Koka Koka komentáře u knih

Blažená léta, křehký svět Blažená léta, křehký svět Robert Menasse

Hlavní postava - Leo - celá léta pracuje na díle Dějiny mizejícího vědění. Prodalo se pět knih. Ze čtení této knihy mám dojem, že i to bylo moc!
Kniha mě nepřesvědčila.

14.05.2013 2 z 5

Pozri, ako je dnes pekne! / Podívej, jak je dnes hezky! Pozri, ako je dnes pekne! / Podívej, jak je dnes hezky! Barbora Škovierová

I keď v Čechách už vyrástla kompletná generácia, pre ktorú je slovenčina neznáma, stále vzniká dosť slovensko-českých (a česko-slovenských) vzťahov. Z nich zrodené deti už nemajú tú jednoduchú možnosť rovnocenného kontaktu s obomi jazykmi, ako to bolo pred vyše 20 rokmi. Autorky tejto milej knihy sa snažia deťom z jazykovo zmiešaného prostredia ponúknuť "tri v jednom" - slovník slov od A do Z, kratučké veselé príbehy, pekné ilustrácie. Knižka stojí na slovách, ktorých odlišnosť českej verzie od slovenskej je najmarkantnejšia. Každému, kto chce svoje deti či vnúčatá vychovávať v rovnocenne dvojjazyčnom č.-s. prostredí, vrelo odporúčam.

14.05.2013 5 z 5

Maria Callasová Maria Callasová Anne Edwards

Nestotožňujem sa s nadšenou anotáciou tejto knihy. Naopak - po jej prečítaní som cítila pachuť "rýchleho remesla". Autorka vie nepochybne rýchlo a zručne "zostaviť" životopis akejkoľvek slávnej osoby (spracovala K. Hepburnovú, Vivien Lightovú, B. Streisandovú, princeznu Dianu a ďalšie celebrity). Kniha mi pripomína akýsi šikovne spracovaný kompilát všetkých možných bulvárnych aj (polo-)serióznych článkov, aké o Marii C. vyšli. Treba však uznať, že vďaka plejáde najslávnejších mien sveta, ktoré sa stretli s MC a zohrali v jej živote úlohu, spoznáme vtedajšie pomery ve vrcholnej umeleckej branži, život smotánky, vzťahy plné závisti, nenávisti, podrazov. Na skutočne dobré spracovanie hviezdneho námetu - života MC - literatúra ešte čaká.

14.05.2013 2 z 5

Šamáda Šamáda Françoise Sagan (p)

Upozornenie pre slovenských čitateľov: v slovenčine tento román vyšiel v roku 1965 s názvom Odtrúbené.

13.05.2013

Příboj Příboj Martin Walser

Na mě moc upovídané. Totálně souvislý text, sem tam báseň, žádný dialog. Ponuré.

11.05.2013 2 z 5

Ctitelé katastrof a Hitlerova tužka Ctitelé katastrof a Hitlerova tužka Petr Prouza

Zajímavé a poutavé, i když trochu odpuzující název. Strašně dlouho jsem se prokousávala k vůbec první zmínce o Hitlerově tužce a s překvapením jsem zjistila, že šlo o tužku od Hitlera. Epizody o práci střelmistrů se mi moc líbily.

10.05.2013 3 z 5

Já a tropy Já a tropy Ludmila Vítovcová

Kniha mě velmi zaujala, pobavila, poučila. Jako "vedlejší produkt" tohoto - místy hořkého - vyprávění "ženy v domácnosti" jsem se s překvapením dozvídala, jak se svět v 80. letech snažil něco udělat pro Somálsko, jak rozsáhlá byla mezinárodní pomoc, jaké společenské a politické poměry tam tehdy panovaly. Zkuste si to konfrontovat s dnešním děním v této zemi!!! Docela by mě zajímal pohled paní Vítovcové na události, které se dnes dějí v místech, která navštívila a snad si je i oblíbila.
Ale ani to prvoplánové čtení příběhu ženy, která je na pár let najednou "jenom" manželkou a matkou, v cizím až nepřátelském prostředí, v zemi, kde nejde sehnat mouku a kvásek na knedlíky - ani to není k zahození.
Zaujala mě i epizoda s tehdejším československým velvyslancem - příznačné!

10.05.2013 4 z 5

Mýtina Mýtina Thérèse de Saint Phalle

Dost překvapující, že autorka Francouzka zasadila děj do Švédska, ale asi jí ta země uchvátila, když knížku dedikovala příteli, který jí o Švédsku VYPRÁVĚL. Zdá se, že sama tam nikdy nebyla.

09.05.2013 3 z 5

Oběť Oběť Arnaldur Indriðason

Dost nepochopitelný příběh z prostředí, jehož kulturní a hodnotové zázemí se natolik liší od našeho, že některé vztahy a vypovědi (podezřelých, svědků, kriminalistů) vyznívají směšně a nevěrohodně. Ale chyba bude asi v mém přijímači, proto knihu neodsuzuji, ale raději ani nehodnotím.

08.05.2013

Poznámky na krabičkách od sirek Poznámky na krabičkách od sirek Umberto Eco

Knihu jsem si koupila v době své osobní zanícené ECOlogie a hodně mě zklamala. Chápu, že v Itálii je pan Eco veřejnou autoritou nejvyššího ranku a jeho reflexe denních aktualit je pro mnohé italské čtenáře nepochybně kompasem. Já jsem však většinu jeho názorů nedovedla ocenit, neboť jsem se v řešené problematice (politických událostech, televizním programu, pohybech v nakladatelské branži, nekončícímu procesu vyrovnání se se stínem Duceho) neorientovala buď vůbec, nebo jen díky stálému (a rušivému) používání vysvětlivek na konci knihy.
Přesto však mám v knize své dvě oblíbené perly: Kolik stromů vyhodím za rok? a Jak odhalit spiknutí.
Z dnešního pohledu nezajímavé resp. čtenářsky nepřitažlivé mohou být i texty, v nichž se autor vyrovnával s nastupující nadvládou výpočetní techniky. Pro čtenáře, kteří se už narodili rovnou "do windows" to může být nepochopitelné, ale my, co jsme to zažili také, si vychutnáme jeho strach a zoufalství z nekončícího souboje s PC ...

07.05.2013 3 z 5