RMarkéta Online RMarkéta komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Krásně se mi propojil film s knižním příběhem. Na rozjezd a seznámení se tím brýlatým klukem, který zůstal naživu, to bohatě stačí. Musím uznat, že paní Rowlingová má velkou fantazii. Vymyslela parádní svět, do kterého se velmi ráda vracím.

20.01.2021 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Velmi výstižný název knihy. To se musí nechat. Při myšlence na něj mě vždycky mrazí v zádech a píchne u srdce. Válka, Heydrichiáda a stanné právo. To je ta pohlcující tma dva mladé milence. Jejich láska vykvetla jako růže ve stínu nacistického teroru. Bohužel se nemohla plně rozvinout. Doba to byla šílená. Krásný, ale smutný příběh.

03.01.2022 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Knížka je to velmi útlá, doprovázená hezkými a trefnými ilustracemi. Příběh je jednoduchý, ale ty vtipné dialogy fakt stojí za to. To byla jedna vybraná smeč za druhou. Mezi Honzou a Doubravkou je úžasná chemie. Boba je cvok. Letní atmosféra je kouzelná a z knížky přímo sálá to krásné teplo s lehounkým vánkem provoněným rozkvetlou loukou. Jen se toho všeho dotknout. Úplné pohlazení po duši. Jedno malé varování bych měla, kniha je velmi nebezpečná do tramvaje a jiných hromadných dopravních prostředků, zkuste se ani jednou nezasmát.To se při čtení nedá. Mně to nešlo, proto jsem v tramvaji vypadala jako blázen. Z Bořislavky na Barrandov je to taková malá okroužní jízda Prahou. Přejetí zastávky může taky nastat. Film s Kolářovou a Hanzlíkem funguje úplně stejně. Patří k mým oblíbeným. To je letní komedie jak má být.

19.07.2018 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Ne úplně tradiční King. Už jsem si o něm začínala myslet, že je vyčpělý a že už nemá pořádně co nabídnout. Byla jsem vyvedena za svého milného přesvědčení. Prvních zhruba stopadesát stran bych mít vyloženě nemusela. Na seznamovací kolečko to bylo zbytečně dlouhé, ale je to King. Potom se začne něco dít. Máme tu fantasy příběh ve velmi osbitém podání. Pořád má neuvěřitelnou představivost a fantazii. Nic ze svého velkého vyprávěčství neztratil. Stále si může čtenáře pěkně povodit za ručičku a naservirovat mu něco ze svého umění.

10.01.2024 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

První setkání s detektivkou Erikou Fosterovou a hned velmi příjemné. Kniha mě bavila od začátku do konce. Na konci mi bylo dokonce líto, že už tenhle příběh skončil. Takže určitě se poohlídnu i po dalších. Erika Fosterová je sympatická postava. Řadím si jí mezi mé oblíbené detektivy. Bryndza píše tak, že se všechno před mýma očima odvijelo jako film, což bylo opravdu moc fajn. Čtivé a napínavé. To se mi líbilo.

22.02.2023 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Vždycky, když jsem četla tento díl, bylo mi tak nějak líto, že už tahle sága končí. Ale k tomu to přece všechno od začátku směřovalo a touto knihou vyvrcholilo. Všechno bylo zodpovězeno a všechno do sebe dokonale zapadlo. Nemohlo to skončit jiným způsobem než právě takhle. Výborně odvedená práce. To teda určitě a díky za ní.

19.09.2023 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Kupodivu jsem vytušila, kdo by mohl být vrah, ale, že to bude až takhle zamotané, tak to mě překvapilo. Maloměstskou atmosféru jsem si krásně představila, kde se téměř všichni znají. To bylo hezky vykresleno. Někdy si říkám, co se asi kolikrát děje v panelákových domech na sídlištích. Sama v jednom takovém bydlím. Přece jenom jsem taky členkou určité komunity a at´ chci nebo nechci, tak ty lidi potkávám a znám se s nimi.

19.12.2022 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Harry Hole nezklamal. Bavila mě hra mezi Raskolem a Harrym. Dvě postavy ze staré školy. Pochopitelně jeden na straně zákona a ten druhý kriminálník. Zavítala jsem s ním i na výlet do Brazílie. Bylo to pěkně zamotané klubko.

02.12.2022 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

To přirovnání se k Robinsonovi bylo opravdu velmi trefné. Oba dva hodně spojovalo a oběma se stalo něco, co jejich život otočilo o třistašedesát stupňů. Oba byli vytrženi ze svého běžného života. Hezký a silný příběh.

21.09.2022 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Přiznám se bez mučení tady teď a rovnou, že jsem Adinu Mandlovou měla zaškatulkovanou jako takovou štětku a mrchu, která se ráda nechávala vydržovat svými milenci a muži na vysokých postech (aférka s Frankem) . No, zdání klame. Nakonec jsem svůj názor úplně otočila. Až mi z toho poklesla čelist. Ještě teď se sama sobě divím, jaký to byl veletoč. Je pravda, že její život byl velmi bouřlivý a vydal by na několik románů!!! Byl skutečně bohatý a pestrý. Na jednu osobu toho bylo opravdu dost. Zažila slávu i pád, obdiv i nenávist, lásku a ponížení, smrt dítěte, vězení, nemoc. Uměla dávat i brát. Muži jí leželi u nohou a taky ji někteří využivali (Šmeral). Musela opustit domov i milovanou práci. Byla ctižádostivá, odhodlaná a cílevědomá. Ovšem taky ironická, sebeironická a naprosto otevřená, ne úplně vyrovnaná žena. Nebrala si žádné servítky, co měla na srdci, to vypustila do světa. Díky té otevřenosti je tato kniha velmi čtivá. Může za to i její vlastní bezprostřednost, civilnost a síla. Po tom všem, čím si prošla dokázala najít klid, pokoj a možná i jakousi pokoru dle poskytnutého rozhovoru na Dobříši. Ale byla tam bohužel i zahořklost vůči lidem, což dokazují její dopisy psané Lídě Baarové do Salzburgu. Já se jí nedivím.

