Krvelačný hrabě Dracula, otec všech moderních upírů

recenze

Dracula (1969) 4 z 5 / MarekG
Dracula

Nehostinné Karpaty. Mlha, zima a nekonečné neprostupné lesy. Do tohoto prostředí zasadil Bram Stoker domov nejznámějšího upíra, strašlivého a krvelačného hraběte Draculy.

Na začátek je třeba uvést, že hrabě Dracula není žádný oslnivě krásný upír z knih Stephenie Meyerové, který se třpytí na slunci. Dracula má dlouhé ostré špičáky, bledou pleť, nejde vidět v zrcadle a nevrhá dokonce ani stín. Mění se v netopýra a kdejakou jinou havěť a růženců, hostií, křížů a všeho posvěceného se velice štítí . Takového ho stvořil Brem Stoker, který nechtěl vykreslit upíry jako nepochopené bytosti, které nejsou vlastně vůbec zlé, ale jako ďábelská stvoření, co čekají na vhodnou chvíli, kdy se do někoho zakousnou.

Kniha začíná cestou mladého právníka Jonathana Harkera na tajemstvím opředený zámek Dracula v Transilvánii. Při cestě do zámku ho mnoho místních obyvatel varuje, aby zámek nenavštěvoval, kvůli démonovi, který v jeho zdech přebývá. Jonathan jejich dobře míněných rad nedbá a odjíždí na zámek. Hrabě ho přivítá a několik dní se neděje nic zvláštního, řeší se běžné právnické záležitosti a o volných chvílích si Jonathan píše deník. Hrabě se ovšem začne časem chovat zvláštně. Jonathan si začne všímat maličkostí, kterým dřív nevěnoval pozornost. Hrabě nejí ani nepije, nemá stín a když si Jonathan všimne, že hrabě vešel do jeho pokoje a on ho přitom nezahlédne ve svém zrcátku na holení, začne mít vážné podezření, že něco není úplně v pořádku.

Druhá dějová linie se odehrává v Anglii. Jonathanova snoubenka Mina odjíždí z Londýna, aby navštívila svou kamarádku Lucy. Lucy se čerstvě zasnoubila a nic, až na vážnou nemoc její matky, ji netrápí. Záhy se ale u Lucy začne projevovat náměsíčnost a její noční výlety začnou být nebezpečné ještě o to víc, když se v okolí začne potloukat hrabě Dracula.

Kniha je čtenářovi podávána formou deníkových zápisků hlavních postav a novinových článků. Mohlo by se zdát, že kniha psána touto formou nemůže čtenáři nabídnout plný požitek z četby, ale to u Draculy rozhodně neplatí. Prostředí Transilvánie i Anglie je dokonale popsáno a chvílemi máte pocit, jako by jste spolu s Jonathanem, Van Helsingem a ostatními stáli tváří tvář krvelačnému monstru. Dracula v dnešní době není již hororem ve smyslu, že by vám běhal mráz po zádech a vy by jste se během čtení báli dojít na toaletu, aby vás někdo při cestě nazamordoval. Není to tím, že by kniha nebyla strašidelná, akorát dnešní čtenář se bojí o poznání méně, než čtenář z 19. století, v kterém musela tato kniha působit mnohým lidem velmi neklidné spaní. Bram Stoker položil touto knihou základy moderního upíra. Mnoho, zejména mladých lidí dnes zapomíná, že předkem všech současných sexy upírů je tajemný Dracula. Kniha vás vtáhne do děje úplně na začátku a vy máte dojem, že to bude pořádná literární jízda. Bohužel po chvilce přijde poměrně dlouhá a nudná část, kdy spolu Mina a Lucy řeší svoje nastávající manžele při dlouhých procházkách u moře a pozorování západu slunce, které jim ani jedné nedělalo problém do svého deníku popsat na několik stran. Pokud ale tuhle kritickou část knihy překonáte, bude vám odměnou opravdu úžasný zážitek plný dobrodružného boje s Draculou. Knihu k přečtení jednoznačně doporučuji a doufám, že se stejně jako já nenecháte odradit trochu rozvleklejšími pasážemi a tento klasický horor zdoláte až do konce.

Dracula Dracula Bram Stoker

Legendárny román Brama Stokera privádza čitateľa hlboko do kapratských lesov, ale aj londýnskych uličiek, v ktorých čoskoro zavládne strach a hrôza. Nocou sa totiž blíži najdesivejšie monštrum stvorené zo samotnej temnoty - Dracul... více