Postava hledá autora - pomozte jí!

DISKUZE » O autorech


Trissi
Trissi 26.10.2016 v 17:30

Setkání dvou českých emigrantů. Při vzpomínkách na rodnou zemi zjistí, že se jejich osudy kdysi protnuly. Ústřední postavou je syn židovky a českého stavitele Baťova závodu.

soukroma
soukroma 26.10.2016 v 18:34

Daniel Keppler - Hana Androniková (Zvuk slunečních hodin)

Trissi
Trissi 26.10.2016 v 18:51

Výborně, Soukromá přebírá štafetu. :)

soukroma
soukroma 26.10.2016 v 19:46

Pět sester a přitom pro nápovědu jejich křestních jmen postačí jediné slovo (o to se postaral autor v názvu svého románu). A doplňte i příjmení jejich otce lékaře.

Isserley
Isserley 26.10.2016 v 19:57

doktor Hanzelín a jeho pět dcer – Helena, Lída, Marie, Dora a Ema =Helímadoe.
Autor Jaroslav Havlíček

soukroma
soukroma 26.10.2016 v 20:01

Já věděla, že tohle bude superjednoduché ;-) Puntičkářsky jsem pro jistotu ověřila, že v názvu je Li krátce (podle Lidmily), takže Helimadoe.

Předávám Isserley.


Isserley
Isserley 26.10.2016 v 20:08

Díky a omluva za nepřesenost, samozřejmě správně je Helimadoe.

Isserley
Isserley 26.10.2016 v 20:44

"Ve třiceti letech tato žena, která měla "dobré" státní vzdělání, která vedla zcela příjemný život a bavila se civilizovaným způsobem, která měla přístup k veškerému vědění své doby (i když nečetla nic než špatné romány), věděla o sobě tak málo, že ji úplně vykolejilo, když nějakě klepny řekly, že by se měla vdát."
Tak se vdala za prvního, kdo se namanul, a moc špatně to dopadlo.
A teď tato zajímavá, ale nešťastná postava hledá autora.

soukroma
soukroma 27.10.2016 v 00:03

Zatím nic, ale zato jsem objevila knihu Třicetiletá od Balzaca - v životě jsem o ní neslyšela (přepokládám správně, že hledaný román popisuje dobu mnohem pozdější?). Vida, jaké vedlejší účinky (až úlovky) můžou hádanky mít :-)

Isserley
Isserley 27.10.2016 v 09:16

Ano, román je z první poloviny minulého století.
Napovím, co není z ukázky zřejmé - hrdinka vedla popsaný příjemný život ve městě, pak se vdala na venkov, na farmu.

Koka
Koka 27.10.2016 v 09:50

Mohla by to být Betty McDonald, autorka i hrdinka knihy Vejce a já. Jenomže ta se nevdala na farmu, ale už byla vdaná, když její muž rozhodl, že půjdou do pustiny farmařit. Tak tedy nevím - takových podobných příběhů je tolik, že se netrefím.

soukroma
soukroma 27.10.2016 v 10:59

Betty se hlavně vdávala velice mladá, v 18.

soukroma
soukroma 27.10.2016 v 12:56

Mně to zadání připadá velice povědomé, ale knihu přesně odpovídající (ani po nahlédnutí do své vlastni databáze knih) nenacházím (nevybavím si sdostatek - něco jako ženu z Nové Anglie, která přijíždí na farmu, k novému muži, a ani s jedním si neumí poradit...), tak zkusím, kam jsem se dostala nejblíže i s pomocí zdejších anotací:
-Stíny v srdci (Katherine Webb): tam se mi zdá, že v Americe v košaté historii rodiny se něco takového odehrálo, ale děj byl tak komplikovaný a postavy si nepamatuji...
-Oddaná manželka (Robert Goolrick): 1907, Wisconsin. Na zasněžené nádraží přijíždí Catherine Landová, aby se poprvé setkala se svým budoucím manželem Ralphem. Osamělý, tvrdý muž se rozhodl opatřit si oddanou manželku na inzerát...
Nebo to vůbec není z USA?

Isserley
Isserley 27.10.2016 v 13:40

Bohužel ani jedno z toho.
Teď koukám, že jsem nenapsala, že autor je žena, připadalo mi jasné, že knihu o tom, že když se žena vdá jen proto, aby byla vdaná, pokaňhá si život, může napsat jedině žena, navíc žena s vyhraněným vztahem k mužům. :)
Navíc je to laureátka významné literární ceny.

soukroma
soukroma 27.10.2016 v 14:24

Simone de Beauvoir?

Isserley
Isserley 27.10.2016 v 14:36

Ne, ne, ale duševní spřízněnost se ubírá správným směrem.

soukroma
soukroma 27.10.2016 v 14:40

Na Sandovou je dílo příliš nové (1. pol 20. století), takže bez další nápovědy - třeba národnost, kde se děj odehrává - už se dál nepohnu.

Isserley
Isserley 27.10.2016 v 14:58

Národnost je britská, ale prvních třicet let strávila na jiné kontinentě, kde se také román odehrává.
Významně literární ocenění je ta největší nápověda, je to ocenění pokládané za nejvýznamnější.
A teď už je to lehoučké, jak říká Hun.

Hun
Hun 27.10.2016 v 15:36

Kwei-lan z románu „Východní vítr a Západní vítr“ hledá Pearl S. Buckovou?

shenandoah
shenandoah 27.10.2016 v 15:43

Taky jsem narazila na Pearl S. Buckovou, ale kniha je jiná, a to Je teprve poledne.

spojka
spojka 27.10.2016 v 18:43

Mary Turnerová, Tráva zpívá od Doris Lessing?

Isserley
Isserley 27.10.2016 v 22:17

Spojka uhodla a zadává.
Z nějakého důvodu toho od Lessing vyšlo v češtině hodně málo, dva nebo tŕi soubory povídek, Tráva zpívá a Puklina. Ona toho ale napsala mnohem víc

spojka
spojka 28.10.2016 v 19:57

Ona je totiž jedinou britskou spisovatelkou, která získala NC. Takže to díky téhle nápovědě bylo opravdu lehoučké. Ale jinak je pro mě neznámá.

Teď ještě musím vymyslet nějaké zadání:)

spojka
spojka 28.10.2016 v 20:26

Hledáme jednu z hlavních postav, kterou autor nechá zavraždit.
Avšak jeho smrtí příběh nekončí. Právě naopak - smrt je teprve počátek.
Původ tohoto chlapce je zahalen tajemstvím. Jeho urozený "otec" (také jedna z hlavních postav) sice zná pravdu, avšak než mu ji stačí prozradit, je popraven.
Tento hrdina se stane bílým a černým zároveň.
Má také netypického a nebezpečného domácího mazlíčka, který je mu věrný jako pravý pes. Postava je součástí veeeeelmi rozsáhlého díla, které ještě nebylo zakončeno.

soukroma
soukroma 28.10.2016 v 22:41

Jon Sníh - George Raymond Richard Martin (Píseň ledu a ohně)



Vložit příspěvek