05.10.2021 5 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Politická propaganda je pěkné svinstvo a komunistický režim taky. Politika kladená nad lidské životy je naprosto šílená a těžko pochopitelná. Číst vzpomínky těch lidí bylo pro mě něco hrozného. Vůbec mi nevadilo, že se některé opakují. Pořád přinášely vlastní pohled na katastrofu, která vyprávějící na do smrti poznamenala a nejen je, i když ti to měli přímo z první ruky. Kniha se nečte zrovna lehce. Musela jsem si dát pouzy na rozdýchání a přemýšlení. Taky jsem chtěla knihou mrštit do kouta. Brala jsem si ty příběhy lidí příliš osobně. Zasáhly mě. Černobyl je opravdu místo, kde bych v daný moment nechtěla být, ale jednou bych se tam chtěla podívat.

10.09.2021 5 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Velké dobrodružství dvou dětí a že to opravdu bylo velké dobrodružství, které stálo za to. Příjemně mě překvapilo, že tento autor napsal knihu pro mládež. Do příběhu je velmi snadné se začíst. Líbilo se mi jak Staš přijal roli ochránce malé Nely i to jak si téměř v každé situaci dokázal poradit. Musel taky velmi rychle dospět a udělat rozhodnutí, která nedělají ani dospělí muži, ale nebylo zbytí. Ráda se k této kniize od dětsví vracím a letos jsem to udělala opět a málem dojela tramvají na úplně opačný konec Prahy, jak jsem se tím příběhem nechala unést. Podle ilustrací v knize jsem se učila kreslit.

16.07.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Krásný příběh, ze kterého mě mrazí v zádech a je mi smutno. Vždycky, když tenhle příběh čtu, tak čekám, že to dopadne jinak. V příběhu se toho ukrývá hodně. Člověk musí mít na tuto knihu tu pravou naládu a musí být na ni připraven.

29.01.2020 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Velmi příjemné dobrodružné a detektivní čtení s kapkou cestování v čase. Vůbec mi nevadilo, že tenhle příběh vyšel už v roce 1957. Danny byl sympaťák. Petea mohlo být trochu víc. Za třicet se toho změní spoustu.

22.01.2024 5 z 5

Třetí školní rok v Bradavicích. Tímto dílem dochází ke zlomu v celé knižní sérii. Už nejde úplně o pohádku pro děti. Posunuje se ke starším čtenářům a těm dospělým samozřejmě taky. Ale i Harry už není tím malým vyjukaným klukem, co byl na začátku. Atmosféra nám pomalu ale jistě začíná houstnout. Příběh je akčnější a taky strašidelnejší. Přece jenom vězni z Azkabanu neutíkají každý den. Mozkomorové jsou pěkně příšerná stvoření. Zápletka je opět originální.

30.03.2023 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Všem se nám asi vryl do podvědomí film se skvělým Johnnny Deppem. Režisér Tim Burton si tentokrát odskočil od temnoty k barevnosti. Kniha je krásná a kouzelná. Dahl píše velmi barvitě. Nad jeho nápady mi poklesla čelist. Popis cukrovinek byl úžasný. Chvilkami jsem si připadala, že v té čokoládovně jsem taky. Moje fantazie si užila a já s ní. Taky tu máme i pár ponaučení. Ty sem samozřejmě patří.

03.03.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Opět jsem se nechala Nesboem vodit za ručičku a hodně mě to bavilo. Příběh je zamotaný, komplikovaný a propracovaný do posledního detailu. Velmi čtivý a napínavý. Nic tu není tak, jak se zdá, což už by mě vlastně nemělo vůbec překvapovat. Vycestovala jsem na malý výlet do Záhřebu. Ale s Harrym pojedu klidně až na kraj světa.

05.12.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Velké překvapení jako Petra Klabouchová. To tedy smekám. Obě dámy mě hodně baví. Zajímavá zápletka. Návrat ke kořenům je vděčný nápad a dá se vytěžit na maximum. Temné šumavské hvozdy mají něco do sebe. Zasadit příběh právě tam bylo velmi chytré. Netušila jsem nic o reemigrantech z Rumunska, kteří přišli osídlovat pohraničí. Ti si udržovali své zvyky a tradice, takže chápu, že se lidem jevili jako divní. Začleňování do širší společnosti je složité. A nedej Bože, kdyby si s nimi někdo začal. Poválečná doba byla nadějná, zlověstná ale i velmi nejistá. Každý by se měl zajímat o své kořeny. Alespoň se dozví, kam patří. Ale nemusí to být vždy procházka růžovým sadem. V každé rodině je něco.

29.11.2021 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Více příběhů na začátku knihy působilo zbytečně chaoticky a vyvozovalo to zbytečné odbočky. Vyžaduje to čtenářovu pozornost, protřídit a poskládat si postavy. Chvilku mi trvalo si uvědomit, kdo je kdo. Ten začátek je prostě takový odrazující. Připadala jsem si při čtení, že pletu vánočku. Námět není vůbec špatný. Je tu samozřejmě i plno velmi silných situací.

06.03.2024 3 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Klasická hra na kočku a na myš. Závod s časem a ten utíká velmi rychle. Zápletka je velmi dobře vymyšlená, propracovaná a odvyprávěná. To Freeman umí a jde mu to. Píše s takovu velkou lehkostí. Příjde mi, že ty knihy píše jak na běžícím pasu. Na kvalitě to ale v žádném případě neubírá.

01.02.2024 5 z 5