Píšou ženy hlavně pro ženy?
Už delší dobu mám pocit (a údaje zde na DK to zdá se potvrzují), že knihy od žen čtou především opět ženy. Zatímco knihy mužských autorů mi obecně přijdou jaksi „univerzálnější“, čtené stejně oběma pohlavími. Když pominu knihy pro děti a mládež, kde ženy tradičně vynikají (Lindgrenová, Burnettová, Rowlingová, Traversová), nejslavnější díla ženských autorek vídám převážně opět v rukou čtenářek, nikoli čtenářů (Austenová, Brontëová, Dickinsonová, u nás Frýbová, Loukotková…). Výjimkou je snad Agatha Christie.
I tady na DK mívají ženské autorky mezi přečtenými spíš čtenářky než čtenáři. Naopak prakticky všechny velké spisovatele (muže) čtou mám dojem rovnoměrně obě pohlaví. Je-li to tak, čím to může být? Anebo je to celé jen můj dojem?
(Poznámka: V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ to nemyslím sexisticky. Nenaznačuji, že muži píšou lépe. Jen mě to zaujalo jako fenomén.)
Kdysi jsem někde četla, že je to tím, že knihy od ženy - autorky, mají většinou ženskou hrdinku a muži se s ní prý nedokážou ztotožnit. Ženy s mužským hrdinou problém nemají. Zvláštní, ale věřím tomu. Třeba Harryho Pottera napsala žena, ale je to mužský hrdina a čtou ho všichni, i když vědí, že je od ženy.
A také myslím, že spousta mužů má pocit, že když něco napíše žena, tak to bude slaďárna :-).
Nemyslím,že by mi v príbehu prekážala žena hrdinka.
Možno to bude skôr opakujúcimi sa motívmi a spôsobmi rozuzlenia.
Mám napríklad Robina Hooda prerozprávaného ženskou autorkou a veľmi sa mi páči.
Od iných verzií Robina sa dosť odlišuje tým,že napríklad podrobne opisuje čo mali jednotlivé osoby oblečené,ako vyzerala miestnosť,kde sa odohráva dej etc...,ale nevadí mi to,naopak dáva to príbehu akýsi punc autenticity.
http://www.databazeknih.cz/knihy/carovny-lukostrelec-321440
Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 12:59
Newtory: Robin Hood je tam ale pořád muž. Nebo ne? :-)
Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 13:05
Zas budu trochu shrnovat a asi se nevyhnu dojmu paušalizace.
Všimla jsem si rozdílů ve výběru už u dětí. Kluci preferují klukovské hrdiny, často nemají zájem o knihy s holkami, i kdyby šlo o dobrodružnou literaturu. Dívky bývají všestrannější nebo pružnější. Nemají pocit, že se "shodí" před druhými četbou o klukovi. Něco z toho se pak patrně přenáší i do dospělosti.
Ale zas jak kdo, jak kdy. Něco z toho, co jsem napsala, popřu. Ne všem ženám vyhovuje styl všech mužů - autorů. Ale důvodem nebudou tak často, jako bývá u čtenářů mužů předsudky vůči autorovi jiného pohlaví.
(Doufám, že jsem si to teď u mužů nerozlila. ). :-)
Mě třeba neoslovují někteří autoři svým mužským pohledem na alkohol, nebaví mě číst jejich (vulgární) kecy o chlastání, sexu, ženách...
Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 13:18
Newtory: Takže hrdinkou je Mariana a ne Robin Hood?
Denib: Jo, určitě. Proč by to jinak dělaly? Např. už George Sand...
Nie,všetko je také,ako v klasickom príbehu,len je to trocha iné,ale to si človek uvedomí až keď sa nad tým zamyslí.
R.E.M.: Takže podle vás není příčina v autorech, ale ve čtenářích? Tedy že mužům vadí ženské hrdinky, zatímco ženám nevadí hrdinové muži?
No možné to je...
