lucifess lucifess komentáře u knih

(Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně (Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně Vera Vogeler

Knihou jsem se prokousávala velmi dlouho, ač informace v ní byly rozhodně zajímavé, tak styl nebyl příliš poutavý.

24.08.2021 3 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Třetí v sérii, pro mě zároveň i nejslabší díl ze série. Pořád je to velmi dobrá kniha. Hlavní hrdinka R.J. je velice silná žena, která si musela naprosto všechno už od dětství vybojovat. Na jednu stranu je to obdivuhodné, všichni bychom k ní mohli vzhlížet, ale často mi připadala opuštěná a život nenaplněný. Sama obstát v horách, sama se naučit ovládat motorovou pilu, sama prořezat lesní cestu, sama postavit most přes vodu, sama, sama, sama... a kam a pro co se člověk vlastně žene?
Přiznám se, že kniha pro mě nemá moc konec. Mohla by skončit jak dřív, tak i později. Bylo to, jako když se autor rozhodl, že knihu ukončí například 31.8. a co dopíše, to dopíše.

24.08.2021 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Pár zajímavých myšlenek, které mohu zužitkovat dál jsem našla. Ne se vším souhlasím a něco mi přišlo jako návod na ještě větší prokrastinaci. Není to kniha, po které sáhnu znovu.

21.08.2021 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Když mi bylo náct, knihu jsem rozečetla a odložila. Jsem ráda, že jsem se k ní vrátila, protože je to klasika, která stojí za to.

20.08.2021 5 z 5

Králova řeč Králova řeč Peter Conradi

Mám ráda Británii a její kulturu, jsem příznivcem královské rodiny a tak kniha se mi tedy líbila. Teď se chystám ještě na film, abych mohla porovnat a posoudit.

09.07.2021 4 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Autor nezklamal. Ranhojič se mi líbil o kousek víc, ale i tak se těším na další pokračování ságy o dalších členech klanu Cole. Četla jsem každou volnou chvíli. Postava Aldena pro mě byla zklamáním a já bych nedokázala být tak velkorysá.

30.06.2021 5 z 5

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Richard Glazar

Kniha byla velice zajímavá, ale místy jsem se ztrácela. Bylo pro mě náročné se orientovat mezi jazyky a slangem, kterým je kniha prokládána. Rozumím, chápu a respektuji, že v rámci autentičnosti to autor takto vyprávěl/psal. Tím, že byli do Treblinky (jako i jiných koncentračních táborů) svezeni židé z mnoha států, vytvářeli si svůj vlastní jazyk, aby se společně domluvili. Zároveň potřebovali i němčinu, kterou na ně dozorci hovořili. Tyto vložené věty a slova mě zpomalovala ve čtení, často jsem si to musela přečíst i několikrát. Knihu jsem četla poměrně dlouho, byť byla zajímavá, rozhodně bych jí dál doporučila a i znovu si ji přečetla.

06.06.2021 3 z 5

Byt v Paříži Byt v Paříži Guillaume Musso

Velmi povedená oddychovka. Stránky ubíhají velmi rychle. Konec jsem částečně tušila, ale i tak pro mě byl částečně překvapením. Některé pasáže už byly moc přitažené za uši a až přílišný happy end. První část knihy pro mě byla nejlepší. Časem u mě v paměti kniha naprosto zapadne, protože ničím vyloženě nevynikala, ale nelituji času, který jsem s ním strávila.

22.05.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Z knihy mám naprosto neutrální pocit. Na začátku mě to spíš nebavilo, od cca poloviny knížky se to zlepšilo. Autor má zástup čtenářů, kteří čekají na každé jeho nové knížky. Osoba samotného autora mi sympatická není, ale jeho dílu dávám další šanci. Když se mi nějaká hartlovka dostane do ruky, určitě jí nepohrdnu a zkusím další.

14.04.2021 3 z 5

Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu Marie Kondo

Některé myšlenky jsou určitě dobré, ale ne vše je aplikovatelné v naší kultuře. Žijeme prostě jinak. Kdybych všechny věci, které Marie Kondo doporučuje dát do šatní skříně pod oblečení do ní opravdu dávala, tak se rozhodně nevejdu, i kdybych vystěhovala oblečení svého muže :)
Přínosem jsou pro mě proti první knize vizualizace skládání jednotlivých věcí. Podle první knihy jsem ne vše pochopila a tak jsem hledala videa na youtube.

12.04.2021 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Super krimi. Mám velmi ráda, když se při vyšetřování postupuje logicky a vědecky. Theo jako hlavní hrdina, kterému nikdo nevěří, že se jedná o vraždu je biolog s nadprůměrným IQ a řekněme i s lehkou sociální poruchou. No, pro mě prostě ideální základ pro knihu, která vtáhne do děje a nepustí až do poslední stránky. Vrah je skutečně odhalen až na konci, takže fakt napínavé. Moc mě to bavilo.

