ja.kordo ja.kordo komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Po dlhých rokoch prečítaná druhýkrát, ale až teraz ju radím do svojej subjektívnej dvojice Kingových najlepších kníh (hneď vedľa románu "Pod Kupolou"). Je to skrátka bomba!! Hoci sa mi veľmi páčila už prvýkrát, tento raz ma úplne dostala - predovšetkým svojou ponurou atmosférou, fanúšikom síce už dobre známym, avšak nespochybniteľne originálnym a hrôzostrašným príbehom, hlbokým polemizovaním o konečnosti všetkých životov, a tiež aj sympatickými postavami, ktoré dej stavia pred nevýslovné hrôzy prastarého, zákerného a ťažko pochopiteľného zla. Za mňa je to majstrovský kúsok, ku ktorému sa v budúcnosti určite plánujem vrátiť (no snáď nie až z mikmackého pohrebiska ;))).

09.11.2023 5 z 5

Pod kupolou Pod kupolou Stephen King

Dlhé roky tvrdím, že toto je tá najlepšia kniha, akú som kedy čítal, a po treťom prečítaní si stále myslím, že sa na tom nič nezmenilo. Postavy, prostredie, situácie - všetko to úplne "žeriem" a mám pocit, akoby som pri tom všetkom kedysi naozaj bol. Holt - čo kedysi robil moment prekvapenia, teraz nahrádza nostalgia :) A čo sa týka toľko kritizovaného záveru - s tým sa nemôžem stotožniť. Nebolo to pre nič - za nič, keď som knihu po prvom dočítaní jednej zo záverečných udalostí musel odložiť a všetky tie dojmy pomaly predýchať ;)

21.09.2022 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Záhadné, atmosférické, a aj prekvapivé! Dostal som viac-menej to, čo som čakal ;) Určite odporúčam.

13.04.2022 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Fascinujúco a zároveň desivo vykreslený svet, v ktorom neistota sprevádza človeka takmer na každom kroku - teda predovšetkým istý typ ľudí. Fascinovali ma predovšetkým prvé (približne) tri štvrtiny knihy, počas ktorých mi nedala pokoj otázka, kam všetko to Winstonovo počínanie smeruje. Keď som napokon dostal odpoveď - hoci rozhodne šokujúcu - záver ma už natoľko nenadchol. Nechcem tým povedať, že bol zlý, ale z toľkého vybudovaného napätia som cítil väčší potenciál. Tak či tak je kniha podľa môjho názoru takmer dokonalá a ja jej dávam 4,5*.

22.12.2022 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Bol to určite zážitok. Za klady považujem napätie, atmosféru Petrohradu v 19. storočí, nemálo podnetov na zamyslenie, a tiež spletenec osudov postáv, z ktorých nejedna bola ozaj prepracovaná. Na nervy mi liezla častá ukecanosť (občas ozaj ako "baby na trhu") a tiež pričasté konflikty náhodných postáv (krik, hádky, bitky), ktoré sa okolo hlavného deja diali každú chvíľu na každom rohu. Nebolo to ľahké čítanie, ale zase ani veľmi ťažké, a určite sa oplatilo ;)

20.03.2023 4 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Jamaica Inn ma veľmi bavila. Šiel som do nej s očakávaním napätia a pôsobivej ponurej atmosféry, a príbeh zabodoval na oboch frontoch. Páčil sa mi aj pútavý rozprávačský štýl, úspešne sa snažiaci o vykreslenie nehostinného odľahlého prostredia, a naoko bezradnej situácie sympatickej hlavnej postavy. Zakončenie romantickej linky mi pripadalo dosť strohé, ale na celkovom dojme veľmi neubralo. Do budúcna by som chcel od tejto autorky prečítať aj o niečo viac.

