Verunka289 Verunka289 komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Tohle bylo hodně skličující... Hlavně, když si člověk uvědomí, že takoví rodiče reálně existují a není jich zrovna málo. Cítila jsem tak obrovskou bezmoc. Já chápu, že Barča občas nebyla zrovna vzorem ideální dcery, ale byla to prostě normální dospívající dívka, která potřebovala jen trochu pochopení, podpory, vyslechnutí, obyčejné rodičovské lásky.... Učila se pěkně, ve škole měla hezké známky, byla výtvarně velmi nadaná... a jestli neuměla uklidit dle požadavků matky, to je snad úplná prkotina. Proč sakra aspoň ten otec neměl "koule" a nestál si za svým názorem? Totálně zvrácená rodina.... Už když matka mluví o svých dcerách jako o Katušce a Baruně, tak je jasné, že není něco v pořádku.... Ach jo.... Je mi smutno...

29.02.2024 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Moje druhá kniha od autorky a opět i zde ve mně vyvolala takovou vlnu deprese, smutku, zlosti, rozčarování najednou. Je to takový ten typ knížky, kdy musíte pořád číst a číst dál, i když se vám to téma hnusí, je vám z něho úzko a divíte se, v jakém světě to vlastně žijete. Po Rekonstrukci a Houbařce se určitě pustím i do dalších knížek, ale možná to bude chtít chvíli pauzu.

17.08.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Krásné čtení do vlaku! Nic náročného, u čeho by se člověk musel pekelně soustředit na děj nebo na velké množství postav. Todda, Sophie i Bellu jsem si vážně zamilovala a dokázala jsem nasávat tu atmosféru Brooklynu, i když jsem tam nikdy nebyla. Samozřejmě kniha všechno naprosto idealizuje a v reálném životě ani ten největší optimista nemá vše tak zalité sluncem, ale můžeme o tom alespoň snít :) Za mě o něco lepší než Kavárna v Kodani, postavy mi byly sympatičtější.

19.01.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Backman je vždy sázka na jistotu. I když je zvláštní, že zrovna této knize (sérii) jsem se docela dlouhou dobu vyhýbala, protože jsem měla strach, že mě tady Backman zklame, že to budou nějaké žvásty o hokeji (aby nedošlo k mýlce, na hokej koukám ráda, ale číst bych o něm asi nepotřebovala). Ale tato kniha o hokeji vlastně vůbec není. Je to kniha o týmovém duchu, o přátelství, o závisti, zklamání, strachu, bolesti. Je to kniha o bezmezné lásce rodičů k dětem, o takové lásce, která nevidí nebo spíš nechce vidět chyby, o neschopnosti přijmout porážku.

03.12.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Neuvěřitelně nadčasové dílo, které je aktuální snad v každé době.

03.03.2021 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Velmi povedený thriller a za mě překvapení tohoto roku. Většinou se mi už nové thrillery moc nelíbí, protože jsem jich přečetla hodně a všechny byly jak přes kopírák. Tady, když se člověk zamyslí, tak si uvědomí, že se taky některá témata hodně opakují, ale přišlo mi, že to bylo napsané tak nějak jinak.... čtivěji, napínavěji.... Přečetla jsem během dvou dnů, což je na to, že pracuji na plný úvazek, dojíždím a starám se o domácnost a zahradu, docela velký úspěch a záruka kvality.

16.10.2023 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Knížka velmi napínavá, pachatel pro mě překvapivý. Jen mám všeobecně s tímto typem knih problém, že za pár měsíců už prakticky nevím, o čem to celé bylo.

06.08.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Od knihy jsem asi měla až moc velká očekávání po přečtení mnohých recenzí. Neskutečně se mi líbila ta příroda, volnost a divokost hlavní hrdinky, zamilovala jsem si postavy Tata a Skokana, ale ta detektivní zápletka mě prostě nějak nebrala. Každopádně je pro mě ale příběh něčím zcela novým a nemůžu říct, že by se podobal čemukoliv, co jsem kdy dřív četla. Docela mě zajímá i filmové zpracování.