Tsal: Přesně jak píšete, já jako muž to mám naopak. Mnohé ženské hrdinky stvořené muži se mi líbí – jsou schopné, sebevědomé, nezávislé, ale pro mě tak jaksi přirozeným způsobem. Zato když se totéž pokusí vykreslit žena, působí to na mě strašně uměle a chtěně feministicky, jestli mi rozumíte. Je hrozně cítit, jak ta autorka chce ukázat tu nadřazenost, nebo minimálně rovnoprávnost ženy. Autor muž umí (podle mě) totéž ukázat přirozeně.
Ale to je prostě můj dojem.
Hun: Nejen. Dalším důvodem může být, že je větší pravděpodobnost, že autor muž se častěji trefí do vkusu a pocitů mužů, obdobně autorky budou u některých témat bližší ženám a jejich pohledu na život atd.
Málokteré ženě bude blízký popis vojenské služby a zážitků z vojny, málokterý muž se identifikuje se situací, kdy žena čeká miminko, tedy s těhotenstvím (prožitky budoucí matky).
R.E.M.: No jo, ale kdyby to bylo tak (muž se trefí do vkusu mužů, žena zase do vkusu žen), výsledkem by bylo, že mužské autory čtou hlavně muži a ženské autorky hlavně ženy. Jenže tak to dle mého není. Přijde mi, že muže čtou obě pohlaví stejně, ale ženy čtou převážně čtenářky. Ta disproporce je zajímavá...
Hun: Beru zpět, že se lišíme v názoru, kdo koho čte. Lišíme se v důvodu, proč. Přečetla jsem si příspěvek jen letmo.
Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 17:14
to je téma do pranice, musím se přiznat, že není moc autorek co bych četl a ještě méně je těch, ke kterým bych se vracel. Mrzí mně to, ale nevím po které autorce šáhnout.
R.E.M.: No já si právě myslím totéž co vy – že muži moc knihy od žen nečtou. Teď je otázka, jestli jsou muži čtenáři tak předpojatí, anebo ženy spisovatelky tak orientované na čtenářky. :-)
Hanka_Bohmova: Tohle mě už taky napadlo. ženy mohou s volností rozšiřovat své obzory, získávat vzdělání a život se psaním tak možná posledních 150 let, snad ani ne. Asi i to bude důvod, proč 90 % veleděl světové literatury napsali chlapi...
Moje dvě nejoblíbenější knihy napsali muži. Ale zase moje oblíbená knižní série s bratrem Cadfaelem je od ženy. :-)
Když o tom teď přemýšlím, když si vybírám knihu, tak mě nezajímá, jestli je autorem muž nebo žena. :-)
Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 17:01
Hun: Opravila jsem svůj příspěvek po pozorném přečtení vašeho.
Eicherik: To je od tebe hezké. ;-)
Hanka-Bohmova: V současné době už není takový rozdíl mezi počty autorů mužů a autorek. Před stovkou a více let byla situace odlišná. Máte pravdu, převládali muži. A co se týká autorů naučných knih, tam určitě hraje roli i tehdejší omezený přístup žen ke vzdělání.
Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 17:19
pochybujem, že autor-ka píše pre ženy. Píše predpokladám pre čitateľov - malých, alebo veľkých.Tá veľkosť je možno rozhodujúcejšia, ale nemusí byť.
Po dlouhém upřeném pohledu do své knihovny jsem usoudila, že na tom asi něco bude. Když si knížku vybírám, je mi vcelku jedno, jestli ji napsala žena nebo muž, ale když se zamyslím nad svými oblíbenci asi budou muži lehce převažovat. Málo z těch oblíbených ženských bych pak doporučila muži...
Taková Pipi dlouhá punčocha se vymyká všem paušálům! Žena-autorka, holčičí hrdinka, a jak rádi jsme to četli!
I když jsem žena, nefandim románům s ženskou tématikou a proto jsem se dlouho vyhýbala knihám psaným ženou. Před časem jsem svůj názor přehodnotila. Zvuk slunečních hodin od Androníkové, Vraždy v kruhu od Ivy Procházkové, nebo série detektivek od J. K. Rowlingové mluví za vše.
Já si asi podle pohlaví autora nevybírám, zajímá mě obsah knihy. Ale tuším, že ženu lépe pochopí žena. Protože muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.
Ale v poezii mě výrazně oslovují muži.
Vložit příspěvek