managalante managalante komentáře u knih

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Od první kapitoly mě to velmi chytlo - je v ni naprosto skvěle popsána situace a atmosféra v letní březové aleji (úplně jsem si představoval, jak tam tu oranžádu piju s nima).

Celkově je dílo poměrně komplikované. Bravurní hra slov. Představa některých popisovaných částí nastartuje fantazii na plné obrátky. Pomocník Kňour a jeho příhody si mě získali nejen svým vtipem, a proto až přede mnou bude nastupovat černá kočka do tramvaje, tak si s ní rád o něčem popovídám a budu dobře vědět, s kým mám tu čest…

07.03.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Hluboké nahlédnutí do duše jednoho člověka, který se chtěl stát chitrí. A povedlo se mu to? A za jakou cenu?

Krásné a dojemné. Zase o kousek si budu vážit lidí, kteří se mi můžou jevit jako slabší než já.

31.10.2022 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Krásně napsaný historický román. Řekl bych bravurně povedené vtáhnutí do atmosféry tehdejšího Říma. Velmi zajímavé mi přišlo sledovat, jak se jednotlivé postavy v průběhu příběhu měnily a přemýšlely. I když se mi charakter postavy Chilóna příčil a nelíbilo se mi, jak se chová, tak jsem se vždycky těšil na jeho pasáže a na to, co zrovna vymyslel. Jsem rád, že jsem nevyměknul, nezalekl se délky tohoto románu a nakonec, až jsem se odhodlal, tak jsem si parádně při čtení poliboval.

15.12.2022 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Na knize se mi líbí, jak je zábavně napsána. Děj příjemně plyne. Nejedná se o sáhodlouhé popisy okolí a charakterů postav, avšak to vše tak nějak samo vyvstává a čtenáři se představy v hlavě pěkně skládají a zapadají do sebe.

10.11.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Náramně lidsky popsaný válečný příběh, který by měl být ukázkou, toho co ve skutečnosti válka skrývá a všech hrůz, které ji provází. Nikdo by neměl lehkomyslně polemizovat, nad tak krutou a smrtelnou věcí, jako je válka. Proto si myslím, že po přečtení se z vás jistě stanou pacifisté.

31.01.2017 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

To jest jeho um. WS byl opravdu a neomezeně nadčasový.

01.02.2022 5 z 5

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

Začátek byl naprosto famózní. První dvě knihy jsme žral jak koza trávu. Jo, přiznávám, že je to drsná kniha, ale mě to bavilo. Smál jsem se. Líbilo se mi, jak jsem se v Olinovi občas viděl.

14.04.2021 4 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Tato kniha mi přinesla klid, obzvláště v této době, že vše je tak, jak má být. Učme se od ostatních, nechejme se vzájemně inspirovat, sledujme řeku a naslouchejme větru.

09.11.2020 5 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Tak nějak zvláštní a specifické dílo, že pokud člověk jeho krásu neobjeví v průběhu čtení, tak na jeho konci ji nalezne určitě. Slečna Smilla mě celkově zaujala a to snad i mimo její cít pro sníh.

19.05.2020 4 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Taková správná kniha o životě, která ukazuje druhý pohled na některé věci třeba z ouřadu. Když je člověk schopen jít proti svému osobnímu přesvědčení jen proto, aby neměl se systémem problém a následně tím ubližovat jiným lidem. Lidem jiným, avšak s ním rovnocenným. Proto poselství této knihy, podle mě je, že by se lidé měli chovat bezpodmínečně laskavě k ostatním, tak jak by oni sami chtěli, aby se někdy ti jiní cizí mohli a měli chovat v tíživé či jiné situaci k nim.

07.04.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Geniální, nadčasové a hlavně v mnoha ohledech dosti pravdu znázorňující dílo. Po jeho přečtení, avšak ne každý bude myslet na obrat "waaau". Spíš si bude říkat, že to co kniha popisuje je stále ještě realita mezi námi a bude možná lehce vyděšen.

18.04.2017

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Kniha mě velmi překvapila. Čekal jsem něco poněkud jiného. Avšak styl jazyka a slova, kterými autor popisoval příběh malého chlapce, nádherně čtenáře navnadily do děje a částečně jakoby zakryly krutosti lidí, které jsou v díle popisovány a znázorňovány. Rozhodně doporučuji. Teď budu snad opět o krůček blíž k tomu, abych zahodil veškeré své nepodstatné předsudky o lidech stejného druhu jako já, avšak jen jiné barvy pleti či vyznání.

19.09.2020 5 z 5

Tato kniha je jedna z těch, kterou může člověk číst několikrát opakovaně , když na ni zrovna dostane chuť. Pojednává o vzdání se minulosti a budoucnosti. Snaží se vysvětlit různé, často zbytečné, myšlenkové pochody, které nás odvrací od toho nejpodstatnějšího, čím je přítomnost. Rozhodně doporučuji toto dílo zhltnout. :-)

03.01.2018 5 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Anker Larsen dokázal, že lze napsat knihu, která čtenáře opravdu osloví. Třeba tím, že v ní často není napsána věta či myšlenka přímo, avšak čtenář si na to tajemství ukryté mezi řádky musí přicházet postupně sám. To se mu postupně odkrývá. A on se těší z toho, že může objevovat další krásy této knihy.

25.07.2022 5 z 5

Klidné vyprávění a snaha o nalazení do společného rytmu. Člověk si na to všechno stejně musí tak nějak přijít sám. Pravda je pohyb, je živá, je zjevná, v jejich žilách koluje voda a nemusí se dokazovat. Snažme se hledat věci, které můžeme udělat My, aby byl svět jen o malinkatý kousek lepší.

24.02.2021 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Velice vtipné a zábavné čtení. Teď si snad budu uvědomovat, že pokud se mi něco stane, tak budu vědět, že to už je prostě můj osud... :D

30.07.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nejspíš bylo potřeba sfouknout tuto klasiku... :)

28.02.2020 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Úžasný nápad. Příběh mne už od začátku knihy totálně pohltil. Před autorovým citem pro detail smekám. Těším se, až si přečtu i ostatní díly. :-)

07.03.2018 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Geniální kniha. Napínavá do poslední chvíle.

20.07.2023 5 z 5

Bdělost Bdělost Anthony De Mello

Děkuji moc za další máchnutí do mých iluzí o světě, které tahle kniha způsobila. Vím to, že spím a vím, že se nechci probudit. Vše je tak, jak má být. Avšak my sami jsme úměrou toho, do jaké míry se věcmi kolem sebe necháme vláčet a mávat, či zda-li s nimi splyneme v jedno a ruku v ruce s tím, co na nás každou novou ojedinělou situaci čeká, jsme vzhůru anebo stále spíme. Teď už je mi jasné, že se dá spát i s otevřenýma očima.

11.10.2020 5 z 5