toni-az toni-az komentáře u knih

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Já nejsem úplně revoluční typ, navíc mi vadily ty strašně naivní představy o počítačích. No, to by ještě bylo pochopitelné vzhledem k času vzniku knihy, nicméně trochu horší je to s velkými problémy s fyzikálních principů, které již v té době známé byly. Ovšem příběh byl tak poutavý a postavy natolik sympatické, že to nakonec na těch 5* přeci jen vystačí.

06.02.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Zdá se, že jak se u nás vyvinul subžánr ala Kulhánek, ve Švédsku se vyvinul subžánr ala Jonasson. Je to prostě takový mladší a uvěřitelnější Stoletý stařík. Kažopádně ač mě Ove na začátku opravdu vadil, že jsem si říkal, jestli to vůbec číst dál, časem jsem zjistil, že ho mám rád. V jistých ohledech mi připomíná mě, i když popravdě řečeno by mě asi rád neměl, jako ostatně všechny ty ajťáky.

04.07.2021 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Všude vidím a slyčím Vondruška, Vondruška, Vondruška. Detektivky i historické romány celkem můžu, tak jsem to konečně zkusil.

Za mě poměrně průměrný počin, vyprávění takové neslané nemastné, asi jsem příliš zhýčkaný Niedlem a Červenákem. Nic moc mě nezaujalo, postavy celkem sympatické, ale takové nějaké nezáživné. Jediné, co drží laťku, je detektivní zápletka. Nicméně na můj vkus příliš mnoho šťastných náhod spíš než vyšetřovatelského umu (ne že by tam nebyl...).

Co mi na druhou stranu vadilo:
- všechny neurozené (a někdy i urozené) ženy (ne vždy) mladšího věku jsou děvky
- nejsem sice odborník na historii, ale postřehl jsem pár nesmyslů (akáty ve 13. století? jakože fakt?)
- nedostudovaný koroner zvládá zjistit takové věci, o kterých se moderním forenzikům může jen zdát
- druhá část mi připadala, že je to trochu vykradené Jméno růže
- používání moderních výrazů

Každopádně špatné to nebylo a třeba to v dalších dílech bude ještě lepší a možná se dočkám i nějakých vtipných hlášek.

P.S. Připadá to jen mně, nebo autor nemá rád církev?

13.06.2021 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Jak jsem měl v jedničce místy pocit zbytečného holčičího přemítání, dvojka jela jako dráha a nic takového jsem nezaznamenal. Buď jsem si zvykl, nebo to tam prostě není. Struna zvědavosti se postupně napíná až k prasknutí a bohužel napnutá bude muset zůstat ještě rok. Ale už je mi rozhodně jasné, jaká kniha bude příští rok ve výzvě jako Nová kniha z roku 2021.

25.04.2020 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Jaká lahoda po posledních několika knihách, které byly v lepším případě tuctové. Čekal jsem víc akce, ale nezklamala. Lekce dějepisu a morální filozofie jsem si vyloženě užíval.
Na to, jak je to velká knížka, je ve skutečnosti dost krátká a překvapilo mě, jak rychle skončila.

28.07.2019 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Jako bych se na chvíli přenesl do rudolfínské Prahy. Děj skvěle odsýpal, ideální poměr předvídatelnosti a překvapení. Vždycky když člověk myslel, že mu to je už jasné, se vynořilo něco nového.

Po několika poměrně nudných knížkách příjemné osvěžení v podobě nejen skvěle napsané knížky, ale i dokonalého příběhu.

Za mě mnohem lepší než první díl, i když v tomto případě jsem trochu litoval, že jsem četl v originále, který se mi k Praze úplně nehodil. Příští díl už bude v překladu a moc se na něj těším.

07.09.2018 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Muž a chlapec. Otec a syn. Žádná jména, ani jedno. Pouze muž a chlapec, město, řeka. A nákupní vozík. Neuvěřitelně osobní a přesto neuvěřitelně neosobní.

Žádné uvozovky, které by dávaly znát, kdo mluví a že vůbec někdo mluví. Ve spoustě vět chybějící slovesa. Nejasná motivace postav a nedomyšlený svět po katastrofě. Místy trochu deprese, i když by se dala očekávat horší. I přes to poutavá kniha, která vtáhne čtenáře do atmosféry. Dokonalé popisy, které nenudí, dokonalá představivost autora. Vzhledem k jeho věku v době vytvoření této knihy snad neuvěřitelná.

