Líbivý kompilát překroucených duchovních moudrostí Východu

recenze

Mnich, který prodal své ferrari (2009) / meluzena
Mnich, který prodal své ferrari

Velmi poutavě napsaný příběh. Bohužel jen do okamžiku, kdy Julian začne svému dávnému příteli vyprávět tajemství své proměny - „tajné nauky mnichů ze Sivany“.

Pokud čtete kvalitní duchovní literaturu, najednou si řeknete „tohle už jsem někde četl“, a za chvíli zas, a zas.. Autor se snažil zpřístupnit nejhlubší duchovní pravdy Východu široké veřejnosti. Fajn, chvályhodné. Problém je v tom, že jejich pravá podstata není tak líbivá a snadno dostupná, takže je buď sám nepochopil nebo si byl natolik vědom jejich „neatraktivnosti“ pro Západního člověka, že si je jakožto velice schopný marketingový manažer upravil do dobře prodejné podoby. Ať tak či tak, kniha předává zavádějící informace. Např. když říká, že negativní myšlenky je třeba nahradit pozitivními hned, jak se objeví, zní to lákavě a Západní člověk se do toho nadšeně vrhne, protože to je v souladu s tím, co zná z teorií o pozitivním myšlení. Jenže jak Osho, tak i každý poctivý psycholog vám řekne, že tím jen negativní myšlenky zatlačíte hluboko do podvědomí, kde si budou žít svým životem, a s o to větší razancí vyhřeznou na povrch, když se vám to bude nejméně hodit. (Kdo nezažil, neuvěří..) Na jiném místě píše o tom, že je třeba si stanovovat cíle a psát je na papír a pak na sebe vyvíjet tlak, aby se tělo bálo trestu za jejich neplnění. No, to už je opravdu komické.

Jestli chcete přistupovat k duchovnímu vývoji jako když třeba chodíte do fitka a stanovujete si cvičební plán, je to kniha právě pro vás - můžete si nechat radit touhle knížkou a „stanovovat si a psát na papír, kolik lásky chcete každý den poskytnout svým bližním a jakou hladinu energie chcete mít“ :-) Bohužel pokud chcete jít opravdu do hloubky, dřív nebo později přijdete na to, že tohle je slepá ulička, nebo dokonce blábol :-)

Chápu, že Osho, Eckhart Tolle nebo Deepak Chopra jsou těžkým čtením. Na rozdíl od pana Sharmy ale rozhodně ví, co a proč říkají/píšou - a neříkají/nepíšou to pro to, aby se zalíbili, a tím stoupala prodejnost jejich knih. Ač si právě od nich pan Sharma vypůjčuje ta „nejúdernější“ moudra, nesahá jim bohužel ani po kolena.

K zamyšlení: Všimli jste si, jak pan Sharma dál a dál nastavuje stejnou kaši? Proč asi v názvech svých dalších knih vždy zmíní „mnicha, který prodal své Ferrari“ - aby náhodou nezapadly..?

Z lehčích knih tohoto druhu doporučuju např. knihy Muž, který chtěl být šťastný, Siddhartha nebo Jako řeka, jež plyne..

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Kniha patřící mezi nejznámější klasická díla s duchovní a psychologickou tematikou. Tato „úchvatná knížka, která přináší potěšení i poznání“, jak se o ní vyjádřil Paulo Coelho, byla přeložena do třiačtyřiceti jazyků a inspiruje mi... více

Klamm
30.03.2021

Souhlas! I negativní emoce je třeba prožít a nechat vybublat. Jinak je to jako když přetřete rez na kapotě auta, bez toho, aniž byste ji předtím řádně očistili. Koroze se bude pořád snažit protlačit na povrch...