Když děti často stůňou?
Poutavě napsaná kniha Hanse Hopfa nakladatelství Portál seznámí rodiče s psychosomatickým pozadím dětských nemocí.
Ne vždy totiž za nemoc mohou pouze bacily, ale jak vysvětluje kniha, často se jedná o obranou reakci těla na určitou situaci, se kterou si dětská psychika neumí jinak poradit.
Tato kniha je skvělým rádcem pro rodiče, kteří díky ní mohou nahlédnout do dětské duše a pomoci tak dítěti překonat obtíže. Knihu však doporučuji každému, koho zajímá propojení těla a mysli, a reakce těla na obtížné životní situace.
Kniha se dobře čte, je členěna do přehledných kapitol, z nichž každá se zaměřuje na jinou situaci. Autor zde na krátkých příbězích jasně ilustruje pozadí dětských nemocí a úrazů.
Pohled všech byl zcela jasně zaměřen na symptomy, nemoc byla vnímána jako nepřítel, kterého je třeba zahubit. Bezmoc z toho, že se symptomy u Matthiase nedaří odstranit, vedla k rozezlení, které bylo zmírněno až ve chvíli, kdy ,,nepřítel“ dostal jméno. A diagnóza musela proto znít pokud možno exoticky- ,,Kawasakiho nemoc“.
Mluví i o problému pobytu malého dítěte v nemocnici a vlivu na jeho psychiku. Situace se dle autora lepší, stále je třeba více cvičit schopnost empatie s malými pacienty.
Knihu doporučuji a věřím, že vám bude dobrým rádcem.
Když děti často stůňou Hans Hopf
Když mají děti horečku, průjem, chytnou zase nějakou infekci nebo nemohou spát, myslíme zpravidla nejprve na nějaký osvědčený domácí prostředek nebo doufáme, že zajistíme rychlou lékařskou pomoc. Nejenže jsou nemocné děti bezmocné... více