Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Černé díry a zborcený čas Černé díry a zborcený čas Kip S. Thorne

Kniha popisuje historický vývoj pohledu na černé díry. Začíná už v 18. stol. kdy byly černé díry pouze absurdním matematickým výsledkem až po jejich první objevy ve vesmíru. Autor postupně prochází časem a trochu ze širšího pohledu vědců zabývajících se černými děrami ziskáváme zvláštní vhled do historie lidského poznání. Nejspíš díky pohledu do života vědců se kniha docela dobře čte, a tak hlavním nedostatkem asi zůstává její délka. Připravte se na to, že knihu budete číst dlouho a je plná informací. Celá teorie je popsána skutečně srozumitelně což značně přidává k čtivosti, protože se třeba dozvíte co má společného černá díra a vývoj atomové bomby. 90%

Elegantní vesmír Elegantní vesmír Brian Greene

Když sem poprvé četl tuhle knihu někdy na vysoké škole byl jsem jí zcela fascinován. Tak perfektně vysvětlenou speciální a obecnou relativitu jsem snad nikde neviděl. Text je jasný, srozumitelný a přiměřeně stručný. Prvních 100 stran je naprostá paráda. Dozvíme se o jednom z největších problémů moderní fyziky a to sloučení obecné relativity a kvantové mechaniky. Ona jednotná teorie pole, kterou Einstein marně hledal posledních 30 let svého života. Kniha se zabývá především světem elementárních částic a jejich vlivu na kosmologii. Vysvětluje jak se vědci postupně dostali k teorii strun, když se začli snažit propojit svět Planckových vzdáleností a obecné relativity. Bohužel zhruba od půlky knihy je hlavním tématem už jenom hledání určité jednotné syntézy z přehršle teoretických možností co nabízí přibližné výpočty teorie superstrun. Asi největší mínus, protože kniha tak může obsahovat dost nepřesné údaje, protože na skutečně fyzikální výpočty z oblasti teorie superstrun není dnešní matematika dostatečná. Ty které spíš zajímají populární knihy o vesmíru by se asi do knihy neměli pouštět, její téma je už přece jen příliš úzce zaměřené. Ale ti, kteří se chtějí se seznámit se skvěle napsanou knihou o vývoji teorie strun k roku 2000 by knihu neměli minout. 90%

Přímá stezka Přímá stezka Květoslav Minařík

Nedoporučuji číst, protože přečtení této knihy může vyvolat psychická poškození osobnosti. Kniha obsahuje některá fakta, která nemusí vnímaví a intelektuálně nadaní lidé strávit. (Pro hlupáky je kniha bezpečná, nebudou jí rozumět.) Protože Poznání přesahuje rozum člověka, může intelektuální pochopení pravdy obsažené v této knize způsobit "duchovní stres". Člověk se stane moudrým ještě dřív než k tomu zralostí dospěje.
Zasvěcovací kniha do mystiky.
V knize je vysvětlen duchovní vývoj jedince od jeho začátku až ke vstoupení na stezku mystiky. V knize jsou na začátku popsány západní spirituální směry a posléze je popisována mechanika mystického rozvoje. Vysvětluje se, v čem spočívá skutečná příčina duchovního vzestupu a jak si počínat, aby se člověk vydal na vzestupnou cestu. Protože ona příčina duchovního postupu je mravní povahy, jsou uvedeny mystické směrnice korigující ego a touhy člověka. Je vyžadována bdělost a neustálá kontrola nálady. Hlavním zájmem nejsou meditace, ale změna životosprávy po fyzické, duševní a myšlenkové stránce. Kniha se tak dělí na část teoretickou a praktickou, ve které jsou dále popisovány různé techniky a hlavní směry jógy (bhaktijóga, karmajóga, džňánajóga, rádžajóga, hathajóga). Většina praxí je uzpůsobena dnešnímu člověku, který má dostatečnou kapacitu pochopit teoretickou část a základním cvičením pozornost zaměřená na chodidla. 120%

26.08.2014 5 z 5

Moudrost hub: Šamanský rozvoj duchovního vědomí Moudrost hub: Šamanský rozvoj duchovního vědomí Martin W. Ball

