Ulice
Povídka od:
Howard Phillips Lovecraft
Z knihy:
Barva z kosmu a jiné horrory, Hrobka, H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů
Príbeh sleduje históriu bezmennej ulice mesta v Novom Anglicku(z korešpondencie autora sa pravdepodobne jednalo o Boston) od samých počiatkov ako je cesta počas osídľovania USA až do obdobia tesne po 1. svetovej vojne. Autor k tejto ulici pristupuje ako k živej bytosti.
Ulica vznikla koncom roka 1919, ale prvýkrát bola publikovaná v decembri 1920 v amatérskom magazíne Wolverine. V tejto poviedke je zreteľný Lovecraftov odmietavý postoj voči imigrantom a odpor k boľševizmu.
The Street
Rok vydání originálu: 1920
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (6)
Přidat komentářAch jo. Otevřeně rasistické, xenofobní, nezajímavé a bez další myšlenky. A rasistické! A xenofobní!
Hmm... Člověku by se skoro chtělo povídku zaříznout s konstatováním, že se jedná o rasistickou patlaninu a obratem Lovecraftovi připomenout, že oni ctní mužové, kteří Ulici postavili, byli z velké části kriminálníci a účastníci genocidy v kontinentálním měřítku, kteří se řadí mezi nejodpudivější zločince historie, srovnatelné pouze s nacisty. Člověk by mu mohl také připomenout, že kultura každého jednoho imigranta, který do Ulice přišel byla o staletí a v mnoha případech tisíciletí starší, nežli nejstarší a nejdůstojnější baráček v té Ulici.
Ale si by to bylo příliš afektované. Je nutné povídce přiznat alespoň pěkné rámování o duších míst a věcí, o geniovi loci. Vyprávění samo je navíc svým způsobem pěkné a poutavé. Kdyby nebylo tak z podstaty hloupé, bylo by jistě i dojímavé.
Nu a ač s obsahem takřka až stupidního komentáře pode mnou nesouhlasím ani zbla, onen postřeh ohledně pana Rifkina je vcelku poutavý.
Genialni. Mluvi zrejme o dnestnich arabech a neomarxistech. Popisuje dalsi (druhou) svetovou. Btw, povidku napsal v roce 1920, a ta marxisticka zruda Rifkin se narodil az v roce 1945. O shodu jmen nejde, Rifkin je ekonom, socialni teoretik, neomarxista a dusevni otec takovych perel jako "green new deal", "european dream" atp. Chudak Lovecraft, umirat s tim, ze vi, co jednou ameriku, anglii a zapadni svet potka. Kdyz jsem videl tu "Rifkinovu skolu moderni ekonomie", celkem mne zamrazilo.
Táto poviedka je spísaná len preto, aby autor mohol napchať na zopár strán svoj odmietavý a rasistický postoj voči imigrantom. V iných poviedkach(The Terrible Old Man) mi nevadí Lovecraftov odmietavý postoj, pretože slúži príbehu a nejakej zápletke. Ale tu sú len strany plné rasizmu, kde je jedine trocha zaujímavý záver.
(SPOILER) Lovecraft vo svojej najhoršej forme prináša blábolivé vyprávanie o ulici postavenej rukami šľachetných pracovitých prisťahovalcov, ktorú potom ohrozujú iný emigranti s hamižnými očami a podvratnými úmyslami... ale padne na nich dom a je s nimi amen! Medzi akékoľvek Lovecraftove zbierky by som to nestrkal, s nejakým hororom alebo čímkoľvek čo ľudia od autora očakávajú to nemá nič spoločné, len panický výplod onoho komického Lovecraftovho rasizmu a xenofóbie. Ale pre niektorých prítomných je to evidentne prorocké dielo hodné Nostradama.