Dinosaur Dinosaur komentáře u knih

Synové osudu Synové osudu Darren Shan (p)

(9/10) Musím říct, že takovýhle závěr bych opravdu nečekal. Je docela zvláštní, ale zajímavý a je vidět, že to autor měl opravdu promyšlené.

25.06.2016 5 z 5

Pokažené rande Pokažené rande Robert Lawrence Stine

(4/10) Pointu jsem vytušil, ale to by mi až tak nevadilo. Vadilo mi hloupé chování hlavní "hrdinky", která nebyla schopná zjistit pravdu dokud měla možnost a ani záporáci moc inteligence nepobrali.

25.06.2016 2 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Robert Lawrence Stine

(5.5/10) Celkem napínavé, jen mi asi ve dvou třetinách došlo, jaká by mohla být pointa...

21.06.2016 3 z 5

Krvavé chodby Krvavé chodby Darren Shan (p)

(8.5/10) Naštěstí se mi potvrdilo to, co jsem si myslel - baví mě to čím dál tím víc, z první trilogie se mi tenhle díl líbil jednoznačně nejvíce a také byl asi nejnapínavější. U prvního dílu jsem se skutečně trochu bál, jestli mě tahle série bude po všech těch letech ještě bavit, ale teď už o tom nepochybuji :)

01.03.2016 4 z 5

Nová hlídka Nová hlídka Sergej Lukjaněnko

(10/10) Naštěstí nepatřím k těm, kterým svět Hlídek už přijde "vyčerpán", pořád mě to baví a Nová hlídka se mi zase líbila o chlup více, než ta Poslední. Jen pořád přemýšlím nad tím kouzlem, které Anton ke konci použil a zda tušil, že to dopadne tak, jak to dopadlo, nebo jestli byl opravdu odhodlaný k...? Každopádně mě teď tedy opravdu mrzí, že u nás ještě nevyšla Šestá hlídka, protože kdybych mohl, tak po ní ihned hladově skočím.

22.02.2016 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

(☆10/10) Přečteno potřetí a opět jsem si to parádně užil. Námět Jiných s magickou mocí a uměním vstupovat do Šera odehrávající se v našem světě mi přijde originální a funguje na jedničku. Kniha je čtivá, chytlavá, napínavá a velice se mi líbí, že ač tu máme Světlé a Temné, kteří proti sobě věčně bojují, tak se postupně ukazuje, že vlastně možná ani nejsou tak odlišní a že nic není černobílé. Za mě naprostá spokojenost.

04.02.2016 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

(6.5/10) Začnu klady. Líbí se mi kontroverzní námět a především nečernobílost postav - Humbert tu není vykreslen jako naprostý zvrhlík, ale jako obyčejný člověk s odlišnými choutkami, kterým se zpočátku snaží bránit, ale nakonec se mu to nepovede i díky tomu, že k tomu přispěje i sama jeho "oběť", tedy Lolita. Líbí se mi styl, jakým je kniha napsána a je vidět, že autor psát umí a proto mě mrzí, že nehodnotím výše. Proč? Protože ač jsem to na začátku viděl jistě minimálně na 4*, zhruba od půlky mi kniha začala prostě připadat poněkud zdlouhavá a po jisté události se mi děj už tolik nelíbil, takže jsem ke konci spíš už četl jen proto, abych to měl za sebou a mohl se vrhnout na něco jiného. Přesto četby nelituji, protože není od věci si na tak známé dílo utvořit názor, ať už je jakýkoli.

28.01.2016 3 z 5

Věčný mír Věčný mír Joe Haldeman

(9/10) Překvapivě mi tohle pokračování-nepokračování přišlo o něco čtivější a možná i zajímavější než první díl, jen ten konec mi pak přišel takový nijaký.

25.01.2016 4 z 5

Dinosauři Dinosauři Ilona Bagoly

(10/10) Pěkná encyklopedie shrnující základní informace o dinosaurech a obohacená o 3D obrázky. Kniha je pro čtenáře asi od 11 let, takže si myslím, že by to byl třeba hezký dárek pro někoho v tomhle věku. Já si jí půjčil spíše z legrace (a zvědavosti, jak bude vypadat to 3D) v knihovně, ale pobavila mě taky :)

10.01.2016 5 z 5

A ještě něco... A ještě něco... Eoin Colfer

(7/10) "Nápad sepsat šesté pokračování Stopařova průvodce Galaxií se může zdát pochybený, snad i rouhačský..." ... takže možná stejně tak bude pochybený a rouhačský můj názor, že mě tenhle díl, od kterého jsem popravdě nic moc nečekal, nakonec bavil o něco více než poslední dva díly od Adamse. Ono to "část pátá/šestá ze tří" zní sice hezky, ale kdyby Stopař zůstal právě u těch třech dílů, tak by mi to upřímně ani nevadilo, protože od toho čtvrtého jsem se do toho už zkrátka musel poněkud nutit...