20.03.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Absolutní top. Sama sobě jsem si knížku - další příběh - dávkovala za odměnu, aby mi to vydrželo dýl a nepřečetla to na jeden zátah. Škoda, že jen 7 příběhů a doufám, že autorka připraví ještě další publikace. Rozhodně všem doporučuji přečíst. Jsem ráda, že žiju kde a jak žiju, i přes lockdown a worst in covid.

19.03.2021 5 z 5

Dáma z dobré rodiny Dáma z dobré rodiny Therese Anne Fowler

Velmi mě baví číst o době minulé a pronikat tak do do způsobu dřívějšího života.
Žena je méněcenná, nemá dost rozumu, aby bez manžela byla vůbec schopna žít sama nebo se o sebe postarat, mohla vůbec studovat a vykonávat nějaké "mužské" povolání jako být lékařka, právnička či architektka. V rámci společenské konverzace je nemyslitelné, aby žena vyjadřovala svůj názor na politiku. Naprosto nemyslitelné.
Mužská nevěra je přeci běžná, protože je to jejich přirozenost. Ženská nevěra ale nepřipadá v úvahu. Rozvod vlastně neexistuje a rozhodně ne ve vyšší společnosti.
Jsou zde popisovány i cesty a způsoby chování NY smetánky, jak je těžké se do ní dostat a zároveň se zde i udržet. Kdo a co určuje, že bude společensky vyvolený a kdo opovrhovaný.
Sňatky pro peníze nebo společenskou prestiž.
Doba je to určitě zajímavá a být v tomto období mužem je každopádně lepší, být bohatý muž s vyšších kruhů je rozhodně výhra s jackpotem.

07.03.2021 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Pecka! Zase jsem se smála nahlas, jako u prvního a druhého dílu. Čtyřka byla velkým zklamáním, že do pětky se mi skoro ani nechtělo. Ale říkala jsem si, dám ještě jednu šanci. Ještě, že! Přidávám všechna možná superlativa a těším se na nový díl. Škoda jen, že kniha není delší, vůbec by mi to nevadilo.

15.02.2021 5 z 5

Četla jsem ze zvědavosti, ráda čtu životopisy a chtěla jsem minulý režim vidět popsaný z dalšího jiného úhlu pohledu, než nabízí dobové dokumenty. Literárně je to ale dost špatné. Některé informace se i vícekrát v knize opakují. Autor se popisuje jako nezastavitelný mačo a ředitel zeměkoule. Chápu, že byl pravděpodobně velice schopný, minimálně vzhledem k tomu, co dokázal a jak proplouval režimem, ale nechtěla bych být ani jedna z jeho 2142 žen. Jeho manželky a dětí mi bylo líto. Jediné, čeho si vážil, byl jeho pták, který mu řídil život.

11.02.2021 2 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Nečekala jsem nic, takže jsem byla celkem příjemně překvapená. Ničím mi kniha úplně nevynikala, ale ani nevadila. Závěr pro mě byl velmi překvapivý a skoro mě takový až mrzel. Představovala jsem si různé možnosti konce, takový mě ale nenapadl a možná by se dalo říct, že až zklamal.

05.02.2021 3 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Pořád ještě nevím, co si vlastně o knize myslet. Byla vlastně naprosto o ničem. Za celou dobu se tam vlastně skoro nic nedělo. Působilo to na mě jako zapsané tlachání o ničem. Stylistika a práce s českým jazykem ok, obsah pro mě už bohužel.

05.02.2021 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Kniha pro mě ničím nevynikala. Nemůžu říct, že to bylo špatné, ale během pár dní/týdnů mi naprosto zapadne. Jako oddechovka není nijak špatná, do čtení jsem se nutit nemusela, opravdu naprostý neutrál.

03.02.2021 3 z 5

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Knihu jsem četla poměrně dlouho. Lze se k ní kdykoliv vracet, protože jednotlivé příběhy na sebe nenavazují a číst i na přeskáčku. Jako rodilého Žižkováka mě nejvíc bavily samozřejmě příběhy, kde hlavní roli hrál můj milovaný Žižkov nebo pan Seifert popisoval jeho obyčejný život, pro nás dnes již většinou nepředstavitelný. Kniha je pro mě příjemnou a milou vzpomínkou, která patří do mé knihovny a v budoucnu se k ní zajisté vrátím.

01.02.2021 4 z 5

Rozhodně zajímavá knížka, která stojí za přečtení. Měla jsem ji rozečtenou dlouho a ne a ne ji dočíst. Dnes jsem to vzala ještě jednou celé znovu. Je zde pár velmi zajímavých myšlenek, které je určitě přínosné dále rozvíjet. Ne vše lze na 100% aplikovat, ale donutí to člověka podívat se na své záležitosti jinak a položit sám sobě otázky, jak to mám vlastně nastavené já? A jak to chci mít dál?

23.01.2021 4 z 5