Největší filozof - vyjádřete názor
Kto bol - respektive je - pre vas najvasci filozof? Kto sa priblizil a vystihol podstatu sveta? Zaznamenal prevrat vo vasom osobnom zivote a mysleni?
Text příspěvku byl upraven 31.01.15 v 09:47
Každý přeci ví, kdo byl největším světovým filozofem. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
CorvoDroll,
keď sa väčšinovo českých užívateľov väčšinovo českého knižného webu spýtaš, kto je najväčším filozofom, vedcom, vynálezcom, daltonistom, lyžiarom, historikom a operetným skladateľom na svete, tak môžeš dostať iba jedinú odpoveď. A ak ju rovno nepredvídaš, tak o filozofii nevieš vôbec, ale vôbec nič! Mysleniu zdar!
To mas ocividne pravdu, vzhladom k tomu, ze netusim o kom je rec, je dost zrejme, ze o filozofii neviem vobec, ale vobec nic...asi nakoniec umriem stastny.
Nieže by som nechcela, aby si zomrel šťastný, resp. ti prajem, aby si šťastný žil, ale až také hrozné to nebude. V diskusnom príspevku Dudu je jasná nápoveda. Vlož si tú vetu "Můžeme o tom diskutovat, ..." do vyhľadávača, a vynález najväčšieho mysliteľa a filozofa všetkých čias, ktorý vie skoro všetko, ti odpovie. Len tak mimochodom - išlo o osobnosť, od ktorej Alexander Graham Bell, len čo vynašiel telefón, mal už dva neprijaté hovory!
Cožpak se po rovině dojde do výše?
in http://www.databazeknih.cz/knihy/utechy-120046 , str. 169
Dudu, Koka... do kouta na hanbu. Chudák Corvo Droll tady nadhodil takové seriózní téma a vy mu to tu úplně rozložíte :-))
reader.007, v žádném případě nerozložili-nýbrž usměrnili, protože první je jasný :-) Koka zde uvedla Senecu. Mně se líbí myšlenky Karla Čapka.
K chvále Jiřího Krupičky se přidávám!
Osobně považuju za největšího filosofa sv. Tomáše Akvinského, ale co by to bylo za odpověď bez Sókrata, Platóna a Aristotela, a Immanuela Kanta? Neznám větší vzrušení než studovat filosofy a dějiny filosofie, ať jsou to presokratikové (podceňovaní, semizdá), klasičtí Řekové, scholastikové, nebo moderní myslitelé. O filosofech jiných kultur (indické, čínské atd.) ani nemluvě.
pro HTO
Vážený pane kolego, děkuji za příspěvek, který je velmi inspirující, a vedle toho také potěšující, neboť mám tak trochu podobné názory, i když velmi pravděpodobně nejsem tak znalý filosofie jako Vy.
Mohl bych se prosím v dané souvislosti zeptat - zmiňujete "předsokratiky" - jaké seriózní informační zdroje byste mohl ohledně této oblasti filosofie doporučit? Děkuji pěkně a přeji hezký večer.
Egon Bondy, jednak jeho myšlenky jsou mi blízké, navíc mi jako laikovi umožnil se seznámit s historickou filosofií, jejím vývojem atp.
Pro Lector:
Děkuji mnohokrát za radu. V obecné rovině chápu, že existují nějaké zlomky či komentáře a výklady děl "předsokratovských" filosofů. Mám ale obavu, že nějaká ucelenější (původní)díla z té doby možná zachována nejsou a právě v těch dochovaných zlomcích a komentářích k nim se moc nevyznám (a nemám čas a sílu je prostudovat všechny). Proto bych se chtěl spíše zeptat na název konkrétního (dnes dostupného) díla či souboru, které je opravdu dobré (které nějaký sečtělý pan kolega prostudoval) a které lze doporučit. Stačí, když to bude dostupné někde (legálně) na internetu v angličtině - tak bych mohl spojit studium filosofie a angličtiny. No, snad si moc nevymýšlím ... Děkuji a přeji hezký večer
Lector...
... ten pan je velmi zaujimavy clovek a este zaujimavejsie su jeho nazory a myslenie. Urcite si ho prestudujem podrobnejsie. Dakujem.
a pre Dudu...
...usmernenie? To vsetko je len iluzia...
J. S.: díla z té doby jsou opravdu bohužel pouze zlomkovitá, například z Démokrita se dochovaly jen citáty u ostatních filosofů, jeho knihy ne, a napsal jich přitom nejméně sedmdesát.
Teď vám doporučím například Zlomky předsokratovských myslitelů, v Antické knihovně vyšlé pod názvem Řečtí atomisté; Hérakleitovy kompletní zlomky (to je příšerné spojení) vyšly zde: http://www.databazeknih.cz/knihy/delsky-potapec-k-herakleitove-reci-55460, Zdeněk Kratochvíl, editor, se filosofii věnuje v řadě vesměs vynikajících knih (http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/zdenek-kratochvil-17668, navštivte jeho web, kde je mnohé zdarma k stažení) v tomtéž nakladatelství vyšly i tři velesvazky věnované Empedoklovi, jejichž pořadatel a autor vydal i knihu o sedmi řeckých mudrcích (http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/tomas-vitek-19143), výborný souhrn od Řeka je http://www.databazeknih.cz/knihy/zivoty-nazory-a-vyroky-proslulych-filosofu-68781, pak samozřejmě http://www.databazeknih.cz/knihy/o-prirode-56298, o Pythagorovi toho existuje mnoho, v nepřímé úměře k tomu, co je o něm známo nepochybně, a tak. Knihy o starém Řecku nebo dějinách filosofie vám jistě dají spousty podnětů. Ke skvělému nakladatelství Oikoymenh, které zmínil kolega Lector, přidám ještě dva tituly odjinud, oba původně anglické, takže můžete číst anglicky: http://www.databazeknih.cz/knihy/presokratici-100084 a http://www.databazeknih.cz/knihy/valis-12690 Jinak, bohatým zdrojem věcí jak o tak od je anglická Wikipedie.
A pokud byste chtěl angličtinu poslouchat, doporučím vám, díky Pythagorovi, tento kanál na YouTube: https://www.youtube.com/user/numberphile
Můj bratranec a strýc se jmenují Jiří Svoboda, jestli jste někým z nich, tak mi nevykejte. A já děkuji.
Pro HTO
Děkuji mnohokrát za Vaše doporučení. Už se velmi těším, až mi čas dovolí, podívat se na danou problematiku podrobněji.
Váš poslední a předposlední příspěvek mi připomněly slova mého oblíbeného filosofa Konfucia: "Jak příjemné je neustálé prohlubování poznání, úplné ponoření se do studia ..."
Někdy mám pocit, že je na tom dost pravdy.
Mějte se dobře, ještě jednou děkuji a přeji hezký večer.
(P. S. Nejmenuji se Jiří Svoboda, asi se blíže neznáme.)
Text příspěvku byl upraven 06.02.15 v 00:08
Pro Lector:
Děkuji pěkně, ty stránky vypadají opravdu zajímavě. Přeji hezký den.
No, tak ty zmiňované Dějiny filosofie od pana Coplestona vypadají opravdu obdivuhodně. Kde jen sehnat více času, aby mohl člověk tyto a další podobné knihy trochu podrobněji prostudovat.
Vložit příspěvek