04.01.2016 4 z 5

Neznámý Asimov I Neznámý Asimov I Isaac Asimov

(8/10) Jak už to u sbírek povídek bývá, některé jsou silnější, jiné slabší, ale celkově bylo zajímavé sledovat, jak Asimov začínal a bavily mě jeho předmluvy. Nejvíce se mi líbil Kruh kolem slunce (pointa mě opravdu pobavila), Směry, Příliš strašlivá zbraň (která tedy byla opravdu děsivá), Míšenec a Tajný smysl.

29.12.2015 4 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

(6/10) Mrzí mě to, ale už to prostě není ono i přesto, že jsem se několikrát zasmál.

29.12.2015 3 z 5

Chladné břehy Chladné břehy Sergej Lukjaněnko

(9/10) Poměrně napínavá kniha odehrávající se v zajímavém světě. Líbí se mi tyhle Lukjaněnkovy realistické fantasy odehrávající se buď v našem nebo nějakém alternativním světě jako tady. Člověk by pak skoro věřil, že by se něco takového skutečně mohlo stát :)

28.12.2015 4 z 5

Tajemství Tajemství Robert Lawrence Stine

(5/10) Prokletí obou rodin pokračuje. Jenže právě spíše díky lidské blbosti, kdy se někdo doslechne o rodinné historii a najednou chce druhou rodinu vyvraždit, i když mu ti konkrétní lidé nic neudělali... no... holt, kdo chce kam...

20.12.2015 3 z 5

Písně mrtvých Písně mrtvých George R. R. Martin

(8.75/10) Díky obalu (a zařazení knihy v knihovně, kam jsem se včera konečně zaregistroval) jsem čekal sci-fi, ale ve skutečnosti bych ji (když už) zařadil píše k hororům, protože do sci-fi tu spadá pouze jedna povídka.

Opičí kůra (7/10) byla vcelku zajímavá a nevědět kdo to psal, tak bych to asi tipnul na Kinga. Jehláci (7/10) mi zase trochu připomněli povídku Tencí lidé. Obě se mi vcelku líbily, ale ještě jsem z knihy zase tak úplně nejásal. Ale pak se to začalo zlepšovat.
Chlap z masovny (8.5/10) je tak trochu depresivní, ale zajímavá věc. A ten nápad s těmi "mrtvolami", obzvláště jejich použití k milostným hrátkám... z toho mě upřímně docela mrazí :D
Netopýry (10/10) jsem už četl jako samostatnou knihu, ale protože už je to déle, tak jsem si je dal s chutí znovu. Zkrátka povedený sci-fi horor, který by podle mě byl perfektní i pro filmové zpracování (respektive mám pocit, že to kdysi skutečně zfilmováno bylo, ale ohlasy nebyly moc valné... tak třeba příště).
Nezapomenutelná Melodie (8/10) je pak další hororová a vcelku povedená jednohubka.
A to nejlepší přichází nakonec a můžu říct, že z Proměny kůže (12/10, prostě za ni přidám "hvězdičku" navíc a basta :D) jsem prostě naprosto nadšen! Je to taková městská fantasy detektivka a jak už to bylo řečeno, tohle by si zasloužilo vlastní román a dle mého i pokračování. A opět si to dovedu skvěle představit jako námět na film.

Shrnutí: pokud by vás příliš nenadchl začátek, radím vytrvat a rozhodně dát šanci Netopýrům a Proměně kůže. Hodnocení mi zas příliš nevychází, kdyby to šlo, přišlo by mi 9/10 vcelku adekvátních, ale... no, tak holt silnější 4*.

