Projeďte se s Dívkou ve vlaku...

recenze

Dívka ve vlaku (2015) 4 z 5 / tereza2317
Dívka ve vlaku

Jednou ze 14 audio knižních novinek prvního ročníku akce Audioknihy NAHLAS! je i zpracování knihy Ve vlaku autorky Pauly Hawkins. Ačkoliv běžně je prvně venku kniha, v tomto případě bylo dříve k dispozici mluvené slovo, ale také e-kniha. Ke klasickému, knižnímu vydání dojde až v těchto dnech.

Dívka ve vlaku je celosvětovým bestsellerem, častokrát označovanou Zmizelou* letošního roku. Ještě než jsem knihu přečetla, přemýšlela jsem, jak dalece se děj bude shodovat, ale to se ode mě nedozvíte. Nicméně, podoba ve stylu tu je. Střídání časových linií, průvodců příběhu, odlišný popis totožných situací z pohledů jiných osob, a vcelku nečekané rozuzlení.

Hlavními postavami knihy jsou tři mladé ženy. Zhroucená, alkoholička při těle jménem Rachel, která má v knize nejvíce prostoru, krásná, štíhlá, ale znuděná "zelená vdova" Megan a manželka a maminka snaživá, šťastná Anna.

Rachel jezdí každý den stejným vlakem, který jede z předměstí do centra Londýna. Je to jedna z těch kouzelných, nemoderních souprav na staré trati, která obvykle jede déle, než by měla a vcelku pravidelně zastavuje u návěstidla. Rachel v těch chvílích pozoruje dění v rodinných domech hned u tratě. Vysleduje mladou dvojici, kterou si pojmenuje, a už jí připadá, že je vlastně zná. Večer, cestou z práce, je spolu vídává na terase spokojeně popíjet víno či ráno, cestou do práce, kávu. Tak hezky se k sobě chovají. Ideální pár! Jako kdysi ona a on... ale to už je minulost.

Jednoho dne však uvidí něco, co ji znepokojí, a pak to zjistí... Megan alias Jess, jak si ji pojmenovala, zmizela. Rozhodne se, že co viděla, poví policii. Jenže, jelikož dost nasává, je pro policii ne moc důvěryhodný svědek, a navíc je možná ve věci trochu víc zaangažovaná, než si sama pamatuje. V noc jejího zmizení tam totiž byla. Ale namol. Co se vlastně stalo?

Autorka napsala velmi dobré psychologické drama. Osudy tří hlavních postav se postupně proplétají. Vyjdou najevo jejich historické vazby, které mě vždy v příběhu překvapily. Spisovatelka to rozehrála mistrně - tak, že čtete a najednou musíte pokračovat dál a dál, protože kniha vás snadno vtáhne. Až závěr už mi nepřišel tak spádný. Rozuzlení bylo zajímavé a celkem nečekané. Všech obětí mi bylo líto... Nakonec se opět potvrdilo, že i ti největší nepřátelé můžou spolupracovat, když jim to přinese užitek nebo dokonce zachrání krk.

Dílo bylo celosvětově úspěšné, a tak (další podobnost se Zmizelou) se i zde můžeme těšit na filmové zpracování s Emily Blunt alias Rach v hlavní roli!

85 %

*Zmizelá - z angl. originálu Gone Girl od Gillian Flynn. Bestseller.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů na obou stranách Atlantiku, trhá rekordy v rychlosti prodeje a je kritikou označován za letošní Zmizelou. Potřebujete vědět víc? Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co... více