simca9342 simca9342 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Přečtená před lety.

Smutné a emotivní, nedá se to popsat. Aneb co vše dokáže jeden zákusek po obědě- jeho nejezeni zachraňuje životy ... Nejúspěšnější a nejprodávanější román o holocaustu, který je vydaný v ruštině a chorvatštině.
Za měsíc a půl přesněji 29.2.2023 to budou tři roky , co jsem šla s tetou a ségrou na knižní festival v centru města. Byl to pro mě asi nejlepší den v životě. Setkání se sympatickou paní, která si se mnou nejen popovídala a podepsala knihu,ale ještě byla tak ochotná a nechala se vyfotit
Na besedě vyprávěla o tom, jak jeji román vznikal a překvapilo mě, že na Valašsku kdysi žila židovská komunita a také byla epidemie tyfu.
Děkuji za všechny vaše knihy paní autorko. Jste skvělá !

19.01.2023 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Příběh sice měl málo stran, ale to málo stačí k tomu, aby to člověka dojalo. Jeden pes se šátkem kolem krku vypráví svůj vlastní příběh, kdy několikrát kvůli tyranům málem umřel , ale vždycky se z toho nějak dostal. Unikátní pejsek, který nám dvounožcům dává vědět nosem jak poznává svět lidí a věci kolem sebe . Na různých místech, kde byl za celý život opravdu naučí hodně lidi žít.. Seznamte se. To je Gump.

17.02.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Starší paní je po operaci a v průběhu náročné rekonvalescence vzpomíná na minulost a dobu po válce. Tehdy se mladá Anna musela jako malý sirotek odstěhovat k neznámým příbuzným, odtud ji poslali jako budoucí nevěstu k cizímu muži- bývalému vojákovi s doživotním zraněním. Jak Anna brzy zjistí, ani poválečný život není jako pirko. Esenbáci, tajné a rychlé svatby a věci, o kterých by neměl nikdo vědět... např. černý trh, výroba slivovice načerno nebo skrývání zbraní. A stát se mladou matkou hned po válce také nebylo úplně jednoduché. Nádherný příběh.

16.01.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Přečtená před lety.

Čarodějnice jsou jen v pohádkách , říkáte si. Kdysi ale také byly. Nebyly doopravdy , ale používání zaříkadel a bylin na různé nemoci ovlivnilo přesvědčení okolí a nevinné ženy pak končily na hranicích. Pokud jste viděli film Kladivo na čarodějnice, jistě víte o čem mluvím.
Tohle je sice vyprávění o "babkách kořenářkách", ale žijících na samotě. Bohyně se jim neříkalo jen tak - uměly léčit, ale jinými metodami, než jsme zvyklí. Poslední "bohyně" Dora však odmítá tento zastaralý způsob kvůli své rodině. Proč to neví nejdřív ani ona sama. A pomyslná síť se začíná rozplétat...

03.03.2023 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nádherný příběh a film v jednom. Zaujalo mě to, nejen protože se zajímám celkem hodně o druhou světovou válku a všechno kolem ní, ale i proto je vypravěčkou knihy je samotná smrt. A nelitovala jsem. Tahle kniha ve mě asi zůstane napořád. Je úžasně napsaná, autor si velmi dobře pohrál s dějem a postavami. Mladá holka adoptovana Němci , které se jednou v noci změní celý život.. přečtěte si a uvidíte.

20.02.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

"Povinná četba na maturitu"
Autor napsal své dílo jako nesouhlas s tehdejším válečným stavem.
Román vypráví příběh o statečnosti pár kamarádů, kteří narukovali do války. Těšili se, že si spolu zabojují, ale mladí kluci asi úplně nechápali realitu války. Časy, kdy elán vystřídal chlad zákopů, zabahněné uniformy nebo všudypřítomný hlad. Když jim to došlo, už bylo pro mnohé z nich bohužel pozdě.