Tato nenápadná mála knížka je naprosto zásadní pro každé hledače Poznání, protože srozumitelně vysvětluje vztah iluze neboli halucinace ve vztahu ke světu, který prožíváme. Šokujícím zjištěním pro některé neznalé může být zjištění, že posunutí stavu vědomí mimo obyklý rámec může umožnit prožít "halucinaci" jako reálnou na této úrovni vědomí. Nejsou tedy i ostatní naše představy o světě pouhou halucinací, když máme vědomí v obyklém rámci? Co je vlastně halucinace na psychologické úrovni? Odpověď na tuto otázku ovšem nelze vypřemýšlet ani vyspekulovat, ale musí se prožít. A mnohem víc, podle toho co je člověk schopen pojmout a podle jeho pokory dalo by se říct. Ano, kniha uvádí návod jak rituálně požít halucinogenní přírodní látku, tak aby měl tento čin svůj pravý smysl a účel. Popisuje přípravu a samotné užití lysohlávek a jak jejich účinek interpretovat, zkrátka na co se připravit. Je stručná a obsahuje všechny potřebné informace. Vlastně je to takový manuál. Vysvětluje však i vztah našeho vědomí a halucinace. Na knize je tedy skvostné, že dokáže poučit o tomto světě i lidi, kteří vůbec nemají v úmyslu tyto látky užívat. I tito lidé, když budou dostatečně otevření pochopí důvody, proč tohle někteří lidé dělají. Knihu by si tedy měli přečíst úplně všichni a měli by ji dostávat studenti po ukončení středního vzdělání. 115%

25.08.2014 5 z 5

Vrazi z Krondoru Vrazi z Krondoru Raymond E. Feist

Děj předchozí knihy plynule pokračuje dál, ale hned na začátku se vracíme zpět na Midkemii jak ji známe. Znovu se objevuje i osobní svět hrdinů a hned se do knihy vžijeme. Zprvu to vypadá nadějně, ale po čase zjistíme, že kvalita se nijak nemění a pouze kontinuálně pokračuje vpřed. Dobře se to čte a občas projdeme skrze napínavé pasáže, ale na 4 hvězdy kniha nemá, protože neobsahuje nic co by potřebovalo fantasy žánr, jedná se pouze o dobrodružný příběh zasazený do Midkemie. Naštěstí díky bližšímu vztahu k hrdinům je kniha mnohem lepší než Zrada v Krondoru. 60%

25.08.2014 3 z 5

Jóga v životě současného člověka Jóga v životě současného člověka Květoslav Minařík

Pokud si chcete něco přečíst od pana Minaříka rozhodně doporučuji tuto knihu. V žádném případě nečtěte Přímou stezku jako první knihu. Tedy pokud opravdu nevíte do čeho jdete, protože špatně pochopená Přímá stezka může vést k některým dogmatům. Naopak tato kniha probírá všechna důležitá témata týkající se učení Přímé stezky, že budete vědět na čem jste. Už je to dávno co jsem ji četl, ale pamatuji si, že obsahuje všechno důležité pro počáteční praxi. Ti kterým bude kniha připadat divná jsou zároveň varováni, že by Přímou stezku číst neměli. Pokud nepochopíte témata této knihy též Přímou stezku nečtěte. Nyní k těm, kteří vědí co mají čekat. Rozhodně doporučuji všem hledajícím se seznámit s obsahem této knihy. Minařík zde prozrazuje pár faktů, které se v jeho ostatních knihách nevyskytují. Je to jedna z perel duchovních knih. Velmi srozumitelně přednáší rozumové důvody pro některé základní praxe a zároveň je popisuje. Každý při čtení této knihy může zcela zřetelně vidět, kde zhruba je v duchovním rozvoji, protože kniha obsahuje kapitolu, kde popisují 4 budhistické vnory srozumitelným jazykem. Myslím, že by si měl každý uvědomit jak cenné informace tato kniha obsahuje a jaké máme štěstí, že se můžeme seznámit s učením Přímé stezky. Máme tu dalších 7 miliard lidí, kteří tuhle výsadu nemají. Jak už jednou kdosi řekl: "Jednou se budou lidé učit česky, aby si mohli přečíst Minaříkovy knihy v originále." 90%

Edit: 9.7.2015 znovu přečteno po 5 letech. Aktuální Komentář co bych k tomu napsal dávám do Diskuse.