08.12.2015 4 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Nicholas Adams (p)

(5.5/10) Bylo to napínavé, ale motivace vraha mi prostě holt přišla přitažená za vlasy :)

07.12.2015 3 z 5

Věčný nepřítel Věčný nepřítel Christopher Pike

"Spokojeně jsem odjížděla domů. Vedle mě si na předním sedadle hověla krabice s videem. Páni, kolik filmů si teď budu moci pouštět." Ach ty dřevní doby bez internetu... :D

(5.5/10) Celkově mi styl psaní (nebo možná i překladu), podání příběhu, jeho zpracování a vývoj přišel celkem slabý. Důvod, proč hodnotím relativně vysoko je pointa. Kdyby se tato myšlenka vzala a naložilo se s ní lépe, mohla by z toho být i velmi slušná scifárna, ale bohužel.

03.12.2015 3 z 5

Dvojí Dexter Dvojí Dexter Jeff Lindsay (p)

(☆10/10) Toho trotla, co dával dohromadu tu anotaci, která tu straší a vyzrazuje prakticky celý děj by za trest měli předhodit těm kanibalům z knihy. Naštěstí se mi ji nějak povedlo opomenout a nezkazit si tak dojem z knihy. Pokud jste se jí vyhli taky, tak další text nečtěte, neb také obsahuje pár spoilerů.

"Svoboda je vážně jen iluzí. Pokaždé, když si myslíme, že máme na výběr, jen nevidíme pušku mířící nám na břicho."

Začnu menšími výtkami. Takže - buď mám za a) velice dobrý odhad, za b) Temný společník mi napovídá ještě lépe než Dexterovi a nebo zkrátka za c) - kniha je ke konci poněkud předvídatelná (nehodící se škrtněte). Čímž chci říct, že jsem natolik podezíravý, že bych se do té šlamastyky ke konci na jejich místě nedostal, i když to byla spíše chyba Debory, která si nenechá domluvit, než Dextera, který byl sice o něco méně podezíravější než já, ale na vyhnutí se tomu nejhoršímu by to nejspíše pořád stačilo.
A ač nejsem bez citů ani sériový či jiný druh vraha, Dexterovo věčné rozjímání či plánování, jak bude lepším člověkem kvůli novému přírustku do rodiny mi přišlo přehnané (možná to má co dělat s tím, že to s dětmi neumím a ani žádné nechci). Ale tak dobře, dejme tomu, že to holt i v někom prakticky bez citů holt může vzbudit nějakou odezvu.
Ve výsledku mi ale tyhle "nedostatky" vlastně ani moc nevadily, protože mě kniha prostě bavila a bylo mi zatěžko ji odkládat kvůli jiným povinnostem. Potěšil mě i návrat jisté osoby a ač tu je prakticky víc kritiky než chvály, líbil se mi tento díl víc než dva předešlé a společně s druhým dílem patří mezi mé nejoblíbenější v sérii. (17. 6. 2015)

16.11.2015 5 z 5

Drasticky dojemný Dexter Drasticky dojemný Dexter Jeff Lindsay (p)

(10/10) "Den rychle plynul, měl jsem jen jeden výjezd na místo činu, pouze rutinní vražda rozsekáním pomocí zahradního náčiní. Jasně amatérská práce; ten idiot se pokusil použít elektrický střihač živého plotu a podařilo se mu přidělat mi další práci, než konečně dorazil svou ženu zahradnickými nůžkami. Skutečně odporná spoušť a jen si zasloužil, že ho dopadli na letišti. Dobře provedené rozporcování těla je především čistá práce, alespoň jsem to vždycky tvrdil. Žádné krvavé cákance a cáry masa na zdech. Tohle prostě nemělo nejmenší úroveň."

Asi jsem se zamiloval. Převelice mě baví Dexterovy myšlenkové pochody, smysl pro humor a jeho od emocí odproštěný pohled na svět. Kniha se se seriálem bohužel či bohudík už úplně rozchází. Bohužel proto, že by seriál podle této knihy byl určitě zajímavý, bohudík kvůli tomu, že jsem seriál již viděl a tak nejsem ochuzen o napětí a možná také trochu i kvůli tomu, co za záporáka si na nás v tomto díle autor přichystal, protože něco takového jsem vážně ještě nikdy neviděl. Skoro mě až děsí, že něco takového vůbec může někdo vymyslet, natož aby to někoho nedejbože skutečně napadlo praktikovat. Brr. Každopádně mě druhý díl bavil ještě víc než první, takže se mi asi rozjíždí další závislost.

(Následující část prozrazuje událost z konce předchozí knihy, takže kdo ji nečetl, ať čte dál jen na vlastní nebezpečí.)

