Poraďte autory podobného typu
Dobrý den, přečetla jsem hodně knih od Jane Austen i od sester Bronteových a chtěla bych se zeptat, jestli neznáte dalšího autora z dob Jane Austen a sester Bronteových, kteří psali podobné romány.
Děkuji moc :)
George Eliotová. Její MIddlemarch nazvali Martin Amis a Julian Barnes nejlepším románem v angličtině vůbec. – A kdybyste chtěla gotický román, z kterého si Austenová střílí v Opatství Northanger, vyšly např. tady: http://www.databazeknih.cz/edice/anglicky-goticky-roman-2711/strana-1
Máte tip na spisovatele, který by psal tematicky podobně jako Palahniuk?
zkus
Harníček - Maso
Mamlajev - Šatuni
Jelineková - Pianistka
Ani jedna z nich není tak poplatná době, jako Palahniuk, ale orosení tě čeká nechutné. U Mamlajeva nehleď na zdejší anotaci, je taková uplkaná, nicneříkající. A ta Pianistka, sice trochu náročnější na pozornost, ale literárně se dočkáš několika orgasmů na každé stránce. Literárních, samozřejmě.
Všetkým romantičkám-začiatočníčkam odporúčam:
Vicotria Holt - napr. Menfreya, Paní z Mellynu, Podzimní úplněk, Hedvábní pomsta, Hadí léčka
Georgette Heyerová - Sophie, Elinor
Madeleine Brent - napr. Ostříží panství, Nevěsta pro Moonrakers
Daphne du Maurier - Rebeka
H.M. Kornerová - Pan hor 1-6
S. Jamesová - Dracula, má láska
A. Quick - Touha, Galantní pomsta
A. Selinko - Désirée
P. Simonsová - Mědený jezdec
A. Fortierová - Julie
N.C.Vosseler - Nebe nad Darjeelingem
J. Solemová - Pulměsíc nad Dunajem
K. Winsorová - Věčná Ambra
M. Cabotová - séria Mediátor, 1. Krajina plná stínu
+ I. Mudrová - Tři anglické lásky
Existuje pokračování Jane Eyre, jmenuje se to Širé Sargasové moře, autorka Jean Rhys a je to o první manželce pana Rochestera, té šílené z podkroví..není to tak dobré jako Jane Eyre:) ale je to moc zajímavé.
Ahojte,
chcel by som sa spýtať, či nepoznáte autorov píšucich štýlom Irvina Yaloma, resp. Torey Hayden. Zaujímajú ma psychoterapeutické príbehy, ale naše prostredie produkuje skôr dosť slabé kompiláty teórií. Preto ak máte tipy, budem vďačný :)
Taky mám rád Sakse, ale nevím jestli to o čem píše jsou psychoterapie. Přece jen je to neurolog. Tím rozhodně nechci říkat že je špatný , naopak jeho knihy mám velmi rád. Vřele doporučuji, jen se bojím, že tam nebude tolik psychoterapie.
Dobrá kniha je taky třeba Roztříštěná mysl.
Pak je spousta zajímavých titulů v edici Spektrum od Portálu. Jak teoretické tak i nějaké praktické zkušenosti. A celkově Portál vydává obrovské množství knih , které se zabývá psychoterapií, takže pokud budeš hledat, určitě tam něco najdeš.
Dobrý den, vyhovují mi knihy Georgese Simenona. Můžete někdo poradit autora podobného stylu ?
Tak tos mě, milá kolegyně, dostala!
Považuji se za celoživotního nekritického Simenonova obdivovatele, přečetl jsem téměř všechno, co u nás kdy bylo z jeho tvorby přeloženo (a čtu ty knihy stále dokola) – a přesto jsem si podobnou otázku nikdy nepoložil.
Kdo píše podobně jako Simenon?
Moje odpověď je prajednoduchá: FAKT NEVÍM. Respektive: Neznám nikoho, kdo by se literárním stylem a způsobem vyprávění příběhů byť jen PŘIBLIŽOVAL zornému úhlu, ze kterého Simenon vidí (a nám čtenářům prezentuje) okolní svět.
Hutné, rozsahem nevelké detektivní novely, kde každé slovo má své místo a kde nejde ubrat ani přidat jediná větička, hluboké psychologické sondy a výpravy do nejskrytějšího nitra lidské duše (sám svoji metodu přirovnával k postupnému oloupávání cibule až k samotné dřeni), pochopení pro lidskou slabost, nevídaná schopnost empatie, úsporný styl, založený na dialogu, mnohdy pomalé tempo vyprávění vyvažované ostrými filmovými střihy, dechberoucí příběhy, kde je dnes tak moderní "tempo" nahrazeno hloubkou ponoru do lidské psýchy. Hledáš-li někoho, kdo "takhle nějak podobně" píše, opravdu musím odpovědět, že nevím. A velmi rád si poslechnu názory ostatních.