27.09.2023 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Napínavá a zaujímavá aj z psychologického hľadiska. Desivá atmosféra a pocit izolácie hrajú prim, no mňa zaujala aj Jessiina minulosť a spôsoby, akými sa s ňou snažila vyrovnať. Miestami som mal síce pocit, že by tomu neuškodilo trochu zostručniť, no koniec-koncov to bol silný a nevšedný zážitok. Prečítaná druhýkrát po cca desiatich rokoch.

28.10.2022 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Za mňa bezchybná motivácia či už k čítaniu, alebo k písaniu beletrie. Napísaná svižným, často humorným štýlom, vďaka ktorému sa k tejto knihe rád vraciam (za posledné tri roky prečítaná trikrát).

28.12.2021 5 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Šialená kniha! Na základe niektorých hodnotení som čakal viac akcie, no skôr som dostal obrovské množstvá intríg a filozofovania. A hoci mi už filozofovanie prišlo tu a tam dosť repetitívne, mení to len málo na mojom konečnom užasnutom dojme. Niežeby prvé dva diely neboli odvážne, no až pri tomto som si pomyslel, že sa už Frank ozaj odtrhol z reťaze :D Bod uberám preto, lebo čítanie tejto knihy často nie je veľmi záživné (ako som už spomenul - málo akcie a tiež aj málo emócií), avšak celkový dojem vo mne zanechala ozaj znamenitý. Na štvrtý diel som rozhodne navnadený a dúfam, že sa doňho čím skôr pustím.

31.05.2023 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Veľký potenciál tejto knihy zabíja nudne spracovaná repetitívnosť, kvôli ktorej som začal mať približne v polovici príbehu zajačie úmysly (to sa mi zatiaľ stalo len pri jednej Kingovej knihe, že by som ju nedočítal). Túto som však nakoniec zvládol a pozrimeže - posledných približne 100 strán bolo fakt super (až na to unáhlené vyriešenie celého problému). Keby sa King lepšie popasoval aj s tým stredom, nemal by som problém túto knihu odporúčať.

25.08.2023 3 z 5

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Jedna z obľúbených kníh môjho detstva. Návrat k nej ma zase raz ohúril, a teraz sa už teším na ešte lepšiu druhú časť :) Za mňa má táto séria všetko - akciu, napätie, humor, zvraty, emócie, zaujímavé postavy aj zaujímavé prostredia. Na prvej časti je za mňa najlepší pútavý začiatok, kde sa svižným tempom oboznamujeme ako s Artemisovým plánom, tak aj so skrytým svetom pod zemou, a kde na seba ani ústredný konflikt nenecháva dlho čakať. Kniha je potom aj naďalej pútavá, avšak za ďalší vrchol považujem až jej napínavý záver.

03.04.2023 5 z 5

Kód večnosti Kód večnosti Eoin Colfer

Nebolo to zlé, ale oproti prvým dvom podľa mňa o dosť slabšie. Za najsilnejší považujem začiatok knihy, kde čitateľ rýchlo zistí, že stávky v tejto časti sú zase raz vysoké. O to viac ma neskôr sklamal ústredný záporák, ktorý sa napokon neukázal byť až takou hrozbou, ako to spočiatku vyzeralo (o jeho dementných poskokoch radšej ani nehovorím - brrrrr!) Celkom ma srali aj Humus s Butlerovou sestrou, ktorí sa počas "plíživej" misie hádali kvôli absolútnym kravinám (Juliet v jednej chvíli dokonca ani neváhala od nervov kopnúť do steny). Nuž, verím, že ma ešte čakajú lepšie časti :-)

22.01.2024 3 z 5

Temná veža Temná veža Stephen King

Po dočítaní celej série môžem zhodnotiť, že z toho celku mám omnoho lepší dojem, než z jeho jednotlivých častí. Ani táto záverečná nebola celá úžasná, mala svoje slabšie pasáže aj postavy, ktoré ma nedokázali upútať, no zato poskytla aj dostatok dôvodov stále čítať ďalej, a nakoniec som knihu zatváral s presvedčením, že to rozhodne stálo za to, ba bola to vlastne riadna pecka ;) A záver radšej nebudem rozoberať - každému chcem dopriať, aby doň šiel naslepo - no za seba musím povedať, že to bol riadne intenzívny zážitok ;)

