táni ve třídě, s prvním zájemcem o sblížení, první zkušenost s alkoholem, atd. Vrcholem povídky je, že se dostane na výstavu obrazu Mony Lisy

10.09.2023 2 z 5

Polibek Polibek Ed McBain

Ach jo, už dlouho jsem nečetla detektivku která by mě úplně pohltila do svého děje. Musela jsem se vracet a určité pasáže si číst znovu

27.08.2023 2 z 5

Co když je to nebe? Jak jsem se zbavila omezujících přesvědčení a začala opravdu žít Co když je to nebe? Jak jsem se zbavila omezujících přesvědčení a začala opravdu žít Anita Moorjani

Autorčina první kniha Musela jsem zavřít, se mi líbila více.

06.08.2023 1 z 5

Deset pohádek bratří Grimmů Deset pohádek bratří Grimmů Jacob Ludwig Carl Grimm

Trochu zkostnatělé pohádky

28.07.2023 1 z 5

Smrt trójské Heleny: Z archívu kriminální služby Smrt trójské Heleny: Z archívu kriminální služby * antologie

Přílohové dílo Signálu z roku 1989. Tři detektivní příběhy a ani jeden mě nijak zvlášť nevtáhl do děje

21.06.2023 2 z 5

Nejlepší příběhy o koních Nejlepší příběhy o koních Lesley O'Mara

Některé příběhy byly zajímavé, nejvíce se mi líbily asi poslední dva. Aspoň trochu jiný žánr.

28.05.2023

Tiket na tutovku Tiket na tutovku Michal Císařovský

Asi Jednoduše řečeno: ušlo to. Ale nic závratného to nebylo. Opět v dnešní době už nezajímavé čtení

14.05.2023 2 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Kniha mě vůbec nebavila, to nesourodé vyprávění, kolikrát jsem se v ději ztrácela. Těžkopádnost češtiny, kterou vydavatele zachovali záměrně, tomu ještě napomohla, že k této knize se rozhodně už nikdy nevrátím. Bohužel, asi každý vidíme perly v české literatury někde jinde

11.05.2023 odpad!

Obrazy z říše mrtvých Obrazy z říše mrtvých Rainer Holbe

Velmi zajímavá kniha, divím se, že to ještě nikdo pořádně z vědců neprozkoumal. Mě celkem pomohla po smrti mé tety. Asi bych nedokázala celé to technické zázemí zprovoznit, ale jistě by to stálo za ten pokus, který se v této knize popisuje a spojit se s našimi zemřelými

13.04.2023 4 z 5

Pro Moniku, pro Renátu o Anně Pro Moniku, pro Renátu o Anně Ilona Daňková

Pro mne zcela zbytečná četba. Knížka sice byla útlá, ale vůbec mě nebavilo. Byly zde zařazeny i prvky ze socializmu a tak trochu nuda celá kniha.

12.04.2023

Pod africkým sluncem Pod africkým sluncem Barbara Wood

V knize byly pasáže, které zaujaly, ale i ty, při kterých jsem se nudila. Autorka umí barvitě popisovat děj.

11.04.2023 4 z 5

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Velký obdiv, jak to vše autorka dokázala zvládnout i se třemi caparty. Knihu mi dala moje sestřenka a já jsem čekala něco v tom směru, jak přistupovat ke strachu ze smrti. Tohle bylo jiné, ale přesto jsem si knihu přečetla celou.

28.03.2023 3 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Kniha z dob komunistické éry nečetla se mi úplně nejhůř, ale už je pro dnešní dobu trochu zkostnatělá.

09.03.2023 2 z 5