Mmmno…, vlastně EXISTUJE kniha, o které jsem kdysi prohlásil, že se HODNĚ podobá Simenonovi – ale to už je dávno… Napsala ji Pamela Hansford Johnson a ten román se jmenuje "Prázdninové známosti". (http://www.databazeknih.cz/hodnoceni-knihy/prazdninove-znamosti-23522) Už si naprosto nepamatuji, PROČ mi tahle knížka připomněla Simenona (dokonce už ani nevím, o čem to vlastně bylo), ale ten pocit "podobnosti" tam někde v hlavě zůstává. (Kdybych si měl teď tipnout, v čem by ta "podobnost" mohl být, vsadil bych na ATMOSFÉRU. Protože vybudovat nezaměnitelnou "atmosféru", to je jeden z atributů, který Simenon umí jako nikdo…)
...kdybych chtěl něco přirovnat ke stylu Simenona, tak bych musel sáhnout hodně do minulosti. Dávno jsem sehnal knihu Nepřítel bez tváře. Psychologický detektivní román vyzdvihující zápletku, postavu detektiva a sociální prostředí /zkrátka celý Simenon třicátých let/ ....
detektivní román napsal Stanislas-André Steeman.....
...dnes bych k psychologickému detektivnímu románu přidával knihy Petera Maye...
Ahoj můžete mi dát tip na podobný styl knih jako je James Herriot..Jeho knihy máme přečtené už snad i pozpátku a ráda bych babičce udělala radost něčím novým ale podobným žánrem:)
co třeba http://www.databazeknih.cz/autori/jan-hercik-14609
a http://www.databazeknih.cz/knihy/zverolekar-a-spol-193180
Text příspěvku byl upraven 14.12.14 v 16:38
V jistém období jsem měla úplně stejný problém a za sebe mohu doporučit Davida Taylora. Není to sice taková venkovská idylka jako Herriot, většinu svého života se věnoval exotické zvířeně (v anglických i jiných ZOO), ale čte se to taky hezky.
třeba:
http://www.databazeknih.cz/knihy/dalsi-pribehy-veterinare-21231
Sice to není o zvířátkách, ale jak si vzpomínám, tak se to velice dobře četlo (ostatně jako každý Cronin).
http://www.databazeknih.cz/knihy/prihody-z-cerneho-kufriku-34840
http://www.databazeknih.cz/knihy/dalsi-prihody-z-cerneho-kufriku-35552
Mě se moc líbila trilogie od Caty Woodmanové : To by se veterinářce stát nemělo ...bylo to hlavně o té zvěrolékařce ale taky dost o zvířatech - u toho jsem se smála i plakala.
Text příspěvku byl upraven 17.12.14 v 16:35
Děkuji velice za odpověď. Určitě se podívám v knihovně.
Zkoušela jsem různé detektivky, i severské a naposled.P.D.Jamesovou.Pro mě je to moc dialogů, které jsou úplně zbytečné.Obdivuji lidi, kteří takové knihy čtou.
Zdravím všechny milovníky literatury :) Hledám autory, kteří jsou podobní H.P.Lovecraftovi a E.A.Poeovi - námětově, jazykem a hlavně tím, že nad tím člověk po přečtení ještě nějakou dobu přemýšlí ....
...určitě bych sem zařadil pána jež se zove - Clark Ashton Smith
..a určitě by sem měl patřit po Poem a před Lovecraftem - R.W.Chambers
...základním dílem by mohla být antologie Lupiči mrtvol, kterou sestavil Zábrana a šel hodně cestou zmíněných autorů....horrory jak mají být
Text příspěvku byl upraven 03.09.15 v 23:06
Co třeba Nikolaj Vasiljevič Gogol? Anebo Uladzimir Karatkjevič? Jeho "Divoký hon krále Stacha" určitě stojí za přečtení. Také Mary Shelley nebo Bram Stoker. Z našich pak Jakub Arbes.
Při hledání Poeovi a Lovecraftovi podobných autorů bych navrhoval obstarat si knihu: http://www.databazeknih.cz/knihy/bezejmenne-mesto-a-jine-povidky-3674 a v ní si přečíst Lovecraftovu dlouhou stať "Nadpřirozená hrůza v literatuře". To je působivý průvodce makabrózní literaturou podle Lovecraftova gusta a doporučených autorů jsou tam desítky... Je jen škoda, že spoustě z nich česky nic nevyšlo, ale i tak se tam najde spousta tipů na inspirativní literaturu pro sychravé podzimní večery u krbu... zmíněni jsou například Arthur Machen, M. R. James, Robert W. Chambers, William Hope Hodgson... za hřích určitě stojí i autoři jako Stefan Grabinski, Alfred Kubin, Gustav Meyrink... z současných pak hodně z těch, kdo píšou povídky a romány v rámci tzv. lovecraftovského hororu.
Vložit příspěvek