Česká poezie
Máte někdo typy na skutečně dobrou knihu od autora české poezie? (Vyjma Máje a Kytice, to známe už všichni). Mám ráda britské básníky (Wordsworth, Keats, Auden, Amik Poe), znám ty německé (Rilke), ale v české lyrice nemám moc přehled... Zajímaly by mě tipy na naše dobré básníky (ne české veršovánky pro děti ;-)
Text příspěvku byl upraven 14.09.18 v 17:57
Není jednoduché radit, v české poezii je opravdu dost z čeho vybírat. Ať z těch starších (vlastně už klasiků), nebo řekněme střední generace, přes underground až po současné autory. Knihu si už vůbec netroufnu poradit. Poezii nečtu jako knihu, jen v ní jen tak listuji a nechávám básně, aby si mne vybraly a představa, že čtu knihu poezie systémem začátek - konec mi dokonce připadá úděsná. No ale okuste něco třeba ze Sovy, Březiny, Biebla, nezapomeňte na Skácela, Mikuláška, Holana a z těch nejmladších třeba Vaška Hraběte, Magora Jirouse, Krchovského, Mirka Fišmeistra. Obávám se ale, že pokud se vám sejde víc typů, bude kumšt si vybrat - kolik lidí, tolik názorů. Chce to ale tak trochu experimentovat, jinak máte co číst do důchodu, než si najdete pro sebe to pravé.
Ó jé, to by bylo na dlouho. Největším básníkem českým je pro mě František Halas, to božské proletářské dítko, které sáhlo tklivosti až na dřeň. Překvapivě nádherní - a to i pro nevěřící a jiné džaury - jsou katoličtí lyrikové, od Reynka přes Zahradníčka až po Renče. Kromě této trojice bych vyzdvihl ještě Zdeňka Rotrekla, nenápadného poetického ohaře z Brna. Jeho verše přímo emanují krásnou apokalyptičnost a hru s jazykem. Je to stařičký pán a píše paměti; jsem na ně silně zvědavý. Nebál bych se sáhnout ani po dalších žijících: třeba již zmínění Wernisch, Fišmeister, případně i hrůzný surrealista Pavel Řezníček, který obrací významy tak, aby jejich krvavé orgánové soustavy byly vně!
Těch jmen jsou desítky a samé napínavé věci... Skvostní bolavci Orten a Wolker, na duši sahající František Hrubín a Zbyněk Havlíček, ducha stimulující Holan! A už to chrlím: Karel Hlaváček, Josef Šimánek, Jan Skácel, Ivan Diviš, Karel Šiktanc, Jan Křesadlo, Jaromír Typlt... a další a další! Skoky mezi epochami jsou věru vyčerpávající a já již nemohu dále.
Každopádně tvrdím, že milovník epické prózy by si jen s českou produkcí nevystačil, ale ten, jenž vysává morek lyriky, se na nějaký kosmopolitismus může klidně vybzdít. Ne, že by to nebyla v mnoha případech škoda, leč na úbytě kvůli tom nesejde. Milá poezie česká, jak jsi výživná!
Ještě dodám Petra Kabeše a Emila Juliše. A ovšem Jakuba Demla, to je gigantická postava; a z nejmladších mé oblíbené Jitku N. Srbovou a Žanetu Lichtenbergovou.
Inspirovat se lze zde: http://www.petr-fabian.cz/antologie/
Zlovlku, kdyby se dávaly palce za příspěvky do diskuze, tak ti ho dám.
Zcela zaujatě a neobjektivně bych za sebe doporučila pro začátek něco z prvních sbírek od Halase a čtyřverší od Skácela, jinak ale cokoliv z výše uvedeného. Dobré jsou antologie a různé výbory.
Ta moje nostalgie: "Sépie, sépie, ..."
No teda, takovych autoru jsem skutecne necekala a o nekterych jsem v zivote neslysela (copak delal nas pan cestinar asi spatne :D Ono je tezke doplacat se pres popularni zahranicni knihy k tem ceskym, natoz pak k lyrice. K tomu proste v dnesnim svete chybi podnet. Me donutilo az studium cizich literatur, prave az tehdy jsem poezii prisla na chut, tak ted uz mam z ceho vybirat i v te ceske- diky za tipy!
(Na knihu jsem se ptala proste proto, ze nerada ctu z internetu, ja radej papir ;-) To uz pujde ale snadno dohledat. (A to jsem se bala, ze nikdo neodpovi, protoze poezie je out of fashion :)
Text příspěvku byl upraven 14.09.18 v 17:59
Ano, řekla bych, že na těch češtinářích to hodně závisí. Naše profesorka dokázala v tomto směru zaujmout opravdu celou třídu. I když si nemyslím, že by všichni po těch letech běžně četli Holana, určitě ale naše básníky znají a cení si jich i ti, kteří se k poezii moc nevracejí.
Mohly by pomoci dvě antologie, které mají ambici být jakýmsi přehledem:
http://www.databazeknih.cz/knihy/a-co-basnik-56257
a
http://www.databazeknih.cz/knihy/pegasovo-pouceni-antologie-ceske-poezie-1945-2000-49918
A taky, když si na stránce http://www.ipetrov.cz/ najdete knihu Ryby katedrál, pomůže vám jednak ta knížka, jednak recenze na ni.
Text příspěvku byl upraven 11.02.13 v 21:42
Nechci opakovat ty, které už tu uvedli jiní, a proto se omezím jen na dvě jména, jež ovšem rozhodně stojí za to:
Jan Zábrana (dokonalost sama);
Ivan Blatný (esence lyriky).
Ach, Vysočina! Jeden ze dvou krajů mého srdce. Už je to pěkných pár let, co jsem stál u domu J. D. ...
Ráda bych tuto hezkou diskuzi posunula o kousek dál.
Poezii čtu, asi především tu českou.
Jak ale plyne čas, mám pocit, že se v ní orientuju čím dál méně.
A napadlo mě, že tady se určitě najdou lidé, kteří mají lepší přehled nebo třeba náhodou narazili na něco skvělého.
Můžete poradit, co z české poezie třetího tisíciletí opravdu stojí za přečtení?
Jasně, může to být cokoliv, i když o těch starších mám přecejen lepší přehled. Ale každý dobrý tip je vítán. :-)
Cokoliv od Wernische. Darmata Petra Hrušky, která teď vyšla v druhém vydání!!
Od mladších autorů mě zaujaly například tyto:
http://www.databazeknih.cz/knihy/svetelny-strep-47081
http://www.databazeknih.cz/knihy/nekdo-se-louda-po-psim-86403
http://www.databazeknih.cz/knihy/ptaci-vykolejili-z-brazd-101189
http://www.databazeknih.cz/autori/jakub-rehak-4952
A čerstvě vonící: http://www.databazeknih.cz/knihy/mijim-se-s-mesicem-161742
Podtrhuji názor kolegy Khama, Alena Nádvorníková je skvělá – i v teoretických pracech.
Zmínil bych tu Vítězslava Nezvala a jeho surrealistickou sbírku Absolutní hrobař.
Z undergroundový poezie jsou skvělí básníci Ivan Martin Jirous, Vratislav Brabenec, J.H. Krchovský...
Text příspěvku byl upraven 14.12.13 v 20:10
Vložit příspěvek