20.06.2023 4 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Veľmi prekvapivý záver trilógie! Ukázali sa spojitosti, o ktorých som predtým ani len netušil, a udiali sa veci, ktoré som vôbec nečakal. Bavilo ma to celý čas, avšak miestami ma opäť iritovalo veľmi zbežné, ba niekedy až nedostatočné vykreslenie scén - tá hviezda dole je len preto. Mám aj isté pochybnosti, či dával každý jeden zvrat zmysel, respektíve či bol aj každý dostatočne vysvetlený. Koniec koncov som však s touto časťou nadmieru spokojný - Sanderson zase raz preukázal svoju obrovskú predstavivosť a trilógiu sa mu podarilo doviesť do epického konca :)

08.02.2023 4 z 5

Hrdinové pekel Hrdinové pekel Darren Shan (p)

Nuda to nebola, no čakal som lepšie finále. Nuž ale na to, koľko vecí ma nechalo chladným, tak ma toho aj dosť prekvapilo, čiže aj záverečná časť si odo mňa odnáša štandardné tri hviezdy :) Demonata je fajn séria s veľkým potenciálom, ktorý mohol byť využitý o dosť lepšie, no ako zábavnú oddychovku ju určite môžem odporučiť.

13.10.2022 3 z 5

Temné volání Temné volání Darren Shan (p)

Za mňa 3 a pol hviezdy. Prvá polovica nebola nič extra, ale tá druhá, to už bol masaker ako sa patrí! Naďalej však platí, že je tam na mňa primálo opisov - keby som sa do tých príbehov dokázal vžiť o niečo viac, štvorhviezdičkovými hodnoteniami by som vôbec nešetril!

03.10.2022 3 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Darren Shan (p)

Hoci vidím, že to nie je väčšinový názor, väčšia časť tohto dielu mi pripadala byť zbúchaná akoby bez fantázie. Myslím tým cca prvé tri štvrtiny knihy, avšak ten záver to u mňa zachránil a aj ma navnadil celú sériu dočítať.

13.04.2022 3 z 5

Pramen povýšení Pramen povýšení Brandon Sanderson

Z prvej časti som mal rozporuplnšie pocity, no táto ma už do príbehu vtiahla naplno! Spojitosti medzi udalosťami a postavami mi začali dávať väčší zmysel a taktiež si myslím, že sa aj zlepšilo budovanie atmosféry (poväčšine - o niektorých udalostiach si stále myslím, že by mali na čitateľa väčší dopad, keby boli rozpísané podrobnejšie). Každopádne za mňa výrazné zlepšenie, tentoraz dávam o hviezdičku viac a na tretiu časť sa ozaj teším!

28.12.2021 4 z 5

Modré hory - Dobré slohy Modré hory - Dobré slohy Pavol Remiáš

Modré Hory sú jedna z mojich obľúbených rapových skupín. Ich texty mi často víria hlavou už vari nejakých trinásť rokov, a teda vlastníctvo knihy s ich textami je pre mňa ozaj niečo špeciálne. Pri mnohých textoch potešili a zaujali aj komentáre Lyrika a Beneho, pri niektorých zas zamrzelo, keď tam neboli. Vo viacerých prípadoch mi pomohli pochopiť časti textov, a aj o čosi viac objasniť prístup týchto pánov k tvoreniu. Každému fanúšikovi určite odporúčam, a nefanúšikovi obľubujúcemu poéziu tiež ;)

21.11.2023 4 z 5

Oživovatel Oživovatel Seth Patrick

Zaujímavé čítanie - taktiež dosť napínavé - ktoré v mojich očiach ťahá dole nie práve vydarený záver (ale tiež nie vyslovene zlý). Určite by som však odporučil, ak vás zaujala čo i len základná premisa, ktorá je podľa mňa dosť fascinujúca.

20.06.2023 3 z 5