23.08.2014 5 z 5

Podstata mystiky a jiné eseje Podstata mystiky a jiné eseje Evelyn Underhill

Tato kniha by se měla jmenovat Podstata katolické křesťanské mystiky a jiné eseje, protože takovou prosycenost naivním křesťanstvím jsem vůbec nečekal. Předpokládal jsem, že se kniha bude dotýkat nebo bude křesťanskou mystikou ovlivněna vzhledem k době, kdy byla napsána, ale už od začátku se mi na knize něco silně nezdálo. Z knihy mám totiž pocit jako by ji psal silně věřící ne křesťan, ale katolík studující rozumově religionistiku na filozofické fakultě píšící referát o křesťanské mystice. V knize tak najdeme jak vynikající postřehy z náboženského života, tak středověce dogmatický pohled na lidskou společnost. Kniha vyznává jakýsi dualismus božského světa a světa pozemského. Aspoň tak na mě působila. Myslím, že pro křesťany je to povinná četba, ale pro ostatní netuším, protože jsem se těšil až knihu dočtu. Další problém je, že kniha začíná zajímavějšími kapitolami a následují nudnější a aspoň mě se špatně četla, protože kniha je psána poměrně dlouhými odstavci a není úplně lehké udržet myšlenku, protože kolikrát není jasné co chce autorka sdělit. Mnohokrát místo toho, aby myšlenku sdělila jednoduše a přímo, tak ji obaluje do filozofických zdůvodnění. No, vlastně ani nevím, zda je správně, že knihu hodnotím. Asi by bylo vhodné, aby kniha měla dvoje hodnocení, jinak ji budou vnímat věřící křesťané a jinak ostatní. Z mého pohledu má tedy kniha větší historickou hodnotu než užitnou. 60%

23.08.2014 2 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Upřímně se přiznám, že tato kniha silně ovlinila můj pohled na život a kdybych ji četl před lety, je dost možné, že by můj život vypadal jinak. Ale asi by záleželo, kdy přesně bych se ke knize dostal, protože je mi jasné, že jako velmi mladý bych měl asi problém ji plně pochopit a přijmout. Ale kdo ví. Kniha je vlastně duchovním románem v němž je spiritualita popsána ve své zcela přirozené lidské formě. Tato kniha vám o spirituálním životě řekne mnohem víc než jakákoliv duchovní a esoterická knížka, včetně mnohých budhistických. Ale přitom má i plný emocionální děj bez zbytečného filozofování. Životní osudy hrdinů nám ukazují čím vším mohou lidé žijící prosté životy od obyčejných po duchovní projít a že mezi nimi nemusí být žádný velký rozdíl. Tohle by se měl přečíst každý duchovní hledající, většina z nich by asi byla velmi zneklidněna. A samozřejmě nejen ti, kniha je srozumitelná i pro člověka, kterého duchovno vůbec nezajímá. Životem totiž procházíme všichni a tohle je kniha především o životě. Mistrovské dílo. 120%

21.08.2014 5 z 5

Červený lev: mystický román Červený lev: mystický román Mária Szepes

Bez komentáře. 115%

21.08.2014 5 z 5

Železný grál Železný grál Robert Holdstock

Jako snad jediná z Holdstockových knih končí svým způsobem šťastně. Díky tomu dostanete z knihy úplně jiný pocit, ale tento dojem získají pouze pozorní čtenáři. Pro čtenáře běžných fantasy knihy by měla být varováním první kniha, protože tato pokračuje zcela ve stejném duchu. Je to dobrá kniha, ale pouze v žánru, který Holdstock vytvořil. Místy román vyznívá až psychedelicky. Tuto knihu by mohli ocenit především lidé, kteří hluboce prožili knihu Tajemný Etrusk. Aspoň pro mě mají něco společného. 70%