04.02.2024 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Za mě zatím jednoznačně nejlepší díl série. Líbí se mi, že je to psané trošku jinak a pachatele známe hned od začátku a pátráme spíš po motivu a okolnostech. Navíc jsme se v tomto díle dozvěděli poměrně dost informací ze života Huntera. Jsem zvědavá, čím mě ještě můžou překvapit další díly a jestli ještě nějaký předčí tento :)

18.04.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Pro mě překvapivě poměrně dobrá česká detektivka. Od autorky jsem dosud nic nečetla, ale po této knize se chystám i na další kousky. Je moc milé zpestření, když po všech těch norských, švédských, dánských detektivkách si člověk může přečíst i něco od českého autora a v knize poznávat lokalitu a taky se orientovat v českých jménech.

30.01.2022 4 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

S Backmanem člověk nikdy nešlápne vedle. Krásný příběh o životě a smrti, o hodnotách lidského života... nechápu, jak to autor dělá, že mě vždycky tak rozseká.

30.09.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Viktorie Hanišová mě opět nezklamala. Trošku nechápu, že jsem na autorku natrefila teprve letos a taky nechápu, že slavnější (aspoň v mé sociální bublině) jsou třeba Hartl, Třeštíková a spol., protože ta kvalita je za mě teda nesrovnatelná.
Příběh Julie a Agnes byl hodně silný (pro mě silnější než Rekonstrukce nebo Houbařka), možná i proto, že se mě osobně dotýkal trošku víc. A vlastně se ve mě docela pere, kdo byl víc na vině, jestli Julie, která se upnula k nějaké svojí vidině anebo Agnes, která se rozhodla, že to dá Julii trošku sežrat.... Nedokážu se přiklonit k jedné ani ke druhé straně.

18.09.2023 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Na začátku mi trošku trvalo se začíst, což u Backmana nebývá zvykem, cca po 100 stránkách ale zase starý dobrý Backman :-) Za pokračování jsem byla moc ráda, zajímal mě osud Benjiho, Amata... krásně se zde zase rozvinuly příběhy jednotlivých postav. Asi by mě ani další díl neurazil :-)

19.12.2021 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Hanišová je pro mě sázka na jistotu. Když si chci přečíst knížku, která mě rozseká, vím jistě, kam sáhnout. A opět mě to nezklamalo, autorka mě zase dostala. Po dočtení pociťuju nesmírný vděk, že mám úplnou a normální, milující rodinu.
V této knize mi jen trošku vadil styl psaní v části o Teovi, bylo tam hodně takových novotvarů nebo vulgárních slov, ale nutno říct, že to k příběhu sedlo.

12.12.2023 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Knížku jsem jako dítě nikdy nečetla, i když jsem vlastně vždycky hrozně chtěla a v knihovně kolem ní neustále chodila. Letos se mi ji podařilo přečíst díky knižní výzvě a jsem tomu nesmírně ráda. Řekla bych, že jako dospělá jsem ji ocenila daleko lépe, než kdybych ji četla ještě jako dítě. V uspěchané době, kdy člověk vstane, jede do práce, 8 hodin maká, jede z práce, musí nakoupit, navařit, poklidit, se velmi rád přenese do čisté a bezstarostné krajiny Alp. Jak já se tam viděla, jak běhám po kopcích se zvířaty a sbírám kvítí!

19.01.2022 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Malé rozsahem, velké obsahem.... dalších komentářů není třeba.

28.10.2016 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Velmi zdařilá detektivka a milé zpestření mezi všemi těmi severskými detektivkami a thrillery. Tady jsem si dokázala víc představit prostředí, ve kterém se děj odehrával a i česká jména mi byla tak nějak bližší.

18.01.2024 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Opět dokonale propracované, napínavé, dotažené do posledního detailu. Pecka! U Cartera mám vždy jen problém s tím, že v určitých fázích vlastně s vrahem i sympatizuji.

13.10.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knihu jsem dočetla jen s velkým sebezapřením. Ne snad proto, že by se mi nelíbila, ale proto, že jsem ji prakticky celou probrečela....

01.10.2020 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

A máme tu další skvost! Opravdu zatím nejde Cartera hodnotit méně než 5 hvězdičkami. Na začátku jsem měla pocit, že mě tento díl až tak bavit nebude, ale pak se to pořádně rozjelo a ke konci jsem knihu opět nemohla odložit.
A i zde opět důkaz, že zlo plodí vždy jen zlo....

15.12.2018 5 z 5