Kniha autora oceněného Nobelovou cenou
DISKUZE » Čtenářská výzva 2016
Mo, Jen - Krev a mlíko
http://www.databazeknih.cz/knihy/krev-a-mliko-174199
Nositelé Nobelovy ceny za literaturu:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Nositel%C3%A9_Nobelovy_ceny_za_literaturu
Např.: Jaroslav Seifert, Alice Munroová, John Steinbeck, William Golding, Alexandr Solženicyn, Isaac Bashevis Singer, Sigrid Undsetová, Ernest Hemingway, Toni Morrisonová,Henryk Sienkiewicz, Rudyard Kipling, Romain Rolland,... jsem četla a "neboleli". Někteří jsou dokonce moji oblíbenci. ;-)
http://www.databazeknih.cz/knihy/mysleni-rychle-a-pomale-140504
Myšlení rychlé a pomalé od autora držící nobelovu cenu za ekonomii
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nemáte tipy na nositele Nobelovy ceny, který by psal pro děti? Napadá mě Seifert, Kipling... a je i někdo další? Co vyšlo česky?
Ahoj, mate nekdo tip na neco,co se bude dobre cist a nebude to depresivni? Diky moc, I.
Tak i já jsem se přidala do výzvy. Protože mám ráda ve všem pořádek udělala jsem si pro sebe tabulku v programu Word. Jde o seznam zadání , pod zadáním odkaz do diskuze na Databazeknih a ke každému bodu je uděláno zaškrtávací pole splněno s místem pro název knihy.
Jde o šablonu s použitím maker. Šablona je zamknuta proti změnám, odemknout ji však mužete a to heslem písmenkem a. Kdo chce mít přehled nejn tady na webu ale i ve svém počítači (bez připojení netu) mužete vyzkoušet. :-)
Zde: http://uloz.to/xZVcQyxv/ctenarska-vyzva-docx
Já doporučuji Guntera Grasse- pokud nemáte ponětí do čeho jdete, začněte knihou Jako rak. Je hodně metaforický, zařadila bych ho někam do magického realismu a doporučit ho lze opravdu asi jen milcům jazyka - těm přinese skutečný požitek, používá skvělá slova a tvary. Nedoporučuji hltačům knih :)
Eyvind Johnson: Za časů Jeho Milosti
Ještě za bolševika, v roce 1977 (a pak už bohužel ne) vyšla nádherná, dávnou historií inspirovaná kniha o ....no, o tom, jak přežívá podrobený národ pod velkým, mocným uchvatitelem, o kolaboraci jednotlivce i národa.... v tom roce 1977 vlastně skoro podvratná literatura...
Odehrává se za časů Karla Velikého a hlavním hrdinou je vzdělaný, životem vláčený člen kmene Langobardů, který to všechno přežil, ale...
Asi se to ale bude těžko hledat.
Autor dostal Nobelovku v roce 1974 a dostal ji za to, že skutečně uměl psát. Žádná politika nebo politická korektnost v tom tehdy ještě roli nehrála.
Taky že to byl Švéd, takže mu udělovatelé dobře rozuměli:-).
Text příspěvku byl upraven 05.01.16 v 11:21
Jaroslav Seifert, Morový sloup
Text příspěvku byl upraven 05.01.16 v 22:48
Doktor Živago - Boris Leonidovič Pasternak
http://www.databazeknih.cz/knihy/doktor-zivago-2051
Dlouho jsem vybíral a nakonec vsadím na něco obecně známějšího:
Ernest Hemingway - Stařec a moře
Zkuste poradit - když se mi nechcou číst klasiky jako Sto roků samoty, Doktor Živago, Hemingway či básničky od Seiferta... Nenapsal nějaký nobelovkář nějaké slušné scifi??
Nechápem. Načo je dobré zúčastniť sa výzvy spôsobom: čo sa mi nehodí, obídem? Aký to má zmysel? Ten bod týkajúci sa nobelistov je jeden z mála, ktorý sa mi zdá zmysluplný (ešte kniha podľa skutočnosti a populárno-náučná), zvyšok je len hra. Ak som to z komentárov správne pochopila, výzva by mala inšpirovať pri výbere kníh, po ktorých by čitateľ inak nesiahol. Na čítanie kníh patriacich do obľúbených žánrov predsa žiadny impulz netreba.
No hele a proč ne. Upřímně si nemyslím, že to s tím scifi klapne, ale co kdyby. A proč číst Seiferta, když mi básničky nic neříkají? V sekci Populárně naučné taky nebudu číst knihu o rybách, ale raději šáhnu po nějaké teorii o vzniku vesmíru od Stevena Hawkinga, protože ho mám rád.
Vložit příspěvek