Khamul1 Khamul1 komentáře u knih

Existence a ten, kdo existuje Existence a ten, kdo existuje Emmanuel Levinas

Extrémně složité, ale pochopit se to dá. Četl jsem to pro jistotu víckrát za sebou, při každém dalším čtení jsem objevil něco nového. Určitě se k této okouzlující knížce ještě vrátím. Hodně mi dala.

02.03.2021 5 z 5

Metafory paměti Metafory paměti Douwe Draaisma

Autor se věnuje jednak metaforám ve vědecké mluvě, jednak paměti, potažmo celému mozku. Knížka doslova překypuje úžasnými informacemi. Hlavní téma je proloženo odbočkami k fonogramů, fotografii, hologramům, počítačům, knihám atp., takže se někdy ztrácí nit celého díla.

02.03.2021 4 z 5

Rodina našich předků Rodina našich předků Jan Horský

Trochu mě to zklamalo, dvě třetiny knihy jsou statistiky, statistiky a statistiky. Čekal jsem spíše nějaké nenáročné shrnutí, jak se žilo, přesto zajímavá kniha.

02.03.2021 3 z 5

Destine, s.r.o. Destine, s.r.o. Tomáš Hokeš

Moc hezké, bohužel však úplně neznámé.

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

Parádní knížečka.

22.07.2020 4 z 5

Švábenicové Švábenicové David Papajík

Jedná se o velmi kvalitní monografii. Autor čtenáře však bohužel přehlcuje nepříliš poutavými výstupy jednotlivých členů rodu Švábeniců v dobových pramenech, a to bez výjimky, čímž se kniha pro laické čtenáře stává skoro nečitelnou.

16.07.2020 4 z 5

Nová astronomie Nová astronomie Johannes Kepler

Vážně moc pěkný. Líbí se mi záměr autorů nepřekládat celou Novou astronomii, protože to by pro dnešního čtenáře nemělo žádný smysl. Bohatě stačilo přeložit několik kapitol a knihu doplnit dvěma texty, ze kterých si čtenář udělá obraz o celém tehdejším vnímání vesmíru i astronomii. Kniha zkrátka přesahuje "pouhý" překlad Nové astronomie. Doprovodné texty jsou napsány srozumitelně i čtivě a celá kniha je velmi zajímavá. Nemám jí co vytknout.

11.07.2020 5 z 5

Tractatus logico-philosophicus Tractatus logico-philosophicus Ludwig Wittgenstein

Náročné čtení, zvlášť v pasážích o formální logice. Přesto, že s autorovy názory mnohde nemohu souhlasit, dílo mě zaujalo. Je sice útlé, ale má neobyčejnou hloubku. Přímo zbožňuju ty Wittgensteinovy aforismy („Svět je vše, co je zkrátka tak.“).

02.07.2020 4 z 5

Evropské dějiny práva Evropské dějiny práva Hans Hattenhauer

Výborná syntéza! Doporučuji všem zájemců o ucelený, nepříliš rozvláčný, ale zároveň odborný pohled na dějiny evropského práva.

25.06.2020

Stěhování národů a východ Evropy: Byzanc, Slované a Arabové Stěhování národů a východ Evropy: Byzanc, Slované a Arabové Jarmila Bednaříková

Zkrátka úžasné

16.06.2020 5 z 5

Dialogy Dialogy Giordano Bruno

Giordano Bruno byl naprosto mimořádně hluboký a nadčasový myslitel, který předběhl svou dobu, což ho také stálo život. Jeho úžasně krásné a na svou dobu výjimečně odvážné myšlenky určitě stojí za přečtení.

22.05.2020 5 z 5

Koperník a české země Koperník a české země Zdeněk Horský

Naprosto úžasné a velmi zajímavé. Je škoda, že pan Horský, ačkoli je náš nejvýznamnější historik vědy, není znám široké veřejnosti. Určitě si to zaslouží.

21.05.2020 5 z 5

Keplerova čarodějnice Keplerova čarodějnice James A. Connor

Knihu jsem sice četl pouze v anglickém originálu, ale přesto se mi velmi líbila. Pro komplexnější, detailnější i přehlednější studium o životě a díle velkého Keplera se však hodí spíše biografie Maxe Caspara.

18.05.2020 4 z 5

Kepler v Praze Kepler v Praze Zdeněk Horský

Velmi kvalitní, čtivá a zajímavá kniha, která se zalíbí laikovi i odborníkovi.

18.05.2020 5 z 5

Filosofická víra Filosofická víra Karl Jaspers

Dobrý úvod do filozofie Karla Jasperse. Velmi inspirativní.

02.03.2021 4 z 5

Kvadratura času aneb Jak jsem doklopýtal do srpna 1968 Kvadratura času aneb Jak jsem doklopýtal do srpna 1968 Sláva Volný

Skvělě popsaný vývoj člověka od nadšeného svazáka po disidenta.

Soudce a jeho kat / Malér Soudce a jeho kat / Malér Friedrich Dürrenmatt

Soudce a jeho kat mě tolik nezaujal, ale špatné to nebylo. Malér naopak považuju za velmi vydařenou povídku.

22.07.2020 4 z 5

Král umírá Král umírá Eugène Ionesco

Povedená hra, moc se mi líbila. Neschází jí vtip, čtivost, zajímavost ani hloubka

Antikódy Antikódy Václav Havel

Hezké typogramy, mnohde jsou vtipné a důmyslné.

Zrod střední a východní Evropy Zrod střední a východní Evropy František Dvorník

Velmi obsáhlé a kvalitní.

11.07.2020 4 z 5