Trochu mě zarazilo, že Debora trochu více neřešila to, jak to s Dexterem skutečně je, ale na druhou stranu... dojem z knihy mi to nijak nezkazilo a protože nejspíš i mezi jednotlivými díly uplynul v ději nějaký ten čas, tak se to dá asi i celkem pochopit. Vlastně si i možná umím představit, že bych něco takového vzal jako fakt a ani se nesnažil dotyčného nějak "napravovat", protože proti tomu, co Dexter dělá, ve své podstatě nic nenamítám.

Když se pak nad osobností Dextera zamyslím víc, přijde mi svým způsobem až "nevinný". Jistě, do normálního člověka má daleko, ale právě díky tomu se snaží vést na oko normální život a až na lidi, které bych stejně nelitoval vlastně nikomu (úmyslně) neubližuje. Což mě tak trochu vede k otázce, zda Dexter nakonec není lepší než spousta lidí, které by většinová společnost označila za víceméně normální. Jsem zvědavý, jestli v dalších knihách přijde něco, co můj názor změní nebo mi Dextera nějakým způsobem zprotiví (i když doufám, že ne). (12. 6. 2015)

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

(SPOILER) (10/10) Podle zdejších komentářů soudím, že se díky novějším knihám ze série Nadace fanoušci tak trochu rozdělili na dva tábory – a není se čemu divit. Chápu, že nadšence do původní trilogie může poměrně šokovat, jak jsou následující knihy odlišné a jak se odvrací od Seldonova plánu. Než jsem se do závěrečné dvojice knih pustil, čekal jsem další krize a nakonec zrození nové Říše – a to je přesně to, co v nich nenajdete.

Závěrečný díl tvoří s předchozím jeden celek se stejnými postavami a právě v tom posledním ještě zesílily ony tendence odprostit se od Plánu a prakticky i od Nadace samotné. A když nad tím tak přemýšlím, je to skutečně trochu podivné, ale co naplat – mě se tyhle dvě knihy prostě líbily – a ač by mě za to mnozí možná kamenovali – víc než ta původní trilogie. Oceňuji i nápad propojení se sérií o robotech (a taky jsem rád, že jsem ji nedávno četl, protože mě bavilo odkazování na různé události, které byly označovány za mýty či legendy, ale já tak věděl, že jsou pravdivé). Tempo je opět svižné, děj napínavý a tak se kniha čte skoro sama. A stejně jako Golan jsem hloubal nad tím, jestli jeho rozhodnutí z minulé knihy bylo správné

A protože cítím potřebu se vyjádřit ještě k nějakým skutečnostem, které vyzrazují děj, tak varuji, že zbytek komentáře je spoileroidní a tudíž nevhodný pro lidi, kteří knihu nečetli.

1) Vůbec se nedivím, že měl Golan o svém rozhodnutí pochybnosti, protože ač je skupinové vědomí zajímavou představou, jako člověka poměrně individuálního a samotářského (životní styl na Solarii mi přijde celkem fajn) mě docela děsí. Zároveň si ale uvědomuji jeho výhody a tak jsem došel k podobnému závěru jako Golan = pro budoucnost lidstva bude tato možnost asi opravdu nejlepší (přičemž, pokud se takto už člověk narodí a bude to jeho přirozeností, tak s tím mít problém nebude, protože nebude znát nic jiného), ale díky Bohu za to, že mě se to už týkat nebude a svůj život si dožiju tak, jak jsem zvyklý.

2) Nějak mi nesedlo, že Bliss prosazovala to, aby ostatní brali Fallon jako holku. Nevím, jak moc byla společnost obeznámená s touto problematikou v době, kdy byla napsána tahle kniha a jestli názor Bliss odráží i názor Asimova samotného, ale něco málo jsem o tomto četl a když se takový jedinec skutečně narodí, tak se ne vždy dokáže přiklonit k jednomu z pohlaví. I kdyby svou „holčičí“ identitu přijal(a), stejně by se později dověděl(a), že je jiný/jiná než ostatní, takže bych ho/ji radši bral takového/takovou, jaký/jaká je a nesnažil se mu vnutit genderovou příslušnost, kterou nejspíš stejně ani nemá.

3) Je škoda, že série nemá ještě nějaké další navazující pokračování, protože by mě vážně zajímalo, jak by fungovalo ono spojení Daneela a Fallon, protože propojení vlastního mozku s robotem mi přijde úžasné a děsivé zároveň (3. 1. 2014)