Tajemství loňského léta

recenze

Odpusť mi. Megan (2016) / M4RT122
Odpusť mi. Megan

Děsivé tajemství. Mrtvá kamarádka. Naříznuté lano. Nehoda na hřebeni u starého dubu. Skutečnosti, o kterých má být navždy pomlčeno. Kdo o nich promluví jako první? Odpusť mi. Megan je kniha, kterou přečtete jedním dechem.
Do malé vesnice, kde jsou mezi mládeží daná jasná pravidla a všichni rozkastováni, se přistěhuje nová dívka. Tím, že se začne kamarádit s němou mimoňkou Megan, si zákonitě rozezlí velitelku místních „Barbie“ Sadie. Zatímco si dvě kamarádky mezi sebou budují nádherné kamarádství s mírně lesbickým nádechem, pomalu se odhaluje tajemství loňského léta a důvod, proč Megan nemluví. Jasmin, nová holka, dostává výhružné dopisy, a dějí se kolem ní další divné věci. Mezi holky vstupují dva kluci: Owen, bývalý přítel mrtvé Hany, kterého Megan nesnáší, protože jí přebírá Jasmine. A Luke, který Hanu bezmezně miloval.
Co až může způsobit striktní rozdělování do part a určování, kdo s kým smí a nesmí kamarádit? I žárlivost nese notnou vinu na smrti mladé dívky. S hrůzným činem se každý z viníků vypořádá po svém.
Moc poutavé čtení. Autorka umí vyjádřit myšlenky hlavní hrdinky tak skvěle, že se chvilkami cítíte být samotnou Megan. Snažíte se překonat hradbu mlčení, najít v sobě ztracený hlas a potlačit ten zlý, vnitřní, který vás bohužel ovládá. Budete Megan chtít dodat sebevědomí a odvahu, aby tolik netrpěla. Nezaslouží si to. Určitě ji budete i litovat. A to hlavně při čtení dopisů, které píše milované, zabité kamarádce Haně. Budete chápat její vnitřní citovou zmatenost a fandit jí, aby její vztah s Jasmine vyšel a někdo ji opravdu miloval. Smrt Hany přeci nemůže být její vina!
Tím, že se tajemství odhaluje pomalu a postupně, není jasné, kdo kým byl před osudnou událostí a jaký vztah měl k mrtvé Haně, autorka udržuje napětí na každé stránce. V určitých pasážích vás až bude mrazit. Budete doufat, že se nestane to, k čemu se schyluje. Ať to není tak, jak to je!
Knihou jsem byla doslova unesena. Nechtěla jsem jít ještě spát, chtěla jsem se dozvědět, jestli Megan konečně promluví a jak zemřela Hana. S Odpusť mi. Megan jsem strávila tři nádherné večery a přála bych si, aby jich bylo víc, aby kniha byla mnohem delší. Ale ona je dokonalá tak, jak je. Moc doporučuji její přečtení!