21.08.2014 4 z 5

Zrada v Krondoru Zrada v Krondoru Raymond E. Feist

Na knize je značně znát, že se jedná o přepis původně počítačové hry. Feist se asi snažil co nejvíce děje dostat i do knihy, ale výsledek je dost zoufalý. Hru jsem nehrál a tak nevím jak kniha působí na někoho, kdo ji hrál, ale prvních 220 stran knihy je bída. Vlastně se jedná o svým způsobem detektivní příběh a vyšetřování toho co se v Midkemii děje. Hlavní postavy cestují po celém známém Ostrovním království v Midkemii a postupně odhalují plány nepřátel. Pokud mne u Čestného nepřítele mrzely ty tři hvězdy co jsem knize dal, tak zde mne to nemrzelo vůbec a nebýt druhé části knihy je to jasných 40%. Zrada v Krondoru se tedy dá doporučit pouze skalním fanouškům Feista a všem, kdo si Midkemii zamilovali. Kdyby se autor nesnažil dát do knihy tolik děje a trochu víc se věnoval samotným postavám, výsledek mohl být úplně jiný. S Trhlinovou ságou nebo Impériem se tohle nedá srovnávat. 50%

21.08.2014 2 z 5

Keltika Keltika Robert Holdstock

Setkávají se 2 světy, ranné starověké Řecko a pozdější pohanská část severní evropy. Zprvu jsem se velmi obával této kombinace, ale skloubení těchto dvou světů je zcela harmonické. To je asi největší klad této knihy. Jinak kniha není psána způsobem, kdy příběhu propadnete, ale naopak budete udržováni v určitém nadhledu. Knížka bohužel kvůli tomu není příliš záživná a dá se doporučit pouze fanouškům Holdstockových předchozích knih. Ostatní toho na příběhu příliš nezaujme, protože se nejedná o fantasy, ale určitou starověkou alternativní realitu a nebo právě náš svět? V tom dále spočívá dokonalost této knihy a to veskrze "reálnou" magií. Žádní elfové, žádní trpaslíci, žádní draci a mágové, ale náš svět z mýtického starověku. 70%

19.08.2014 4 z 5

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Tímto zakončením začne celá Trhlinová sága dávat smysl. Děj předchozích knih, vlastně ne děj, ale smysl jasně vyplyne na povrch. Kniha je opět psána v pohádkovém podtónu, ale celkově vyznívá mnohem líp než Stříbrný trn. Ikdyž je text knihy poněkud amatérský, tak nečekaný děj a opětovné umné využití fantasy prvků staví knihu vysoko. Zde ještě více než u předchozích knih je zřejmé, že knihy nelze hodnotit nezávisle od ostatních, ale je nutné vnímat ságu jako jeden velký příběh. Kniha z mého pohledu nedosahuje kvalit druhého dílu, ale využití situací, které umožňuje tento literární žánr bylo perfektní. 90%

18.08.2014 5 z 5

Životy osmdesáti čtyř mahásiddhů Životy osmdesáti čtyř mahásiddhů Abhajadátta

Jsou to vlastně něco jako lidové pověsti o Svatých mužích - 80 mužů a 4 ženy. Kapitoly jsou velmi krátké, většinou na 2 stránky, jen pár bylo na více stran. Dokonce i o poněkud více známých jogínech (Virupa, Tilopa, Nágardžuna, apod.) se toho příliš neříká. Je otázkou nakolik mají příběhy vůbec něco společného s realitou, protože příběhy spíše slouží jako určitá inspirace k praktikování. 65%

14.08.2014 3 z 5

Čestný nepřítel Čestný nepřítel Raymond E. Feist

Jedná se vlastně o válečné drama zasazené do Trhlinové války. Sice hlavní zápletka mi přijde docela profláklá, ale horší je její nevyužití, takový jsem měl aspoň pocit. Příběh je takový pozvolný, bohužel příliš nevtahující do děje ač je děj spíše akčního rázu. Knize se toho jinak moc vytknout nedá, ale co je horší ani není co pochválit. Jako oddychová četba dobré, ale pokud čekáte něco víc, budete zklamáni. Před čtením by bylo vhodné mít přečtenou aspoň první knihu ze Ságy o Impériu. 70%

12.08.2014 3 z 5

Co je život? Duch a hmota k mému životu Co je život? Duch a hmota k mému životu Erwin Schrödinger

Při čtení jsem se nemohl zbavit pocitu, že je kniha zastaralá. První kniha vlastně ukazuje jak velmi vzdělaný a hlavně inteligentní vědec je schopen odhadnout budoucí vývoj vědeckých poznatků z oboru, na který není odborníkem. Tímto pro mě byla kniha zajímavá, tak jak píše profesor Pačes v Doslovu. I druhá kniha je zajímavá spíše svým přístupem k problematice než vlastním obsahem. Kdyby se kniha lépe četla, ohodnotil bych lépe, bohužel mě však docela nudila a některé pasáže byly hodně kostrbaté. Ale pokud extrapolujeme závěry druhé knihy, zjistíme že Schrödinger možná nevědomky položil jedny ze základních kamenů hrobky pro v dnešní době neudržitelný materialismus. 70%

