Co zaseješ, to sklidíš

recenze

Manželovo tajemství (2014) 5 z 5 / Safienka
Manželovo tajemství

Příběh o pravdě, karmě a nevyzpytatelnosti osudu.
Liane Moriarty je australskou autorkou ve středních letech, kterou si možná někdo spojuje se sestrou Jaclyn, která píše YA literaturu. Já si nespojuji nic, neboť dílo Manželovo tajemství je mým prvním z dílny Moriarty.
Dostala se ke mně pocta, přečíst si toto dílo před vydáním. Díky tomu mohu posoudit a doporučit prvním odvážlivcům. Ikdyž u nás ještě žádná kniha od této autorky nevyšla, tak vás mohu ubezpečit, že to stojí za přečtení.
Zpočátku jsem si nemohla zvyknout na styl střídání postav a situací, ale v závěru mi to přišlo správně dynamické a napínavé. Ano, přeskakovala jsem, abych si ten proklatý dopis mohla konečně taky přečíst!
Cecilia Fitzpatricková, hlavní postava díla, je mladou, svéráznou, pořádkumilovnou matkou tří krásných dcer. Její život plyne poklidně mezi naplánovanými událostmi a srovnanými věcmi, takže jí dopis, který najde na půjdě, značně vykolejí. Nadpis Pro mou ženu Cecilii Fitzpatrickovou – Otevřít jen v případě mé smrti jí opravdu nedodá míň zvědavosti a víc odhodlání. Co jí může manžel svěřit tak důležitého, že se to dozví až po jeho smrti? Je gay? Má milenku? Jinou rodinu? Spousta otázek, málo odpovědí.
Následně se odebíráme k Tess, k ženě se sociální fobií. Pohledné matce, která se dozvídá, že se její nejbližsí sestřenice zamilovala do manžela. Opravdu prekérní situace. Proto ani není divu, že se sbalí a se svým synem odjíždí do svého rodného města za matkou.
Posledním světem je pro nás život Rachel. Paní téměř v důchodu, která celý život truchlí po své uškrcené dceři Janie. Svoji lásku vkládá do svého jediného vnuka, který se má ale odstěhovat daleko od ní.
Tato trojice žen nás zavádí do městečka, které má pro všechny ukryté tajemství. Zatímco se snažíme s Cecilií sebrat odvahu a dopis otevřít, tak se s Tess vracíme k nemocné matce a bývalému příteli a s Rachel se cítíme v depresi a smutku. Všichni přítomní se chystají na Velikonoce, které jsou za dveřmi. Několik málo dní, které přetočí vše naruby. Stres všech vyplouvá napovrch.
Ač jsem s tím měla zpočátku problém, tak mě nakonec děj vtáhl a já se nemohla dočkat rozuzlení. Nemohla jsem si odpustit pár zamyšlení, které mě nutily k hlubším úvahám. Přiznat pravdu nebo nechat svoji 13. komnatu uzamčenou? Dá se překousnout nevěra, ať už v jakékoliv podobě?
Nezdá se to, ale všechny tři ženy mají jedno společné. Mají svoji určitou roli v životě. Nic není náhoda. Chovají se tak, jak mají, aby došlo k tomu, co je nevyhnutelné. Všechny naše myšlenky a činy jsou ty správné a na svém místě. Karma si žádá své. Zasejeme dobré, sklidíme dobré. Zasejeme špatné, sklidíme špatné. Pozor na to, co si přejeme a co žádáme.
Krásná obálka, čtivý příběh, skvělý epilog!
Doporučuji.

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Ceciliin manžel se poslední dobou chová rozhodně podivně, a Cecilia teď navíc najde na půdě tenhle záhadný dopis, nadepsaný jeho roztřesenou rukou. Otevřít jen v případě mé smrti. Tess zase manžel oznámí, že se právě zamiloval d... více