Škola v Priory / Škola v Opatství / Kláštorná škola
Povídka od:
Arthur Conan Doyle
Z knihy:
Muž s dýmkou a houslemi, Návrat Sherlocka Holmese, Jedenadvacet detektivů, Další případy Sherlocka Holmese (9 povídek), Vzkříšení Sherlocka Holmesa
Holmes v této povídce pátrá po jediném synovi vévody. Chlapec záhadně zmizel ze školy.
Představovat Sherlocka Holmese bylo by směšné: zná ho každý – i ten, kdo tuto známost popírá, protože detektivky přece nečte. Od chvíle, kdy se v r. 1887 spolu se svým neodmyslitelným průvodcem dr. Watsonem poprvé před tavil v románu „Studie v šarlatové“, stala se jeho štíhlá figura s ostře řezaným profilem a vysokým čelem, v haveloku, cestovní čapce a s lulkou v ústech jednou z nejpopulárnějších literárních postav vůbec u několika generací čtenářů na celém světě. Holmesova sláva byla taková, že její odlesk dopadl i na jeho přítele, který – objektivně vzato – si toho ani zvlášť nezaslouží. Sám autor, Arthur Conan Doyle (1859–1930), se zalekl této nečekané slávy, neboť maje tzv. vyšší ambice nechtěl vstoupit do dějin jako spisovatel detektivek, třeba nejúspěšnějších. V době plného rozmachu popularity svého hrdiny a při plném vědomí finančních důsledků tohoto kroku rozhodl se proto (v povídce „Poslední problém“) sprovodit ho ze světa dřív, než dílo pohltí autora. Záplava soukromých i veřejných protestů a apelů byla však laková, že kapituloval a svého hrdinu r. 1903 vzkřísil; Holmes redivivus vykonal pak ještě řadu slavných činů, než definitivně zmizel, tentokrát nenápadně jako anglický džentlmen. Autor, povýšený později – patrně na základě své jiné činnosti – do rytířského stavu, vydal ještě mnoho tiskových archů, které však brzy zapadly.
Právem by se mohla klást otázka, co bylo příčinou tak velkého a trvalého úspěchu, zvláště když u jiných, pozdějších autorů, nacházíme originálnější zápletky, lépe prokreslené postavy, lepší literární styl. Bylo to patrně jednak prvenství, pokud jde o mnohé prvky klasické detektivky, jednak přesně správné dávkování všeho, z čeho se tato detektivka skládá.
Sherlock Holmes měl a dosud má pronikavý vliv na celý detektivní žánr; každý literární detektiv je v nějaké míře Holmesem, Antiholmesem nebo moderním Holmesem. Vzniklo i mnoho literárních karikatur a parodií Sherlocka Holmese, a dokonce i dosti hojná literatura o Holmesovi (nikoli o siru Conanu Doylovi, který tedy právem žárlil na svůj výtvor). Existují – v Anglii a v Americe – i spolky jeho ctitelů („Partyzáni z Baker Street“), kteří do nejmenších podrobností znají život a působení svého Holmese a sbírají skutečná i fiktivní holmesiana; vychází, nebo a!espoň donedávna vycházela i zvláštní revue, věnovaná holmesovským studiím.
Sherlock Holmes není vlastně jen populární literární postava; je to už spíš legenda, u níž hranice mezi fikcí a skutečností jsou pro mnoho lidí dosti nejasné.
The Adventure of the Priory School
Rok vydání originálu: 1904
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (12)
Přidat komentářSherlock Holmes v akci. Doslova, protože vyšetřování probíhá na Holmesovi poměry především v terénu. Pod tíhou ubíhajícího času. Na koloritu, který je na výsost typický pro anglické prostředí. Močály, zmizelý dědic, tíha minulosti, odtažitý šlechtic, močál, internátní škola. Sherlockovi zdál se případ nanejvýš zajímavý. A nedivím se mu, protože musím kvitovat, že i já si příběh v jeho společnosti skutečně užil. Včetně malých detailů, které vyzní především o těch 120 let později. Jako jsou (opět) bicykly, rozdíl různých pneumatik, koňské podkovy a prostředí, které dovede být vcelku úzkostné. Dobrodružný, akční a zábavný příběh. Se zápletkou z anglického prostředí "známou" a právem oblíbenou.
Slušný kousek o vyšetřování zmizení prominentního synka. Tentorkát ne až tolik dedukční jako spíše terénní vyšetřování, o to víc se líbíla -75 %
Skvělá povídka, opravdu skvělá. Je nepatrně delší, nežli bývá standardem a rozhodně jí to není nijak na škodu, ba naopak. Je vcelku záhadná, Holmes vlastně až do samého konce nemá všechny potřebné informace a i on sám na konci zažívá překvapení, zároveň se případ rozřešil jenom díky němu, nejednalo se o náhodu apod., jak tomu někdy bývá.