Neseme světlo. Tak jo.

24.04.2017 4 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Pro mě vnitřně nejkontroverznější kniha posledních let. Četba probíhala přibližně následovně:

- první dvě kapitoly - to ten matroš, co Gusta hulil, musel bejt fakt dobrej
- cca do půlky knížky - mno, už se v tom dá vyznat, ale je to trochu nuda, i když aspoň zajímavá exkurze do života v Praze před asi tak sto lety
- cca do 3/4 knížky - no ono to vůbec není špatný
- do konce předposlední kapitoly - to je ale napínavý, jak to asi dopadne?
- poslední kapitola - hele, všechno se spojuje se vším, fantasmagorie na začátku měla smysl a celé to strašně sedí dohromady!

Za mě něco mezi 3 a 4 *, ale díky až matematicky přesně promyšleným souvislostem z poslední kapitoly jsem musel dát 4. Věřím, že to málokoho nadchne, ale já tyhle detaily rád (pokud si toho všimnu :) ).

27.02.2017 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) Z tohoto dílu mám poměrně rozporuplné pocity. Autor to vzal poměrně zgruntu a skákání po časové ose začalo být poměrně matoucí. To by mi až tak nevadilo, stejně jako to, že tam není v podstatě žádná postava, s níž by se dalo ztotožnit. Ale hodně mě rozčilovaly úvahy nad více / méně rozměry, které fyzikálně nedávaly smysl, podobně se snižováním rychlosti světla a jeho důsledky. Zvláštní je, proč nikoho na Zemi nenapadlo třeba udělat černou doménu s únikovým tunelem a že nikoho ani ve snu nenapadlo, že by v Temném lese mohlo být více ras a každá může k čištění používat různé metody. Čištění nezastavitelnou 2d plochou mi připadá také nesmyslné, ale co by se tak třeba stalo, kdyby se poslala druhá plocha naproti, jako když se hasí oheň tím, že zapálíte les ohni v cestě?

Každopádně to jsou celkem drobnosti, musím přiznat, že spousta fyzikálních principů i chování lidstva vyznívala dost znepokojivě pravděpodobně. Fantazie autora patrně nemá omezení. Pohádky byly fenomenální a ukrytí informací v nich taky.

Audiokniha naprosto dokonalá, nedovedu si představit lépe načtenou knihu než byla tato od Zbyška Horáka. Smekám pomyslný klobouk před tímto hercem.

27.08.2022 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Taková britská kombinace Hlavy XXII a Švejka. Nicméně ani jednomu z nich to nesahá ani po kotníky. Humor trochu za každou cenu se stále dokola omílanými stejnými tématy. Audiokniha namluvená amatérsky, navíc strašně rušily přidané ruchy.

Suma sumárum, nebýt tam pár zábavných kapitol (Italové, tramvajové bomby, koupě mostu), tak by to byla úplná ztráta času.

10.07.2022 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Na to, že to je první díl z mnnoha to bylo lepší než jsem čekal. Ano je to jedno velké klišé, ano není v tom žádný zajímavý nápad, ano je to vlastně jen pro děti. Ale je to zatraceně dobře napsané, napínavé a nedá se od toho odtrhnout. A vlastně občas člověku vyhovuje, že je předem jasné jak to dopadne a kdo je hodný a kdo zlý. Vlastně asi jediné, co mi tam vadilo, je poměrně dlouho doznívající konec, vzhledem k tomu, že příběh bude stejně pokračovat a knížka je to kraťoučká.

Skvěle předčítáno Matoušem Rumlem.

02.12.2021 4 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

První zhruba polovina vypadala jako Harlekýnka z prostředí Nigérie, a to prostředí na knížce bylo asi tak to nejzajímavější. Nicméně postupem času to začalo celkem fungovat. Kdyby byla celá jako konec, bylo by to snad i na 4 *, a to jako chlap zjevně nejsem cílová skupina.

Minimálně půl hvězdy za perfektní načtení od Zuzany Kajnarové. Až je překvapivé, z čeho všeho jsou ochotní udělat audiobook a dokonce investovat do kvalitní herečky pro načtení. Popravdě řečeno si myslím, že pro tuto knihu je to až skoro škoda.