21.02.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

"Jak vypadá slepota?"
To vysvětluje Marie-Laure, která jako dítě přišla o zrak. Tehdy ale nevěděla, co všechno má ještě před sebou. Teď má 16 a schovává se v domě svého strýce před bombami. Je válka a Němci okupují Paříž. Spolu s otcem utíkají...
"Jsme jako myši. A na obloze krouží jestřábi."
Na druhém konci země v Německu sirotek Werner chce zjistit více o své minulosti. Okolí si ale všimne jeho talentu. Kromě pokládání nevyčerpatelných otázek umí opravit každé rádio a věc z techniky. Zajímá se o ní. Touha po vedení mu zajistí místo v elitní skupině v Hitlerjugend. Za pár dní v rámci mise přemístí do Francie.
Až jednou nastane okamžik, který dva životy propojí...

15.01.2023 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

"Povinná četba na maturitu"
Příběh inspirovaný staroněmeckou pověstí o krysaři, který vyhnal z města všechny krysy. A nejen je jak víme.
Přišel odnikud, nikdo neznal jeho původ a nakonec mu byli všichni obyvatelé vděční.
Krysař z Hammeln je zbavil nejen strachu, ale jeho následovatele toho nejcennějšího.
Příběh o lásce, pomstě a krysařově životě.

21.02.2023 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Před pár lety jsem dočetla a děj ve mě zůstal doteď. Řeknu to upřímně: Mít sousedku , která by nechtěla , abych s sebou na návštěvu vzala své dítě , pro změnu já odmítnu jít k ní. Rodina z knihy to sice také zvažovala , ale nakonec odešli a dítě nechali bez dozoru. Sice ho každých pár minut chodili kontrolovat, ale při poslední návštěvě dětského pokojíčku v postýlce nebyla...
Strach a nervozita , co je s Cory by zničila úplně každého, ale pro Annie a Marca to bylo mnohem horší. Uvidí ještě dcerku někdy? Postupně ze všech sousedů, přátel a známých vyjde něco, co by málokdo čekal.

27.01.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

"Povinná četba na maturitu"
Upřímně.. moc jsem se do ní nepodivala ani po letech, ale film v animované podobě byl moc krásný. V knihovně jsem ale narazila na komiksové vydání. Tak ještě tomu dám jednu šanci a uvidím.

23.02.2023

Carrie Carrie Stephen King

Moje první přečtená kniha od Kinga a tím asi před pár lety začalo moje bláznění do kingovek. Holka s fanatickou matkou... co vznikne?
Carrie by byla obyčejné děvče, kdyby neměla matku vyznávající ďábla a jiné podzemní neexistenstvo. Příběh začíná v momentě, kdy se Carrie stává z dívky mladou ženou (ano, každá to známe...) a kvůli "Červené Karkulce" je terčem posměchu spolužaček. Příběh skončí velmi špatně a ke konci jsem si říkala, že se tohle rozhodne nemělo stát... Ale Carrie se vůbec nedivím za to, čím si prošla by se musel asi zbláznit každý.

19.02.2023 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Osudy jedné rodiny probíhající skrz několik dějových linií, které se odehrály ve skutečnosti, např. První republika , protektorát, druhá světová válka a následně doba komunismu, která také nebyla lehká.
Kniha mi před pár lety, kdy jsem příběh četla místy připomínala reálné postavy v těchto časech žijící. Můžu jmenovat třeba T.G.M., atentátníky Gabčíka a Kubiše nebo písničkáře Karla Kryla známého hlavně u starší generace.

01.06.2023 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

"Z pravěku "
Jde o jazykové hry a velmi vtipné úseky díla založené na citu pro jazyk u cizinců , kteří se učí cizí pro ně neznámý jazyk a ne o to, co kdo špatně řekl nebo přeložil.. jak píšou někteří jde o hru s jazykem, která je pro přistěhovalce náročná a překladatel si s ním hezky "pohrál "
Mě se kniha hodně líbila a můžu říct, že jsem se u ní skoro celou dobu smála nahlas skvělá práce pane autore ️️

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

"Povinná četba na maturitu"
Opět další příběh z války, naštěstí však z té "lehčí"- zákopové. Mírně "kopíruje" Romea a Julii, tentokrát dvěma mladým lidem nestojí v cestě rodiče ze dvou znepřátelených rodů, ale temný stín jako z hrozivého snu. Musí buď přežít oba nebo se odloučit...