Atmosféra jakýchsi vřesovišť, panského sídla a hospůdek je skvělá. Obecně to opravdu bylo jedno velké překvapení, ze kterého vzešla jedna šibenice, velice uspokojivá šibenice. Trochu překvapivým se zdá důraz Holmese na platbu za případ. Jistě, je pochopitelný a rozumný, ale takto prakticky se projevující Holmes nebývá, není to zkrátka příliš konzistentní. Ale to je vlastně vedlejší vzhledem k tomu, jak nekonzistentní obecně autor bývá (ve Studii v šarlatové nás upozorňuje na fakt, že se Holmes vůbec nevyzná v literatuře, od té doby skoro každá povídka obsahuje literární odkaz právě z úst Holmese) a v tomto případě kdo by nebral 6.000 liber hodnoty počátku minulého století?
Zprvu jsem se lekla, že někdo opisoval - zmizení prominentního synka přece vyšetřoval i Poirot! Naštěstí tu bylo řešení jiné a tak jsem si příběh začala užívat. Musím vytknout, že přiložený nákres byl zároveň spoilerem důležité okolnosti dalšího děje, což je škoda. Ale líbilo!
Poslouchala jsem jako audioknihu načtenou Václavem Knopem. Pěkný příběh a dobře načtená audiokniha. Jen taková malá chybička, koně mají kopyta a krávy paznehty, nevím zda je to špatný překlad nebo je již tato informace i v originále. :)
Po přečtení se stala tato povídka jednou z mých nejoblíbenějších. Od začátku jsem měl vlastní typ, a chvíla mi připadalo, že Sherlock to má podobně. Postupný zkoumání jsem ale došel k závěru, jak to s oblibou říká Sherlock, k chybné teorii. Je pravda, že většina Sherlockova zkoumání se nachází v terénu, ale to samotné povídce neuškodí. Myslím si že právě naopak. V závěru je pak všechno vysvětleno a člověk dostane pocit, že by povídka mohla být ještě delší.
(SPOILER) Záhada v blatech jako ze Psa baskervillského. Únos, mrtvola nalezena v mokřadu, nevlídný hospodský. Nepředvídatelné rozuzlení. Jediné, co tomu chybí k dokonalosti, je větší použití metody dedukční, tady šlo spíše o práci v terénu.
Konečně můžu dát u Doylovy povídky opravdový a nefalšovaný plný počet bodů. Celý příběh má tajemnou atmosféru. Jsou tu skvělé postavy. No a vražda profesora němčiny? O tom sní každý:))
Jedna ze slabších povídek. Opět jsou zde bicyklisté, dojde k únosu, vraždě, je v tom lord ze zámku, ale celé je to takové více dobrodružné než detektivní.
(SPOILER) Kůň okovaný pro zmatení nepřítele - nebo tedy vyšetřovatele - jako kráva, no ty kráso, to jsou nápady. Jinak povídka navazuje na několik motivů z předchozích příběhů, odehrává se například kdesi ve vresovištních mlhách jako Pes baskervillský a jezdí se tam na kole jako v osamělé cyklistce. Tentokrát jde o to, že Sherlocka Holmese navštíví ředitel dobré školy s tím, že se ztratil jeho prominentní student, syn bohatého vévody, a s ním také německý mistr Heidegger a jeho kolo. Holmes a Watson se vydávají do terénu hledat stopy, a najdou kromě zmíněných kravských i jednu po bicyklu. Po té se vydají a nachází i samotného Heideggera, mrtvého. Chvilka odreagování v místním hostinci Holmesovi stačí k tomu, aby si uvědomil, že viděl sice spoustu komicky nesourodých kravských stop, které působí dojmem, že krávy chvíli klusaly a chvíli asi tancovaly, ale nikde v okolí žádnou krávu. Je načase prozkoumat stáj hostinského a kopyta jeho koníků. Když Holmese s Watsonem následně hostinský najde v kovárně, rázně je vystrká. Následuje schovávačka a sledování osobního sekretáře samotného vévody, který frčí na bicyklu do tohohle podezřelého hostince. Další cyklista ho následuje stejným směrem, v šeru ho ale z úkrytu není možné rozpoznat. Až na pneumatiky jeho kola. Sherlockovi je v tuhle chvíli jasné, že sekretář má tajemství a že závěrečné kolo by se mělo odehrát ve vévodově domě. Moc zajímavá a napínavá povídka, jedna z nejlepších v souboru.