09.08.2014 3 z 5

Správce Impéria: Císař Správce Impéria: Císař Raymond E. Feist

Slova jsou téměř zbytečná. Pochybuji, že se najde někdo, kdo si přečte jen poslední díl a těm kdož přečetli předchozí díly je zbytečné cokoliv říkat. Feist to opět dokázal a i přes některé hrubé nedostatky (konec ságy budete vědět - tušit dříve než v polovině, některé scény jsou zbytečně natahované, děj začíná být přímočarý a jiné) budete cítit opojení knihou. Jen ve světě, kde žijí Kelewanští bohové se mohl odehrát tento příběh. 100%

05.08.2014 5 z 5

Židovská dharma Židovská dharma Brenda Shoshanna

Velmi hezky napsané, možná místy trochu nudnější, ale dozvíte se něco o zen-budhismu i judaismu. Autorka ukazuje jak mezi těmito dvěma na první pohled odlišnými tradicemi není téměř žádný rozpor. Kniha není žádná bezduchá filozofie, ale popisuje jak řeší životní problémy obě tyto tradice. 85%

31.07.2014 5 z 5

Správce Impéria: Vrah Správce Impéria: Vrah Raymond E. Feist

Ikdyž ze začátku se už neubráníte dojmu, že čtete knihu s nastavovaným dějem a hlavně s vypočítavými zvraty v ději, postupně se kniha vrací vysoko nad průměr. Ikdyž už nepřináší nic nového, dál rozvíjí životní osudy Mary z Acoma. Kniha je tak jakousi spletí lásky, cti, intrik, odvahy a hrdinství. Příběh opět (až se tomu nedá věřit!) postupně graduje k otevřenému závěru - logicky však zakončení celé ságy bude v poslední knize. Jsem velmi napjatý. 80%

27.07.2014 4 z 5

Léčba kabalou - Cesta k probuzení duše Léčba kabalou - Cesta k probuzení duše Jason Shulman

Z knihy jsem velmi zklamaný hlavně proto, jak slibně se na začátku jevila. Myslel jsem si: "Konečně zcela současné dílo o kabale!". Žádné opakování teoretických a historických úvodů o kabale jak často bývá zvykem, ale autor se hned věnuje tomu jak se lidé dělí podle toho v jakém ze čtyř světů se myšlenkově pohybují a velmi trefně toto schéma popisuje. Věnuje se zdánlivé lidské osamělosti a zdůrazňuje, že vědomí máme spíše vypůjčené, než že je nám vlastní. Dobře popisuje problém vnímání ega jako něčeho na čem je náš zdravý psychický život založen. Ale velmi brzo se dostavilo zklamání, protože kniha je psána značně těžkopádně a velmi často jsem tápal, co tím chce vlastně autor říct. Je to dost intelektuální dílo a asi jsem již příliš navyklý na budhistickou literaturu, která nemá potřebu přecházet do filozofie. Kniha se ani nezdá vhodná pro úplné neznalce kabaly. S kabalou jsem obeznámený, kdysi jsem si i naučil trochu hebrejsky a tak jsem se na knihu těšil. Asi by bylo dobré dát knize ještě jednu šanci, ale aktuálně na to nemám chuť. Také je možné, že zkrátka již nepatřím mezi lidi pro které je kniha určena.
Přesto, že jsem dal nízké hodnocení, dá se kniha doporučit všem duchovně hledajícím, kteří jsou intelektuálně založení a patří mezi přemýšlivé typy. Taktéž by měli být věřící ve smyslu kladného vztahu k Bohu, kniha je psána v náboženském kontextu, ikdyž zmiňuje i jiné tradice a věnuje se některým shodám s budhismem. Autor knihy se dotýká spousty jiných oblastí, ať už fyzika nebo teorie informace, lingvistika. Rád bych si od něj přečetl i něco jiného, protože v knize jsou pěkné postřehy a závěr knihy je nádherně poetický jak jen lidský život může být. 55%

25.07.2014 2 z 5