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Přesně tady tu knihu jsem četla ve 12 letech v nemocnici na EEG - rezonanci. Měla jsem ji přelouskanou za dva dny, kdy mě pouštěli domů. Opět další silný příběh dívky, kterou dnes zná snad celý svět. Mladá dívka se musí skrývat spolu s rodinou a 4 dalšíma lidma v tajných místnostech kanceláře otce. Je to až šílené, ale krásné, že si v takovou hroznou dobu temna a ukrývání dokázala Anne najít čas na kluky, hry a sem tam i úsměv. Nechtěla bych zažít to, co oni. Všechny zákazy, segregace a konečné řešení židovské otázky známé dnes už jako holocaust prožít si na vlastní kůži by bylo neuvěřitelné.

20.02.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Bára to v rodině nemá jednoduché- mladší sestra je benjamínkem rodiny, poslušná a pořádná na rozdíl od Báry, otec Báru bije a matka na ní za každou maličkost řve. Bára má pocit, že není dost dobrá a v rodině je zbytečná. Kreslí vrány, které ji nejen připomínají jiný svět, ale také svou bojovnost a rychlou rozhodnost. Co pomůže Báře v jejím neštěstí?

30.01.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

" Z pravěku"

Jako malá jsem je mohla číst pořád. Ale stále vychází nové a pěkné knihy, takže není čas se neustále zastavovat u jedné. Přece o téhle dětské knize napíšu pár slov.

Děti, rodiče a jejich domácí mazlíčci žijící v jedné malé vesnici ve Švédsku vypráví svůj příběh. Dohromady ano , ale hlavním vypravěčem je Lisa - malá sedmiletá holka na svůj věk chytrá tak, že by mohla psát knihy.
To jak se Anna s kamarádem Lassem často hádá nebo jak Annina sestra Britta chystala s kamarády útěk, který se nepovedl. Také ale poznáme oslavy známých svátků (Vánoce, Velikonoce,...) a švédský způsob života.
Výhoda kamarádství je bydlet poblíž. Ve Švédsku jsou domy tak blízko sebe, že můžete přeskočit plot a jste u kamaráda. Takhle žijí děti v celém Švédsku a prostřednictvím života v této zemi nám autorka ukázala nejenom typickou rodinu, ale taky tradiční švédské zvyky.

10.03.2024 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

"Z pravěku"
Tradiční ruské pohadky ožívají v knize ruské autorky. Slavná baba Jaga, krásná Vasilisa. Postavy v našich očích nikdy nestárnoucí.

31.12.2023 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Opět román z války, ale naštěstí ne z mého seznamu.
Seznámíme se s dost důležitým člověkem a nebude to nějaký přeživší tábora, ale osoba bohatá vlivem války, elegán a hlavně pohodář. Do jeho života se mu však připlete válka a osudy Židů. Rozhodne se vše vzít do svých rukou a některé z nich pod záminkou zaměstnat u sebe ve firmě. Zachránil životy stovkám Židů, tím se později proslavil. Podle děje byl natočený také stejnojmenný film.

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Název knihy myslím mluví za všechno.. Pěkně a s citem napsané, mě samotné to netrvalo přečíst ani ne během hodiny . Skvělá kniha, která ve vás, kteří se stejně jako ostatní lidé bojíte společnosti nebo delším kontaktu s lidmi nebo člověkem vyvolá vzpomínky nebo slzy. Možná smutné nebo veselé, ale taky menší návod na to jak to překonat a zbavit se svého strachu- fobie. Možná si říkáte že je to těžké a že to nikdy nepůjde, ale chce to čas a všechno nakonec půjde! Můžu říct, že na mě to taky hodně zapůsobilo. Ano.. V té postavě se vidím já sama. Knihy, knihy a zase knihy. Je mi jedno, co mi kdo doporučí, půjčí nebo dá. Přečtu všechno.Víkend si představuji stejně jako autorka- kniha, horký ovocný čaj a ticho.
Knihu bych doporučila všem lidem, kteří mají takového knihomola v okolí a nevi, co můžou dělat nebo jak můžou pomoct. Ale taky ostatním, kteří jsou sami introverti️

17.02.2023 5 z 5