04.04.2021 3 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Být to novější knížka, tak bych dal o hvězdičku méně, ale za posledních 70 let se trochu změnilo tempo. Na to to, kdy byla kniha napsána, má neuvěřitelný spád a člověk musí obdivovat fantazii autora. Většina "moderních" fantasy se Pánem prstenů sice inspiruje, ale ani náznakem nedosahuje jeho kvalit. Povinná četba pro všechny příznivce fantasy, ovšem ti už to dávno vědí.

05.01.2020 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Strhující příběh, od kterého se nedá odtrhnout. Sice jsem neviděl film, ale při čtení jako bych v duchu viděl film ze 60. let. Neuvěřitelně sugestivní popis, zvláště když se jedná o prvotinu. Čtení to nebylo lehké, ale stálo to za to. Doporučuji přečíst.

18.05.2019 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Z této knihy mám poněkud rozporuplné pocity. Když se mi knížka líbí už po prvních pár stránkách, většinou se ukáže, že bude dobrá celá. Nicméně zde první cca polovina byla zajímavá, dobře napsaná, všechny ty cliffhangery a kapátkem podávané informace, co že jsou ti dárci, proč a jak se to celé má. Super.

Nicméně časem to vše omrzelo, stále dokola a dokola se opaovaly rozhovory, které vedly odnikud nikam, nakonec stejně jako celá knížka. Děje pomálu, pořád jen někdo něco s někým řešil. Druhou půli jsem vyloženě přetrpěl, ale holt nejsem zvyklý nedočítat, co jsem načal.

Každopádně celý příběh hodně naivní, zejména nechápu, proč všichni ve fázi opatrovníků prostě někam neutečou.

18.01.2019 3 z 5

Čierny dom Čierny dom Peter May

Jestli někdo čeká detektivku, tak ta to tedy není. Ale to je více než vynahrazeno příběhem dětství a mládí hlavního hrdiny, velmi poutavě a sugestivně napsaným. Popisy života na ostrově na pokraji civilizace jsou neuvěřitelně reálné a uvěřitelné. A ta atmosféra Skotska z řádků přímo vyzařuje.

Doslova mě nadchnulo vyvrcholení a rozuzlení celé zápletky. Ačkoli pachatele jsem odhadl někde za půlkou, stejně jsem byl nakonec velmi překvapen. A to je u mě ideál detektivky - když člověk pozná pachatele, ale stejně ho rozuzlení nenudí.

Za mě asi nejzajímavější detektivka, ovšem ještě jsem se nedostal k severským klasikům. Už pomalu sháním pokračování.

08.01.2018 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Jak mě první díl bavil, tenhle zase tak ne. Na můj vkus trochu překombinované a hlavně přepolitizované. Ale jinak dost stejné schéma jako první díl, nic moc nového. Ale ještě mu dám šanci, podle recenzí se to prý časem zlepší.

02.09.2022 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Dobrá kniha musí mít dobrý začátek a dobrý konec. Pokud je trochu horší to mezi, dá se to přežít. Musím uznat, že asi půl knihy bylo otravné opakování toho samého dokola a hokejové filozofování, ale začátek mě nadchnul a konec překvapil. Nakonec to byla celkem dobrá knížka, přestože úplně jiná než Ove.

Posloucháno jako skvěle namluvený audiobook.

15.08.2022 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

První a rozhodně ne poslední kniha tohoto autora. Čtivě napsané, nechybí prvek napětí, i když některé části mu trochu padá řemen, takže na plný počet to dnes není.

Co se mi asi líbilo nejvíc je, že moc nepřipomíná nic, co bych zatím četl a že tam naštěstí je ten epilog.

Co se týče humoru, tak ten mi tam přišel tak okrajový, že bcyh snad ani neklasifikoval jako humorné scifi. Spíše environmentální, ale to je za mě ok.

Posloucháno jako audiobook, který skvěle namluvil další Roman, a to Roman Říčař. Popravdě jeden z nejlépe namluvených audiobooků co jsem četl. Tento styl mi více než sedí.

16.07.2022 4 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

(SPOILER) Opět návrat do šedé zóny průměrnosti. Ale poslouchat se dalo, napětí tam bylo, což autor umí asi nejlíp. Naopak s logikou si stále problém nedělá.

Škoda Feny, jméno Stín mi v češtině moc nesedí, ale je to jedno, když se jí stejně zbavil. Přitom by stačilo sehnat jakékoli štěně a vycvičeného psa si nechat. Ale tak snad najde jiného.

05.01.2022 3 z 5