"Nemluv o tom, co se skrývá v hvozdu!"

recenze

Bestie je zvíře (2017) 5 z 5 / klarinka9974
Bestie je zvíře

Jako dítě se Alys rýmovačkám o Bestii smála a strach, který vyvolávaly příběhy o čarodějnicích, ji mrazil jen příjemně. Pak ale jednoho dne přišly. Ty dvě. A s celou vesnicí a dosavadním bezstarostným životem byl konec. Spolu s ostatními dětmi prchá Alys do sousedního Defaidu, kde ji čeká těžké dospívání ve světě svázaném ne-úprosnými pravidly. Defaid i jeho okolí zachvacuje panika před tím, co má prý na svědomí tajemná Bestie. Jenže utrpení, které si lidé dokážou působit navzájem, si s tím nadpřirozeným v ničem nezadá. A Alys navíc cítí, že má k hvozdu a Bestii podivně blízko…

Knihu jsem si vypůjčila kvůli krásné obálce. Hned jak jsem ji uviděla nalákala mě a ani jsem si nepřečetla anotaci. Poté jsem se dívala na databázi, kde má kniha celkem málo hodnocení a nikomu se příběh moc nelíbí a tak jsem knihu odkládala. Dokonce jsem ji už chtěla i vrátit do knihovny, ale síla obálky mě to nedovolila.

A tak jsem se jednou začetla do naprosto fantastického a promyšleného příběhu.

Moc jsem o knize nevěděla, anotace mnoho nenapovídá. Ale už hned první kapitola a dvou sestrách, které to neměli jednoduché a byli si hodně podobné, byla zajímavá. To jak s nimi osud naložil, to jak se k nim otec zachoval, mě ani nepřekvapilo, jak se pak oni dvě zachovali k němu.

A pak se tu objeví Alys, dívka která v noci nespí a přes den by spala i za chůze. Dívka, která se ničeho a nikoho nebojí i přesto, že je to teprve dítě. A pak je jednoho večera uvidí a najednou se stávají věci, které děsí každého jen když na to pomyslí.

Příběh není strašidelný, je spíše kouzelný ale představivost vám bude pracovat na plné obrátky. A né vždy je zlé to, co se za zlé pokládá.

" Bestie je divé zvíře
pospěš zavřít bránu
jinak k tobě ve tmě přijde
neutečeš k ránu

Bestie je divé zvíře
s drápy na tvých dvěřích
vcucne duši, olízne se
nezaplní teřich

Bestie je divé zvíře
s rozmlsanou tlamou
pošmákne si na masíčku
kůži nechá stranou"

Básnička o bestii je skoro v každé kapitole a proto je snadné si ji zapamatovat. Dokonce nad ní začnete i přemýšlet a vybavovat si, co se tak asi v knize stane.

Ale je Bestie opravdu tak zlá, nebo je v lese ještě něco horšího??

Neočekávejte žádný horror, ani zděšení či nějakou obrovskou záhadu. Přijměte knihu takovou, jaká je. Přeci jenom je to příběh pro děti a mládež a já osobně bych ho dětem vyprávěla.

Já měla knihu za pár dnů přečtenou, moc mě bavila její tajemství a malé záhady. Zajímalo mě jak to nakonec s Alys dopadne. A rozhodně to nebude mít jednoduché. Její příběh budete milovat i když jí třeba i vy budete považovat za čarodějnici. Pro mě to byla silná a statečná dívka, která bojovala za to nejdůležitější co jí zbylo. Za přátelé a kousek své získané rodiny.

V příběhu přijde o mnoho věcí. Tolikrát se zklame a jen málo lidí ji milují takovou jaká je.

Ale jak to bývá i v těch nejkrásnějších pohádkách i zde vítězí láska a statečnost nad zlobou.

Já bych se nebránil ani druhému dílu. Myslím si, že by byl hodně zajímaví a už teď si dovedu představit o čem by tak mohl být a jak by začínal.

Takže, nebojte se ponořit do tajemného hvozdu. Nechte naslouchat své srdce písním, které vás unesou do všech snů a navždy v nich zůstanete. Oddejte se příběhu tak zajímavému, se skvělým nápadem, že se vám nebude chtít dělat nic jiného než číst. A že už jste na tyto příběhy moc dospělí? Na tento příběh není nikdo dost dospělí.

Kniha se mi líbila vážně moc, obálka je krásná a tajemný les vás nenechá chladný. V knize vám všechno vysvětlí a dočkáte se i toho, jak to všechno skončilo. Na pár stránkách se objevují černobílé fotografie pro lepší představivost. Ale myslím si, že to není ani potřeba.

Bestie je zvíře Bestie je zvíře Peternelle van Arsdale